MSN ve E-mail Hırsızlığının cezası!!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında esoser tarafından paylaşıldı.

 1. esoser

  esoser Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  43
  Beğeniler:
  55
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  Üsküdar 6. Asliye Ceza Mahkemesinde GÖRÜLEN DAVADA tutuksuz sanık F. ile şikayetçi C katıldı. C, ifadesinde F'denn şikayetçi olduğunu belirterek, bilirkişi raporlarında suçlu olduğu anlaşılan bu kişinin cezalandırılmasını istedi.
  Esas hakkındaki son mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı Emin Cevahiroğlu, sanık E nin, C'ya ait olan MSN adresine girerek bilişim sistemindeki verileri erişilemez hale getirdiğini söyledi. Savcı Cevahiroğlu, yargılama sırasında alınan bilirkişi raporuna göre de sanığın suçu işlediğinin sabit olduğunu belirterek TCK’nın 244/2 maddesi gereğince 6 ay ile 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.
  İş yaptığını sanan bazı internet siteleri insanlara MSN-E.MAİL hack taktikleri öğretilmekte. Sakın bunu yapmayın lütfen interneti dürüstçe ve yararlı ölçüde kullanalım.
   
 2. teampasha

  teampasha Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  439
  Beğeniler:
  236
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  kesinlikle cezasız kalmamalı, bunların şakası bile olmaz, çok özel bilgiler bunlar.
   
 3. Süleyman Hilmi

  Süleyman Hilmi Yeni Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  31
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  Ceza kanununun tam açıklamasını okumak isteyenler için :)

  Yeni Türk Ceza Kanunu'nun 243. maddesi kapsamında, mail veya MSN hackleme durumunda, iki yıla kadar hapis veya adli para cezası istemiyle karşı karşıya kalınması mümkündür. Ardından bu suç eğer mail hackleme sonucunda, maili hacklenen kimsenin bilgilerinde bir değişiklik veya eksiklik meydana geldiğinde madde 243/III devreye girer ve ceza iki yıldan dört yıla kadar hapis cezasına dönüşür. Yani para cezası imkanı da kalmaz.

  Öte yandan, msn hackleme hacklenen kişiyi belli bir davranışı yerine getirme, zorlama veya tehdit ettiği takdirde, yine Türk Ceza Kanunu'nun 107. maddesi gereğince bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezası ile karşılaşılır. (Önceki cezaya ek olarak.)
  Mail hackleme şayet bu amaçlarla değil de sırf o kişide sıkıntı meydana getirmek, o kişiyi rahatsız etmek gibi amaçlarla yapılıyorsa (genelde bu amaçla yapılıyor zaten) bu durumda Türk Ceza Kanunu'nun 123. maddesi gereğince faile üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir (Önceki cezalara ek olarak.)
  Maili hacklenen kişi bir kamu kuruluşunda çalışıyor ve bu mail adresini kurum gereği kullanıyor ve bu mailinde işini sürdürmesi için gerekli birtakım belgeler bulunduruyorsa, bu durumda Türk Ceza Kanunu'nun 113. maddesi gereğince bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. (Önceki cezalara ek olarak.)
  Şayet maili hacklenen kişi, kamu kuruluşunda değil de özel sektörde çalışıyorsa, bu durumda Türk Ceza Kanunu'nun 117. maddesi gereğince altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir. (Önceki cezalara ek olarak.)
  Ayrıca Türk Ceza Kanunu'nun 124. maddesinde düzenlenen haberleşmenin engellenmesi suçu sübut bulduğundan, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezasına hükmolunur. (Önceki cezalara ek olarak.)
  Bunun yanında mail hackleyen kişi haberleşmenin gizliliğini ihlal ettiği için de Türk Ceza Kanunu'nun 132. maddesi gereğince altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. (Önceki cezalara ek olarak.)
  Bu haberleşme bilgileri ayrı bir yerde kaydedildiği takdirde ise bu ceza yine aynı maddenin devamındaki ibareye göre bir yıldan üç yıla kadar ceza ile karşılaşılır. (Önceki cezalara ek olarak.)
  Bu haberleşme bilgileri hukuka aykırı olarak ifşa edildiği takdirde ise madde 124/II devreye girer ve yine bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası söz konusu olur.. (Önceki cezalara ek olarak.) (Msn konuşmalarını kaydedip başkalarına bunları açıklayanlar da bu ceza ile karşılaşır.)
  Ayrıca mail hackleme özel hayatın gizliliğini ihlal suçu kapsamina girdiğinden Türk Ceza Kanunu'nun 134. maddesi gereğince altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırma söz konusu olur. (Önceki cezalara ek olarak.)
  Türk Ceza Kanunu'nun 135/I,II nolu maddesine göre; kişisel verilerin kaydedilmesi suçu da işlenmiş olduğundan altı aydan üç yıla kadar hapis cezasıyla karşılaşılır. Kişilerin siyasi, felsefi veya dini görüşlerine, ırki kökenlerine; hukuka aykırı olarak ahlaki eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sağlık durumlarına ilişkin belgelerin veri olarak kaydedilmesi de bu hüküm içerisindedir. (Önceki cezalara ek olarak.)
  Bütün bu saydığım hükümlerden hakkında dava açılmış olan kimse, bu suçu özel bir bilgi ve beceri sayesinde gerçekleştirmiş olduğu için (yani herhangi bir kişinin gerçekleştiremeyeceği bir eylem olduğundan) (kaldı ki mail hackleme tamamen bu kapsamdadır) verilecek ceza yarı nisbetinde artırılır.
  Ayrıca kişilere ait mail hesapları hukuken onların mal varlıkları (mamelek) içerisinde kabul edildiğinden, mal varlığına karşı işlenen suçlar kapsamında ve özel olarak Türk Ceza Kanunu'nun 142. maddesine ve devamında düzenlenen hırsızlık suçu kapsamında ele alınır ve 142/I fıkrasının e bendi gereğince üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. (Önceki cezalara ek olarak.)
  Öte yandan bu suçlarla birlikte kişilerin internet bankacılığı hizmetleri dolayısıyla kullandığı bilgileri ele geçiren kimseler de (kullanmış olması şart değil) Türk Ceza Kanunu'nun 245. maddesi gereğince üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası ile cezalandırılırlar.
  Yazdığım kanun hükümlerinden bazıları kamu davası bazıları ise takibi şikayete bağlı suç niteliğindedir. Ayrıca bu tespit ettiğim Türk Ceza Kanunu kapsamındaki suçlar haricinde özel kanunlarda belirtilen hükümler de söz konusu olmaktadır.
  Buna göre : Önceki cezalara ek olarak diye diye her hacklenen mail sonrası, Savcılığa veya Emniyet birimlerine vereceğiniz detaylı bir dilekçe ile hackleyen kişiyi ortalama 26 yıl hapis cezası ile karşı karşıya bırakabilirsiniz.


