Modifiye çılgınlığı (arabalar)

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Merhaba bisiklet forum ailesi,

beni taniyanlar bilirler. Aslında gercek meslegim motor ustasi. Benim hobilerimden birisi de otomobil modifiyesi.
Hafta sonlari arkadasimin atölyesinde otomobillere yaptigimiz birbirinden güzel modifiyeleri sizlerle paylasmak istiyorum.
Bu iste gereken en önemli özellikler çelik gibi sinirlerinizin olmasi gerekiyor. Her an her ani ve her hesap her hesabi tutmayabiliyor, aksilikler yasanabiliyor. Ancak yilmadan usanmadan basladiginiz isi bitirdiginiz zaman da ödülünüzü alma serefine eriyorsunuz.
Günü basarili bir iscilikle bitirmenin, heh iste simdi kusursuz oldu demenin keyfi de bambaska oluyor. Arkadasim ile birlikte her türlü otomobili “klasik yada spor” modifiye ediyoruz, yeniliyoruz.

Sözü fazla uzatmiyorum ve resimlere geciyorum.

BMW M5 91 model ve motor full modifiye 470 beygir gücüne sahip, Ic dis komple restore edildi.
Motor bilgilerini sorulariniza göre cevaplaya bilirim.
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.JPG
9.JPG
10.JPG

Porsche 911/964 Carerra 2, 250 beygir gücü ve orjinal kalarak sadece restore edildi.
20.JPG
21.JPG

BMW 328i 92model ve 200beygir gücüne yükseltilerek Modifiye edilmistir.
Bu 2007 türkiyeye gitdigim ve Samsun Havzada 4 defa takla atigim araba.
Kazadan sonraki hali (Giresun Sanayisi)
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG

Ve kazadan sonraki Ayaklanmis hali.
bmw 1.JPG

bmw 2.JPG bmw 3.JPG
bmw4.jpg bmw5.JPG

bmw6.JPG bmw7.JPG

Begenirseniz ve dilerseniz daha nice modifiye ettiymiz resimleri yükleye bilirim.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Yanlis meslek mi sectim diyorum bazen , boyle isler gorunce icimde bi kıprasma oluyo :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Murat Cömez Benim başka bir sorum olacak Murat abi, carrera 911/996 alınır mı sence, ileride klasik olabilecek bir araba mı? Bir de böyle bir araba alınsa, muhtemelen restorasyona ihtiyaç duyacağı için Almanya ya getirip iyi bir elden geçer mi orijinal parçalarıyla?

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
@Murat Cömez abi, ben Türkiye'de trafikte gezen e28 göremiyorum sen motor değiştirip (m52 gibi gördüm fotoğraftan, hacim tahmini yapamıyorum emme manifoldu farklı görünüyor) turbo takmışsın :D Türkiye'deki modifiye kavramı helezonları keserek veya ısıtıp bastırarak aracı yere yaklaştırıp 19" jant takarak yürüyen takımını katletmekten ibaret olduğu için çok sevdiğim o güzelim bmw modellerini para toparlayıp almaya cesaret edemiyorum. Araçların hepsi modifiye adı altında kasapların elinde kesilip biçiliyor. 1998 model e36 m3 ün helezonlarının kesildiğini gördüm yani o derece kötü durumda buralar :D O amortisör ve yay sertliğini hesap eden mühendisin günlerce uykusu kaçıyor ama bizim insanımız elinde cetvel ile çamurluktan lastik ölçüsü alarak kesip biçiyor bu araçları.
Bu konuda çok dertliyim abi öyle böyle değil :D

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@BF Okuru
Firat cok güzel bir soru, porsche 911/996 daha model olrak (1997-2004) yeni oldugu icin bir gün klasikler grubuna girebilirmi bilmiyorum ama bu model serisinde girse girse bence GT3 girer.
Böyle bir arabanin genelikle restorasyona ihtiyaci olmaz cünkü bunu sadece sevenleri kullanir ama araba dagilmissa ve restorasyona ihtiyaci varsa o araba zaten alinmaz, süren kisi muhtamelen degerini bilmeyen birisidir.
Restorasyon tabiki yapilir ama altindan kalkilirmi onu bilemem. Bence temiz ve orjinalini bulmak cok kolay ve daha ucuza gelir.:)

NOT: Porsche benim icin alinacak bir araba degil, benden duymus olmayin arkadaslar.:)

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Otomobillerden ve fosil yakit tuketim8nden nefret eden biri olarak, basligi actigim gibi sabah sabah hayalet girmis gibi oldum.
Sevmiyorum ben bunlari.

