Microsoft Türkiye, Yeni Türk Lirası güncelleme programı oluşturuyor

riforma

Üye
Kayıt
14 Eylül 2004
Mesaj
23
Tepki
0
Microsoft işletim sistemlerinde Yeni Türk Lirası’nı tanımlamak amacıyla geliştirilen program İnternet’ten ücretsiz olarak indirilebilecek.

Microsoft Türkiye, 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren başlayacak olan “Yeni Türk Lirası” uygulaması nedeniyle, Microsoft işletim sistemlerinde Yeni Türk Lirası’nı tanımlamak amacı ile bir güncelleme programı oluşturuyor. Internet’ten ücretsiz olarak indirilebilecek olan bu güncelleme programı, Windows 95, Windows 98, Windows NT4, Windows 2000, Windows XP ve Windows Server işletim sistemlerinin TL ve YTL’yi kullanabilmelerine olanak sağlayacak.

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren YTL ve TL’nin bir arada kullanılacak olması ve 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren sadece yeni para biriminin geçerli olması nedeniyle değişim süreci iki aşamalı olarak programlandı. Microsoft, Türkiye’deki kullanıcıların bu geçiş sürecini mümkün olan en sorunsuz şekilde halledebilmesi için Arjantin deneyimi ve AB ülkelerindeki Euro’ya geçiş tecrübelerinden de yararlanarak çözümler geliştiriyor.

Windows platformunda çalışmakta olan birçok uygulama, para birimi bilgilerini işletim sisteminden alacak ve bu nedenle hem kullanıcı bilgisayarlarında hem de ana bilgisayarlarda bu yeni para biriminin tanımlanması gerekecek. Geliştirilen güncelleme programına göre 1 Ocak 2005 tarihine kadar işletim sisteminde varsayılan parabirimi TL olarak devam edecek ve bu tarih sonrasında YTL varsayılan para birimi olarak değişecek. Güncelleme sadece bölgesel ayarlarda (Regional Settings / Regional and Language Options) Türkçe seçili işletim sistemleri için geçerli olacak ve İnternet’ten ücretsiz olarak indirilebilecek.

Kullanıcıların çalışmasını etkileyebilecek bir diğer önemli uygulama olan Microsoft Office ise para birimi bilgilerini Windows işletim sisteminden alacak. Bu nedenle burada yapılacak değişiklikler yeni oluşturulan Microsoft Office belgelerinde de geçerli olacak. Microsoft Türkiye’nin, Office 2000, Office XP ve Office 2003 uygulamalarında hazır bulunan şablonların uyumlu hale getirilmesi için yayınlayacağı güncelleme de İnternet’ten ücretsiz olarak indirilebilecek. Ancak bu güncelleme Access ile geliştirilmiş uygulamalar ve bunlar içinde bulunan bilgilerin dönüşümü yazılım firmalarının ve şirketlerin dikkat etmesi gereken hususlar kapsamında ele alınmalı.

Microsoft Office içindeki Excel, Access, Word gibi uygulamalarda bulunan ve otomatik güncellenen para birimi alanlarının bu yeni duruma uyumlu hale getirilmesi konusu yazılım firmaları ve/veya dokümanları oluşturan kişiler tarafından yapılabilecek.

PC WORLD
 
Scudo