  PEKİ BU CEZALAR NASIL YERİNİ BULACAK?

  Peki neden bu kadar ceza söz konusuyken bu kadar insanın mailleri hackleniyor? Çünkü kimse bu konuların hukuk sistemi tarafından düzenlendiğini bilmiyor. Bilmediği gibi bunu yapanların üzerine gitmiyor. Halbuki böyle bir durumla karşılaşan kimsenin yapacakları çok basit.
  Bir dilekçe yazarak ya Emniyet birimlerine ya da herhangi bir yer Adliyesinde Cumhuriyet Savcılıklarına başvurmaları yeterli. Ayrıca kişisel bilgisayarlarının IP numarasını, mailine en son girdiği tarihi, en son kullandığı şifreyi ve en son kullandığı gizli soru ve yanıt bilgilerini dilekçesine ek olarak bildirirse işler daha da kolaylaşacaktır. Savcılık talimatı veya mahkeme kararı sonucunda Emniyet Müdürlükleri tahkikata başlayacak, kullandığınız mail adreslerinin yetkili sahiplerine ulaşılarak mailinize hangi tarihte hangi IP numaralarına girildiği tespit edilecektir. Şayet mailinizi hackleyen kişi statik IP kullanmıyorsa, değişken IP numaraları Telekom tarafından sürekli olarak kayıt altında tutulduğundan hangi tarihte mailinize hangi bilgisayardan girildiği kolaylıkla tespit edilecektir. Yine buna bağlı olarak mailinizi hackleyen internet kullanıcısının kişisel bilgileri ve adres bilgileri Emniyet talimatı ile temin edilerek Cumhuriyet Savcılığına verilecektir. Tamamlanan hazırlık tahkikatından sonra Cumhuriyet savcısı şüpheli şahıs hakkında kamu davası açacak ve Emniyet kuvvetleri marifetiyle bu şahıs yakalanacaktır. Şayet mail hackleyen internet kullanıcısı bir ticari işletmeye (internet cafeler) ait bir bilgisayarı kullanmışsa aynı şekilde o ticari işletme hakkında da tahkikat uygulanacak ve hüküm kesinleştiğinde o işletme hakkında güvenlik tedbirlerine hükmedilecektir.
  Kullandığınız mail hesabı yabancı bir ISP(İnternet Servis Sağlayıcısı) olduğu durumlarda Cumhuriyet Savcılıkları istinabe yoluyla o ülkenin yetkili makamları üzerinden aynı bilgileri temin edeceklerdir. Ancak msn hesapları zaten Microsoft Türkiye'ye bağlı bir hizmet olduğundan buna pek gerek kalmayacaktır.
   
