Milli Takımın kafkas turu zaferi

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında adm coach tarafından paylaşıldı.

 1. adm coach

  adm coach Kıdemli Üye

  Kayıt:
  20 Ekim 2006
  Mesajlar:
  389
  Beğeniler:
  544
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  10-13 Haziran 2008 tarihlerinde Gürcistan'da yapılan 1. Kafkas Yol Turuna katılan U23 milli takımımız Genel Takım Genel Ferdi Klasmanda birinciliği elde etti.
  Milli Takım Antrenörü Suat Torgay yarış ile ilgili görüşleri şöyle:

  10 Haziran 2008 tarihinde koşulan 121 km.lik ilk etap, sert sayılabilecek rampalara ve yine sertçe bir rampada bulunan bir bitiş noktasına sahipti. Start anından finiş çizgisine kadar neredeyse sürekli mücadele halinde geçen etapta, ev sahibi Gürcistan, 2007 Mevlana Turu’ndan tanıdığımız Giorgi Nadiradze liderliğinde daha başlangıçta ağırlığını koymak isteyen bir strateji kullandı. Ermenistan’ın iddialı bisikletçisi Sergei Sarkisov da tura oldukça hızlı başlayan isimlerden biriydi. Türk Milli Takımı’da kendi içinde çok iyi organize olarak kendi stratejisi ile kontrolü elden bırakmadı. Azimli, kararlı ve sabırlı, yüksek tempoda bile takım ruhunun en iyi örneklerini sergilemeyi başaran Milli Takım’ımız, kilometreler ilerledikçe yavaş yavaş üstünlüğü ve yarışın kontrolünü kendi eline almayı ve grubu kendi yararına yönlendirmeyi başardı. Eyüp Karagöbek, 3 saat 18 dakika 52 saniyelik zamanla ilk etabın birinciliğini alırken, yine Türk Milli Takımı’ndan Nazım Bakırcı 3:18:58 ile ikinciliği elde etti.  Ev sahibi Gürcistan’ın A Milli Takım’ının liderliğini üstlenen ve bu turun favorisi olarak gösterilen Giorgi Nadiradze ise 3 saat 19 dakika 5 saniye ile üçüncü olabildi. Miraç Kal’ın 3:19:16 ile gelen beşinciliği ile birlikte, Milli Takım’ımız Takım Klasmanı’nda 9 saat 57 dakika 5 saniye ile birinci olurken, ev sahibi Gürcistan’ın A Milli Takımı 2 dakika 12 saniyelik farkla ikinci oldu. Turun iddialı isimlerinden Ermeni bisikletçi Sergei Sarkisov ise yedinci oldu. İlk etapta sprint primlerini toplamda İsmail Aksoy alarak ilk gün sonunda beyaz mayoya hak kazandı. Yokuş primlerini ise toplamda Ermeni Sergei Sarkisov alarak yeşil mayoyu giymeye hak kazandı. Rakiplerini daha ilk günden, denediği varyasyonlarla iyi tartıp yakından tanımayı başaran Milli Takım’ımız, turun ilerleyen etapları için farklı olasılıklar altında uygulamaya koyabilecekleri stratejileri önceden belirledi.

