Migros satışı tamamlandı

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Derya AKYILDIZ tarafından paylaşıldı.

 1. Derya AKYILDIZ

  Derya AKYILDIZ Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.551
  Beğeniler:
  1.811
  Şehir:
  Ataşehir
  Seviye:
  Migros'un yüzde 50.8 hissesi 1.977 milyar YTL'ye Moonlight Capital S.A'ya satıldı.

  Koç Holding'ten İMKB'ye yapılan açıklamada, şirketin 13 Şubat 2008 tarihli yönetim kurulu kararı uyarınca, iştiraklerinden Migros Türk T.A.Ş'nin 178 milyon 30 bin YTL'lik sermayesinde sahibi olduğu yüzde 50.83259 nispetinde ve 90 milyon 497 bin 272,56 YTL nominal değerde, beheri 1 YKr'lik 9 milyar 49 milyon 727 bin 256 adet hissesinin, belirtilen esaslar çerçevesinde ayarlamaya tabi olmak koşuluyla 20 milyon YTL imza tarihinde, 1 milyar 957 milyon 365 bin 405,44 YTL bakiye tutar hisse devri gerçekleştiği tarihte ödenmek üzere toplam 1 milyar 977 milyon 365 bin 405,44 YTL bedel karşılığında BC Partners tarafından kontrol edilen Moonlight Capital S.A'ye veya alıcının hisse devir sözleşmesinin imzalanmasını müteakip bildireceği şirket veya şahıslara satılmasının kabulüne karar verildiği bildirildi.

  Açıklamada fiyatın fiyatın pazarlık usulü ile tespit edildiği kaydedildi.

  Koç Holding ne yapacak?

  Koç Holding CEO'su Bülent Bulgurlu, Migros'un Türkiye perakende sektöründe yüzde 22 pazar payı ile lider bir marka olduğunu belirterek, satış sürecinin 9 ay olarak planlandığını ancak bu sürecin daha kısa sürdüğünü söyledi.

  Koç Holding'in perakende sektöründen çıkışı ile ilgili olarak "Koç Holding olarak önemli değişim kararlar aldık. Küresel fırsatlar ve rekabet ortamını değerlendirmek istiyoruz. Yeni staretejilerimizi belirledik.

  4 ana faaliyet alanına odaklanacağız" dedi.

  Koç Holding'in 2007 yılında Fortune 500 listesinde 190'ıncı sırada yer aldığına işaret eden Bulgurlu sözlerini şöyle sürdürdü:
  "Otomotiv, dayanıklı tüketim malları, enerji ve finans sektörlerinde odaklanacağız. Geçen yıl ciromuzun yüzde 88'ini bu alanlardan sağladık. Hedefimiz odaklandığımız sektörlerdeki şirketlerimizi dünya ölçeğindeki şirket haline getirmek.Bu sektörler dışında da şirketlerimiz var ve var olmaya devam edecek ancak büyümeleri ve derinleşmelerini kendi yarattıkları kaynaklarla sağlayacaklar.Koç Holding Migros hisse satışıyla açık pozisyonunu kapatmış mali yapısını daha da güçlendirmiş olacak. Bununla birlikte önemli bir kaynak da yaratmış olacaktır." Bulgurlu, ayrıca 2007'de 5.6 milyar YTL olarak gerçekleşmesi beklenen kombine karını 2008'de 6.8 milyar YTL olarak bütçelendiğini söyledi.

  Bulgurlu bankacılık sektöründe iddialı büyüme planlarının sürdüğünü belirterek, özelleştirme programıyla da yakından ilgilendiklerini sözlerine ekledi.

  Moonlight BC Partners'ın iştiraki

  Moonlight Capital, ısıtma ürünleri üreticisi Baymak'ın İngiliz ortağı konumundaki BC Partners'in kontrolünde bulunuyor. BC Partners, 11 milyar euroluk sermayesiyle fon girişim firmalarının lideri konumunda bulunuyor.

  BC Partners, son 20 yılda, hisse senedi satış pazarının büyümesinde aktif rol oynarken, dünya çapında 65 firmaya yaptığı yatırımların toplam değeri yaklaşık 49 milyar euroyu buldu. 1986 yılında kurulan Londra merkezli finansal ortaklık şirketi BC şu ana kadar ağırlıklı olarak Batı Avrupa’ya yaptığı yatırımlarla biliniyor.

  Küçük hissedarlara çağrı yapılacak

  Koç Holdingin, Migros’un yüzde 50,8 hissesini Londra merkezli finansal ortaklık şirketi BC Partners’in kontrol ettiği Moonlight Capital S.A’ya satılmasına karar verildiğini duyurmasının ardından, hisse devrinden sonra alıcının, şirket azınlık hissedarlarına çağrıda bulunacağı bildirildi.

