Merida CROSSWAY 100 vs Sedona 345

Siz olsanız hangisini alırdınız? (lütfen nedenini yazınız)

• Merida Crossway 100

• Sedona 345

• Toplam katılım
    49

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Daha önce Sedona 345 ile carraro 227 arasında anket açmıştım buradan genel sonuç sedona yönünde çıktı...
carraro'ya br türlü içim ısınmadı elemek zorunda kaldım...
Şu anda iki bisiklet arasındayım
sedona 345 ve Merida Crossway 100
Sedona'nın linki:
(link)
Merida'nın linki
(link)
Merida 100 dolar daha pahalı olmasına rağmen vites sistemi daha alt bunu biliyorum...
Siz olsanız hangisini alırdınız?
Alacağım bisiklet ile uzun turlara çıkacağım, arkada bagaj yük vs olacak.
Bildiklerim sedona'nın vites sisteminin bir gömlek üstte olması
tekerlerinin korumalı olması
Merida'nın kadrosunun iyi olması..
Teker elcik sele vs hakkında bilgim yok...
Acil olarak cevap bulmam gerek haftasonuna kadar istanbula geçip bisikleti alacağım lütfen bildiklerinizi yazar mısınız nedenleri ile.

Scudo

M Manus

Aktif Üye
Tepki
45
Bisiklet
Salcano
Sedona 345 diyorum bence 100 dolar fazladan vermeye gerek yok. tamam birisi dünya markası ama yine de sedona diyorum üstelik bence tüm özellikleri aynı olsa dahi jant ve lastik setinin daha iyi olduğunu düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

Fatih Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
69
Bisiklet
Scott
Aradaki 100 dolar fark tabi ki markadan dolayı kaynaklanıyor. Donanımlar birbirine denk. Vites sistemi ikisinde de aynı. Meridanın kendi lastikleri çok kaliteli merak etmeyin. Eski merida bisikletimde (mtb) orjinal lastikleri 1 yıla yakın kullandım sadece 2 kere patladı. Yeni bisikletimde de orjinal lastiklerini kullanıyorum, bundan da gayet memnunum. Meridanın orjinal selesi berbat onu değiştirmen gerekecek zaten, ama sedonanınkinin de çok iyi olduğunu sanmıyorum, her türlü değiştirmen gerekecek yani. Meridanın gidon boğazı ayarlanabilir, sanırım bu şehir bisikletlerinde artı bir özellik.

Eğer markaya değer diyorsan Merida al, ama para öncelikliyse Sedona daha iyi seçim.

Oktay Erkan

Daimi Üye
Tepki
829
Bisiklet
Trek
Merhaba

Sizinle arayış sebeplerimiz ve fiyat aralığımız benzeşiyor. Şöyle bir fark var. Ben özellikle V-fren olan bir model seçmeyi düşünüyorum. Kararımı verip ben de bu hafta içinde almayı istiyorum.

Geçen haftasonu dolaşırken bir yerde Ghost Trekking 1300 modelini gördüm. Belki ilginizi çekebilir.
(link)

Fiyat olarak yaklaşık 925$'a (2000TL) geliyor. Ama pazarlıkla aşağılara çekilebilir.
(link) nakit 1700TL'ye veriyorlar örneğin, ama güvenilir bir yer mi bilmiyorum.

Setler birbirine yakın (Alivio/Acera/Altus). 24 vites. Lastikler Schwalbe ama Citizen.
Diğer modellerde tur için yapacağın bazı ek harcamaları burada fiyata dahil elde ediyorsun. Bagaj, çamurluklar, dinamolu ön göbek, ön-arka farlar,. Bunları hesaba katınca fiyatlar birbirine yaklaşıyor.
Tabii Ghost markası veya bu modelin kadrosu kalite olarak diğerlerinin önüne mi, arkasına mı düşüyor, bilmiyorum. Onu da bilenler söyleyebilir...

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
@M Manus

TEşekkür ederim düşünceniz için.

@Yılmaz Fatih

Markaya değer olup olmadığına siz karar verseniz daha iyi hocam :)

Ben ikisini de kullanmadım çünkü birisi 5 yıl dayanacakken diğeri 10 yıl dayanacaksa değer hiç bir fark olmayacaksa sadece üzerindeki etikette kalacaksa değmez bence

@Oktay Erkan

Bisikletin başka rengi var mı acaba hocam ilk defa görüyorum hoş duruyorum üzerindeki ekipman dediğim iki bisiklet ile hemen hemen aynı olması kafamı karıştırdı...

Yani neredeyse merida ile aynı fiyat ama üzerinde fazladan bagaj çamurluk vs var

Bana biraz daha yaşlı bisikleti gibi geldi Ghost belki renginden belgi çamurluk ve bagajdan belkide diğer iki bisikleti bu halde görmediğimden bilemedim ki...

siz neye karar verdiniz?