  11 Haziran 2008 tarihli ikinci etap, 110 km olarak planlanmasına rağmen, parkurda meydana gelmiş olan bir trafik kazası nedeniyle sporcuların güvenliği açısından 100 km’ye indirildi. Müsabaka esnasında meydana gelen bu değişikliğe hemen adapte olan sporcularımız, çok iyi bir strateji kullanarak, kendi aralarındaki takım iletişimini ve görev anlayışını fedakârca yerine getirerek ilk beş dereceyi elde ettiler. Birinciliği, 39.9 km/saatlik ortalama hız ile 2 saat 30 dakika 9 saniyelik zamanla elde eden Nazım Bakırcı’nın ardından 2:30:47 ile Eyüp Karagöbek ikinci, 2:31:12 ile Orhan Şahin üçüncü, 2:31:13 ile Miraç Kal dördüncü, 2:31:14 ile Selçuk Türkçetin beşinci olurken, Giorgi Nadiradze 2:32:12 ile altıncı olabildi. A Milli Takım’ımıza bu sene giren 19 yaşındaki İsmail Aksoy’un, bu başarının arkasında çok büyük payı bulunmaktadır. Bisikletçilerimizin ana gruptan kontrollü bir şekilde kaçmalarında çok büyük görevler üstlenmiş, çok genç olmasına rağmen çok iyi bir takım içi iletişim ve dayanışma örneği sergilemiştir. Bu çabalar sonucunda Milli Takım’ımız 7 saat 32 dakika 8 saniye ile birinciliği elde ederken, Gürcistan A Milli Takımı’nın 7:39:02’si Genel Takım Klasmanı’nda aranın lehimize açılmasını sağlamış ve rakiplerin takım düzenlerini ve stratejilerini sarsmıştır. Genel Ferdi Klasman’da ilk üç derece Türk Milli’lerin eline geçmiş olup, sarı mayoyu Nazım Bakırcı elde ederken, Eyüp Karagöbek ikinci, Miraç Kal ise üçüncülüğe yerleşmiştir. Beyaz mayo Nazım Bakırcı’ya geçerken, yeşil mayoyu da Eyüp Karagöbek elde etmiştir.

  12 Haziran 2008 tarihinde koşulan üçüncü etap, 18 km’lik bir parkurda 5 tur üzerinden toplam 90 km idi. Daha ilk turda yüksek bir tempo ile iyi bir zamanlama tutarak rakiplerini kontrollü bir şekilde birer birer kopararak aralarında Giorgi Nadiradza’nin de bulunduğu bir dörtlü ile finişe kadar gelen Milli’lerimiz, Orhan Şahin ve Selçuk Türkçetin’in 2 saat 1 dakika 2 saniyelik derecesiyle ve tekerlek farkıyla sırasıyla birinci ve ikinci olurlarken, Gürcistan A Milli Takım Kaptanı Giorgi Nadiradze de 1 saniye farkla Milli’lerimizin ardından üçüncü olmayı başardı. Bu etapta 4, 5, 6 ve 7.lik Milli’lerimiz arasında paylaşılırken, Genel Ferdi Klasman’da ilk üç Nazım Bakırcı, Eyüp Karagöbek ve Miraç Kal’da kaldı. Etap Takım Klasmanı’nda Milli Takım’ımız yine birinci olurken, Genel Takım Klasmanı’nda ikinci olan Gürcistan A Milli Takımı ile arayı 11 dakika 30 saniyeye çıkardı. Sarı mayo Nazım Bakırcı’da kalırken, beyaz sprint mayosu İsmail Aksoy’a geçti ve yeşil yokuş primi mayosu yine Eyüp Karagöbek’te kaldı. 13 Haziran 2008 tarihinde koşulan dördüncü ve son etap, 2 kilometrelik bir parkurda 20 tur koşulan puanlı kriteryum müsabakası idi. Bir yandan puana göre Etap Ferdi Klasman’da yine kürsüyü hedefleyen Milli’lerimiz, diğer yandan da zamana göre Etap Takım ve Genel Ferdi Klasman’larda da yerlerini koruyabilmek için son derece kontrollü, tam bir takım anlayışı içerisinde ve yüksek tempolu bir müsabaka çıkardılar. Orhan Şahin 20 puan ve 45 dakika 25 saniye ile birinci olurken, Miraç Kal 17 puanla ikinci, Gürcü Giorgi Nadiradze ise 10 puan ile üçüncü oldu. Eyüp Karagöbek 6 puan ile dördüncü, Gürcü Achiko Makharashvili 1 puan ve aynı zaman ile beşinci, İsmail Aksoy ise 1 puan ve 45:47 zamanla altıncı oldu.