 4. celil.mayaoglu

  celil.mayaoglu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Nisan 2008
  Mesajlar:
  703
  Beğeniler:
  436
  Şehir:
  İstanbul (Sonunda)
  Seviye:
  peki biri bana söylesin, benim msnimin hacklendi, ben nasıl bulucam ki kendisini?

  mahkemeye gidip msnim hacklendi mi diycem?

  sırf bu tür şeyler yüzünden yedekte 5-10 tane adres alıyorum
   
  ZekiAlper bunu beğendi.
 5. Süleyman Hilmi

  Süleyman Hilmi Yeni Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  31
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  Açıklamada yazdığı gibi bir dilekçe ile savcılığa başvurabilirsiniz. Gerisi onlara kalmış :)
   
 6. celil.mayaoglu

  celil.mayaoglu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Nisan 2008
  Mesajlar:
  703
  Beğeniler:
  436
  Şehir:
  İstanbul (Sonunda)
  Seviye:

  bir bilgisayar öğretmeni adayı olarak bu gibi birtakım durumlardan ötürü oldukça rahatsız olduğumdan bunun üzerinde ben de size katkıda bulunmayı bir borç bilirim...


  ben açıkçası böyle bir durumun olabileceğine inanmıyorum, çünkü ıspatlayabilmeniz için genellikle delil bırakmazlar, ki dijital ortamda bilişim suçlarının ıspatlanması imkansızdır eğer bu kişi gerçek bir HACKER ise, yani

  LAMER dediğimiz, ingilizcedeki anlamı olan topal, yani değneği olmadan yürüyemeyen anlamında olduğu gibi ancak yazılımı hazır alıp silah olarak saldırı maksatlı kullanan, ve tamamen kontrol kendisinde olamadığından da kendisini çabucak ele verebilen kişilerden değilse imkansız gibi.

  Evinizin 2 adım ötesinde olduğu halde, bulunduğu konumu IP'den nijeryadaymış gibi okutabilen, satır satır kod yazabilen, yani kendi malzemesini üretebilen kişiler oluyor HACKERLAR.

  Çoluk çocuk herkeste artık msn var, yani önüne gelen artık mahkeme kapısını açar o zaman öyle olsa.

  bu tür pisliklerin oluşma olasılığı %85 içerden kaynaklıdır.

  siz gene de sırtınızı dayamadan, tedbirli olun;

  asla MSNde otomatik şifre girişi yapmayın, kendiniz girin şifrenizi elle.

  toplu mailingleri almamaya, ve arkadaş çevrenizi de bu konuda uyarın, hatta gerekirse eğitim verir anlatın çevrenizdekilere bunu üşenmeden, bu gibi toplu mail gönderimi esnasında;
  BU ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU AYRICA;

  topluca mail atarken gönderdiğiniz kişilerden biri, kendisinden başka bu mailin kime gittiğini görmemeli;

  bunu yapmak için "kime" yazan kısımda "BCC", yani "Gizli" kısmına yazın mail adreslerini, yani iyi niyetiniz istismar edilmesin, bazı şerefsiz pislik insanlar aramızdan çıkıveriyor, hatta bazen akrabalarımızla da beraber topluca tüm çevremize ileti yollarken kimi şerefsizler tahrik ve taciz dolu pisliklerini icra edebiliyor, paylaşımınızı yapıcaksanız yapın ama, muhatab etmeyin. Yani iyilik yapalım derken felaketlere sebep olmayalım. Çünkü bu teknolojik gelişmeler aile için şiddet ve geçimsizliklerin de anası olabiliyor..


  [​IMG]

  kesinlikle ve kesinlikle sakın "KİME" veya "TO" yazan kısma yazmayın adresleri yan yana,

  "BCC" veya "GİZLİ" yazan bölüme ekleyin adresleri resimde belirttiğim gibi..
   
 7. Süleyman Hilmi

  Süleyman Hilmi Yeni Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  31
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  Eğer işi dilekçe yoluyla yapmakta istemiyorsanız http://support.msn.com adresinden "Msn Messenger" yazısını tıklayarak karşınıza gelen formu doldurduğunuzda hotmailin destek ekibinden size gerekli olan soruları sorucaklardır. Bu sorularada doğru cevabı verdiğinizde size şifre resetleme linki göndericeklerdir. Maksimum 2 günde de bu işi halledebilirsiniz. :)