Modifiye nehir bisikleti.

m/yalcin

Aktif Üye
Kayıt
19 Mart 2015
Mesaj
151
Tepki
132
Şehir
MUĞLA
İsim
YALÇIN
Bisiklet
Salcano
http://www.emlakgazeten.com/images/haberler/bu_da_modifiyeli_nehir_bisikleti.jpg

Amasya’da bir grup üniversite öğrencisi modifiye ettikleri bisikletle nehrin yüzeyinde gezmeyi başardılar. Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Otomotiv Teknolojisi Programı öğrencileri, ekiptekilerden birinin babasına ait hurda bisikleti tamir edip iki tarafına monte ettikleri demir borulara ‘damacana’ olarak bilinen su bidonlarından bağlayıp su yüzeyinde ilerlemesini başardılar. Arka tekerin jantlarını palet haline getirdiklerini, pedalı çevirdikçe hızlanan bisikletin deneme yüzüşünü de başarıyla gerçekleştirdiklerini belirten öğrencilerden Recep Uzun, “Dönem bitirme ödevinde bu projeyi çıkarmaya karar verdik. Başlangıçta yüzeceğine kimse inanmadı. Herkes alay etti. Ama başardık. Gerçekten güzel bir proje çıktı. Çokta eğlenceli. İnsan korkuyor ama bir süre sonra alışıyor” dedi.

Şehrin ortasından geçen Yeşilırmak’ta ulaşımın sağlanabileceğini fikrinden yola çıkarak projeyi planlayıp arkadaşlarıyla paylaştığını anlatan Emre Cansın Yıldırım da, bisikletin su yüzeyinde kalabilmesi için su bidonlarının içine hava bastıklarını, ayrıca deneme esnasında akıntıya kapılma olasılığına karşın da bağlanan iple kıyı boyunca takip ettiklerini söyledi. Bisikletin ilerleyen süreçte geliştirilebileceğini ve üzerindeki kişi sayısının da artırılabileceğine değinen Yıldırım, “Bu sadece bizim elimizdeki imkanlarla oldu. Motor takılabilir. Geriye gidebilme olanağı sağlanabilir” diye konuştu. Babasına ait bisikletin bu hale geleceğini hiç düşünmediğini söyleyen Abdulsamet Polat da, çevreden geçenlerin kendilerini şaşkın gözlerle izlediğini dile getirdi. Öğrenciler, denemenin ardından ırmaktan çıkardıkları bisikleti yolda sürerek okullarına geri döndüler.
 
Scudo

birkimse123

Aktif Üye
Kayıt
28 Haziran 2014
Mesaj
190
Tepki
77
Şehir
Çanakkale
İsim
kk
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ilginc bir proje olmus. Daha fazla resimle desteklenirse daha da iyi anlasilabilir.:)
 

ozgur908

Forum Bağımlısı
Kayıt
22 Mayıs 2012
Mesaj
721
Tepki
1.057
Şehir
İstanbul
Amasya’da bir grup üniversite öğrencisi modifiye ettikleri bisikletle nehrin yüzeyinde gezmeyi başardılar. Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Otomotiv Teknolojisi Programı öğrencileri, ekiptekilerden birinin babasına ait hurda bisikleti tamir edip iki tarafına monte ettikleri demir borulara ‘damacana’ olarak bilinen su bidonlarından bağlayıp su yüzeyinde ilerlemesini başardılar. Arka tekerin jantlarını palet haline getirdiklerini, pedalı çevirdikçe hızlanan bisikletin deneme yüzüşünü de başarıyla gerçekleştirdiklerini belirten öğrencilerden Recep Uzun, “Dönem bitirme ödevinde bu projeyi çıkarmaya karar verdik. Başlangıçta yüzeceğine kimse inanmadı. Herkes alay etti. Ama başardık. Gerçekten güzel bir proje çıktı. Çokta eğlenceli. İnsan korkuyor ama bir süre sonra alışıyor” dedi. Şehrin ortasından geçen Yeşilırmak’ta ulaşımın sağlanabileceğini fikrinden yola çıkarak projeyi planlayıp arkadaşlarıyla paylaştığını anlatan Emre Cansın Yıldırım da, bisikletin su yüzeyinde kalabilmesi için su bidonlarının içine hava bastıklarını, ayrıca deneme esnasında akıntıya kapılma olasılığına karşın da bağlanan iple kıyı boyunca takip ettiklerini söyledi.

Bu da modifiyeli nehir bisikleti | İlginç Videolar
 

Neil deGrasse Tyson

Daimi Üye
Kayıt
24 Mayıs 2015
Mesaj
352
Tepki
395
Yaş
26
Şehir
Ankara/Karabük/Lublin
İsim
Mehmet Ç.
Bisiklet
Canyon
arkadaşların hakkını yememek lazım tebrik ederim ama icat kendilerinin değil bunu belirtmek isterim.Aşağıdaki sitede 2009 yılında paylaşılmış, onlar da başka bir yerden kopyalayıp aldıklarını göre fikir en az 7-8 yıllık var gibi.Hatta ilk gördüğümde çok beğenmiştim ankarada kolayca ulaşabileceğim deniz-göl vs. olsa yapmak için çok heveslenmiştim :) Yine bir programda izlemiştim buna benzer seri üretim olarak yapıyorlardı oldukça güzeldi ama fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 6 bin dolar civarıydı

http://www.kendinyapsitesi.com/proje.asp?id=228
 

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Kayıt
13 Kasım 2013
Mesaj
1.010
Tepki
971
Şehir
istanbul
Bisiklet
Kron
Gunu kurtardilar iste onlardan iyisi yok
 

mehmet ugur demir

Youtube: https://bit.ly/2ME7hSm
Kayıt
19 Eylül 2014
Mesaj
157
Tepki
98
Şehir
zonguldak
Bisiklet
Whistle
İlginç ve guzel. Sonuçta bunu düşünüp hayata gecirmisler. Bol pedallamalar ;)
 
