Midilli (Lesvos) Adası Türk - Yunan Bisiklet Turu 1 ve 2. gün

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında ibrahim Kızılkaya tarafından paylaşıldı.

 1. ibrahim Kızılkaya

  ibrahim Kızılkaya Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Ekim 2007
  Mesajlar:
  293
  Beğeniler:
  1.029
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  1.GÜN
  Yıllardır Edremit körfezinin çeşitli noktalarından iç geçirerek izlerdim Midilli’yi. Bazen sislerin içinde ulaşılmazdı, bazen yüzerek gidilebilirmiş gibi gelirdi gözüme. Kaç gece Midilli’nin uzayan ışıkları salınarak değmişti kumsala uzattığım ayaklarıma.. Assos’ta, Küçükkuyu’da ve Cunda’da. Kaç zamandır hayalini kurmuştum suyun öte kıyısında pedal basmanın. Bu yüzden İzmir Bisiklet Derneği’nin düzenlediği turun haberini aldığımda çocuklar gibiydim, sevindim.

  Assos’tan Midilli’nin görünüşü, bisiklet rotamız

  Hızla hazırlıkları tamamlamıştık ve buluşma sabahı erkenden hazırdık iskelede. Pasaport işlemleri yavaştı ve biz bir an önce ulaşmak istiyorduk tam karşımızdaki Midilli’ye. Özenle yerleştirdik bisikletlerimizi feribota. Uykusuz, yorgun ama çok coşkuluyduk. Feribotun ardında bıraktığı bembeyaz köpükler deniz gibi yüreğimizi de kabarttı yeterince. Sabah güneşinin ısıttığı Cunda’ya paralel ilerlerken, denizde oynaşıyordu yunuslar. Bir süre izledik keyifle. Anakaradan Ege’nin pürüzsüz lacivertliğini yararak tam yol ilerlerken sıkı bir sohbeti koyulaştırmıştım bile kaptanla Yunan adaları üstüne. Sarp dağları belirdi ilk önce Midilli’nin, ardından Mytilini şehrinin çok şeylere tanık kalesi. Küçük burnu döndüğümüzde sakin bir liman çıkıverdi önümüze. İşte tam karşımızda tüm gizemiyle Mytilini.

  Limana serili ilaçlı battaniyeye basarak girdik pasaport kontrolüne. Ayvalık’a göre daha çabuk tamamlandı işlemlerimiz. Adalı bisikletçi dostlarımızla kucaklaştık. Önde motosikletli polis eskortu, ardında adalı bisikletli rehberlerimiz ve biz. Meraklı bakışlara meraklı bakışlarla karşılık verirken baştan başa geçtik Mytilini’yi. Şehirden çıkar çıkmaz oldukça düzgün ve çizgileri yeni çizilmiş bir yolda tırmanışa başladık. Daha ilk kilometrelerde sürücülerin bisikletçilere gösterdikleri saygı ve özen kaçmadı dikkatimizden. Tur boyu defalarca bu saygıyı gözlemledik. Henüz üç-beş kilometre pedal basmış olmamıza karşın, sıfırdan 160 kotlarına çıkmıştık bile. Adanın apik ve engebeli arazisi hakkında ilk bilgilerimiz oluşmaya başlamıştı böylece. Önümüzdeki rotanın öyle çok ta kolay olmayacağının ilk ipuçlarıydı bu gözlem..

  Yükseldikçe genişleyen ufuklarımızda daha da güzel görünmeye başladı Midilli gözümüze. Sağımızda ve solumuzda uzanan nefis çam ormanlarını geçtik. Su takviyesi yapmak üzere girdiğimiz benzin istasyonunda benzin almakta olan bir adalı, Türk olduğumuzu öğrenince bütün ekibin su paralarını ödemek için seslendi görevliye.

  Sonrasında düştük tekrar yollara. Solumuzda adanın iki iç denizinden küçük olanı, yani Giera körfezi hızla iniş yaptığımız rotadan muhteşem gözüküyordu. Bir an Ekincik’ten Köyceyiz’e inişe benzettim bu açıyı.. O kadar tanıdıktı ki topoğrafya, çamlar ve zeytinlikler ve havaya yayılan kokular ile bir an kendimi ülkemde hissettim.Yüklü bisikletlerimize aldırmadan dilimde Ege türküleri keyifle yüklendim pedala.