  Diğer şirketler

  Açıklamada, "Hisse devri gerçekleşmeden önce, şirketin şirket aktifinde bulunan, yüzde 9,24’lük Koçtaş Yapı Marketleri A.Ş, yüzde 2,87’lik Tat Konserve Sanayii A.Ş, yüzde 32’lik Tanı Pazarlama ve İletişim Hizmetleri A.Ş ve yüzde 0,000001’lik Entek Elektrik Üretimi A.Ş hisselerinin tamamı satıcı veya satıcının göstereceği Koç Topluluğu şirket veya şirketleri tarafından, şirketin yüzde 99,6 nispetinde hissedar olduğu Şok Marketler T.A.Ş. ile yüzde 69,99 nispetinde hissedar olduğu Sanal Merkez Ticaret A.Ş’nin Koç Topluluğu şirketleri tarafından sahip olunan sırasıyla yüzde 0,4 ve yüzde 30,01 nispetindeki hisseler ise şirket tarafından satın alınacaktır. Tat Konserve Sanayii A.Ş. hisselerinin satışı taraflarca geriye dönük hisse fiyatları ve şirketin 30 Eylül 2007 tarihli SPK tebliğlerine uygun olarak hazırlamış UFRS finansal tablolarındaki değeri de dikkat alınarak 11 milyon 860 bin YTL’den, Koçtaş Yapı Marketleri A.Ş. hisseleri satışı 24 Aralık 2007 tarihli Deloitte Danışmanlık A.Ş.
  tarafından tanzim edilmiş hisse değerleme çalışması neticesinde ortaya çıkan değer olan 23 milyon 99 bin YTL’den, Tanı Pazarlama ve İletişim Hizmetleri A.Ş. hisselerinin satışı şirketin 30 Eylül 2007 tarihli SPK tebliğlerine uygun olarak hazırlanmış UFRS finansal tablolarındaki değeri olan 1 milyon 729 bin YTL’den, Entek Elektrik Üretim A.Ş hisseleri 0,60 YTL’den ve Şok Marketler T.A.Ş ile Sanal Merkez Ticaret A.Ş’nin hisseleri ise şirketin 30 Eylül 2007 tarihli SPK tebliğlerine uygun olarak hazırlanmış UFRS finansal tablolarında yer alan değerleri üzerinden hesaplanan sırasıyla 2 bin YTL ve 509 bin YTL’den gerçekleştirilecektir."

  Rekabet kurulu onayı beklenecek

  Söz konusu hisse devrinin Rekabet Kurulu izninin alınması ve şirketin iştiraklerinden çoğunluk hissesine sahip olduğu Şok Marketler Ticaret A.Ş. ve Sanal Merkez T.A.Ş’nin Koç Grubunun elinde bulunan azınlık hisselerinin şirkete devredilmesi ile şirketin iştiraklerinden azınlık hissesine sahip olduğu dört şirketteki paylarının şirket tarafından Koç Grubuna devredilmesi dahil, hisse devir sözleşmesindeki ön şartların gerçekleşmesine bağlı olduğu, kapanıştan sonra alıcının Sermaye Kurulu tebliğleri doğrultusunda şirketin azınlık hissedarlarına çağrıda bulunacağı bildirildi.

  Migros hisseleri düştü

  Migros hisseleri açılışın ardından yüzde 3,03 oranında değer kaybetti.
  Migros’un yüzde 50,8 hissesinin, İngiliz BC Partners’in kontrol ettiği Moonlight Capital S.A’ya satışının duyurulmasının ardından güne yükselişle başlayan hisse senetleri, daha sonra satışlarla karşılaştı.

  Saat 10.22 itibarıyla şirket hisseleri 19,20 YTL’den işlem görürken, günlük değer kaybı yüzde 3,03’e ulaştı.

  Bu arada Koç Holding hisseleri de aynı saat itibarıyla yüzde 2,97 değer kazandı. Önceki kapanışta 4,72 YTL’den işlem gören hisse senetleri 4,86 YTL’ye çıktı.

  Milliyet

  ***

  Bülend Özaydınlı, Migros'un yeni ortağı ve yöneticisi olacak

  Koç Holding’in gıda perakende sektöründeki kuruluşu Migros’un yüzde 50.8’lik hissesini 1.977 milyar YTL’ye satın alan Londra merkezli BC Partners, Koç Holding ve Migros Türk’ün eski CEO’su Bülend Özaydınlı’nın grubun yeni yönetim kurulu başkanı ve ortağı olacağını açıkladı.

  BC Partners’dan yapılan açıklamada, satın alıma katılan azınlık yatırımcılarının içinde özel yatırım fonu şirketi Turkven Private Equity ve DeA Capital’in de bulunduğu bildirildi. Merrill Lynch ve Sardis Capital’in satış konusunda danışmanlık hizmeti verdiğinin ifade edildiği açıklamada, satın alma işleminin Garanti Bankası, İş Bankası ve Vakıfbank tarafından finanse edileceği kaydedildi.