Oktay Erkan

Daimi Üye
Tepki
829
Bisiklet
Trek
@Safa Arslaner

Şu bagaj ve zincir koruyucu dediğiniz gibi ve hantal gösteriyor bisikleti. Ben de hala kararsızım :(

• Beğen
Tepkiler: Safa Arslaner

Oktay Erkan

Daimi Üye
Tepki
829
Bisiklet
Trek
Sitede bir sorun var galiba. Çift gidiyor mesajlar...

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Hocam

Bagaj ve çamurluklar tahmini biz alsak 100-150 lira
dinamo ne kadar bilgin var mı?

Bir de bisikleti bilen birisi yardımcı olursa çok sevineceğiz
çünkü en azından bende alacağım bisikleti bunların hepsini takacağım...

Bu bisiklet hakkında bilgisi olan var mı?

Ghost 1300 trekking hakkında bilgi aranıyor..

Bu dinamo ile tel şarjı vs yapılabiliyor mu?

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Birbirine denk iki bisikleti bulmuşsunuz. Fiyat/fayda oranı bakımından iyi bisikletler.
Merida'nın 100 dolar fazla olması kadro garantisinin uzunluğundan kaynaklanıyor.
Ben olsam (başkalarına bakmadan) ikisini de gidip görüp birini tercih ederdim.
Ne alırsanız alın güle güle kullanın

• Beğen
Tepkiler: Safa Arslaner

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
@MEHMETALİ

Yorum yapmanız beni sevindirdi hocam öncelikle teşekkür ederim...
Bu iki bisiklet ile ghost 1300 trekking ide ekleyerek bir yorum daha yapabilir misiniz?

Ghost disk fren değil.

Bu arada sedona da ömür boyu garanti veriyor kadroya diye biliyorum.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Açılı gidonu, ayarlanabilir gidon boğazı, bagajı, selesi şuyu buyu her şeyi tur yapmaya hazır halde.
Aydınlatma için dinamosu bile var. Dinamodan usb bağlantısıyla extra güç alınabiliyor mu bilmiyorum. Zannetmiyorum.
Çok ta önemli değil. Zaten günümüzde 3000-5000 mah düzeyinde cep telefonları falan için güç kaynakları var.
Daha önce şehirler arası uzun tur yaptıysanız bunu alın.
Eğer hiç yapmadıysanız diğer ikisi daha iyi. Onları öneririm...
(Bütün yorumlarım bence-lik taşır ve bana göre doğrudur.)

Tepki
18
Bisiklet
b'Twin
Carraro'dan sonra meridaylamı kıyaslıyorsun ? Daha kaç model var aklınızda kıyaslayacak varsa burdan yazın tekrardan konu açmayın :) Samimiyetinizden emin değilim ancak bisikleti alacaksanız fazla detaya girmeyin alacağınız bisiklet zaten memnun eder seni. Geriye kalan bence kafana yatması ve görselliği. Benim önerim carraro 227. Fazla kafayı yorma görüp dene beğenirsen al,beğenmezsen başka bisiklet denersin. Kolay gelsin inşallah 2 aydır karar veremediğiniz bisikleti alır resimleri atarsınız

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Ghost 1300 bagajına, selesine şuyuna buyuna varana kadar tur için hazı yapılmış. Dinamosu bile var. Dinamo aydınlatma için görünüyor. Usb ile şarz etme imkanı olduğunu sanmıyorum. Sorun değil. Zira günümüzde 3000-5000 mAH telefon gibi aletleri şarz etmek için güç kaynakları bulunuyor.
Disk ya da v fren çok önemli değil. Her ikisinin de avantajları var. Frenine göre bisiklet seçmeyin. Tur için v fren bir adım önde ama kim demiş disk frenle tur yapılmaz diye. Disk frenler motosikletleri bile durdurabiliyor. Benim BMW R1150 canavarını durdurabildiğine göre...
Bu üç bisiklet içinde seçime gelince.
Eğer daha önce şehirler arası uzun tur yaptıysanız Ghost alınabilir. Yapmadıysanız bence ağırlığından dolayı şikayet edebilirsiniz. Yeni bir ön göbek yapmak durumunda kalabilirsiniz.
Hemen belirteyim. bütün yorumlarım bence-lik taşır.
Bence Sedona veya Merida (2014)
forumda yazım gözükmüyor ama şimdi bakıyorum cevap gitmiş...
bu nasıl oluyor arkadaş?

• Beğen
Tepkiler: attila k.
Tepki
29
İsim
Orkun
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bence bu saatten sonra belirlediğiniz 2 modelde sizin ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayacaktır. Bütçenize göre seçiminizi yapın derim.

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
https://i.hizliresim.com/eXnBB3.png
MEHMETALİ hocam teşekkür ederim cevabınız için forumda çok kişiye yardımcı olduğunuzdan ve bu konularda geçmişe sahip olduğunuz için mesajlarınıza değer veriyorum.