  Körfezin kuzeyine koşut uzayan dümdüz yolda daha da belirginleşti kokular. Katırtırnakları atmosferi saran baskın kokularıyla sapsarı uzanıyordu yol boyunca. Arsızca çektim içime. Hanımelleri, tek tük ıhlamurlar, iğdeler, yaseminler, fulyalar, yol boylarında başıboş açmış zakkumlar, yabani biberiyeler, kekikler, köy evlerinin bahçelerindeki renk renk sardunyalar burnumun direğini sızlatırcasına bir armoni oluşturuyordu. Adanın kendine özgü bir kokusu vardı ve ben çok etkilendim bu kokudan.

  Giera körfezinin kuzey batısında yol deniz kotuyla birleşti. Ardından küçük küçük tırmanışlarla sonsuzluğa uzanıyordu sanki önümüzde. Katırtırnakları ve zakkum kokularıyla sıfırdan 223 kotlarına kadar yükseldik. Bir süre sırt hattında kıvrımlı yolda ilerlerken, adanın ikinci ve daha büyük iç denizi olan Kalloni körfezini, görülesi manzarasını izledik yukarılardan. Kalloni körfezi ve körfezin kuzeyindeki ova Tisiknias ırmağının deltasında oluşan bataklıkta pelikanlar, flamingolar ve daha bir çok kuş türüne doğal yaşam ortamı sağlıyordu besbelli. Yol üzerinde ve bataklık boyundaki derme çatma kuş gözlem kulelerinde bir çok gözlemciyi gözlemledik.

  Yine deniz seviyesindeyiz. Mayısın bu günlerinde suları iyice azalmış Tsiknias nehrinin, üzerindeki köprüden geçerek ulaştık Kalloni’ye. Şehrin kısmen içinden geçerek kuzeydeki Petra’ya yöneldik. Yavaş yavaş ve zevkle tırmanıyorduk zeytinlikler arasında, genellikle S şeklindeki dik rampaları. Kavurucu güneş altında iyice gerginleşti bedenimiz ve su yetiştiremiyorduk kavrulan bedenimize.

  Gürcan’la biraz börek atıştırdık koyu bir gölgelikte. Karen’le 28 yıllık yol arkadaşı yaşlı yarış bisikleti ve ortak tutkumuz üzerine sohbet ettik dik rampanın orta yerinde. Yorucu bir tırmanıştı Petra yolu ve deniz seviyesinden 263 kotlarına ulaşmıştık ki nefis Petra manzaralı kır kahvesi çıktı önümüze. Elimde benim kadar terli bardağımda buz gibi bir bira içtim eşsiz manzara eşliğinde. Bergama’dan H.İbrahim Abi, Erol Abi, İsmail, Karen, Sezginer Abi ve daha birkaç arkadaş manzaranın keyfini çıkarttık bir süre..

  Üzerinde dans eden kadın resmi olan uzo ”Mini” “İzmir Kızları” olarak biliniyor adanın her yerinde. Tek bir kanat çırpışıyla millerce yol kat eden martılar ya da albatroslar gibi zeytinlikler arasından süzülerek indik Petra’nın bulunduğu körfeze..Küçük ve şirin bir balıkçı köyü Petra. Çarçabuk bir baştan bir başa geçtik Petra’yı. Daha 8-10 kmlik bir yol var ilk kamp yerimize. Petra limanını solumuzda bırakarak küçük bir rampa tırmandık. Birkaç viraj döndükten sonra geceleyeceğimiz Molivos’u gördük uzaktan. Adanın kuzey batısında ve bir dil gibi Ege’ye uzanan yarımadanın yamaçlarına kurulmuş bir yerleşim Molivos. Girişinden Molivos’u Fethiye Kayaköy’le özdeşleştirdim.19 ve 20.yüzyılın başlarından kalma binalarıyla geçmişi çağrıştırıyordu Molivos.

  Petra çıkışından Molivos

  Kentin girişindeki kavşakta bisikletli grup toplanırken 60 yaşlarındaki bir adam pet şişelerle su dağıtıyordu sevecenlikle. Gürcan’a sordum vali yardımcısı dedi. Çok şaşırdım.

