Merida, 2017 model Scultura maşalarını geri çağırıyor (Recall)

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Merida, Facebook sayfası aracılığla yaptığı duyuruda 2017 Scultura modellerininin maşalarını geri çağırdı.

Duyuru;
"Müşterilerimizin güvenliğini sağlamak için ilgili modellere ait 2017 SCULTURA karbon maşalarının geri çağrılmasını duyurmak istiyoruz.
Maşalar bedelsiz olarak testleri geçmiş yeni modeller ile değiştirilecektir ve ilgili hatalı seriye ait maşaların kullanımının DERHAL durdurulması gerekmektedir.
Bu bildirimi yapmaktan derin üzüntü duysak da müşterilerimizin güvenliği ana önceliğimizdir."
Şeklinde...

20638369_1235963849846886_922311789736478782_n.jpg

Geri çağırmanın detayları şu şekilde:

Gönüllü geri çağırma: 2017model yılı MERIDA SCULTURA CF2 KARBON-MAŞALAR
Müşterilerimizin güvenliğini sağlamak için ilgili modellere ait 2017 SCULTURA maşalarının tümünün geri çağrılmasını duyurmak istiyoruz. Bu hatırlatmadan derin üzüntü duysak da müşterilerimizin güvenliği ana önceliğimizdir.
İlgili karbon maşa modeli stres altında kırılabilir ve kazalara, ciddi yaralanmalara ve hatta ölüme yol açabilir.
Maşalar bedelsiz olarak testleri geçmiş yeni modeller ile değiştirilecektir ve ilgili hatalı seriye ait maşaların kullanımının DERHAL durdurulması gerekmektedir.
Ülkemizde etkilenen modeller aşağıdaki gibidir:
  • 2017 SCULTURA 4000
  • 2017 SCULTURA 4000-JULIET
  • 2017 SCULTURA 5000
  • 2017 SCULTURA 6000
  • 2017 SCULTURA DISC 400
  • 2017 SCULTURA SPECIAL EDITION
Anılan modellerde maşaların karbon şaftı, maruz kalacağı gerilmelere ve zorlamalara dayanamayabilir. Yoğun kullanımda boğazın sıkıldığı bölüm ve altındaki ara parçalar şafta zarar verebilir ve maşanın tamamen kırılmasına neden olabilecek çatlakları geliştirebilir.
1 (2).jpg

Ne yapılacak?

Yukarıda bahsedilen modellerden herhangi birine biniyorsanız, lütfen bisikletinizi hemen kullanmayı bırakın ve bisikletinizi aldığınız MERIDA bayisine ulaştırın. Emin değilseniz, bisikletinizin de etkilenip etkilenmediğini kontrol etmek için lütfen MERIDA bayiinizle görüşün.
Maşalara yapılacak olan incelemede lütfen aşağıdaki talimatlara uyunuz:
Etkilenen maşalar iki modeldir. Sadece bu iki model maşa etkilenmiştir.
  • FK-CF1638 (model numarası - kaliperli fren)
  • FK-CF1638D (model numarası – disk fren)
A-0-UD üretim kodu
2 (1).jpg
Etiket üzerinde yukarıdakilerden farklı bir farklı bir numara varsa etkilenmez ve tüm güvenlik testlerini geçmiştir. Daha sonraki bir tarihte, yedek maşalardan birinin takılı olup olmadığını belirlemek için, maşa üzerinde net bir tanımlama olacaktır.
İnceleme aşamasında maşada yukarıdaki maşa modelleri ile karşılaşıldığında bisiklete binilmenin durdurulması gerekmektedir. Planlanan yeni maşa teslim takvimi şöyledir :

• Kaliper fren versiyon teslimi: Eylül - Aralık
    • Disk fren versiyonlar: Eylül sonu - Aralık
Yeni maşalar, dikme açıları farklı olduğu için yeni furş takımı ile gelecektir.
Bayi, bu modele sahip müşterinin bisikletini teknik servise davet edip, maşayı söküp, maşanın ilgili üretim partisinden olup olmadığını ve dikme üzerinde çatlama başlayıp başlamadığını kontrol etmelidir.

Nasıl Tespit Edildi?

Bir İtalyan amatör yol takımı üç tane çatlak SCULTURA CF2 maşa rapor ettiğinde, MERIDA Ar-Ge ekibi, derhal araştırmalara başladı. Diğer takım bisikletlerinde de bir güvenlik kontrolü yapıldı ve birkaçında daha çatlakların başladığını tespit edildi. Doğrudan sonuç almak için, Almanya'daki önde gelen bağımsız bir test laboratuarına çok sayıda maşa test ettirildi ve uygun olmadıkları sonucu alındı.

Bu nasıl olabilir?

MERIDA, sorunun nedenine inmek için yaptığı araştırmada, üretim partnerinin, tüm onaylar sonrası, tamamen iyi niyet ile maşaların dikme bölümünde konforu arttırıcı değişiklikler yaptığını tespit etmiştir. Ancak yapılan bu değişiklikler maşanın dayanımını da etkilemiş ve sıkıntıların doğmasına neden olmuştur. Müşterilerimizin güvenliğini sağlamak için etkilenen maşaları derhal çağırma kararı verilmiştir.
Değişimde kullanılacak maşalar için ilgili tüm testler yapılmış ve uygundur sonucu alınmıştır.

