Milli Olimpiyat Komitesi (yorumsuz)

Konu, 'Triathlon' kısmında Fırat Dizman tarafından paylaşıldı.

 1. Fırat Dizman

  Fırat Dizman Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.025
  Beğeniler:
  1.044
  Şehir:
  BABAESKİ
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Size yorumsuz olarak sunuyorum haberin Yayın Tarihi : 25.05.2010'dur.

  Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesince düzenlenen Konsey toplantısında, federasyonu tanıtıcı bir sunum yaptı. 24 Mayıs'ta İstanbul Ataköy Olimpiyat Evinde düzenlenen TURKIYE MILLI OLIMPIYAT KOMITESİ KONSEY toplantısına Federasyon Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri ile genel Sekreterlerden oluşan 50 kişi katıldı. TÜRKİYE Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş’de sunumunda triatlon sporunu ve federasyonu tanıtıcı konuşmanın ardından, geçen Nisan ayında Antalya’da yapılan müsabakalar sırasında hazırlanan 5 dakikalık tanıtım filmini de gösterdi.

  Güneş'in konu başlıkları ile sunum özeti şöyle:

  Triatlon nedir, nasıl yapılır?
  Triatlon ferdi bir spordur. yüzme, bisiklet ve koşunun arka, arkaya yapıldığı olimpik bir spor branşıdır. sprint (kısa) mesafe, orta uzunluk, olimpik mesafe, ıronman (demir-adam) olmak üzere 4 değişik mesafede yapılmaktadır. triatlon kişisel bir spor olup sporcunun erişebildiği gücü zorlayan olağanüstü bir çaba gerektiren, değişik yaş gruplarının yapabileceği bir bıranşdır. olimpik tarzda rekor denemelerinin yapılmadığı hava ve zemin koşullarına göre derecelerinin değişebildiği bir spor olması insanların bu spora ilgisini arttırıyor. triatlon sporu felsefik bir spordur. azimle çalışan gereklerini yerine getiren herkes bir diğerini geçer mutlak birincilik ikincilik üçüncülük çok uzun süreli yoktur. ama sağlam istikrarlı triatlet vardır. hemen hemen mevcut tüm yarışmalara başarıyla katılan ve bitiren bir önceki derecesinden 1 saniye ve dakika önce bitiren minimum 10 yıl maksimum 20-25 yıl triatlon sporuna gönül veren kişi gerçek triatlet gerçek şampiyondur. özetle, triatlon ufak ufak çakıl taşlarını sabırla bir araya getirmek sonunda yıllara yayılan, yıkılmayan, devrilmeyen bir piramit yapmaktır.

  YARIŞMA MESAFELERİ
  MESAFELER YÜZME BİSİKLET KOŞU
  SPRİNT (KISA) 0,75 KM (750M) 20 KM 5 KM
  ORTA UZUNLUK 2,5 KM 80 KM 20 KM
  OLİMPİK MESAFE 1.5 KM (1500M) 40 KM 10 KM
  IRONMAN (DEMİRADAM) 3.8 KM (3800 ) 180 KM 42 KM

  YARIŞ İSMİ YÜZME BİSİKLET KOŞU
  ITU-UZUN MESAFE 3.0 KM 80 KM 20 KM
  YARIM IRONMAN (DEMİR ADAM) 1,9 KM 90 KM 21,09 KM
  BİREBİR TRİATHLON 3,0 KM 130 KM 30 KM
  IRONMAN (DEMİRADAM) 3.8 KM (3800) 180 KM 42,195 KM

  Triatlon'nun Türkiye'deki Tarihçesi
  Ülkemizde triatlon ilk kez 1988 yılında eskişehir’de o zamanki adıyla beden terbiyesi bölge müdürlüğünün organizasyonunda gerçekleştirilmiştir. daha sonra alanya’da sporun turizme katkısını yurtdışında gören bir kısım sporseverin çabaları ile ilk olarak 17 ekim 1991 tarihinde uluslararası boyutta bir organizasyon düzenlemiş, bu organizasyonun yerli ve yabancılar tarafından olumlu eleştiriler almasının akabinde geleneksel olarak düzenlenmesine karar verilmiş ve günümüze kadar giderek gelişen bir konuma ulaşmıştır.