  Vali ve yardımcısı

  Topluca gittik kampinge. Alışkın çabuklukta Ozan ve Kayhan’la yan yana çadırlarımızı kurduk. Günün yorgunluğunu bırakırken duşta keyifle Serenler zeybeğini mırıldanıyordum. Güneşin son ışıkları Molivos’un dar sokaklarını yalayarak terk ederken, Kalenin aydınlatması büyüleyici bir atmosfer oluşturdu kentin üzerinde. Balık ve bildik mezelerle reçinalı ada şarabını yudumlarken günün güzel ve yorucu yansımalarını okuyordum yeğenimin gözbebeklerinde...

  Molivos’tan kareler

  2.GÜN
  Cıvıldaşan kuş sesleriyle dinlenmiş olarak uyandık kampingde. Çadırların birbirinden bağımsız kurulması için bitki duvarları ile bölünmüş bölgede de yoğundu katırtırnaklarının ve biberiyelerin baygın kokusu. Sabah serinliğinde çektim içime. Hızla çadırlarımızı toplarken mırıldandığım türkülere eşlik ediyordu ispinozlar, bülbüllerle sakalar. Yüklü bisikletlerimizle birkaç dakika sonra limana yakın toplanma yerindeydik. Renk renk sandallarla ve çiçeklerle süslenmiş küçük liman insanı bir çok düşün içine çekiyordu. Yunanlı bisikletçiler uykulu gözlerle karşıladılar bizi. Sabah kahvelerini içerken bisikletimdeki kamp yükünü neden takip eden araca vermediğimizi sordular. Mazoşist olduğumuzu söyledi Gürcan espriyle. Ardından Türkiye’de uzun turlar yaptığımızı, bu turlarda takip aracı falan olmadığını ve alışık olduğumuzu anlattı yüklü bisikletlere. Onaylayarak içten gülümsedi Yunanlı dostlar.

  Topluca gittik kahvaltı yapacağımız adanın Babakale’ye bakan yüzündeki otelimize. Programa göre bugün Molivos-Skyaminea-Mantamados-Termi-Panagia ve Mytilini’ydi rotamız. Otelin önünden önce kıyıya paralel, ardından dağlara doğru zikzaklar çizerek yükselen toprak yol kaçmadı dikkatimizden. Bu yolun Skala Skyaminea’ya kadar olan bölümünün bozuk ve stabilize, oldukça da zorlu bir rota olduğunu söyledi Yunanlı bisikletçiler. Ayrıca, Skala Skyamine’de deniz seviyesinden birden 370 kotlarına yükselen zorlu bir çıkış olduğundan pek ilgi görmüyormuş bu rota. Babakale ve Assos kıyılarını Midilli’den seyrederek pedal basma fikri, lastik patlatma riskinin ve rampaların zorluğunun önüne geçti elbette. Gürcan tüm sorumluluğu bize teslim ederek özgür bıraktı sekiz bisikletçiyi. Gezi boyunca içtiğimiz sigaralara dil uzatan (!), güler yüzü ve güzel enerjisiyle tanımaktan keyif aldığım Bülent Bey de motosikletiyle katıldı bizlere..

  Skala Skyaminea’ya doğru karşıda İda ve Babakale- Assos kıyıları

  Kıyı boyu uzanan toprak yolda pedallarken gözüm sürekli karşı kıyıdaydı. Tıpkı birkaç yıl önce karşı kıyıdan şu an pedalladığım yerlere iç çekerek baktığım gibi. Toprak yol dikleşti önümüzde. Bisikletlerimizin ön tekerlekleri rampanın dikliğinden ve arkamızdaki yüklerden şaha kalktığı için zaptedilemez kısraklara dönüşmüştü. Yer yer elde sürmek zorunda kaldık şahlanan bisikletlerimizi. Biz yükseldikçe karşımızdaki İda dağı da sanki bize inat doruklarını daha da yükseltti. Zeus’un eviydi İda ve İda’nın zirvelerinde Zeus’u boşuna aradı gözlerim.

