Mosso Cycle Cross Hakkında

_cihanbey_

Üye
Tepki
25
İsim
Cihan Bey
Herkese merhaba.

Konumuz başlıktaki gibi Mosso Cycle Cross. Forumu ve dahi başka forumları da araştırdım ama bu bisiklet hakkında doyurucu bir yoruma, deneyime ulaşamadım. Belli ki tutulan bir model değil. Ama benim dikkatimi çeken bir model.

Bisiklete (link) ulaşabilirsiniz.

Bu kısmetse benim 10 yıl aradan sonra ilk bisikletim olacak. 1.80 cm, 92 kg, yoğunlukla şehir içinde ama arada sırada patika, orman, toprak yol gibi ortamlarda da bisiklete binmek isteyen biriyim. Uzun yol, tur gibi hedeflerim yok. Maksimum günü birlik yolculuklar o da çok arada sırada olacaktır. Aslen tamamen keyif, fitness arası bir yerlerde bisikletçilik benim için.

Peki neden bir fitness, yol bisikleti ya da hibrit yerine bu bisikleti istiyorum? Bir kere drop bar kullanmak istiyorum. Ama yol bisikletinin sürüş pozisyonu da bana rahatsızlık veriyor. Üstelik yollarımız rezalet durumda, acemi bir binici olarak kalın lastik kendimi güvende hissetmemi sağlıyor. Ve dediğim gibi arada sırada orman yollarına da çıkmak istiyorum. Böyle bakınca cyclocross doğru bir seçim gibi görünüyor. Ama hakkını veren bir cyclocross bisiklet benim bütçemi çok aşıyor.

Şimdi bu Mosso'nun tam tekmil bir cyclocross bisikleti olmadığının farkındayım. Zaten fiyatı da bunu net şekilde gösteriyor. Ama yine de bu bisikletle yukarıda saydığım okazyonlardan keyif alabilir miyim sizce? Fiyat/performans oranı nasıldır? Başlangıç için tavsiye eder misiniz?

Şimdiden çok teşekkürler.

Not: Bildiğim kadarıyla bir tane de hesaplı Salcano CX modeli var. Fakat onu görünüş olarak beğenmediğim için eledim.

• Beğen
Tepkiler: Milbert Hofen
Scudo

Oğuzhan Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.795
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Felt
Lastikleri hariç komponent olarak fena bir model değil. Belirttiğiniz kriterlere uygun bir model. Ancak benim tavsiyem eğer bulduysanız Salcano'yu almanız yönünde çünkü peşin alacaksanız f/p olarak çok daha iyi.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@_cihanbey_
Cok fikir sahibi degilim ama bu bisikletin sorunu kotu fotograflanmasi ve kablolamasi sanirim.
Birkac yerde mevzusu gecmisti ve cogu kisi estetik olarak cekici gelmediginden, kablolarin itici durdugundan ve kotu gosterdiginden bahsetmisti.
Performansi ile ilgili yorum yapan yada sikayet eden yoktu.

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Bu fiyata lastikleri hariç gayet F/P ürünü gözüküyor. Bahsettiğiniz sürüş şartlarında sizi üzmeyecektir. Elinize para geçtikçe lastik, jant ve karbon maşa değişimi ile uzun süre bineceğiniz bir bisiklet olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: _cihanbey_

Hakan®

Üye
Tepki
87
Bisiklet
Mosso
Bir ara araştırdım ancak stokta bulamadım.

_cihanbey_

Üye
Tepki
25
İsim
Cihan Bey
@hektorhgt İnternette birkaç yerde stokta görünüyor. Tabii ben de önce bir mağazada görmek isterdim, çevredeki Mosso bayiilerine bir bakacağım. Stok bilgisine ulaşabilirsem haberdar ederim.

@Tolga Günsezer Cevap için teşekkürler. Donanımdan anlamıyorum ama sanırım en zayıf halka lastik ve jantlar. Dediğiniz gibi zamanla upgrade etmek çok dertli bir iş olmasa gerek? Jant değişince mesela fren sistemi de değişmek zorunda kalıyor mu? (Soru saçma gelebilir, acemi sorusu işte :/)

@Oğuzhan Y. Salcano sanırım artık sıfır yok. Bir de -lütfen sahibi arkadaşlar alınmasın- Salcano'nun desen, renk seçimi bana çok uzak. Bir türlü ısınamadığım bir marka nedense. Teşekkürler yanıt için.

@suat akman Teşekkürler Suat Bey. Hakikatten dünya güzeli bir bisiklet değil, siyah renklisinin ise görselini dahi bir türlü bulamadım. Mosso biraz ketum bir marka sanırım.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Jant değişiminde disk uyumlu bir jant ve göbek seçerseniz fren sistemini değiştirmek zorunda kalmazsınız. Maşa değişimi için de geçerli, disk uyumlu modellerden seçim yapmalısınız. Disk fren seçmezseniz sıkıntı çok olur. Kalın lastiklerle yol frenleri olmaz. Mini V fren veya Cantilever fren takmak zorunda kalırsınız. Sıkıntı olmaması için disk uyumlu değişimler yapmanızı tavsiye ederim.

_cihanbey_

Üye
Tepki
25
İsim
Cihan Bey
@Tolga Günsezer Teşekkürler Tolga bey çok açıklayıcı oldu.

Belki takip eden vardır, websitesinde listeli İstanbul'daki tüm bayiileri aradım. Hiçbirinde stok yok. Müsait bir zamanda Sirkeci'yi gezmemi tavsiye ettiler ama pek de umutlu değillerdi. İnternette de sadece 54 cm kadro var. Bu kadro benim için uygun mu emin değilim. Boy: 1.80, iç bacak 79 cm gibi.

Bu arada bisikletcim.com'u nasıl bilirsiniz, güvenilir midir?