Meyve sebzeler hakkında bilgiler.

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında gokhancan tarafından paylaşıldı.

 1. gokhancan

  gokhancan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  801
  Beğeniler:
  669
  Şehir:
  istanbul/bayrampaşa
  Seviye:
  Forumumuzda eksik olan konuları tamamlamaya devam edelim.

  MEYVE VE SEBZELERİN FAYDALARI

  Elma
  100 gramı %84 oranında su, 58 kcal enerji ve 14,5 gr karbonhidrat içerir!
  İçeriğinde pektin olarak adlandırılan bir çeşit posa bulunmakta; bu posa da bağırsaklardaki suyun tutulumunu sağlayarak, ishali azaltmaktadır. Hazmı kolaylaştıran elma, A ve C vitaminleri açısından zengindir. Her gün düzenli olarak 1 adet elma tüketilmesi, bağırsak sisteminin düzenlenmesine yardımcı olmakta; ayrıca bu sayede bazı bağırsak hastalıklarından korunulmaktadır.

  Domates
  100 gramı %93,5 oranında su ve 22 kcal enerji içerir!
  C ve A vitamini açısından zengin olan domates, güçlü bir antioksidan olan likopeninin en iyi kaynaklarındandır. Bu antioksidan sayesinde domates, özellikle prostat kanserine karşı koruyucu özellik taşımaktadır. Domatesin işlemden geçmesi, örneğin domates suyunun tüketilmesi, antioksidanın vücutta daha etkin olmasını sağlamaktadır.

  Atom Salata:
  100 gramı % 95.1 oranında su, 14 kcal enerji ve 2.5 gr karbonhidrat içerir!
  Düşük kalorisine rağmen tokluk hissini sağlayan atom salata, bağırsakların düzenli çalışması açısından faydalıdır. Atom salata, bu özelliği sayesinde, zayıflama diyetleri için ideal bir gıda olmakla beraber; düşük kalorili soslarla birlikte, lezzetlendirilerek zayıflamaya yönelik diyetlerde bol miktarda kullanılabilir.

  Limon
  100 gramı 27 kcal enerji içerir!
  Tam bir C vitamini deposu olan limonun tok tutma özelliği nedeni ile zayıflamaya yönelik diyetlerde kullanılması önerilmektedir. Limon, soğuk algınlıklarına karşı vücudu koruyucu özellik taşımaktadır. Günde 2 adet limon tüketimi, günlük C vitamini ihtiyacını karşılamada iyi bir C vitamini kaynağı sayılabilir. Vitamin değerinin korunması için limonun kesildikten veya sıkıldıktan sonra, kısa süre içerisinde tüketilmesi önerilmektedir.

  Salatalık
  100 gramı 15 kcal enerji içerir!
  Su içeriği yüksek olan salatalık, vücudun sıvı ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmaktadır. Salatalık ayrıca vücuda sağladığı vitaminler sayesinde yorgunluğu gidermektedir.

  Kivi
  100 gramı 30 kcal enerji ve 10 gr karbonhidrat içerir!
  A ve C vitaminleri açısından oldukça zengin bir meyve olan kivi, kış günlerinde hastalıklardan korunmayı sağlayan önemli bir vitamin deposudur.

  Portakal
  100 gramı % 86 oranında su ve 49 kcal enerji içerir!
  Potasyum içeriği yüksek olan portakal, kalp hastalıklarının önlenmesi ile yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olarak tüketilebilmektedir. Özellikle sigara kullanan kişilere, günde 1-2 bardak portakal suyu tüketmeleri önerilmektedir.

  Beyaz Lahana
  100 gramı 24 kcal enerji ve 5,4 gr karbonhidrat içerir!
  Potasyum, vitamin ve diğer mineraller ile kalp-damar hastalıklarına karşı oldukça faydalı bir sebze olan beyaz lahana, içeriğindeki kükürtlü bileşenler sayesinde, kansere karşı koruyucu özellik göstermektedir. Beyaz lahana, iyi bir posa kaynağı olduğu için bağırsakların düzenli olarak çalışmasını sağlamaktadır.

  Sivri Biber
  100 gramı % 94 oranında su ve 22 kcal enerji içerir!
  Günde yaklaşık olarak 5-6 adet biber tüketimi, bir yetişkinin günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. Yüksek oranda C vitamini içeriği sayesinde özellikle sigara kullanan kişilere kahvaltıda veya yemeklerin yanında çiğ olarak taze biber tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Sivri biber, düşük kalorili içeriği sayesinde, zayıflamaya yönelik diyetlerde de kullanılabilmektedir.