  Rampayı kıvrıla kıvrıla ve toz toprak içinde indik. Bir ağılın yanından geçerken koyunların tıpkı karşıdaki koyunlar gibi kafalarını sıcaktan korumak için birbirlerinin bedenlerine sakladıklarını gözlemledik. İçgüdüsel davranışlar bürokrasi ve sınırları tanımıyordu işte! Yol tekrar deniz seviyesine inmişti ki Ozan’ın arka lastiği patladı. Bu zorunlu molada tamir ederken patlayan lastiği, denize bile girdik. Molivos çıkışından henüz 9 km yol almıştık ki Skala Skyamine’ye ulaştık. Küçük balıkçı barınağı, barınağın çevresindeki lokantaların deniz manzaralı masaları, hemen hemen hepsinin önünde iplere asılı ahtapotlar, yağhanesi ve taş yapılarıyla Kekova’da Üçağız’a benziyordu Skala Skyamine.

  Skala Skyamine'de

  Sularımızı yedekleyerek dar sokakların taş kaldırımlarından geçerken önümüzde duvar gibi dikleşen rota çıkışın ne denli zor olacağının da habercisiydi. Skyamine ana yerleşimi ufukta bir kartal yuvası gibi gözüküyordu gözümüze. Dimdik yamacı kıvrıla kıvrıla çıkarken yer yer yüzde 20’leri geçen eğim hepimizi epeyce terletti. Yükseldikçe daha da genişledi ufkumuz. Yer gök zeytinlik oldu. Söylendiğine göre 12 milyonun üzerindeymiş adadaki zeytin ağaçları ve yıllık zeytinyağı üretimi de 50 bin tonun üzerinde. Türkiye’nin yıllık toplam zeytinyağı üretiminin 150 bin ton civarlarında olduğunu bilmek adadaki zeytinciliğin gelişmişliği hakkında yeterince fikir veriyor insana.

  375 kotlarına ulaştığımızda sıcaktan buharlaşmak üzereydik. Sırt hattında bir süre ilerledik. Masmaviydi Ege ve bütünleşmişti gökyüzüyle. Adalıların trafik kazalarından sonra kaza yerinde yaptıkları anma ve uyarı amaçlı küçük anıtlar iki gündür dikkatimizi çekiyordu yol kenarlarında. Yine böyle bir anıtın yakınında yemek molası verdik. Meyve sularımız ve tostlarımızla birkaç portakalı afiyetle tükettik. Topoğrafyaya göre kilometrelerce iniş gözüküyordu önümüzde. Hızla ve peş peşe süzüldük Mantamados’a kadar. Küçük bir şehir turu atarak sığındık kilisenin bahçesindeki kestane ve çınar ağaçlarının koyu gölgeliğine. Güneşin en dik saatleriydi, günlerden de Pazar. Alev kusan taş sokaklar da boştu Mantamodas’ta, kilise de.

  Kilisenin bahçesinde Serpil’i bekledik. Oysa birkaç yüz metre ileride köy lokantasının bahçesine çıkmışlar bir başka alev kusan sokaktan. Öğle rakısını içen yaşlı bir Rum, Türk olduğunu öğrenince Serpil’e uzo hediye etmiş. Hediyesini özenle taşıdı bisikletinde. Küçük bir rampayla çıktık Mantamodas’tan. Hedefimiz deniz kenarındaki Termi. Yine açtık kanatlarımızı ve denize kadar yeniden süzüldük. Termi’yi geçer geçmez buluştuk diğer rotadan gelen ekiple. Deniz molasının ardından topluca girdik Mytilini’ye. Gümrük binasının önünden geçerek liman caddesinin ortasındaki alana girdik alkışlarla. Kırmızı kurdeleli sertifikalarımızı aldık, ropörtajlar verdik ada televizyonuna.

  Topluca Mytilini’nin havaalanı yolu üzerindeki otelimize gittik. Oda anahtarlarını bile almadan buz gibi havuza girdik. Gece eski limandaki bir kıyı lokantasında yerel yönetimin konuğuyduk yemekte. Uzolar içtik, halaylar çekip, sirtaki oynayıp, türküler söyledik. Türkiye’den geldiğimizi öğrenen hemen arkamızdaki masadaki iki yaşlı Rum’un sert görünüşlü garsonla karşı masadan ikram olarak gönderdikleri kalamar ve uzoyu dostluğun şerefine tüketirken, Gökçeada’dan Tepeköylü Barba Yorgo’nun meyhanesinin duvarındaki şu dizeler düştü aklıma...

