Michelin F1'den çekildi

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında Önder Özdoğan tarafından paylaşıldı.

 1. Önder Özdoğan

  Önder Özdoğan Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  2.329
  Beğeniler:
  1.291
  Seviye:
  Fransız lastik üreticisi Michelin, 2006 sezonu sonunda Formula 1'den çekileceğini açıklayarak, kararın Uluslararası Motorsporları Federasyonu'nun (FIA) tek üretici uygulaması nedeniyle alındığını bildirdi.

  FIA'nın yaptığı yeni düzenlemeden duyduğu hoşnutsuzluğu birçok defa dile getiren Michelin, F1'den çekilmelerinin sorumlusunun FIA olduğunu ifade etti.

  Michelin Yönetim Kurulu Başkanı Edouard Michelin, yaptığı açıklamada, "Bu karar, Michelin'in spor felsefesi ile karar merciindeki yetkililerin yönetim tarzı arasındaki derin farklılıkların bir neticesidir" dedi.

  Michelin'in Formula 1'den çekilecek olmasının hiçbir şekilde diğer motorsporlarından da ayrılacağı manasına gelmediğini vurgulayan Edouard Michelin, "Michelin markası 117 yıldır varlığını sürdürmektedir. F1'in yönetim şeklinde ciddi manada bir değişiklik olduğu takdirde, Michelin bir kez daha takımlara hizmet vermekte tereddüt etmeyecektir" şeklinde konuştu.

  Gelecek sezona yaklaşımlarını özetleyen Edouard, "Ne olursa olsun, Michelin, 2006 sezonunda ortaklarının en iyi hizmeti almasını sağlamak için mümkün olan herşeyi yapacak ve kazanmalarına yardımcı olmak için en iyi lastikleri üretecektir" ,

  kaynak.nethaber
   
 2. Bibendum

  Bibendum Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Aralık 2004
  Mesajlar:
  1.263
  Beğeniler:
  1.006
  Şehir:
  Zübüşler Diyarı
  Seviye:
  Şirkete gelen bilgi ....  MICHELIN FORMULA 1’DEKİ VARLIĞINI 2006 SEZONUNDAN SONRAYA TAŞIMAYACAK

  Michelin, her fırsatta Formula 1’deki varlığının koşullarını dile getirmiştir: Michelin için Formula 1, yüksek teknoloji içeren bir motorsporudur ve bu açıdan lastiğin araç performansı üzerindeki etkisi büyüktür. Takımların kendi lastiklerini seçme özgürlüğü ana unsurlardan biri olduğu gibi en az iki lastik üreticisi arasındaki rekabet de gereklidir. Bu rekabet, lastik üreticileri arasında gerçek bir teknik yarışa sebep olmakta ve gelişimi sağlayarak seyircilerin ilgisinin artmasına yardımcı olmaktadır.

  Bugün, görünen odur ki Formula 1 kuralları tek bir lastik sağlayıcısı belirlemek üzere değiştirilmektedir.

  Sadık ortaklarıyla (McLaren Mercedes, BMW Sauber F1, Renault F1, Honda Racing F1) ve Sir Frank Williams’la da görüş alış verişi yaptıktan sonra Michelin tek bir lastik üreticisine geçişin önüne geçilemez olduğunu görmüştür. Michelin, F1’in yüksek teknolojisinin bir parçasını kaybetmesinden dolayı üzüntüsünü belirtmektedir.

  F1’deki bu yeni yöne ek olarak, yarış kurallarıyla ilgili sürekli olarak önceden belirtilmeden değişiklikler yapılmaktadır. Bu tip uygulamalar gelecek için planlama yapmayı tamamen olanaksız kılmaktadır.

  Bu bağlamda, Formula 1’e uzun dönemli yatırımlar yapmak eskisi kadar yarar sağlamamaktadır.

  Michelin, bu nedenle Formula 1’deki varlığını 2006 sezonunun sonundan öteye taşımayacaktır.

  Edouard Michelin “Bu karar Michelin’in uzun soluklu spor felsefesi ile açık ve sürekli bir ortam sağlamayan ve dolayısıyla uzun dönemli yatırıma olanak vermeyen Formula 1’in yönetimi arasındaki temel farkların bir sonucudur” açıklamasını yapmış ve şöyle devam etmiştir:

  “Michelin için Formula 1’den ayrılmak, 117 yıldır içinde bulunduğu motorsporlarından ayrılmak demek değildir. Eğer F1’in işleyişi önemli şekilde değiştirilirse, Michelin bir kez daha takımların hizmetinde olma konusunda tereddüt etmez”

  Michelin’in 2006 yılının sonunda F1’den ayrılması 2007 yılında tek bir lastik tedarikçisine yönelinmesini kolaylaştıracaktır. Bu yeni durumda, FIA’nın tek marka kuralı için savunduğu avantajların ve takımlar arasındaki eşitliğin sağlanıp sağlanmadığını görmek mümkün olacaktır.

  Bu karar kamuoyuna Aralık 2005’de açıklanmıştır. Bu şekilde Michelin FIA’ya kararını önceden bildirmiş ve 2006’dan öteye hiçbir anlaşmasının olmadığı ortaklarına hazırlanmaları için mümkün olan en uzun zamanı tanımıştır.

  Sonuç olarak Mr. Edouard Michelin aşağıdaki açıklamayı yapmıştır:

  “Her halükarda, Michelin, 2001 yılından beri yaptığı gibi, ortaklarının 2006 sezonunda başarılı olmaları için en iyi lastikleri ve hizmeti sunmak için elinden gelenin en iyisini yapmaya devam edecektir. Michelin Formula 1’deki uzun süreli varlığını daha da uzatmayı isterdi çünkü Formula 1’in talepleri ve ortak takımların iş birliği ilerlemek için gerçekten verimli bir kaynak olmuştur. Tüm ortaklarımıza bu sebeple teşekkür ederiz.”
  AYRINTILI BİLGİ: http://intranet.michelin.com
   

İlginizi Çekebilir

glycemicindex.png
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
20161014_130509.jpg
14 ekim posta gazetesinin yazısı
upload_2016-10-20_14-40-16.png
VO2max, ciğerlerimize aldığımız oksijenin ne kadarının yakıt üretiminde kullanıldığını gösteren bir üst sınır. Esasen aerobik kondüsyonla ilgili bir konu. Aerobik kondüsyon ise, birkaç dakikadan...