Moda caddesindeki barların kaldırım işgali

Konu, 'Şikayetim Var!' kısmında ozgur908 tarafından paylaşıldı.

 1. ozgur908

  ozgur908 Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  745
  Beğeniler:
  1.175
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  geçenlerde moda caddesinde yürürken bazı barların kaldırımı bisiklet yoluna kadar işgal ettiklerini ve bu alanı brandayla çevrelediklerini gördüm. görme engelli çizgisi de barların kordon içine aldıkları alanda kalmıştı ve kaldırımın yaya yürüyüş kısmını bisiklet yoluna kadar işgal etmişlerdi. bunun üzerine kadıköy belediyesine aşağıdaki e-postayı gönderdim yanıt bekliyorum...

  "Moda Caddesi üzerinde bulunan Belfast ve Fil adlı publar dükkanlarının önündeki kaldırımın tamamını içeri alacak ve bisiklet yolunun bitişiğinde kalacak şekilde kaldırımın bisiklet yoluyla olan sınırında yere kazıklar çakıp bu alanı brandayla çevrelemektedir. İnsanlar kaldırım tamamen bu işletmeler tarafından işgal edildiği için bisiklet yolundan yürümektedir. Belfast adlı pub tarafından yapılan uygulamada kaldırımda bulunan görme engelli çizgisi bu brandayla çevrelenen alanın içinde kalmaktadır ve bu durum görme engelliler için ciddi bir tehlike arz etmektedir. işletmelerde çalışanlara konuyu sorduğumda belediyeden izin aldıklarını ve az ileriden (bisiklet yolu olarak düzenlenen kısım) yürünmesi gerektiğini söylemişlerdir. bu durumda aşağıdaki sorularıma yanıt vermenizi talep ederim.
  - Böylesi bir izin söz konusu mudur?
  - Kaldırım işgaline yasal olarak ne oranda izin verilebilmektedir (mevcut durumda olduğu gibi işletmeye kaldırımın %100'ünü işgal etme ve yeri delerek oraya kazık çakma izni yasal olarak verilebilmekte midir)?
  - Kamuya ait olan ve yaya güvenliği için bir gereklilik olan kaldırımlar tamamen iptal edilerek özel bir işletmenin tasarrufuna bırakılabilmekte midir?
  - Böylesi bir uygulama belediyenizin izni dahilinde gerçekleştirildiyse iptal edilen yaya kaldırımı sonucunda yaya (özellikle yürüme hattı dükkanın çevrelediği alan içinde kalan görme engelliler) güvenliği için belediyeniz ne tür bir tedbir alacaktır?
  böylesi bir iznin var olup olmadığını ve hangi yasal çerçevede verildiğinin belirtilmesini ve izin verildiyse kaldırım işgaline ne ölçüde izin verildiğini (dükkanın sınırlarını, kaldırımdan tahsis edilen alanın uzunluk olarak ölçüleri) gösterir belge ve dayanakların tarafıma iletilmesini bilgilerinize arz ederim.
  Saygılarımla,"

  fırsat bulursam fotoğraf yükleyeceğim. fırsatı olan biri fotoğraf eklerse çok şugar olur :).
   
  Ahmet.KOÇ, orneken, mhd ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 2. Artık mesaj yazmıyor

  Artık mesaj yazmıyor Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2015
  Mesajlar:
  2.008
  Beğeniler:
  3.101
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  hocam eline sağlık çok güzel yazmışsın inşallah olumlu sonuç alırsın
  oraların videolarını çekip haber kanallarının whatsapp hatları var buralara gönderebilirsin varsa bir yolsuzluk basın mutlaka peşine düşecektir
   
  emre_s bunu beğendi.
 3. #3
  ozgur908

  ozgur908 Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  745
  Beğeniler:
  1.175
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  belediye mailime hala cevap vermiş değil, sanırım vermeyecek de. bana ait olan kaldırımda yürümemi yasaklayıp kaldırımı tamamen işletmeye tahsis etme konusunda bu kadar rahatlarsa ben de belediyenin bahçesini kamuya açmaya hazırlanayım. var mısınız bir mayfest yapalım? çok bir şeye ihtiyacımız yok biralarımızı, meşrubatlarımızı soğuk tutmak için birkaç buzluk kutusu yeter de artar bile. nevaleyi yüklenip gidelim belediyenin bahçesinde takılalım gönlümüzce.
   