  İki yabancı gibi,
  Karşılıklı iki kıyıda,
  Aynı rakıyla dumanlı kafaları
  Dillerinde aynı şarkı,
  Dudaklarında aynı tebessüm,
  Kim inanır ki düşman olduklarına?
  Barba YORGO
   
 2. Caner Öğülmüş

  Caner Öğülmüş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  301
  Beğeniler:
  160
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  muhteşem bir sunum yüreğinize sağlık
   
  ibrahim Kızılkaya bunu beğendi.
 3. Ahmet Mumcu

  Ahmet Mumcu Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2005
  Mesajlar:
  348
  Beğeniler:
  1.116
  Şehir:
  Bostanci
  Seviye:
  Ya Kardesim ne isin var gavur ellerde

  Diyecektir bazilari ama yakindan tanima firsati bulanlar dusmanlarimizi, anlayacaklardir yuzlerce yildir bosu bosuna birbirimize neden yabancilastirildigimizi. Bizlerki AB'ye girmek icin calmadik kapi birakmiyoruz yani komsumuzla beraber ayni cati altinda yasamak icin ugrasip duruyoruz yillarca.

  Ibo'cugum sizler gibi onculerin sayisi arttikca daha da bir dostluk tohumlari atilacak her yerlere.

  Eminim ki onlarda cok istiyordur raki esliginde ciftetelli oynamayi.

  Tum arkadaslari takdirle tebrik ediyorum.

  Saglicakla kalin.
   
 4. temucin90

  temucin90 Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.821
  Beğeniler:
  2.647
  Şehir:
  İstanbul Bahçelievler
  Seviye:
  Ayaklarınıza sağlık, turun afişini görünce birden heyecanlanmıştım. Her yıl yazın Ayvalık'tan ışıklarını seyrettiğimiz bu adaya gitmek istiyordum, ama okulum sebebiyle olmadı. Seneye inşallah bir daha olursa katılmak isterim.

  Sevgiler...
   
  evrimyigit ve ibrahim Kızılkaya bunu beğendi.
 5. Volkan Bilirli

  Volkan Bilirli Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.106
  Beğeniler:
  742
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  Tebrikler :in:
   
  ibrahim Kızılkaya bunu beğendi.
 6. serdar gültekin

  serdar gültekin Bisikletkolik

  Kayıt:
  16 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.108
  Beğeniler:
  1.264
  Şehir:
  ankara / söğütözü
  Seviye:
  Harika, mükemmel, süper başka ne denilebilir ki. Sizi yürekten tebrik ediyorum.
   
  ibrahim Kızılkaya bunu beğendi.
 7. irfancan

  irfancan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  10 Kasım 2007
  Mesajlar:
  559
  Beğeniler:
  696
  Şehir:
  söke
  Seviye:
  Sizleri hem kıskanıyorum hem tebrik ediyorum hemde teşekkür ediyorum.
   
  ibrahim Kızılkaya bunu beğendi.
 8. emin demirpolat

  emin demirpolat Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2009
  Mesajlar:
  191
  Beğeniler:
  282
  Şehir:
  zonguldak-ereğli
  Seviye:
  Sayenizde gerçekten bisikletin bir araç olduğunu görmüş olduk, deniz adayı bizden ayırmış ama aynı topraklarda aynı türkülerle büyümüş, dostlarımızı değil. yazınız baştan sona, fotoğraflarla beraber çok güzel, bu gezi ve yazısı inşallah aylar sonra da görmemiş okumamış olanların da bir şekilde gözlerine ilişir ve okunur, bu tür yazıları bence zamanla güncellemek mi lazım bilemiyorum. Ellerinize sağlık, bisiklet adına da gurur duydum, İzmir bisiklet grubunu da ayrıca kutluyorum.
  Ayrıca sitede gözlemlediğim, bir eksikliği de sizin bu yazınız üzerine paylaşmak istiyorum. Çok hoş geziler ve yazılar var, bakıyorum tek tük cevap verilmiş, çoğu da yazının ya da gezinin pek de okunmadığı hissi uyandırıyor bende. Yazık, bisikleti olan bir insan daha iyi görür daha iyi gözlemler diye düşünüyordum.
   