Kayıt
10 Mart 2015
Mesaj
23
Tepki
29
Yaş
37
Şehir
İstanbul
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Atala
Bence hiçbir özelliği olmayan bir tasarım. Sen üniversite okuyorsun ve üretebildiğin en yüksek düşünce bisiklete damacana bağlamak mı? Tabi burada öğrencilere suç bulmamak lazım. Eğitim sisteminin hayal kurmayı engellemesinden kaynaklı bir durum.

Ezberci sistem, özgürlük kısıtlayıcı davranışlar, kitap okumama sonucu budur. Hatta geçen bir röportajda icad yapmak isteseniz be yaparsınız diye elemanın birine soruyorlar 'Yürüyen uçak' diye cevap vermişti. Çok gülsem de her şeyin kabak gibi görünmesine ayrı bir örnek olmuştu.

Bu yazdığımı elbette eleştiren olacaktır. Ne güzel yapmışlar işte ne var bunda gibi laflar işiteceğim. Bu kişilere Biraz geniş açıdan bakmayı tavsiye ediyorum.
 

BF Okuru

Üye
Kayıt
2 Şubat 2005
Mesaj
8
Tepki
3
Gayet güzel bi prototip olmuş, araya dişli eklenerek tekerin itiş yönünü arkaya çevirip, daha işlevsel yapılabilir :)
 

Şafak Başlar

Forum Demirbaşı
Kayıt
26 Nisan 2011
Mesaj
452
Tepki
304
Şehir
Tekirdağ
Bisiklet
b'Twin
Tamamen kendilerine ait bir tasarım olsa, ya da mevcut projeye farklı bir şeyler katmış olsalar çok tebrik edecektim.
 
  • Beğen
Tepkiler: Merickagantek

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Kayıt
28 Eylül 2011
Mesaj
5.848
Tepki
15.503
Şehir
kayseri
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu arkadaşların hevesini kıracak değiliz kendilerinin eline sağlık diyoruz. Yalnız bu gençleri yetiştiren üniversiteler için aynı şeyi söylememiz mümkün değildir. Bu ilkokul müsameresi tarzı şeyleri -ki çoğu lise projesi bu yapılanlardan daha ileri seviyededir- aşmaları gerekir diyede düşünmekteyim.
 
  • Beğen
Tepkiler: ismailSACAR

Enver T.

Üye
Kayıt
30 Mayıs 2014
Mesaj
87
Tepki
104
Yaş
37
Şehir
İstanbul
Bisiklet
Merida
Pamukkale Üniversitesi'nde üretilen elektrikli araç projesi gibi.
Üzücü..
 
  • Beğen
Tepkiler: E.E

E.E

Forum Demirbaşı
Kayıt
17 Mayıs 2015
Mesaj
428
Tepki
276
Şehir
İstanbul
İsim
Enes
Bisiklet
Salcano
@Enver T. Sanırım deniz bisikletinin icadından habersiz bu arkadaşlar :)
 
  • Beğen
Tepkiler: Enver T.

Antecurs

Forum Demirbaşı
Kayıt
6 Nisan 2015
Mesaj
474
Tepki
498
Şehir
Kurtköy/İstanbul
İsim
Halil TAŞ
Bisiklet
Salcano
Medianın her zamanki gibi "rating" için halt yemesidir. Son yıllarda artık en ciddi diyebileceğiniz medya organı bile "rating" uğruna olmadık şaklabanlıklar yapıyor. Tıkla, tıkla, tıkla, tıkla yine tıkla biçiminde uydurmasyon resim haberciliği, videoculuğu. Sonuçta ne kadar tık aldık, ne kadar reklam gelirimiz var.

Öte yandan dünyadan, gelişmelerden sadece dizilerden haberdar olan bir toplum içinde müstehaktır bu. Böyle başa böyle traş.
 
  • Beğen
Tepkiler: CandanC

Snorlax

Daimi Üye
Kayıt
22 Mart 2015
Mesaj
322
Tepki
211
Yaş
29
Şehir
İstanbul
İsim
Sinan
Bisiklet
Carraro
Nerden tutsak elimizde kalacak tarzda bir konu bu, ama heryeri ayrı bir trajikomik..
 

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Temmuz 2011
Mesaj
989
Tepki
577
Yaş
35
Şehir
Bursa
Su üzerinde durabiliyor olması takdire şayen. Bir de gitmeyi başardıgında bişeyler olabilir :koptum:
 

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Kayıt
28 Ağustos 2011
Mesaj
2.743
Tepki
2.045
Yaş
42
Şehir
Bursa
Bisiklet
Kron
Bunların yaptıklarını 30 yıl önce çoluk çombalak kalasların altına straforları,pet şişeleri bağlayarak hacivat deresinde yüzmek için yapıyorlardı.Boş beleş haber işte.
 
  • Beğen
Tepkiler: hakan64
Yukarı Alt