MTB/Street Hybrid

Oronra

Üye
Tepki
0
Sevgili forumdaşlar malümunuz foruma yeni üyeyim. Son 1 aydır forumu takip etmeye çalışıp kadro ve ekipmanlar konusunda yolun başında olmam nedeniylede seçim yapma konusunda sıkıntı yaşıyorum.

Somut örnek ve yönelndirmelerinizle de kafamdaki soru işaretlerine nokta koymayı umut ediyorum. Hadi hayırlısı..

Bostancıda ikamet ediyorum ve uzun sahil şeritleri boyunca bisiklet ve spor tutkunlarına şahit oldukça benimde dürtülerim depreşti desem yeridir. Sanırım 7-8 senedirde bisiklete binmişliğim yok. En son BMX imi sattıktan sonra ayağım pedala değmiş degil kısacası.

Taktir edersinizki bu yaş (30) ve fiziksel hamlık akabininde bisiklet alsamda kendimi dağa taşa vurmayı pek düşünmüyorum. Fakat BMX imden gelen kullanım alışkanlıklarım dolayısıylada (dengeme çok güvenirim :) ) yeri geldiğinde biraz hoplamak zıplamak amma.. yeri geldiğindede sahil şeridi boyunca akıcı bir şekilde sürüş yapmak istiyorum.

Bir çok güzel MTB modeli var, bir o kadarda Street modelleri tabi..
Peki bu iki amacıma hizmet edecek tek bir kadro varmı? Yani yeri geldiğinde hoplayıp zıplayabileceğim (extreem haraketler olmamak kaydıyla..) yeri gelincede ağırlığı ve ekipmanları işkenceye dönüşmeden beni gezdirebilecek bir model?

Yada street bir tercih etmiş olsam kısa sele yapısı beni günlük kullanım için çok zorlarmı? Olaki sele boyunu yukseltsem MTB modelleri gibi sehir içi sürüşe uygun olurmu?

Belkide MTB tercih edip hoplayıp zıplamak için sele boyunu indirmem mi icap eder. Muhakkak kadro farklılıkları olacaktır ama dediğim gibi extreem bir kullanım sıklığım yada zorlama durumum olacağını düşünmüyorum.

Tabi kadrodan sonra birde ekipmanlar geliyor. Fren, vites, lastik, özellikle maşa tercihlerim ne olmalı. Tahminim bu amaçlar için toplama bir bisiklet önericeksiniz ama açıkcası bu kadar tecrübe sahibi degilim. Bu arada hemen belirteyim ki bütçemde MAX. 1000TL

Olmazsa olmazlarım ise yumuşak ve sessiz vites geçişlerine olanak sağlayacak bir vites seti, hidrolik disk fren takımı, ön sispansiyon ve sağlam bir çatal.

Unutmadan eklemeliyim ki boyum 1.85cm

İsteklerim ve belentilerim doğrultusunda çelişkiler yaratmış olabilrim, AFFOLA.

Konu hakkında tecrübe ve yönlendirmelerinizi heyecanla bekliyorum.

Sevgiler...

Scudo

Eaworkz

Forum Bağımlısı
Tepki
1.561
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.
Bahsettiğiniz türde bisikletler ülkemiz piyasasında bulabilmeniz muhtemel.Benim aklıma ilk olarak daha öncede sizin tarzınızda sürüş yapmak isteyen forum üyelerimizden Koxs'a önerdiğimiz Specialized Hardrock veya Rockhopper modelleri gelmekte.Sizin ihtiyacınız olan kadronun düşük açılı ancak selenizi yükselttiğinizde şehir içi turlarınızda sizi yormayan bir bisiklet.
Alıcağınız tarzada bisikletin genel özellikleride şu seviyede olabilir.
*24'lü vites-çekiş sitemi
*Daha az yorulmanız için az dişli yada bizim tarzımız için üretilmiş(Maxxis Holy Roller,Kenda K-Rad,Schwalbe Table Top gibi)lastikler
*V fren(Tercihen Mekanik veya Hidrolik Disk)
*80-100 mm çalışan amortisör(Street tarzı maşalara örnek olarak Rock Shox Argyle Serisi,Marzocchi DJ serisi,Suntour Duro)
*35 veya 50 mm açılı 680mm lik gidon
*40 veya 60 mm lik gidon boğazı
gibi kompanent seçimleri yapabilirsiniz.Kadro boyu her iki sürüşünüzüde düşünecek olursak boyunuza göre 15 veya 15.5 olacaktır.
Düşünebilceğiniz başka modeller ise
Scott Voltage Serisi
Giant Brass Serisi
Cannondale Chase serisi

Oronra

Üye
Tepki
0
@ErkaL

Sevgili Erkal yukarıda yazdığın ekipmanlar önerdiğin marka ve modellerde mevcutmudur? Yoksa verdiğin modellerde revizeye gitmek durumundamıyım dersin?

Ayrıca MTB modellerinde kadro boyu olarak 18" sanırım boyuma uygun olan kadro, Street ve MTB ler arası kadro boyları nasıl kıyaslanıyor. Nasıl bir hesabı vardır bunun. Yani Street de boyuma göre kardo seçimim 15-15.5 olupta MTB de 18 olması normalmidir.