  çirkin ve ibrahim Kızılkaya bunu beğendi.
 9. #9
  ibrahim Kızılkaya

  ibrahim Kızılkaya Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Ekim 2007
  Mesajlar:
  293
  Beğeniler:
  1.029
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  Sevgili Ahmet Senin gibi yetmiş küsur ülkeyi bisikletiyle dolaşmış bir dosttan takdir sözcükleri işitmek ne hoş. Yıllardır ülkemizin haritadaki yerini bile gösteremeyecek insanların yaşadığı ülkelerde pedal basarak, barışa, bisiklet sporuna ve ülke tanıtımına verdiğin destek örnek olmalı insanlara. Seninle birlikte pedallama imkanı bulan şanslı bir bisikletçi sayıyorum kendimi. Senin tekerlek izini sürmek için yüreği avucunda bir çok bisikletçi var bu ülkede.Bunlardan biriyim ben de. Birlikte tüm gün pedal basıp bütün gece bisiklet üzerine anılarımızı ve hayllerimizdeki projelerimizi konuştuğumuz turları özledim. Umarım en kısa zamanda yollarda oluruz yine birlikte. Görüşmek üzere dostum...
   
  evrimyigit ve Ahmet Mumcu bunu beğendi.
 10. Tamer Çetiner

  Tamer Çetiner Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  5 Haziran 2007
  Mesajlar:
  565
  Beğeniler:
  470
  Şehir:
  İstanbul / Gaziosmanpaşa
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  İçim cız etti inanın .
  Orada sizlerle beraber olmayı ne kadar çok istedim bilemezsiniz . . .
  Ben de Midilli'yi karşıdan karşıdan hep hayranlıkla izler ve merak eder dururdum .
  İnanın paylaşımınız o kadar sevindirdi ki beni . ;)
  Çok teşekkür ederim .
  Sayenizde adayı köşe bucak görmüş oldum . Ve ondan da öte bisikletsever gözüyle görmüş oldum . :in:
  Hani derler ya "kör istedi bir göz , allah verdi iki" diye :)
  Tam da öyle oldu . . .
  Paylaşım için tekrar teşekkür ediyorum , gözümden kaçmış da olabilir belki ama ;
  Benim sormak istediğim ; bu tur hangi tarihlerde gerçekleşti acaba ?
  Ayrıca mesela , bizler buradan adaya grup olarak tur maksatlı geçmek istesek yaklaşım ne olur ?
  Bu konuda bir gözleminiz oldu mu ?
  Bu özel turdan dolayı mı yaklaşım candandı yoksa genel manada bir hoşgörü var mı 'bizlere' ya da bisikletli bizlere ? :)
  Görüşmek , beraber pedallamak üzere . İyi forumlar dilerim . . .
   
 11. aytacaksoy

  aytacaksoy Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Haziran 2008
  Mesajlar:
  408
  Beğeniler:
  407
  Şehir:
  İZMİR-Buca
  Seviye:
  katılmayı çok istediğim fakat imkan bulup katılamadığım gezi.ama oradaymış gibi oldum fotoğraflarınızda.izmir bisiklet derneğine ve size çok teşekkür ederim böylesine güzel paylaşımınız için.
   
  evrimyigit ve ibrahim Kızılkaya bunu beğendi.
 12. Ceyhun Pekuz

  Ceyhun Pekuz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  202
  Beğeniler:
  138
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Çok güzel bir gezi ve bir o kadar da güzel bir sunum.
  Teşekkürler, ayağınıza sağlık.
   
  ibrahim Kızılkaya bunu beğendi.
 13. Yunus Emre POLAT

  Yunus Emre POLAT Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  19 Nisan 2009
  Mesajlar:
  696
  Beğeniler:
  1.305
  Şehir:
  Aydın
  Seviye:
  Çok güzel bir organizasyon olmuş, tebrikler. İzmir Bisiklet Derneği yine yapmış yapacağını. Anlatım ve resimler süper ötesi. Ayağınıza sağlık.
   
  ibrahim Kızılkaya bunu beğendi.
 14. Hüseyin Gümüş

  Hüseyin Gümüş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  255
  Beğeniler:
  120
  Şehir:
  izmir - Aliağa
  Seviye:
  Teşekkürler anlatım için, derneğin etkinliklerinin sürmesi dileklerimle
   
  ibrahim Kızılkaya bunu beğendi.
 15. Erhan22

  Erhan22 Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2008
  Mesajlar:
  105
  Beğeniler:
  227
  Şehir:
  Edirne
  Seviye:
  Sanki.... gezi fotoğrafları değilde belgesel izliyorum. Bu ap ayrı bir yetenek harikasınız. :in:
  Benzer şaşkınlığı ve dostluğu yunanistan'a yaptığımız turda bizde yaşadık. Gerçekten, aynı coğrafyadaki bizler, birçok ortak kültüre sahibiz aslında.Bunları o insanlarla birklikte yaşamak çok hoş bir duygu. :)
  İzmir bisiklet derneği ve tüm katılılanları tebrik ediyorum ayaklarınıza sağlık. :60: :60: :60:
   
  evrimyigit ve ibrahim Kızılkaya bunu beğendi.
 16. Asmirk

  Asmirk Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  15 Nisan 2009
  Mesajlar:
  499
  Beğeniler:
  1.234
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Çok güzel bir tur olmuş. haberlerini almıştık ama maalesef iş yüzünden gidemedim. Ama olsun tanıdıklardan haberleri aldık Osman abimizinde gri scottunu gördüm orada. Ne güzel birşey yıllarca kardeş gibi yaşadık bu insanlarla helen belliki bu kardeşliğin güzellikleri duruyor oralarda. Pedallıyan ayaklarınıza sağlık seneye artık işimizi gücümüzü ona göre ayarlayıp ta gelmek olsun nasibimiz :)
   
  evrimyigit ve ibrahim Kızılkaya bunu beğendi.
 17. ramazankurucay

  ramazankurucay Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  601
  Beğeniler:
  798
  Şehir:
  istanbul yeniköy
  Seviye:
  İbrahim abi ayaklarınıza sağlık keyifli bir tur olmuş anlaşılan... kahyan abime ve gürcan abime de çok selamlar..sizi bisiklet üstünde gördükçe kendim binmiş gibi seviniyorum :)
  Kayhan abi bu arada hiç bi yeri kaçırmıyorsun..Oh yakın zaten dimi balıkesirden hop adaya...Vallahi bi turda karşılaşmayalım yanından vızzttt diye geçicem :)
  Çok çok selamlar saygılar..
   
  ibrahim Kızılkaya bunu beğendi.
 18. İsmail HAKKI

  İsmail HAKKI Yeni Üye

  Kayıt:
  7 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  İstanbul
  Harika bi tur olmuş.Teşekkürler.
   
  ibrahim Kızılkaya bunu beğendi.
 19. murty

  murty Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.373
  Beğeniler:
  1.229
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Kitap gibi bir gezi olmus ,su adalar kucuklugumden beri ilgimi ceker ozellikle Sakiz ,her Cesmeden kalkan vapura bakardim sahilden ,derdim acaba ne var su Sakizda nasip kismet belki ileride bende girderim :)
   
  ibrahim Kızılkaya bunu beğendi.
 20. çirkin

  çirkin Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  2 Haziran 2009
  Mesajlar:
  867
  Beğeniler:
  1.557
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Aynı güzel türkünün kayıp notalarıyız belki de.Bir kısmımız orada bir kısmımız burada. Yalancı sınırlar kalksa keşke, ağız dolusu söylesek türkümüzü...

  Emeğinize,yüreğinize,pedalınıza sağlık. Çok kıskanarak,iç geçirerek okudum. İnşallah bir gün bize de nasip olur adalı dostlarla gönül dilinden sohbet etmek ve azıcıkta buzlu rakı içmek...
   
  ibrahim Kızılkaya bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-1_9-17-20.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
General-Energy-Burn-Rate.png
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
63119070124aac83_ESCHELON.jpg
Hazır bu konuya parmak basmış bir GCN videosuna denk gelmişken, forumda da tartışalım istedim :D [MEDIA] GCN, bisikleti hobiden öteye geçirmek isteyen herkesin mutlaka öğrenmesi gereken yakın...