Karbon maşa tehlikeli mi?

Hayır, karbon maşalar tehlikeli değildir. Doğru tasarım, istikrarlı üretim, istikrarlı kalite kontrol ve teknisyen tarafından dikkatli muamele yapılması ile başka hiçbir malzeme hafiflik, yüksek dayanıklılık ve uzun ömür içeren aynı paketi sunamaz.
Doğru monte edildiğine ve bakımı yapıldığında her zaman güvenlidir.

Özür dileriz

Dünyanın en büyük bisiklet üreticilerinden biri olan MERIDA, müşterilerine karşı sorumluluğunun farkındadır. Bu geri çağırmanın nedeni öngörülebilir veya aktif olarak önlenebilir olmamasıdır. Resmi olarak yapılması gerekenin çok ötesinde testler yapılarak eksiklikler tespit edilmiştir. Maşalar değiştirilmeden müşterilerimizin etkilenen modelleri kullanamayacakları için üzgünüz. Bisikletçiler olarak, bisikletin müşterilerimiz için ne kadar önemli olduğunun farkındayız ve bu durumu mümkün olan en kısa sürede gidermek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Bunun neden olacağı rahatsızlıktan dolayı şimdiden özür dilemek istiyoruz.
Saygılarımızla
Merida Türkiye
Aslı Bisiklet

Orjinal Link: (link)

Scudo

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.862
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
@Serkan Mıstınoğlu
Maşayı ürettirdikleri Çinli firma tasarımı eksik bulup kafasına göre iyileştirme mi yapmış demek oluyor bu :p:krktm::eek:

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Dediğiniz gibi talihsiz söylemler var ve kafa karıştırıcılar :snzdglsn:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Forumdan Yavuz scultura special editionın maşasını gönderdi bildiğim kadarıyla. Markanın müşteriyi bu denli düşünmesi takdir edilesi ancak ya farkedilmeseydi de bu sebeple ölümler meydana gelseydi nasıl bir açıklamaları olurdu ? Maşa gibi yoğun stres altındaki bir parça konusunda daha hassas olmak gerekmiyor muydu ? Eyyyyy merida !!!

trabzonlu ozan

Daimi Üye
Tepki
419
Bisiklet
Carraro
o değil de bu bisikletten almış olsan maşa gelene kadar yani 1 ay, 2 ay her neyse bisikletinize binemeyeceksiniz(ya da bahsedilen riskleri umursamayıp binecek ve yaralanacaksınız). bu mağduriyet için bir şey düşünmüş mü acaba merida?

Maşalar değiştirilmeden müşterilerimizin etkilenen modelleri kullanamayacakları için üzgünüz.

Bu mudur yani?

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende yakın zamanda satın almak için karbon scultura serilerine bakmıştım iyi oldu :)

Fireblade

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Cube
Bunu düşünmesi bile markanın kullanıcı memnuniyetini ne kadar önemsediğini belli eder. Tebriklrr Merida, gönlüme taht kurmayı başardın.

Yavuz S.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.419
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Halen bisiklet köşede yatıyor. Aralık ayı için zaman verdiler en sın konuştuğumda... Temmuz ayının sonundan beri bekliyoruz...

• Beğen

trabzonlu ozan

Daimi Üye
Tepki
419
Bisiklet
Carraro
gönüllere kurduğun tahttan insen iyi edersin merida

• Beğen
Tepkiler: T.T

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@dodurgalı_06

Gerçekçi olun, takdiri ilahi derler geçerlerdi.

T.T

Daimi Üye
Tepki
168
Bisiklet
Lapierre
Her büyük firmada olabilir. Eleştirmiyorum yanlış anlaşılmasın. Ama fakat lakin, merida markası kadar overrated başka bi marka yok. Elit bi marka değil, yine de herkes merida peşinde. Elini sallasan merida ya çarpıyor memlekette... Standart fiyat performans ürünü bi marka....

• Beğen

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
@T.T katiliyorum, bu maşa geri cagirma muhabbetinde yaptiklari aciklama hic ama hic normal degil. Masayi resmen test etmeden takip gondermisler bisikletlere.

• Beğen
Tepkiler: T.T

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Herkes müşteriyi düşünüyor, helal olsun falan demişte yalnız müşterisini düşünen firma üretimi hatalı maşa kullanmaz bisikletlerinde.
Kaç tane kalite kontrol testinden nasıl geçmiş bu maşalar?

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar merhaba, ben 2017 model scultura disk almıştım daha yeni. Acaba hala geçerli midir bu geri çağırma muhabbeti?

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Meridaya mail attım ama yarın cevap gelir. Tabi sabaha kadar uyku yok 😊

• Beğen
Tepkiler: tamer öztürk

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Maşaya baktım malesef kod tutuyor :(

72DD3F0D-9AE3-49EA-8493-8062BCAC2EEC.jpeg

• Beğen
Tepkiler: tamer öztürk
Tepki
633
İsim
tamer
Bisiklet
Whistle
Kuvettle muhtemel benimki de öyledir, daha açmadım ama kesin öyledir.