Merdaneden roller yapımı :)

emre özbay

Daimi Üye
Tepki
224
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Az önce facebookta gezinirken Kırklareli Bis39 grubuna bi abimiz gönderi paylaşmış .Kış aylarında hafif antremanlar için (tabi çok sağlam olur mu bilemiyorum)
Buyrun video:

Daha önceden bu videonun konusu açıldıysa şimdiden özür dilerim

Scudo

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Bu video yu bugün bende izledim. Bildiğim kadarıyla bu video için konu açılmadı ama eğer kendi roller yapmak isteyen varsa forumda bundan daha detaylı ama daha iyi çalışan bir roller yapma konusu açılmıştı. İlgilenenler için o konunun link inide ben paylaşayım. (link)

• Beğen
Tepkiler: emre özbay

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
GCN'in videosu bu. Çalıştığını, ama ideal olmadığını söylüyorlar.

Geliştirmek için seçenekler ise şöyle.
Sanayide, endüstriyel makara satan mağazalar varmış. Oradan uygun ölçüde 3 adet makara alın diyorlar. Rulmanlı, üstü plastik. Olması gerektiği gibi. (Bu makaraların yanlarında montaj için uygun aparatların da geldiğini falan filan belirtmişler)
Daha sonra tornacıda, 2 makaranın üzerine kayışı tutacak çukurları açın.
Kayışı ise roller yedek parçası olarak alın. (Roller satan markalar, kayışları yedek parça olarak ucuz fiyata satıyorlar)

En son da iskeleti, uygun şekilde yapın. Tahta uygun diyorlar, fakat alüminyum profil ile profesyonel biçimde de yapılabilir.

emre özbay

Daimi Üye
Tepki
224
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Gökhan Toros

Abi senin dediğin makaralar şunun gibi bişey mi ? (link)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@emre özbay

Yok hayır. Üretim bandı, ya da konveyör bantların makaraları benim bahsettiklerim.
http://zekamakina.com.tr/tesis/8.jpg

Bu makaralar rulmanlı olduğu için de, diğerindeki gibi evi yakma şansınız da olmuyor.
Ayrıca, çok daha düzgün, sürülebilecek seviyede bir direnç elde ediyorsunuz.

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Konveyörlerde kullanılan rulmanlı makaraları test etmek için iş yerimdeki konveyörün üstüne çıkıp,arka tekerleği makaraya koyup,ön fren sıkılı halde iş yeri arkadaşarımın desteği ile dengede durarak denedim.Oldukça güzeldi.Komikti de :D İlerde roller yapmaya kalkışırsam kesn bu konveyörlerde kullanılan makaralardan alacagım.Hatta bakıma gelen elemanla da baglantıya geçebilirim.

http://www.konveyoryedekparca.com/konveyor_avare_rulolar.html

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Konveyörlerden biri dün bozulduğu için şirket elemanı geldi.Ayaküstü konuştum.Bahsettiğim konveyör parçasının tekini 20-25 tl gibi bir ücrete ayarlayabileceğini söyledi.Detaylı konuşamadık ama kafamda yavaş yavaş maliyet konusunda birşeyler canlanıyor.Dışı sert kauçuk ve plastik malzemeler varmış.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Kendi rollerımı yapmayı kafaya koydum.
Aslında daha hafif olması için et kalınlığı yüksek Polietilen (PE) boru kullanacaktım. Fakat bayiden öğrendiğime göre bu borular en az 100 mt'lik lotlar halinde satılıyormuş. Bu yüzden konveyör rulolarına bakmaya karar verdim.

Konveyormarket adlı bir firmadan Ø50 alüminyum avare rulonun tanesine 30 TL+KDV fiyat aldım. 33, 36, 42, 49, 59mm boylarında rulolar mevcut. 59mm boyun ağırlığı 1020 gr.
Terazidere, Gebze, Hadımköy, İkitelli ve İmes'te şubeleri varmış.

İlgilenenler için bir bilgi olarak burada bulunsun.

eren cerciz

Aktif Üye
Tepki
266
Bisiklet
KTM
Bu kış ben de bir arkadaşımla beraber roller yapmak için epey bir araştırma yaptık. Birkaç konveyör rulosu üreten yerle de görüştük. Silindirlerin çelik ya da alüminyum, hangisini tercih ederseniz edin, et kalınlığının minimum 6mm olması gerektiğini söylediler. Çünkü ruloları birbirine bağlayacak olan yataklar açıldığında, et kalınlığı azalacak. Uzun vadede aşınmadan dolayı da dengesinin bozulabileceğini söylediler. Bunun yanı sıra silindirlerin içerisinde kullanılacak olan rulmanın da kaliteli seçilmesi gerektiğini söylediler: SKF 6205 gibi. Silindir çapının da minimum 10 cm olmasının, dayanıklılık açısında önemli olduğunu belirttiler. Yani uzun lafın kısası, kaliteli bir üretim için oldukça masraf yapmak gerektiği ortaya çıktı (en azından kendi araştırmamız sonucunda) Mühendis ya da fen eğitimi almış biri olmadığım için de bu teknik tanımlamalar içerisinde sıkıştık biraz, dedik bir sonraki kışa erteleyelim :)

aykut alihocaoğlu

Aktif Üye
Tepki
45
Sağlamlık derken ne kadar taşır bizi bu videodaki roller yaptığımıza değmez mi ? değer ise yarın başlamak lazım yapmaya :)

