Menisküs ve diz kıkırdağı konusunda kök hücre tedavisi yaptıran var mı?

Adem Tırpancı

Daimi Üye
Tepki
1.211
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba arkadaşlar, doktorum tarafından sağ diz iç arka boynuzda 1. derece menisküs dejenerasyonu ve patellar kondromalazi sendromu teşhisi konuldu. Doktorum alternatif uygulayabileceği tedavi seçeneklerinden biri olarak da kök hücre tedavisini önerdi. Son zamanlarda kök hücre tedavisinden çok fazla söz edilmekte. Özellikle diz sorunları, kıkırdak ve menisküs konusunda bu tedaviyi yaptıran; yaptırıp da memnun kalan ya da olumlu - olumsuz fikir belirtmek isteyen var mı? Gelecek cevaplara göre bu tedaviyi yaptırıp yaptırmama konusunda karar vereceğim. 10000 TL gibi bir tedavi ücreti var. Çok araştırmama rağmen bu tedaviyi yaptıran birini bulamadım.

Bir de son olarak aşağıdaki videoda kök hücre tedavisi konusunda doktor çok iddialı konuşuyor. Hasarlı dokunun hasarını yok ettiklerinden bahsediyor.

Scudo

JokerJems

Üye
Tepki
20
İsim
DOĞUKAN KEÇECİ
Bisiklet
Sedona
Merhaba, geçmiş olsun öncelikle. Aynı sorun değil fakat parelel bir hastalık da bir yakınımda var/vardı. Ablamın dizinde romatizma vardı. Son zamanlarda ihmal ile bileğe kadar indi. Bu hastalık ayak bileğini şişirdi ve kemiği kuruttu. Bunun iki yolu var. Birincisi ayağı donduracaklar ve kaskatı olacak ayak ki bu pek iç açıcı bir şey değil üstelik çok ilerlemiş hastalıkta uygulanan bir operasyon. Şimdi orta ve yeni başlamış hastalıklarda karın kısmından kök hücre yağları alarak orada ölmüş hücrelere enjekte ediliyor. Bizin doktorumuz gayet profesyonel bir doktordu. Bence kök hücre tedavisini düşünün çünkü sizden geleni size enjekte ediyorlar pek bir zararının olacağını düşünmüyorum. Geçmiş olsun şimdiden.

• Beğen
Tepkiler: Adem Tırpancı

efe14

Üye
Tepki
230
aynı sorun dün bende başladı
konu açsam mı derken karşıma çıktı
koltuğa oturmak için sadece rutin normal çömelme pozisyonumu alarak her zaman ki gibi oturdum sağ dizimin içine sanki bıçak soktular o derece acı çektim belkide son anına denk geldi ve malum olay, dış menisküs yırtığı konunun takipçisi olucam bende araştırıyorum bir bilgi bula bilirsem hemen yazarım.
çok geçmiş olsun

Serkan.Sezer

Komedon
Tepki
227
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Gerçekten gerekli olup olmadığına doktor karar verir elbette ama alternatif görüş almanız yararınıza olacaktır. Kaldı ki 1. derece en hafif yırtık derecesi. Zira bir dizimde 1. diğerinde 2. derece yırtık ve kondromalazi teşhisi kondu yıllar önce. Doktor bir şey yapmaya gerek yok, fizik tedavi yeterli gelecektir dedi. Tabi sizin yırtığınızın bulunduğu nokta da çok önemli. Bazı yırtıklarda, yerleri yüzünden derecesine bakılmaksızın cerrahi tedavi ya da kök hücre tedavisi gibi tedaviler uygulanması gerekiyor. Bana konulan bu teşhisin üzerinden binlerce kilometre bisiklet, bin kilometreye yakın da koşu geçti ilio tibial bant sıkıntısı(ağrısı diz dış yanında olmasına rağmen patellar eklemle doğrudan ilgisi yoktur) harici bir şey yaşamadım. Düzenli olarak da muayene oluyorum ve doktor yırtıklarla ilgili problem olmadığını söylüyor, kondromalazi dikkat edildiği takdirde zaten iyileşiyor. Uzun lafın kısası yukarıda söylediğimi tekrar edeyim, en az 2 doktordan daha görüş almanız bence doğru olacaktır böyle yüksek maliyetli bir tedaviye girişmeden önce. Geçmiş olsun.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sizdeki sorunların aynısı bende de var. Dört ayrı doktora göründüm dördü de müdahaleye gerek yok bisiklete devam dediler. Ağrılar devam etmekte ve son turda canım baya yandı. Bu sıralar herhangi bir spor yapmıyorum. İki ay kadar dinlenip ardından turlara devam edeceğim. Artık ilerler mi sorun çözülür mü bilemem. Günlük 100-120km civarı turlar yaparım. İlerlerse de ilerlesin bu korkuyla yaşanmıyor maalesef.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Yegah
Kilitli pedal kullanıyor musunuz?
Spd ayarlarınız ve bisikletinizin fit ayarları tam olarak doğru mu?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@BerkEvren

Hocam bike fit yok maalesef. Tüm ayarlarını kendim yaptım. Spd kullanıyorum, spd siz bazen işe git gel yaparken ağrılar daha fazla oluyor yani spdnin faydasını gördüm. Kadans ortalamam her zaman 85 civarıdır. Son olarak şunu eklemek istiyorum; kendime özel bir kadro sipariş ettim. Ölçülerime göre yapılıyor. Mart ayında teslim alacağım. O zamana kadar ara verdim bisiklete. Mr sonuçlarında kist+1. derece dejenerasyon çıktı. O zamana kadar dinlenmekte fayda var. Ondan sonra tüm şansımı yeni bisikletimde deneyeceğim. Sorunlar başedilemez hale gelinceye kadar bisikelte binmeye devam edeceğim.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Yegah
Geçmiş olsun. Ama bu hale gelmemesi için gidondan seleye, spd açısına kadar ayarlar çok önemli. Ki geçmeyen ağrılar bunu destekler nitelikte.
Size özel kadro nerede yapılıyor? Fit ölçüleriniz olmadan nasıl yapıyorlar merak ettim.

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
Benzer kıkırdak ve çapraz bağ sorunu bende de var.

bana PRP tedavisini önerdi. Vücuttan kan alınıyor ve trombositleri ayrılıp aynı seansta dize enjekte ediliyor.
3 seans yapılıyor.
3x600 gibi fiyat verdi.

Akabinde iyileşme olmazsa kök hücre tedavisini önerdi ve 50 katı daha tesirli gibi iddialı bir cümle kurdu. Aynı fiyatı söyledi.

Ben şimdilik PRP yaptırmayı, peşinden bisiklete devam etmeyi planlıyorum.

Ancak her iki tedavi için de bir yan tesir okumadım. Memnun kalan sayısı çok çok fazla...
Memnun kalmayanlar ise tedavi sonrası egzersiz, ilaç/gıda sürecine ehemmiyet göstermeyenlermiş.
Bir de PRP'yi uygulayan 18 değişik firma varmış. Yapan kişinin en doğru noktaya (ultrason yardımıyla) enjekte etmesi gerekiyormuş...

Kök hücre ise ameliyathane ortamında uzman operatör doktorlar tarafından yapıldığı için başarı oranı daha yüksekmiş.

Sağlık işi zor karar. Allah şifa versin.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@BerkEvren
fit yaptırdıktan sonra üretime geçildi. önceki bisikletimde fit yaptıramadım. şimdiki kadromda tüm ölçüler özenle alındı. özenli bir iş olacak. umarım derde deva olur.

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
kök hücre ve prp tedavileri son günlerde sık sık duyulacak tedavi yöntemlerinden olacak... yaptıran arkadaşlar sonuçları burda paylaşırlarsa bizlerde memnun oluruz...

• Beğen

Aerocycle

Eski sporcu, Yeni performanscı
Tepki
127
İsim
Murat
Bisiklet
Corratec
Bak dostum kondromalazi denilen hastalığın sebebi bacağın iç kaslarının dış kaslara daha zayıf olması ve diz kapağının diz oluğuna anormal sürtünmesinden olur. Bunun için iyi bir spor hekimine gitmen lazım

Adem Tırpancı

Daimi Üye
Tepki
1.211
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Görüş bildiren herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. 6-8 aylık süreçlerle durumumu MR çektirerek takip ediyorum. 8 ay aradan sonra yeniden MR çektirdim ve pazartesi günü MR raporunu alıyorum. Doktorumla bir önceki MR sonucuyla karşılaştırıp süreç ve kök hücre ile ilgili detaylı bilgi isteyeceğim. Bilinmesi gereken detayları burada paylaşırım.

Detaylı bir video daha buldum arkadaşlar:

• Beğen
Tepkiler: JusTiMe

smtdgncy

Daimi Üye
Tepki
488
İsim
Samet
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Adem Tırpancı
Bir sağlık çalışanı olarak naçizane bir kaç farklı Dr. görüşüne başvurmanızı tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

Adem Tırpancı

Daimi Üye
Tepki
1.211
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@smtdgncy
Teşekkür ederim dostum. Benim olaya teşhis konulması sürecinde 5 farklı doktorla görüştüm ve her biri farklı şeyler söyledi. Kesin teşhis koyan şu anki doktorum da zaten kök hücre tedavisini mutlaka yaptırmalısın şeklinde bir şey söylemedi. Sadece alternatif tedavi yöntemlerinden birisi olarak belirtti. İçlerinden en mantıklı olanı kök hücre görünüyor şu an ama elbette son kararı alana kadar bu konuda uzman kişileri bulup onların da görüşlerine başvuracağım. Teşekkürler.

eSEOZdee

Aktif Üye
Tepki
107
Sorun ne zamandan beridir var? Egzersiz önerildi mi?

Adem Tırpancı

Daimi Üye
Tepki
1.211
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@eSEOZdee
Sorun tam 1 yıldan beri var. Egzersiz önerildi evet, zaten yapıyordum ama bir yerde zorlamışım belli ki. Direnç egzersizlerini arttırarak epeyce toparladım ancak yaptığım sporlar çok ağır sporlar. Bisikletin yanında dağcılık ve ultra maraton. Geceleri ve sabah saatlerinde hafif ağrılarım oluyor ve diz çevresindeki kaslar kendiliğinden kasılıyor.

MR sonucum çıktı arkadaşlar. Mayıs ayındaki MR'da medial menisküste 1. derece dejenerasyon varken; şimdi hem medial hem lateral menisküste 2. derece dejenerasyon görünüyor. Sürekli direnç egzersizleri yapıyorum. Tabi bu süre zarfında oldukça zorlu faaliyetlerim de oldu.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Adem Tırpancı
Bilgilendirmeye devm edin hocam. umarım sağlığınıza kavuşursunuz gerçekten can sıkıcı bir durum.

Adem Tırpancı

Daimi Üye
Tepki
1.211
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Perşembe günü doktorumla görüştüm. 9 ay arayla çektirdiğim 2 farklı MR sonucu arasında yorum farkı olduğunu, korkulacak bir durum olmadığını, gayet iyi durumda olduğumu, panik yapmamam gerektiğini ve şu an için kök hücre tedavisine gerek duymadığını söyledi.

Sonuç olarak temkinli olmak kaydıyla şu an için istediğim faaliyeti yapmaya devam edebileceğim. Çok mutluyum=)

eSEOZdee

Aktif Üye
Tepki
107
iyi doktor bulmak sıkıntı, 50 tane doktor gezdiğini söylersin muaynen 5 sn sürer.

Çok geçmiş olsun

• Beğen