Merida - Sedona 741 (2011)

Merida mı Sedona mı ?

• Toplam katılım
    30
  • Anket kapanışı .

Doğukan KARBAL

Forum Bağımlısı
Tepki
386
Bisiklet
Merida
Evet arkadaşlar. Benim aklımda 2 bisiklet var. Biri Sedona 741 (2011) ve ya Merida. Fakat Meridalarla ilgili bir bilgim yok ne yazık ki. Beni aydınlatabilirmisiniz acaba ? Sizce hangisi ? En fazla 1000 TL verebilirim bisiklete. Sizce Merida' mı, Sedona'mı ?

NOT : Merida model tavsiye ederseniz çok makbule geçer... :)

Scudo

Doğukan KARBAL

Forum Bağımlısı
Tepki
386
Bisiklet
Merida
Ya abilerim yok mu yardım edecek... :S [ flood için pardon ]

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
illaa sedona yada meridamı olucak.....1000 tl bütçen varsa

sedona 2010 751 v yi öneririm donanım gayet iyi....

salcano astro 270 srd de çok iyi

ama 1.130 tl ye alabileceğin en iyi donanıma sahip bisiklet salcano 255 srd al pişman olmassın....kadroyumu beyenmiyorsun kullan kardeşim 2-3 ay sonra sat al 2. el bişi sedona kadroları 200 tl ye satıyorlar al diz üstüne donanım gayet güzel...

• Beğen
Tepkiler: Doğukan KARBAL

Doğukan KARBAL

Forum Bağımlısı
Tepki
386
Bisiklet
Merida
Abi 1000 TL yi aşamam. :) Meridanın 1000 TL ye kadar olan Sedona 741 tarzındaki bisiklet modeli tavsiye eder misiniz ?

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
(link) 700 dolar daha aşağısı yok....bak beni dinle git 255srd al :) 130 tl bişi değil pazarlık yap dahada aşağı çekerler o fiyatı merak etme pişman olmuyacaksın

• Beğen

Cevat_Genc

Forum Demirbaşı
Tepki
241
Arkadaşım aynı para değil ikiside biri mercedes diğeri citroen :) merida daha sağlam bence ama daha pahalı öyle atlama zıplama yapmayacaksan titiz kullanacaksan sedona al derim 1000 tl ya iyi bi sedona da toplanır en azından donanımı iyi olur.

• Beğen

Serbay Akar

Forum Demirbaşı
Tepki
209
Bisiklet
KTM
Yerli malı olan sedona ve ya salcano bakabilirsin . salcano astro 29" güzel bir parça bana göre .)

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Çok kabataslak bir karşılaştırma bu. Öncelikle neye göre kıyaslıyoruz. Kadro olarak bence zaten kıyaslanamaz. Bir tarafta Dünya'nın en büyük 2 kadro üreticisinden birisi (diğerinin Giant olması lazım), Specialized'ın %49 hisse payına sahip ve bazı kadrolarını üretiyor , diğer tarafta aşağılamak gibi olmasın ama Sedona markası. Ancak fiyat/donanım kıyaslaması olabilir.

Sedona 741'i ele alalım. Genel olarak baktığımızda 8'li Acera vites sistemi ve seri dışı hidrolik fren göze çarpıyor.
Merida'da da benzer şekilde 8'li vites sistemi ve XCM ile benzer seviyede bir amortisör var.

Jant olarak Merida biraz daha geride kalıyor olabilir.

Gelelim frenlerdeki farka ;
Hidrolik disk frene gerçekten ihtiyacınız var mı? İlk olarak kendinize sormanız gereken soru bu. Eğer arazi sürüşleri , uzun veya teknik inişler ve yağışlı havalarda sürüşler yapmıyorsanız sizin kesinlikle hidrolik frene ihtiyacınız yok demektir. Çünkü bu durumların dışında şehiriçi sürüşlerde bu iki frenin farkınız pek anlamazsınız.

Ufak detaylara bakarsak, Merida en alt modellerinde bile gidon,boğaz, sele vs. gibi daha az incelenecek donanım parçalarında bile kalitesinden ödün vermiyor ki TFS 100 V ülkemizdeki satışa sunulan en alt model ve üzerindeki diğer donanımlar bile FSA gibi kendi alanında çok ciddi yer etmiş firmadan sağlanmış. Bu konuda artık Sedona da geri kalmamış ve Race Face ekipmanlar kullanmış.

Kadro olarak karşılaştırma yapmayacağım. Merida'nın diğer sevdiğim yanı en alt giriş modeli kadrolarının esnemezliği ve hafifliği çok güzel oluyor cidden. Bu konuda bence Trek ve Scott'ın (Gerçi Scott'ları Giant üretiyor sanırım) ders alması gerek. Sadece alaşımlarından bahsedebilirim. Sedona'nın da artık 6061 alaşım kullanması güzel birşey. Fakat asıl beceri ve mühendislik hafif bir 6061 alaşımlı kadro yapmak. 7005 alaşımlı alüminyum kadroların aksine 6061 alaşım ile hafif kadro yapmak daha ciddi mühendislik gerektiriyor.

Bence imkanınız varken Merida ile başlayın. O kadro her türlü komponenti kaldırır. Güzel bir kadro ile başlamak çok daha iyi olacaktır bence. Hem kadroyu değiştirmek komponentleri değiştirmekten daha zordur. Sonuç olarak, kendi fikrim her zaman Merida'dan yanadır. Test edilip onaylanmıştır, bakınız aşağıdaki fotoğrafa. :)

http://i981.photobucket.com/albums/ae292/ondert/63542_484012249188_660349188_5553186_4120302_n.jpg

• Beğen

Doğukan KARBAL

Forum Bağımlısı
Tepki
386
Bisiklet
Merida
@Önder Tarım

Bakalım 3 ayda 500 tl biriktirebilirsem Meridaya bakarı. :) Saolun. Zaten Seda Bisiklet tanıdık. :D Ordan bir avantajım var. :) İyi forumlar, iyi günler...

Taner Rona

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Bianchi
bencede kadrolar kıyaslanamaz ama ben f/p oranına göre kıyasladım ve bence 255srd gayet iyi kalıo ...+ kadroyu değiştirmek bana göre daha kolay :) tek tek parçalarla urasmassın en azından...

• Beğen

Doğukan KARBAL

Forum Bağımlısı
Tepki
386
Bisiklet
Merida
Ya benım bütçem en fazla 1000TL dediğim gibi ve bisikleti turlarda kullanacağım. Atlama falan görmeyecek. İzmir'de oturanlar bılır. Bornova'dan Narlıdere'ye, Bornova'dan Çeşmeye, Bornova'dan İnciraltına falan öyle yerlere gideceğım. Dağ taş görecek ama çok fazla görmeyecek. :) Tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden. :) Aklımda Sedona 741D 2011 var. Zaten 2011 sadece D :D. İşte böyle. Tavsiye lazım anlayacağınız. :)

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
@Doğukan KARBAL

Tekrardan yazayım istersen. Yukarıda saydığın rotaların hiçbirinde ağzından "Ah şurada disk frenim olsaydı da, daha rahat frenleyebilseydim." gibi bir cümle çıkmayacaktır. Görünüş için diyorsan sen bilirsin, sonuçta sana kalmış.

Doğukan KARBAL

Forum Bağımlısı
Tepki
386
Bisiklet
Merida
Ya D tercihim. Aklımda Merida kalbimde Sedona var... :( Meridaya param yetmez ama sorun o :D