Merida dünyanın en hafif "seri üretim" bisikletini duyurdu

barhan

Daimi Üye
Tepki
626
Bisiklet
Diğer
Bir çok marka bisiklet kullandım. Kullandığım bisikletlerin çoğu üst düzey diye tabir edilen markalardı aralarında ciddi bir fark göremedim. Yalnızca üst düzey bir markada dağ kadrom kırıldı ve distribütörün hiçbir işe yaramadığını anladım. Farkı oluşturan tabi ki kullanılan component. Ultegra ile Tiagranın aynı hazzı vermesini bekleyemezsiniz tabi. Karbon kadrolar arası rigidite farkından bahsetmek ise komik kaçıyor dünyaya karbon sağlayan birkaç marka var ve aralarında ciddi bir fark yok. Kendimizi kandırmayalım. Şu anda merida scultura comp kullanıyorum. Fiyat/performans olarak bakarsanız başarılı bir marka. Marka fanatikliği arttıkça fiyatlar da yükselecek. Dikkatinize...

Scudo

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
yahu saçmalık bendeki merida 9.5 kilo ben yandan esen rüzgarda zor hakim oluyorum bisiklete sağa sola savruluyor bisiklet bu 4 kiloluk bisiklet direk yapışır yere sağlam bir rüzgarda yada çok sıkı tutacaksınız gidonu her an rüzgara karşı

Soner H. Arslan

Aktif Üye
Tepki
217
Bisiklet
Focus
@baranozhan
Her sakalliya dede demek gibi bir sey olmus sizinki. Her kabon fiber kadro rijit olacak diye bir kanun yok, pekala bana kaucukmus gibi hissetiren kadrolara rastladim. Saglamlik, hafiflik ve rijitlik muhendisligin sonucudur. Yoksa eline karbon fiber alan her uretici nihai bir kadro yapar, bir daha da baska bir sey yapmasina gerek kalmaz.

Alin size ortalama bir kullanicinin bile kiyaslayarak hissedebilecegi farklarin sayisal degerleri. Yakin degerler degil ama uzak degerler icin bu gayet mumkun.
Image7.PNG

Berk Karaca

Daimi Üye
Tepki
480
Bisiklet
Giant
Sadece malzemeyi baz alıp mühendisliği göz ardı etmek olmuş bu yaklaşım. Önemli olan o malzemenin hangi türünün kadronun hangi bölgelerinde ve nasıl şekil verilerek kullanıldığı. Yoksa karbon dediğiniz bir sürü türü olan bir materyal. Yumuşağı da var taş gibi sert olanı da.

Yukarıdaki tabloda Tarmac'ın değerlerini görünce bisikletime olan saygım bir kat daha arttı :)

barhan

Daimi Üye
Tepki
626
Bisiklet
Diğer
Arkadaşlar galiba anlatamadım bu karbonu üreten birkaç fabrika var ve kadrolarında çoğu tayvan ve çinde üretiliyor.
Mühendislik iddiası da aynı kadro, aynı fabrika neyin mühendisliği anlamadım?

If like me you don’t speak Mandarin, that quote says “our production monopolised the top-three places of the 2008 Tour de France“. That means Carlos Sastre on his Cervélo, Cadel Evans on his Ridley and Bernhard Kohl on his Specialized (Kohl was since rumbled for doping)

Bu linki okuyup tartışabiliriz?
(link)
Bu arada mandarin çince demek.

aeneskral

Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!
Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
tabi üzülüyoruz yani. allah sahibine bağışlasın ne diyeyim.

Soner H. Arslan

Aktif Üye
Tepki
217
Bisiklet
Focus
Haklisiniz. Bakis acim biraz sig kalmis, ozur dilerim. Yoksa hepsi ayni sey, iki ucgen.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@baranozhan
Linkini verdiğiniz yazıdan bir bölüm:

Original Equipment Manufacturers (OEM’s) are responsible for taking a bicycle brand’s unique design and fabricating it into a finished product.
Mühendislik, koyu harfle yazdığım yerde. İki ürünün aynı fabrikada üretiliyor olması mühendisliklerinin aynı olduğu anlamına gelmez. Zaten üretilen şey F1 arabası veya uzay mekiği falan değilse üretimi mühendisler değil teknisyenler yapar...

• Beğen
Tepkiler: Soner H. Arslan

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yalnız gerçekten, ben 15 kiloluk dağ bisikletiyle rüzgarda zor gidiyorum.4 kiloluk bisiklet süren adamın vay haline :D :D

djzeeo

Üye
Tepki
1
İsim
emirhan
arkadaşlar biliyorum biraz konu dışı olucak ama aradım forumda bulamadım. Merida scultura 200 fiyatına göre nasıl bir bisiklettir öneririmisiniz ?

barhan

Daimi Üye
Tepki
626
Bisiklet
Diğer
Doğru ben anlamamışım Hyundai ile Mercedes-Benz aynı fabrikada üretiliyormuş...

mehmetali_

Üye
Tepki
10
İsim
mehmet ali tat
Bisiklet
Sedona
Ne bisikletler yapılıyor bunları gördükçe bizim emektar gözüme külüstür gelmeye başladı iyice.

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merida Türkiye 2016 bisiklet fiyatlarını açıkladı.
BU bisikletin (Scultura 9000 LTD) fiyatı 37500 TL .
İşyerimde yasaklı olduğundan link veremiyorum. Facebookta Merida Turkiyeyi takip ederseniz. Orada tüm 2016 modellerin fiyat bilgisi var ve bu sene döviz değil TL bazlı fiyatlar..

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ağırlığa oynamasa bu bisiklete de aynı jantı koyardı sanırım merida.
Burda bir firma, 2010 yılında siparişin yanlış anlaşılmasıyla bir sıfır fazla sayıda ajanda bastırmıştı geçen seneye kadar dağıttı aynı ajandayı, bakalım 2016da gelecek mi?
:D
Meridanınki de buna benziyor bence.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Uzak doğu'da bir bisiklet firması herkes çekik gözlü!
Aynısı Colnago herkes Çinli!
ve Pinarello
Bırakın arkadaşlar bütün bisikletyer aynı fabrikadan çıkıyor diye kendinizi avutmayı ! Biletinizi alın İtalya'ya Amerika'ya gidin fabrikaları gezin, hepsi aynı fabrikadan çıkıyormuş da markaya para vermeye gerek yokmuş, ki Specialized bile Uzak Doğu ama üretim tekniğini piyasaya dağıtacak yada herkesle aynı bisikleti satacak kadar enayi değildir .

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu da merida karbon üretimi.
Burada da hem mühendislik var hem işçilik var.
Kesinlikle ve kesinlikle o da bisiklet bu da bisiklet diyemeyiz.

Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@x-rayted 2016 da buraya iyi bi nokta konmuş.

Bu çekik gözlüler iyi çalışıyor keşke biz de bu kadar çalışkan olsak

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin