Merida Matts TFS 300

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Ercan.s tarafından paylaşıldı.

1. Ercan.s

Ercan.s Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. Merida Matts TFS 300 2013 modelini almayı düşünüyorum. Sizce iyi bir seçim mi? Maksimum 1600 TL bütçem var. Bu fiyat aralığında önerebileceğiniz başka bir bisiklet var mıdır?

Not : Sedona, kron ve whistle düşünmüyorum.

Özellikler:

Kadro : Matts TFS Comp-D
    Renkler : İpek Siyah (Takım Yeşil)
    Maşa : SR XCM HLO 100
    Vites : Shimano M390 (Acera)
    Arka vites : Shimano SLX-9
    Vites kolu : Shimano SL-M430 -3 / -9 (Alivio)
    Fren kolu : attached
    Fren : Tektro Draco 180/160 mm
    Aynakol : Shimano M430 octa 44-32-22 CG (Alivio)
    BB-Set : Shimano Octalink
    Zincir : KMC Z99 9s
    Göbek : Disc-F Alloy / Shimano M475 Disc
    Çember : Matts Comp ND
    Ruble : Shimano CS-HG20-9 11-34
    Lastik : Merida Race 2.1
    Gidon : Merida Comp OS, 640 / 25 mm Rise
    Boğaz : Merida Comp 1 OS, 10°
    Furş takımı : FSA No.11p Neck
    Sele borusu : Merida Comp SB12, 31.6 mm
    Sele : Merida Pro Stripe/Slim
    Pedal : XC Alloy

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

3. İlyas Demirtaş

İlyas Demirtaş Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ali, alman malı ile türk malını karıştırmamalısın, evet salcanoya göre biraz pahalı olabilir ama adamlar işlerini özene bözene yapıyorlar. Daha web sitelerine girdiğinde bile fark ortaya çıkıyor.
    Ürünlerinin a-z ye kadar detayı var. Birde salcano'nun sitesine girdiğimde baştan sağma, sitemiz varmı var, satılsında nasıl olursa olsun mantığı, yani düz türk mantığı,..

Bende merida Crossway 40-V var, yaklaşık 5 ay oldu alalı, neredeyse hergün 32 km yol yapıyorum. istanbulda işe gidip geliyorum. Daha bir vidası bile gevşemedi, Papuçları bile bitmedi. Göbeklerde gevşeme yok, jantlar sapa sağlam...

Ben kaçtane salcano, sedona bisikletli eskittim biliyormusun?? benden sonra alıpta tamircilerden çıkarmayanlar.

Tabiki biraz şansda olacak ama türk malı ile alman malını karıştırmamak lazım.

4. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

İlyas bey merhaba,
    Beni yanlış anladığınızı düşünüyorum, ben yorumumda ülke veya marka kıyaslaması yapmadım, söylediğim laf sadece bu paralara bu ürünlerin değmediğini ifade ettim. Verdiğin paranın hakkını alabilmekti buradan çıkarılacak sonuç, neyse. İyi forumlar dilerim.

5. emir arıca

emir arıca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ufak bir düzeltme. Merida Alman değil Tayvan malıdır.

Ercan.s

Ercan.s Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Yorumunuz için teşekkür ederim. Önerdiğiniz bisikletin donanımı gerçekten güzel fakat bugüne kadar 2 tane salcano bisiklet kullandım. Gerek kadrosu, gerek oturduğum yerdeki servisi dolayısıyla pek memnun kalmadım. Bu yüzden Salcano düşünmüyorum.

Kesinlikle katılıyorum. Merida'yı seçmemdeki en büyük etken kadro kalitesi. Bildiğim kadarıyla Merida dünyanın 2. en büyük kadro üreticisi.(1.si Giant diye biliyorum) Renk çok önemli değil ama TFS 300'ün merida'nın takım renklerinde olması da hoşuma gitti.

7. Burak Salgın

Burak Salgın Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    nasıl taiwan? merida alman değilmi?

bu alman damgası nerden yapıştı peki bende alman biliyorum

8. Emre Gülen

Emre Gülen Onursal Üye

Seviye:
    Merida ile salcanoyu karşılaştırmıcam ama. Sizin meridanın avantajlarından bahsederken vida,göbek,papuç gibi örnekler bana komik geldi. Kadrodan bashetseniz tamam diyeceğim. (Meridanın kadrosu zaten tartışılmaz.) Çünkü papuç,göbek falan hep başka markaların ürünleridir. ( Shımano,sram vb.).
    Bence bisikletin parçaları dengeli olmalı , acera sistem , xcm maşa Merida yerine. Deore sistem, Rock shox maşalı Salcanoyu , Sedonayı tercih ederdim. Ön yargılı olmamak gerek tabi Sırf Türk markası diye . Biraz araştırma yaparsak gelişmiş ülkelerin , kendi mallarını, kendi ülkesinin markalarını tercih ederek büyüdüğü gerçektir.

9. Emre Gülen

Emre Gülen Onursal Üye

Seviye:
    Almanya merkezli bir markadır. Üretimi tayvandadır.

10. İlyas Demirtaş

İlyas Demirtaş Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
  11. İlyas Demirtaş

İlyas Demirtaş Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    öyle düşünmemek lazım. Adamlar daha ürünlerini sunamyorlarki, web sitelerine girince iğreniyorum. Ivır zıvır parçalara gülüyorsun ama, o parçaların bir kısmı çin malı bir kısmıda tayvan malı, Çin malıda ucuz imal edilen daha az kaliteli ürünler. Ben yolda giderken hertarafı dağılan kırılan sedona, salcano, kron çok gördüm ama merida da birşey göremedim.

