MENÜSKOPATİ (Menüsküs problemi)

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
6 sene önce sol dizimde menüskopati tespit edildi, bir ameliyat oldum, ağrılarım kesildi...

sonra 2 sene önce sağ ayakta ufak bir yırtık tespit edildi, ancak ameliyata gerek duyulmadı...

Şimdi sorun şu: Bisiklete binmem problem olur mu?
Veya ne kadar binmem uygun olur?

İleride kalıcı hasarlara sebep olur mu?

Bilgisi veya tecrübesi olanların yardımcı olmasını temenni ederim...

Scudo

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@yetiskin

Branşım değil ama genel tababet bilgisi ve gerek kendim ve gerekse çevremdeki arkadaşların yaşadıklarından edindiğim tecrübelere göre;
* en uygun cevabı muayene olduğun doktorun verebilir.
* bisiklete binmek yada yüzmek herhalde mevcut problemlerine en az zarar (hatta belki fayda) sağlayabilecek sporlar arasında sayılabilir.
* bisiklete ne kadar binmen gerektiğine ayağındaki zorlamanın oluşturacağı ağrı karar verebilir. Eğer ağrı olmuyorsa şiddetini giderek artırmak suretiyle haftada 3-4 gün ve günde 1-2 saat hafif antrenmanlarla bisiklete binmeye başlayabilir ve duruma göre süreyi ve şiddeti artırabilirsin.
* her halukarda bir dr ile irtibatlı olarak hareket etmeni tavsiye ederiz. Zira daha önce geçirmiş olduğun bir tıbbi müdahale söz konusu..

selamlar.

kory

Daimi Üye
Tepki
106
benim de menüsküs de ufak bir yırtık var ayakta kalırsam çok yürürsem ağrı yapıyor ama günde 6 saat de bisiklete binsem sorun olmuyor ve sanırım daha iyi geliyor.

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
Benim dizimdede menüsküs yırtığı var.Ayakta uzun süre kalınca futbol oynadığım zamanlar dizimde ağrılar oluşuyordu.Birkaç gün sonra kendiliğinden ağırlarım azalıyor ve geçiyordu.Ancak geçen yıldan beri bisiklete ağırlık verdim.Bisiklete binme günlerimi ve mesafeleri yavaş yavaş artırdım.Her geçen gün dizim kendini toparladı ve kuvvetlendi.Şimdi ağrılardan eser kalmadı ancak yinede dikkatli davranıyor ve dizimi kolluyorum.

Sizin durumunuzu bilmiyorum ancak doktorunuz önerirse bisiklet binmenizi ısrarla tavsiye ederim.Bisiklet özellikle dizdeki çapraz ve düz bağları kuvvetlendiriyor.Kilo vermekle birlikte kuvvetlenen dizbağlarına daha az baskı geldiği içinde menüsküsünüz rahatlıyor.

Tekrar ediyorum önce doktor kontrolü sonra izin verirse bisiklet...

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
fikirlerinizle destek ve güven verdiğiniz için hepinize teşekkür ederim...

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Bence de dizleriniz için en iyi tedavi bisiklet olabilir, ben bir arkadaşı hatırlıyorum dizinde sorun olduğu için fazla yürümiyordu ama bisikletle çook uzun turlar yapabiliyordu.

Dikkat etmeniz gerekenler;
Yokuşlardan mümkün mertebe kaçının.
Mümkün olan en küçük viteste kullanın, ağır çevirmek yerine daha küçük viteste zorlanmadan seri çevirin.
Isınma soğuma ve esneme protokollerini kusursuzca uygulayın
Sorunlu bölgeye sık sık buz kompresi uygulayın özellikle akşam yatmadan önce.

Dizi kuvvetlendirici özel egzersizler çok fayda sağlar, en önemlisi "leg extention" diz açma hareketidir.
Geçmiş olsun :)

KevSerSeri

Forum Bağımlısı
Tepki
3.345
Selam...

Benim de sağ dizim 2000 senesinden beri yırtık. İlk zamanlarda yere basamıyor, merdiven inip çıkamıyor, uzun süre ayakta kalamıyordum. Böyle giderse artroskopi yapmak zorunda kalırız dediler. Ancak 2005 Eylül'de bisikletle tanışmamla bu sorunu büyük ölçüde azalttım. Şu an diz çevresindeki kas grupları geliştiği için dize yapılan baskı azaldı. Neredeyse hiç ağrımıyor diyebilirim.. ;)

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
@KevSerSeri

Tekrar tekrar teşekkür ederim...

1 aydır, haftada 2 defa 10-20 km kullanıyorum...

(Belki psikolojik diyeceksiniz ama) gerçekten dizimdeki ağrıların geçtiğini hissediyorum...

Her sürüşten sonraki gün ciddi bir ağrı oluyor ancak 2.gün geçiyor ve daha iyi hissediyorum... O ağrılar da sanırım kaslar geliştiği için meydana gelen ağrılar...

Bakalım: tedbir bizden takdir Allah'tan, inşallah şifa olur...