Saçma sorular da soruyor olabilirim cehaletime ver lütfen.

Ve.. ekipman olarakta nasıl seçimler yapmam gerektiğiyle ilgili bilgi sahibiysen o konudada yardımlarını beklerim. Fren, vites marka model vs..

Doruk Atay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.507
@Oronra

Yukarıda Erkalın saydığı ekipmanların bir kısmı mevcut fakat Uzun gidon, kısa gidon boğazı ve aynakol değişimini gerekir.
Street ve MTB arasındaki kadro boylarının ölçümleri aynıdır fakat aradaki fark sundan kaynaklanır. yüksek kadro boyuyla (ör:18") atlama zıplama yaparsanız sele vücudunuza çarpar ;)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
185 boy için ideal street kadrosu 14 ila 15.5 inç arasında olmalıdır diye düşünüyorum.

Oronra

Üye
Tepki
0
Teşekkürler sevgili @doruk ve @burnout_54

Kadro olarak street geometrisinde MTB var. Bunların steet kullanım için tek dez avantahı kardo sağlamlığımıdır. Açıkcası street alıpta normal kullanım esnasında sürekli ayakta sürmek beni bir noktadan sonra zorlar diye düşünüyorum.

Marin - Palisades Trail
Giant - Arete 3
Specialized - Hardrock Comp Disc
Specialized - Rockhopper

tarzı kadrolar çok hoşuma gitti. Sanırım önce bir kadroda karar kılıp ardında ekipman olarak o modelde ne kullanıldığına yonelmem icap edecek.

Specialized oldukça hoşuma gitti fakat yurtdışına nazaran çok ciddi fiyat farkları var ülkemizde. Hiç haz etmediğim durum yani, ithalatçıların bu stratejik hallerinden pek hoşlanmıyorum. Açıkcası aktif pedalı sırf bu sebepten listemden çıkarabilirim. Bütçeme uygun hidrolik disk frenli bir ürün nasıl bulacağım bakalım. Buda merak konusu zaten :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Benim boyum 183,14.5lik brass 2 kullanıyorum.Seleyi kaldırarak çok rahat kısa mesafe xc gezilerine çıkabiliyorum. Ama uzun mesafede ve prof. anlamda xc de bir 18'' kadro gibi kullanışlı olmaz tabi.

KoxS

Aktif Üye
Tepki
53
Dostum bende senin yaşlarındayım , aynı şekilde 8-9 sene evvel bmx ile bisiklete son vermiştim. Geçen ay Erkal, Doruk ve Çağrı'nin yönlendirmesiyle Hard Rock comp disk aldım ,şimdi birkaç parçasını da upgrade ettim ve çok memnunun; seleyi yükseltip uzun sürüşler de yapıyorum , arasıra hoplayıp zıplayıp kendimi dağa taşa da vuruyorum (ama bu yaşta biraz zor oluyor kafayı gözü kırabiliyorum:) ) .

Fakat ciddi olarak street tarzı bir sürüş yapacaksan direk olarak bu tarza uygun geometrili kadro alamanı tercih ederim, fakat benim gibi nostalji kıvamında hoplayıp zıplayacaksan HardRock ve Rockhopper uygundur.

Fiyata gelince, yurtdışı fiyatlarını bende araştırmıştım genelde buradaki fiyatın $ cinsi oluyor; yurtdışından getirmek shippingi gümrüğü kafakafaya gelebilir.

En önemlisi alacağın bisikletin içine sinmesi, şimdiden hayırlı olsun...;)

Oronra

Üye
Tepki
0
@KoxS

Dostum yorumlarin icin tesekkur ederim.
Dedigin gibi yas biraz ilerleyince fiziksel kondusyon sebebiyle ister istemez extreem surusler mumkun olmuyor. Azim edip calismayada cesaret ve zaman elvermiyor.

Kisacasi muhtemel secimim street olacak ama specialized lerin fiyar stratejisi tam da dedigin gibi degil.
Yurtdisi fiyati 700$ olan urun burda 800 kusur € bu ciddi bir fark.
Umarim butceme uygun bir kadro bulabilirim.
A

Oronra

Üye
Tepki
0
Dostlar amacıma yönelik olarak %60-70 free, %30-40 da xc sürüşler için Salcano nun şu 255 SRD modeli hakkında ne düşünürsünüz.

Kadro geometrisini begendim. Seleyi alçaltarak free sürüş yapabileceğimi düşündüm, ekipman olarakta yeterli gibi duruyor ama malum sizlerin yorumlarına daha çok önem veriyorum şu aşamada. 255 SRD nin maşası gidonu sıkıntı yaratırmı acaba ne dersiniz.

Aslında gönlüm Marin nin Hydro HT serisinde ((link)) ama bütçemi aşıyor. Özellikle Hawk Hill serisine hayranım ve ekipman olarakta begendim.

Nasıl çözücem bu karar olayını bilemiyorum. :(

Oronra

Üye
Tepki
0
Konuyla ilgili daha fazla destek alamıyacağım sanırım. Herkez haklı olarak kendi eğlencesine düşmüş gibi gözüküyor.

Şu durumda yanlız başıma seçim yapmak durumundayım, umarım doğru tercihler yapar İstanbuldaki arkadaşlarla birlikte pedal çeviririz.

Sevgiler..