  NKurtuldu ve emre_s bunu beğendi.
 4. tinan

  tinan Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  31 Mart 2016
  Mesajlar:
  52
  Beğeniler:
  13
  Şehir:
  Kocaeli
  Adı:
  Tamer
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Kocaeli'dede cafeler yüzünden kaldırım tarih oldu malesef


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 5. #5
  ozgur908

  ozgur908 Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  745
  Beğeniler:
  1.175
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Kadıköy Belediyesi konu hakkındaki mesajımı yanıtladı.
  Belediye kaldırımın yayalara ait kısmını bisiklet yolunun sınırına kadar barlara tahsis etmiş. yayaları karşı kaldırıma alalım lütfen. araç yolundan ve bisiklet yolundan yürüyen yayalar motorlu taşıt, bisikletle çarpışma gibi kazalar geçirirlerse hukuki durum ne olur o konuda herhangi bir bilgi yok.


  "İlçemiz, Caferağa Mh. Moda Cd.de bulunan Ayı Bar, Fil Bar, Belfast Bar ve Zeplin Bar ünvanlı işyerlerinin masa ve sandalye işgalleri Belediyemizce belirlenen alanlar içerisinde olup, işgaliye bedelleri Belediyemiz Mali Hizmetler Müdürlüğüne ödenmektedir. Masa ve sandalyelerin taşmaması için etrafının seyyar sınır elemanları ile cevrilmesine de izin verilmiştir. Ayrıca, engelliler için yapılan yaya kaldırımında bulunan yürüme yolları ilgili kanunda yapılan değişiklik ile Türkiye genelinde kaldırılmış olup, uygulama yalnızca yaya geçitleri, trafik lambaları v.b. gibi yerlerde uygulanmaktadır.İlginize teşekkür eder, iyi günler dileriz.
  Saygılarımızla
  Kadıköy Belediyesi"
   
 6. anıl şentürkk

  anıl şentürkk Kıdemli Üye

  Yaş:
  22
  Kayıt:
  17 Şubat 2015
  Mesajlar:
  361
  Beğeniler:
  437
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  anıl şentürk
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  işte zihniyet burada ortaya çıkıyor , parasını ver tepe tepe kullan.
   
 7. furkan.zaman

  furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

  Kayıt:
  31 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  1.113
  Beğeniler:
  1.168
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Furkan
  Bisiklet:
  Raleigh-USA
  Seviye:
  Oralara oturan hizmet satin alan insanlarda belediye kadar duyarsiz bana kalirsa . bnde daha once boyle sikayetlerde bulunmustum bana geri donmemislerdi bile.
   