Daha önce şehirler arası uzun tur yapmadım ancak yapacağım yaptıysanız bunu alın demenizin sebebi nedir?

@Orkun Terzioğlu

Merida kullanıcısı olarak ikisine de olabilir gözüyle bakmanız bile sedona isteğimi yükseltti açıkcası teşekkürler Orkun bey.

Ağırlık olarakta sedona 345 de 15 kg civarında bu haliyle diye biliyorum.

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.
Tepki
29
İsim
Orkun
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kafanızdaki karışıklığı gidermek için NET olmak gerekiyor. Futbol takımı tutar gibi herkes kendi bisikletinin markasını överse bir adım ilerleyemeyiz.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Rica ederim
Bu yaz ben de Trek DS bisikletimle ilk uzun turumu yapacağım. Scott SUB ile denemem olmuştu. Ancak sadece iki şehir arası.
Alacağım bisikletle yüklü uzun turlara çıkacağım demişsiniz girişte.
Ghost 1300 bagaj gibi extra bir şey almadan hazır vaziyette olduğu için tabi tur için iyi gözüküyor. Yoksa çok bir avantajı yok. Eğer daha önce uzun tur yapmadıysanız bu modeli boş verin bence. Çünkü diğerlerinin extraları hariç avantajları daha iyi. Senede bir tur için dinamoya falan gerek yok. Her gün bineceğiniz bisiklet için ise hafiflik, görsellik gibi şeylere ise var.
Önce bir görün, içiniz mutlaka birine ısınır. Sizi çağırır zaten. Hele binince bu benim bisikletim dersiniz...:)
Sedona'nın ağırlığını yanlış biliyorsunuz sanki

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
@Orkun Terzioğlu

Haklısınız objektif tutumunuz için tekrar teşekkürler.
@MEHMETALİ

Aslında haklısınız görünüş olarak ghosta içim ısınmadı ancak hazır olması son anda bunu devreye sokmama sebep oldu.

diğer taraftan merida crossway 100 için birebir fotolarını katalog hariç görmedim özellikle beyaz olanı merak ediyorum.

Sedona 345 gördüm gayet şık duruyor, kullanan bir arkadaş ağırlığını 14-15 kg civarı yazmıştı oradan aklımda kalmış MEHMETALİ bey...

Diğerlerinin avantajları iyi derken tam olarak üstündeki ekipmandan mı bahsettiniz yoksa servis olayı falan mı bu arada?

Beni şu ana kadar etkileyen noktalar çoğu noktası aynı olduğu için şunlar olmuş durumda şimdilik.

+görünüm
+ lastik, sele, elcik vs

Bunlar minik ve basit ayrıntılar belki ama zaten herşey aynı olunca bunlara bakmak kalıyor.

Dediğim gibi merida 100ü canlı görürsem karar veririm tam olarak ama şimdilik
detayları net olduğu ve daha uygun olduğu için

Sedona 345 gibi görünüyor

Bu bisikleti kask dahil yaklaşık 1450-1500 lira gibi bir fiyata alacağım işler umduğum gibi giderse.

Merida için bakabileceğim yer Bike and outdoor bulunuyor mail ile iletişime geçtim maksimum hepsi peşin olursa yüzde 10 iskonto olur falan dediler hediye veremeyiz yazmışlar...

Ben yine de istanbula gittiğimde ilk olarak buraya gideceğim çünkü merida ve sedona'yı aynı anda görme şansım olacak eğer meridayı çok beğenirsem alabileceğim yerlerle iletişime geçerim yine sedona dersem atak bisiklet ile yola devam edeceğim...

Safa Arslaner

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Arkadaşlar merida crossway 100 almaya karar verdim
ancak kadro boyu seçiminde biraz kafam karıştı
öncelikle şehir tur olduğu için biraz büyük alman iyidir deniliyor...

Bike and outdoor da sedona 345 yoktu 325 üzerinde denedim merida gözüme hoş gözüktü

satıcı 52 cm sana olur kolların uzun dedi bunu alırsan uzun yolda rahat edersin dedi. 48e de bindim altında kayboldu bak falan dedi...

İki bisikletin kadrosu da tam sıkıştırmıyor 52 tam oturuyor bacak arama boşluk kalmıyor ancak baskı da yapmıyor.

Boyum 174
bacak boyum 75-77 arası bişey

meridanın sitesinde 52*55 cm oneriliyor sizce

52 mi almalıyım 48 olanı mı?

48 cm olanı da denedim biraz boşluk kalıyor ama kücük geldi bu sana dediler...

ellerinde beyaz 48 yoktu sıyahı denedım acaba o yuzden demıs olabılırler mı cekıncem var da bu konuda..

Son olarak ıkı boyu da denedım ıkısı de tam oturuyor gıbı o 4 cm farkı cok farkedemedım acıkcası...

Bisikleti süremedim cunku dükkanda öyle bir imkan yok sadece uzerıne oturdum lutfen yardım