  Alanya'daki olumlu gelişmenin devlet desteğinde sürmesini sağlamak ve yapılan organizasyonun sadece alanya triatlonu ile sınırlı kalmaması için triatlon sporu 1994 yılı sonunda bisiklet federasyonuna bağlanmış ve 2001 yılına kadar faaliyetlerini bisiklet federasyonu bünyesinde sürdürmüştür. gençlik ve spor genel müdürlüğü merkez danışma kurulunun almış olduğu karar ile, dönemin spor bakanı sayın fikret ünlü’nün ve gençlik spor genel müdürü sayın kemal mutlu'nun olurları ile 19 aralık 2001 tarihinde “türkiye triatlon federasyonu“ bisiklet federasyonu’ndan ayrılarak kurucu ve onursal başkanımız sayın halil kılıçoğlu başkanlığında ve değerli ekip arkadaşları ile kurulmuştur.

  Olimpiyat hedefimiz
  Ben burada huzurlarınızda federasyonumuzu olimpik federasyonlar arasında olimpiyatlara hazırlanan pilot federasyonlar sınıfına dahil eden sayın genel müdürümüz yunus akgül başta olmak üzere çalışma arkadaşlarına ve spordan sorumlu devlet bakanımız sayın faruk nafiz özak’a da teşekkürlerimizi arz ediyorum. yönetim olarak biz de kendimize bir hedef seçtik. hedefimiz her spor federasyonu yönetiminin hayali olan olimpiyatlarda başarılı sonuçlar almaktır. başarılı 6 sporcumuz olimpiyatlara hazırlık harçlığı alarak çalışmalarına devam etmektedir. ancak bu hedefimize ulaşabilmemiz için güçlü bir bütçeye sahip olmamız gerekmektedir. işte bu konuda içimizde bir burukluk var. geçen yıl 225 bin lira olan bütçemiz, bu yıl spor toto katkısı ile 300 bin liraya yükseltildi. inanıyoruz ki bize hakettiğimiz destek verilecektir. bu inançla 2010 yılı programımıza daha çok faaliyet koyduk.

  Hedeflerimiz
  Altyapıya önem vererek triatlon sporunu geniş kitlelere ve gençlerimize sevdirerek yaygınlaştırmak istiyoruz. bu amaçla milli eğitimle görüşmeler ve anlaşma yaparak triatlonun da okullarımıza girmesini sağlayacağız. federasyonumuza daimi sözleşmeli yerli ve yabancı antrenörler alarak sporcularımızın başarılı olmaları ve olimpiyat yolunda ilerlemelerine destek olacağız. daha çok ilde kulüp kurulmasını, mevcut spor kulüplerinin triatlon branşı açmalarını teşvik ederek destek olacağız. bu sayede daha çok gencimizin triatlon sporuna katılacağına inanıyoruz.

  Milli takım sporcularımıza 2010 ve sonraki yıllarda daha çok önem vererek daha sık ve kontrollü çalışma takvimi oluşturuyoruz. bunun yanında uluslar arası müsabakalara katılım ilede tecrübelerinin artmasını amaçlamaktayız. kısa vadede 2012 olimpiyatlarına birkaç sporcu ile katılabilmek ilk hedefimizdir. uzun vadede ise 2016 olimpiyatlarına daha fazla sporcu ile katılmayı kendimize hedef seçmiş bulunmaktayız. 2010 irlanda athlon avrupa şampiyonasında gelecek yılların planlamasının yapılacağı kongrede sunum yaparak 2012 avrupa şampiyonasının alanya’da yapılabilmesi için aday olacağız. Şu anda resmi müracaatımızı yaptık. bunu çok önemsiyoruz ve herkesten destek bekliyoruz.

  Önümüzdeki yıllarda amacımız bir triatlon ligi oluşturmaktır. bunu çok önemsiyoruz. çünkü böyle bir organizasyon ile sporcumuzdan başlamak üzere, kulüplerimiz, antrenörlerimiz, hakemlerimiz ve federasyonumuz kazançlı çıkacaktır. her kesim kazanınca da başarı artacak, sporcu ve kulüp sayımız artacak daha çok kesime hitap etme ve tanınma şansı elde edeceğiz. triatlon denilince kamuoyunda 7 den 70 e her kuşağın bu ne demekdir? diye sormamasını arzu ederek bu hedefe triatlonu taşımak istiyoruz.

  Türkiye'de triatlon sporunu dünya standartlarına çıkarma vizyonumuzla; birlik, beraberlik ve başarıyı kendimize misyon edindik. beni dinlediğiniz için teşekkür eder, en derin selam ve saygılarımı sunarım.
   
  beyazıt akan ve Özgün Acar bunu beğendi.