  "MİGROS TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN MARKALARINDAN BİRİ"
  Migros’un yüzde 50.8’lik hissesinin hisse başına 21.85 YTL fiyat ile satın alındığı bilgisine yer verilen açıklamada, "İMKB’de işlem görmekte olan geriye kalan halka açık hisseler için de uygun bir zamanda çağrı yapılacaktır" denildi.

  Ticari merkezi İstanbul’da bulunan Migros T.A.Ş.’nin örgütlenmiş perakende gıda pazarının yaklaşık yüzde 22’sine sahip olduğuna vurgu yapılan açıklamada, Türkiye’nin 7 bölgesi ve 55 şehrinde 900’den fazla mağazayı işleten grubun Türkiye’nin ulusal çapta önde gelen market zincirlerinden biri olduğuna dikkat çekildi.

  "YÖNETİM EKİBİYLE ÇALIŞMAYA KARARLIYIZ
  BC Partners kıdemli ortağı olan Nikos Stathopoulos, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Pazardaki öncü konumu, güçlü ve güvenilir markası, çok yönlü stratejisi ve Türkiye’deki geniş mağaza ağı ile Migros, hızla büyüyen gıda perakendecilik pazarından, olumlu demografik eğilimlerden ve Türk ekonomisinin pozitif dinamiklerinden ideal şekilde faydalanacak durumdadır" değerlendirmesinde bulundu. Kıdemli ortak Francesco Conte ise Migros satın alımının BC Partners’in Türkiye’deki ilk yatırımı olduğunu belirterek, “Biz işletmenin geliştirilmesi ve ileride yapılacak yatırımlar için yönetim ekibiyle birlikte çalışmaya kararlıyız" dedi.

  ANKA
   
  Mustafa KILIÇ ve Bertann bunu beğendi.
 2. Serdar TEBER

  Serdar TEBER Bisikletkolik

  Kayıt:
  29 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.215
  Beğeniler:
  1.368
  Şehir:
  Ankara, Antalya
  Seviye:
  Ne güzel, parça parça satılmaya devam ediyoruz. İngiltere'ye hayırlı olsun Migros. Antalya'da üretilen domatesi bana İngiliz'ler satıp, karı yurt dışına çıkaracaklar. Hoş.
   
 3. Koray Karaman

  Koray Karaman Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2008
  Mesajlar:
  2.123
  Beğeniler:
  800
  Şehir:
  Avrupa Yakası
  Seviye:
  Türkiyedeki Yerlerin Yabancılara Satılması :S pek hoş değil gibi teberusun demesi gibi yavas yavaş bölünüyoruz :(
   
  Serdar TEBER bunu beğendi.
 4. ZekiAlper

  ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.911
  Beğeniler:
  1.653
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Antalya Downhill Özel Antrenör
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Uzun soluklu karların yerine kısa soluklu bol kazançlı kazançlara odaklanmışız peki elde edilen satış gelirini daha iyi bir yatırıma dönüştürebilecekleri meçhul!!!
  Migros gibi bir para makinasının da... satılması ilgimi çekti :(
   
 5. Nevzat KÖSEOĞLU

  Nevzat KÖSEOĞLU Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.505
  Beğeniler:
  634
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  ohhh mıgrosta gıttı artık tamamıyle dısa bagımlıyız dıye biliriz hep satıyoz valla o paralar nereye gıdıyo anlamaıyom bi arpa boyu yol almadıgımıza inanıyom habıre içeri giriyoz
   
  Serdar TEBER bunu beğendi.
 6. XCM

  XCM Aktif Üye

  Kayıt:
  17 Aralık 2007
  Mesajlar:
  143
  Beğeniler:
  45
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  Sabancı da önce Danone ve Carrefour'u yerli pazara monte etmiş, daha sonra aradan çekilmişti. Bu alışagelen durum bende pek şaşkılık yaratmadı. Türk Milli Sermayesi her zamanki gibi "taşeronluk" yapıyor. Başka bir tabir kullanacaktım ama banlanırım...
   
  kadir karademir ve Serdar TEBER bunu beğendi.
 7. heisenberg3910

  heisenberg3910 Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  28 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  710
  Beğeniler:
  450
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  tüm değerlerimiz yavaş yavaş satılıyor..
   
  kadir karademir ve Serdar TEBER bunu beğendi.
 8. elifm

  elifm Aktif Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2004
  Mesajlar:
  199
  Beğeniler:
  258
  Şehir:
  türkiye
  Seviye:
  Sanırım BC Partners İngiltere'de bir Fon.. Ama fondaki paranın sahiplerine bakmak lazım :) ben yunanlı diye okudum basında.. uydurmadılarsa.. ama sermaye İngiliz olmak durumunda değil kesinlikle..