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@UtkuSener
Seni cok iyi anliyorum utku, yalniz helezonlari keserek veya isitip bastirarak insan hayatiyla oynadiklarinin farkinda degiller malesef.
Evet bu arabaya Takilanlar....
Borg Warner Turbolader T4 Twinscroll
NOS takildi
284° Eksantrik mili
Celik manifold
Wiesco schmiede kolben (Schmiede nin türkcesini bilmiyorum schmiede piston)
Silindir kapaginin kanallari polisaj yapildi
Amortisörler ayarli
Yaylar 35mm
vs. vs.

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
İsim
Yusuf
Abi benim hayalimdeki meslek her zaman bu. Ama Türkiyede modifiye çelik jant, xenon far, ses sisteminden öte çoğu zaman geçemiyor malesef.

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Murat Cömez Abi nerelerdesin sen görünmüyorsun :) M5'e bayıldım desem yeridir. Parça sıkıntısı yok ve aşırı ucuz bildiğim kadarıyla. Otomobil de ayrı bir tutku. O yüzden konuyu takip ediyorum :)

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Yusuf !!WOW!!
Yusuf umarim bir gün bu hayaline kavusursun, ögrenmenin zamani yoktur. Ben 14 yasimda babamin yaninda bu meslegi ögrenmeye basladim ve 17 yasimda motor tamircisi üzerine 3,5 sene meslek olkulunu okudum ve arkasindan 1 sene daha okuyarak ustalik belgesini aldim. Simdi ise bu meslegi sadece hoby olarak yapiyorum.
Su an ise senelrdir........ Calisiyorum (neyse kalsin, söylemesem belki daha iyi olur). :)

@Onur YCL
Tesekkürler onur, ben buralardayim aslinda ben seni pek göremiyorum.:)
Onur evet parca sıkıntısı kesinlikle yok, burada sana hak veriyorum ama ucuz demek yanlis olur. BMWnin sadece motor modifiyesi yaklasik rektefe ile beraber 12000€ yu buldu ve komple restorasyon ve modifiye isi 6 ay sürdü, bunun neresi ucuz onur.
Arkadasim bu isin ticaretini yapiyor onun icin tabiki sorun degil, o parasini koleksiyonculardan cikariyor.

Arkadaslar yanlis anlasma olmasin, arabalar benim degil, ben sadece arkadasim icin hafta sonlari hoby olarak yardimci oluyorum ve tüm islemleri beraber yapiyoruz.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf !!WOW!!

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Devamını bekliyorum abi, çok iyi.

• Beğen
Tepkiler: emre_s

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Berke
Insallah Berke, nerdeyse her ay birtane bitiyor. Bitdikce Fotograflari ekleyecegim.:harika:

• Beğen
Tepkiler: Berke

Murat Cömez

Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@BF Okuru
Kesinlikle öyle bir sey yok Firat. Sende körlük varmi?:D:D:D:D:koptum::koptum::koptum::koptum: Yorum 6 ya bakmani öneririm.:)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Murat Cömez Boşuna gözlük takmıyorum abi :D Şaka bi yana valla söylmesen görmedim abi :) Şöyle bu arabaların 98 modellerinin fiyatı uygun, babam geçenlerde auto bild olabilir bi yerde böyle bir yazı okumuş alıp klasik olarak saklamak istiyor, bi tane Ankara'da bulduk hatta dedi eğer alırsak bunu Almanya ya götürür elden geçirtir geri getirir kaldırırız diye bana da çok mantıklı geldi... :)

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Discovery Chanel da izlerdim modifiye programlarını. İzlemesi çok keyifli. Yapması ayrı bir keyiflidir eminim. Harika görünüyorlar. Resimlerin devamı gelsin bence de..

• Beğen
Tepkiler: Murat Cömez