  Son etabın zamanlarıyla birlikte Genel Ferdi Klasman’da Nazım Bakırcı 8 saat 35 dakika 41 saniyelik toplam zamanla sarı mayoyu giyerken, Eyüp Karagöbek ikinci, Miraç Kal ise üçüncü olarak turu tamamladı. Turun favorisi Giorgi Nadiradze ise 1 dakika 55 saniyelik farkla dördüncü olarak turu tamamlayabildi. Beşinci Selçuk Türkçetin, altıncı ise Orhan Şahin oldu. İsmail Aksoy ise Gürcistan A Milli Takımı’ndan Achiko Makharashvili’nin ardından sekizinci oldu. Genel Takım Klasmanı’nda ise Türkiye Milli Takımı 25 saat 47 dakika 35 saniyelik toplam zamanla, ilk etaptan beri hiç bırakmadığı birinciliği korurken, Gürcistan A Milli Takımı, 12 dakika 14 saniyelik farkla ikinci, Azerbaycan Milli Takımı 1 saat 7 dakika 31 saniye farkla üçüncü, Gürcistan B Milli Takımı 1 saat 20 dakika 5 saniye farkla dördüncü, Ermenistan Milli Takımı 1 saat 20 dakika 46 saniye farkla beşinci ve Gürcistan Kutaisi Takımı 2 saat 10 dakika 33 saniye farkla altıncı oldu.

  Turun sonunda beyaz mayo, 17 toplam puanla İsmail Aksoy’da kalırken, en iyi sprinter ikinciliğini toplam 12 puanla Nazım Bakırcı, üçüncülüğü 9 puanla Giorgi Nadiradze, dört ve beşinciliği sırasıyla Eyüp Karagöbek ve Selçuk Türkçetin aldılar. Orhan Şahin ise Gürcü bisikletçi Nodar Kvavadze’nin ardından yedinci oldu. Yeşil mayo toplam 38 puanla Eyüp Karagöbek’te kalırken, Nazım Bakırcı 34 puanla Genel Yokuş Primi ikinciliğini elde etti. Miraç Kal 26 puanla üçüncü, Ermenistan Milli Takımı’ndan Sergei Sarkisov 22 puanla dördüncü, Orhan Şahin ve Selçuk Türkçetin sırasıyla beşinci ve altıncı oldular.

  Gürcistan’da koşulan “Kafkas Turu”, kazanılan başarının yanı sıra, Milli Takım’ımıza çok iyi bir antrenman imkânı sağlamıştır. Milli Takım Kampları’nda yapılan çalışmaların pekiştirildiği, yapılmış birçok özel çalışmanın doğrudan uygulama imkânı bulduğu, Milli bisikletçilerimizin özgüvenlerini arttırdığı çok iyi bir ortam olmuştur. Takım ruhunun en üst düzeye çıktığı turda, takım içi dayanışmanın, performans, teknik ve taktiğin iyi kaynaşması halinde üstün başarıların alınabileceği görülmüştür. Sezon boyunca Milli bisikletçilerimizin performansları yakından takip edilip geliştirildiğinden, farklı durumlarda nasıl hareket edecekleri hususunda önceden kazandıkları bilgi ve beceriyi bire-bir hayata geçirmeleri çok zor olmamıştır ve önceden belirlenmiş hedeflerine adım adım yaklaşmakta oldukları, alınan sonuçlarla da bir kere daha ortaya çıkmıştır. Spor da amacına ulaşmış, farklı kültürlerin en iyi şekilde kaynaşması gerçekleşmiştir.
   
 2. jemboy

  jemboy Kıdemli Üye

  Kayıt:
  26 Eylül 2006
  Mesajlar:
  392
  Beğeniler:
  684
  Şehir:
  eskişehir
  Seviye:
  evet dün suat hocamla(eski) konuştum bu konuyu morali baya iidi bizimkiler baya iyi iş cıkarmışlar
   
 3. İLKER TAŞ

  İLKER TAŞ SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  10 Aralık 2005
  Mesajlar:
  1.962
  Beğeniler:
  864
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  İLKER
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  cok cekişmeli ve heyecanlı bir yarış olmuş millilere teşekkürler
   
 4. oguncavus

  oguncavus Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Haziran 2005
  Mesajlar:
  151
  Beğeniler:
  557
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Tebrikler devamını bekliyor başarılar diliyorum.
   
 5. ali_gülcan

  ali_gülcan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  29 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  221
  Beğeniler:
  83
  Seviye:
  Adem hocam bu gibi konuları yol bisikleti bölümüne açarsak hedef kitleye ulaşmış oluruz sanırım:)
   
  sprint bunu beğendi.