  Kıvırcık Salata
  100 gramı % 95.1 oranında su ve 14 kcal enerji içerir!
  Düşük enerjisine rağmen tokluk hissini sağlayan kıvırcık salata, bağırsakların düzenli çalışması açısından faydalıdır. Kıvırcık salata, çeşitli mineral ve vitaminleri de içermektedir.

  Havuç
  100 gramı % 8 oranında su, 42 kcal enerji içerir!
  100 gram havucun içeriğinde 11.000 IU A vitamini bulunmakla beraber; bu miktar yetişkin bir kişinin günlük A vitamini ihtiyacını, rahatlıkla karşılamaktadır.

  Kereviz
  100 gramı 40 kcal enerji ve 8.5 gr karbonhidrat içerir!
  Fosfor ve potasyum açısından zengin olan kereviz ayrıca sülfürlü bileşenler de içermekte olup; bu bileşenler kansere karşı koruyucu özellik taşımaktadır.

  Soğan
  100 gramı %89 oranında su, 38 kcal enerji ve 8.7 gr karbonhidrat içerir!
  Soğan, antioksidan etkisi olduğu bilinen kükürtlü bileşenler içermektedir.

  Muz
  100 gramı %75,7 oranında su, 85 kcal enerji ve 22 gr karbonhidrat içerir!
  İçerdiği posa çeşidi açısından ishal durumunda tüketilebilecek olan muzun potasyum içeriği yüksek olmakla birlikte; kalp sağlığı açısından olumlu etkisi bulunduğu için günlük beslenmede yer alması sağlıklıdır.

  Üzüm
  100 gramı % 81,4 oranında su, 67 kcal enerji ve 17,3 gr karbonhidrat içerir!
  Özellikle tatlı ihtiyacını azaltmak için zayıflama diyetleri için önerilen üzüm, içerdiği fenolik bileşeni sayesinde, bağışıklık sistemini korumada da etkilidir.

  Kırmızı Biber
  100 gramı 93 kcal enerji ve 369 mg C vitamini içerir!
  Günde 4-5 adet kırmızı biber tüketimi, bir yetişkinin günlük C vitamini ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamakta; bu nedenle de özellikle sigara içeren kişilere kahvaltıda veya yemeklerinin yanında çiğ olarak taze kırmızı biber tüketilmesi önerilmektedir. Kırmızı biber, ayrıca iyi bir likopen kaynağıdır.

  Çilek
  100 gramı 37 kcal enerji içerir!
  Meyveler arasında en düşük karbonhidrat içeriğine sahip olmakla beraber; su içeriği ve C vitamini en fazla olan meyve çilektir. Çilek, bu sebeple yaz diyetlerinde özellikle tercih edilmektedir. İyi bir antioksidan kaynağı olan çileğin bol miktarda tüketilmesi önerilmektedir.

  Sarmısak ise asla unutulmaması gereken bir besindir.

  Sarmısak ile ilgili bilgilere http://www.bitkisel-tedavi.com/sarimsak.htm bu adresten ulaşınız.

  Sporcu yaşantısında lifli besinler ve meyve sebzelerin önemi büyüktür.

  saygılar.
   
 2. Murat Çiftci

  Murat Çiftci Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Şubat 2008
  Mesajlar:
  373
  Beğeniler:
  250
  Şehir:
  çanakkale
  Seviye:
  Çok güzel ve faydalı olabilecek bir paylaşım teşekkürler...
  Konu sabitlenirse daha faydalı olacağı kanısındayım.
  Saygılar...
   
  gokhancan bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-6-24_11-13-48.png
Performans sürüşü yapanların yanıtını aradığı bir soru olsa gerek: Aslında, her şart altında mevcut durumumuzdan daha hızlı nasıl gidebiliriz diye de özetlenebilir. Benim düşüncem aynen şöyle:...
upload_2017-5-4_14-38-12.png
Spor dediğimizde aklımıza, o spora yatkın kasları olan atletler geliyor. Örneğin, maraton veya yol bisikleti yarışından bahsediyorsak, hem kardiyovasküler sistemin hem de ilgili kasların...
upload_2017-3-5_12-28-7.png
Biliyorum "yol bisikletiyle yapılan en yüksek hız" gibi ilgi çekecek bir konu değil ama, ülkemizde, genetik kimlik yoluyla hangi spora yatkın olduğunuzu tespit eden bir firma var. Genetic Trainer...