  ozgur908 ve Kuzey Ege bunu beğendi.
 8. #8
  ozgur908

  ozgur908 Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  745
  Beğeniler:
  1.175
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  bu duyarsızlık oradan gelip geçen bir insan olarak bir noktaya kadar bende de var. ama beni asıl dellendiren durum belediyenin verdiği yanıtta da belirtildiği gibi "Masa ve sandalyelerin taşmaması için etrafının seyyar sınır elemanları ile cevrilmesine de izin verilmiştir". yani yere sarı çizgi çizip hadi burası kaldırım ama buraya kadar utanıp sıkılarak masa sandalye koyabilirsiniz demek yerine alın burayı işletmenizin sınırlarına katın cüretkarlığı. bir de "Ayrıca, engelliler için yapılan yaya kaldırımında bulunan yürüme yolları ilgili kanunda yapılan değişiklik ile Türkiye genelinde kaldırılmış olup" diye bir ifade var. bu ifadeyi anlamak mümkün değil. bunun anlamı hak gaspı değil midir? velev ki böyle bir değişiklik oldu, bu durumda yerdeki kabartılı taşların sökülmesi gerekmez mi? kaldırımda bizim için hat çizmişler diyen bir görme engelli burada güvende olduğunu düşünerek yürürken birden bariyere takılırsa çizgi filmlerde duvara toslayan karakterler gibi eğlenceli bir durum mu ortaya çıkar? daha önce de videosu düşmüştü bu işletmelerin önünden kaldırıma entegre moda bisiklet yolu geçiyor. kaldırımın yürüme kısmı işletmelere tahsis edildiğine ve geri kalan kısım bisiklet yolu olduğuna göre yayalar nerede yürüyecek (kaldırım maldırım nerde? nerede yürüyecekler ya, git belediyenin önünde mi yürü diyecez!) yoksa bisiklet yolu da kaldırıldı haberimiz mi yok? bir yol iptal edildiyse ona ilişkin işaretlerin kaldırılması gerekmez mi? o kaldırımda yozgat'ta yaşayan kişinin de, benim de, senin de, o işletmede çalışan garsonun da, orada işgal edilen alanda bira yudumlayan müşterinin de yaya olarak temel hakkı yok mu? bahsettiğim işgal az buz bir işgal değil, işletmenin avlusu haline getirilen bariyerli kısım yaya yolunun tamamını kaplıyor ve bisiklet yolunun sınırına dayanıyor. yaya kaldırımı daralmıyor, külliyen kesiliyor. gerçekten biramı alıp selami'nin bahçesine mi gitsem diyorum acep hoşuna gider mi? bina kapısının önüne de koltuk atarım dışarı çıkmaya çalışırken de surat asarım rahatımı bozuyor diye.
   
 9. Dağhan

  Dağhan Node d8 24'

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  22 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  175
  Beğeniler:
  183
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Tern
  Seviye:
  Arkadaşlar bende belediyeciyim,maalesef işgaliye ücretini yatırdıktan sonra sıkntı yoktur,ta ki bir vatandaş ölene kadar ya da kolu bacağı koapana kadar,maalesef burası türkiye,ve düzen para ve rant düzeni
   
  ozgur908 bunu beğendi.
 10. Kuzey Ege

  Kuzey Ege Onursal Üye

  Kayıt:
  30 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  2.490
  Beğeniler:
  6.543
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Dar sokaklari olan moda semtinde bu tip mekanlar kaldirimlari isgal ettigi gibi, bir de aracin girebilecegi her delige park edilmis araclar, maalesef yayalara yuruyus hakki tanimiyor.
  Bu mekanlar kaldirimlari kapladigi gibi, bir de gelen musterilerinin araclarini deniz kenarindaki yurume ve bisiklet yolunu kapatacak sekilde park ediyor. Kabus gibi bir durum olusuyor.
  Saygisizlik, duyarsizlik, isgal, edepsizlik. Iste tum bunlar rant ve para icin.
   
  ozgur908 bunu beğendi.
 11. orneken

  orneken Aktif Üye

  Kayıt:
  5 Kasım 2015
  Mesajlar:
  166
  Beğeniler:
  116
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  Engin O.
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Barlar kaldırımlara masa sandalye atıyor. Bunun üstüne bir de sigaralı muhabbetini kaldırım ortalarına kadar yapan güruh var.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-8-24_10-50-58.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
upload_2016-9-26_14-19-40.png
Birkaç yıldır yazdığım mesajlarda 'yokuş özürlü' olmaktan bahsediyordum. Bunu hep yazıyorum da, sakın ola bundan övündüğüm veya buna güvenip rakiplerimi yolda alt etme niyetim olduğu anlaşılmasın...
upload_2016-10-20_14-13-9.png
VO2max, ciğerlerimize aldığımız oksijenin ne kadarının yakıt üretiminde kullanıldığını gösteren bir üst sınır. Esasen aerobik kondüsyonla ilgili bir konu. Aerobik kondüsyon ise, birkaç dakikadan...