Özden Özdemir

Aktif Üye
Tepki
195
İsim
Özden Özdemir
Bisiklet
Specialized
Yapmayı düşünen varsa bu videodaki gibi merdaneden yapabilir. Böylece daha sağlam ve kalıcı bir tasarım için tecrübe elde etmiş olur. Konveyör rulosunu görmedim ama böyle bir çalışma yataklı rulman kullanılarak da yapılabilir. Maliyeti daha uygun bile olabilir.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Konnel

Üye
Tepki
4
İsim
Kerem
Bisiklet
Orbea
Rolleri üreten oldu mu acaba?

ukyo

Üye
Tepki
14
İsim
ali v.
Bisiklet
Geotech
üreten olduğunu sanmıyorum 5:16 da merdaneyi sapından tutup göbeğini çeviriyor yani merdanenin silindir kısmı bağımsız dönüyor bizde o tip merdane yok diye biliyorum hiç görmedim,

• Beğen
Tepkiler: CheytacBey

Samet Arslan

Forum Bağımlısı
Tepki
299
Bisiklet
b'Twin
@ukyo Yenileri sabit yapmaya başladılar sanırım. Eskiden bizde vardı bir tane. Tutulan kısım sabit olup dış kısımdaki silindir dönüyordu. Araştırıp bulunabilir diye düşünüyorum...

sonyaz

Daimi Üye
Tepki
408
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende çok düşünüyorum. 20-25 tl yazmış bir arkadaşımız gidip fiyat sormadım daha, Transfer lastiği delta bisiklette 50 tl gövde hariç, 125 tl tutar gibi. İnşaatlardanda beşon aldık mı tamamdır :)

Bir ruloda 2 rulman var, çok kolay döner bence,

http://www.utkukonveyor.com/galeri/tasiyici_rulo_14.jpg

appendix

Forum Demirbaşı
Tepki
1.087
Bisiklet
Bianchi
"1milyoncu" denilen dükkanların birinde o tür merdane görmüştüm...ama mili ne kadar sağlam olur şüpheli...

Ahmet Zeki

Üye
Tepki
79
Bisiklet
Merida
Arkadaşlar merhaba.bir ara bende bu videoyu izleyip kendim bir roller yapayım dedim yaklaşık 2-3 ay araştırma yaptım ve tuttum hadımköy sanayi sitelerinin yolunu. 4 mühendis 5-6 tekniker 10 dan fazla usta görüşmeler çizimler anlatımlar videolar filan derken sonuç OLMADI. evet halbuki ne kadar basit duruyor değilmi ama okadar basit değilmiş meğerse. öncelikle şöyle söyliyeyim, o konveyörlerin üzerindeki balansı aldırmak ayrı bir iş ve maliyet bununla beraber aldırmassanızda yüksek hızlarda çok tehlikeli ve konforsuz bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. iyi bir torna tezgahı ve iyi bir usta lazım. en önemli olan bir şeyde kasa. evet okadar mühendis abimizle maalesef ergonomik bir kasa yapamadık. hep hantal ağır büyük ve kulanışsız sonuçlar çıktı karşımıza tabi bende hem pes etmek istemiyorum hemde nasıl bu kadar zor olabilir diye düşünüyorum. ama sonunda pes ettim iki kişi bana maliyet çıkarabildi oda en az 750 - 850 TL. diğerleri işi yapmaya yanaşmadı bile. ya benim bahtsızlığım yada bu iş gerçekten göründüğü kadar kolay değil. yani diyeceğim o ki sadece 3 tane konveyör rulosu sipariş etmekle olmuyor bu iş. evet daha basit geçici çözümlerle elbette yapılabilir ama uzun ömürlü sağlam aslına uygun birşey yapmak istiyorsanız bence paranızı boşa harcamadan iyi bir araştırma yapınız. bir diğer meselede konveyör rulolarının ebatları. aynı atık su boruları gibi 50 mm 75 mm 100 mm çapında olanları mevcut. 50mm sağlıklı olmaz dediler 75 mm hem ağır hem maliyet yükseliyor bununla beraber kasada büyüyor çünkü o millerin girebilmesi için daha büyük rulman gerekiyor oda kasada ihtiyaç duyulacak daha büyük bir yuva demek. olay silsile halinde çıkmaz bir sonuca vardı benim için. ama bu yaşadıklarımın sonucunda çıktığım nokta ise ülkemizde imalat denen şeyin belli kalıpların dışına çıkılamayan pahalı ve ezber bozucu üretimlere basitte olsa kapıların kapalı olması. sabırla okuyanlara teşekkür ediyorum. ben özet geçtim hepsini anlatsam tamamıyla trajikomik bir hadise.

• Beğen
Tepkiler: sonyaz

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
Bisiklet
Giant
@emre özbay

daha once konusu açılmadı ama gnc hafta başı paylaşmıştı bu vıdeoyu:)

ahmtbag

Daimi Üye
Tepki
268
İsim
Ahmet
Bisiklet
Scott
yurdum insanı engell tanımaz, elinize sağlık

Kerryn

Üye
Tepki