Sedonanın sitesine girince ürünlerine ne kadar önem verdikleri lap diye ortaya çıkıyor.

Sedonanın ürünlerine, 3-5 bin tl ye freelance web master lara site yaptıracak kadar değer verdiğinide çok iyi biliyorum. şimdi siteye amma taktın diyeceksiniz biliyorum. Site, kurum kimiği, ürününe ne kadar önem verdiğini markanın ciddiyetini ortaya koyar.

12. Sanberk E

Sanberk E Onursal Üye

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    Katılıyorum.

13. Emre Gülen

Emre Gülen Onursal Üye

Seviye:
    Sedona , kron ve sedonadan yolda giderken kırılan bisiklet diye bahsetmek çok yanlış .Bir markayı sevmeyebilirsiniz , Türk diye ön yargılı olabilirsiniz ama düz yolda giderken kırılan demek hiç doğru değil. Böyle bir durum üretim hatası olur. Forumu daha önceden takip ettiyseniz kırılan giantları , meridaları görmüşünüzdür.

14. emir arıca

emir arıca Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Merida_Bikes
    Almanya da çok bisiklet sattıkları gibi ifadeler var ama en başından itibaren Tayvan kökenli bir firma oldukları yazıyor.
    Ekleme Almanya da fabrikaları varmış. 5 fabrikadan 1 i Almanya da.

Ercan.s

Ercan.s Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Herkese yorumları için teşekkür ederim.

Açıkçası markalara veya Türk malı Alman malına karşı bir takıntım yok. Dün bir arkadaşımdan ödünç aldığım Kron XC 250 ile(3 aylık) İzmir Karşıyaka - Urla (Çeşmealtı) arası toplam 100 km yol yaptım ve kadrodan gelen sesler bana hiç güven vermedi. Sedona'yı çok bilmiyorum. Gittiğim bisikletçinin "Sedona'nın kadrosuyla Merida'nın kadrosunu kıyaslama" demesi sonucunda Merida'da karar kıldım.

Birçok şeyden feragat edip tüm bütçemi bisiklete yönelttim. Artık sağlam bir bisiklet alıp uzun zaman binmeyi düşünüyorum. Bu arada ilerleyen zamanlarda parça değişimine gitmem de mümkün. Forumda ve başka sitelerde araştırmalarım sonucunda da ilk alımda sağlam bir kadro almanın doğru olduğunu düşünüyorum.

16. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Türkiye'de kadrodan çok Maşanın,jantın ve lastiklerin sağlam seçilmesi lazım:D Ben 1600 lira para verip Xcm maşalı bir bisiklet almam,üzerindeki Slx bile eski seri.Bu arada çoğu bisiklet gibi bunların kadroları'da Tayvan'da üretiliyor.Bu arada Merida bisikletleri Türkiye'ye Sedona'nın(Aslı bisiklet)satıcıları getiriyor.

17. burak özgüng

burak özgüng Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    MERİDA CORRATEC GHOST FOCUS
    ALMAN MARKASIDIR
    siz ıphone5 aldığınızda abd den aldığınızı sanıyorsunuz galiba.

18. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Seviye:
    Merida Industry Co., Ltd (MIC) is a Taiwan based bicycle design, manufacture, and sales company.
    Merida Industry Co., Ltd (MIC) bir Tayvan merkezli bisiklet tasarım, üretim ve satış şirketidir.

Merida is a global player in bicycle design and manufacturing, making 2.2 million bicycles a year from 5 factories - 1 in Taiwan, 3 in China and 1 in Germany
    Merida global bir alanda bisiklet tasarlar ve 5 fabrikada yılda 2.2 milyon bisiklet üretir, Bu fabrikaların 1 tanesi Tayvan, 3 tanesi Çin ve 1 tanesi Almanya'da dır.

BİLGİ EN.VIKIPEDIA'DAN ALINTIDIR.

Ek bilgi; yine en.vikipedia'dan alıntıdır,
    In 2001, Merida bought 49% of Specialized for a reported US$30 million, although its CEO and founder Mike Sinyard remained majority owner.
    Specialized, 2001 yılında Merida tarafından çoğunluk Specialized CEO'sunda olmak üzere 30 milyon dolara satın alınmıştır, Specialized'ın %49'luk kısmı Merida'ya aittir.

Bisiklete gelirsek öncelikle Sedona'nın çöpe atılmayacak bir marka olduğunu belirtmek isterim ve 1600 liraya kadar önereceğim bisiklet,
    Bu Merida güzel bir seçim olmuş bunun yanında Sedona 741 e de bakabilirsiniz.

emir arıca bunu beğendi.
    Ercan.s

Ercan.s Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Yorumunuz için teşekkür ederim. Ben de bütçeyi biraz daha zorlayıp 1700TL'ye çıkmaya çalışıyorum. Bu arada birçok markanın 2014 modelleri sitelerinde gösterilmeye başlandı. Acaba beklemeye değer mi diye düşünmeye başladım. :)

http://2014.merida-bikes.com/en_int/bike/finder
    http://www.ghost-bikes.com/bikes-2014/bikes-2014/

Ercan.s

Ercan.s Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:

İlginizi Çekebilir

6.png
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...
upload_2016-11-16_14-35-2.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...
upload_2015-12-21_16-47-34.png
Yarış koşan insanların çok sık kullandığı bir ölçüt vardır: interval sonrası nabzın ne kadar kısa sürede normal seviyeye iniyor? Formunun zirvesinde olanlarda bu sürenin kısa olduğunu biliyoruz....