Merida MV-29 Kask ve RockBros Bisiklet Gözlüğü İncelemesi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Öncelikle belirteyim; ürünler Aliexpress'ten arkadaşlar. Kask, Türkiye'de Sedona markasının sattığı MV-29 modeli. Tek farkı, ön havalandırma deliklerinde file olmaması ve taşıma kılıfı olmaması (tabii bir de Merida etiketleri). Baştan aşağı aynı. Renk olarak Sedona'dakilerin aksine parlak siyah ve beyaz kullanılmış. Çok çeşitli renkleri de mevcut, Aliexpress'te "MV-29 helmet" veya "MV29 helmet" yazarak ulaşabilirsiniz.

220 gram kadar ağırlığı var. Tchibo'daki kask biraz ağır geliyordu ve ciddi anlamda biraz mantar görüntüsü oluşturuyordu, kullananlar bilirler. :) Daha hafif ve yol bisikletine daha uygun bir kask olarak tercih ettim bunu. Türkiye'den alacaktım ama o kadar para vermek işime gelmedi açıkçası. Gerçekten hafif ve çok şık görünümlü. Bisikletim ve kıyafetlerim de siyah-beyaz olduklarından, gayet güzel oldu. Fotoğraflarda yok ama güneşliği de mevcut. Pek kullandığım bir aparat değil. Özel bir kutusu yoktu, direkt koliyle, baloncuklu poşete sarılı halde geldi. Denemedim ama Tchibo kasktaki arka ışık buna uyarsa, buna takacağım. İlginçtir, kaskın içinde M/L etiketi dışında tek etiket vardı ve o da TÜV onay etiketiydi. Ha tabi bana hikâye gibi geldi o etiket, orası ayrı. :p İndirimdeyken 25 dolara aldım. Şu anda 30-35 dolardan başlıyor bu kaskın fiyatı. 40-45 dolara satanlar ağırlıkta. Sedona'nın bu modelinin neden pahalı olduğunu soranlar varsa, kalite farkı diyebilirim. Sıradan bir kask değil. Hafif ve kaliteli.

Gözlük ise beni şoka uğrattı diyebilirim. 15 dolardan 10 dolara düşmüştü. Bunu almasam Buyincoins'teki modeli alacaktım ama buna gitti elim, iyiki de gitmiş. Bu fiyattan beklemeyeceğiniz kadar iyi malzemelerle geliyor. Adamlar RockBros diye bir marka yaratmışlar ciddi ciddi, şaşırdım. Gözlüğün ortasındaki parlak kısımdan tutun, sapların iç kısımlarına kadar RockBros logosu mevcut.

Dikkatinizi çekerim; camların optik kalitesinden falan bahsetmiyorum. Sadece kalite hissinden bahsediyorum. Burun kısmı kauçuk, gözlüğün kaşlara denk gelen kısmı kauçuk, sapların uçları kauçuk. Camları değiştirmesi inanılmaz derecede kolay. UV400 falan filan yazmışlar ama benim alırken tek amacım vardı; yüksek hızda rüzgardan ve gece sürüşlerinde tozdan, pislikten korunmak. Tabi hepsinden önemlisi de numaralı cam aparatı ile bunları yapabilmek. Amacınız güneşten korunmak ise, bu gözlüğü önermeyeceğimi belirteyim. Özellikle şeffaf camları için tercih ettim. Numaralı cam aparatı, taşıma kılıfı, temizlik bezi, boyun askısı ve kafa lastiği mevcut. Kafa lastiği dediğim şeyi fotoğraflarda görebilirsiniz. Çok basit şekilde sapları çıkıyor çerçevenin ve yerine bunu takıyorsunuz. Bu şekilde değil gözünüzden düşmesi, hareket etmesi bile imkansız. En beğendiğim özelliği bu oldu. Bozuk zeminlerde ilaç olur.

Sağlamlığını test etmedim ama Çinli kardeşlerimiz etmişler. En aşağıda videoda görebilirsiniz. Lensleri kırılmaz gibi bir şey. Ayrıca polarize lensi test etme olayı da tarafımca onaylanmıştır. :p Yani küçük kağıttaki balığı lensle görebiliyorsunuz, lenssiz görünmüyor. Bu işin aslı-astarı nedir, onu bilemiyorum tabi. Bilen varsa açıklayabilir. Fotoğraflar:

(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)
(link)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı