Menisküs dejenerasyonu

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Ender A. tarafından paylaşıldı.

 1. Ender A.

  Ender A. Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  4 Nisan 2014
  Mesajlar:
  85
  Beğeniler:
  84
  Şehir:
  Konya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Arkadaşlar, benim sağ dizde menisküs dejenerasyonu çıktı. Doktor ilk muayenede yırtık var galiba dedi ama MR sonucunda ikinci derece dejenerasyon çıktı. Bu söylediğim olayın üzerinden aslında uzunca bir zaman geçti. Doktor üst bacak kaslarını çalıştırmak için bir egzersiz verdi ama çok fazla uygulamadım. Bu arada bisiklete binmeye de devam ettim ama ağrılarım da devam etti. Benim ağrılar bisiklete binerken değil bisiklete bindikten sonraki bir kaç saat içinde başlıyor ve ertesi gün iyice şiddetleniyor. Ve en az 3-4 gün devam ediyor. Diz kapağının hemen üstü ve dış tarafında ağrı oluyor. Bu arada sağ dizim daha fazla ağrımakla beraber sol dizimde de ağrı oluyor.

  Benzer bir sorun yaşamış arkadaşlar varsa tavsiyelerini duymak isterim.
   
 2. Gültekin R. Demirkaya

  Gültekin R. Demirkaya Forum Demirbaşı

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  28 Haziran 2013
  Mesajlar:
  436
  Beğeniler:
  302
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Peki tedavi için doktor ne tavsiye etti...Yani ameliyat vs...
   
 3. Onur Ali İmren

  Onur Ali İmren Bisikletkolik

  Kayıt:
  25 Ekim 2012
  Mesajlar:
  1.014
  Beğeniler:
  871
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Sanırım aynı hastalığa sahibiz,yakın zaman da görüneceğim bende. Buraya yazarım. Konuyu takip edeceğim.

  Geçmiş olsun..
   
 4. Mustafae

  Mustafae bekleyen seyyah

  Kayıt:
  10 Mart 2014
  Mesajlar:
  648
  Beğeniler:
  277
  Bisiklet:
  Ghost
  Seviye:
  Geçmiş olsun en kısa sürede sağlığınıza kavuşmanızı dilerim.Ben de değil ama babamda bu rahatsızlık vardı ve oturmakta dahi zorlanıyordu.Babamdaki menisküs yırtılmış ayriyetten kemik aralarındaki kaygan kıkırdak doku bariz bir şekilde azalmış.Ameliyat oldu ve 3 yerden delik açarak lokal anestezi eşliğinde operasyonu gerçekleştirildi.Yapılan işlem diz kemiklerinin birbirine temas eden noktası kanatılarak oradaki kanın kıkırdak doku görevi yapması sağlandı.Menisküs dikildi.Ortalama 30 dk süren operasyon anestezi ve bir süre dinlenmeyi de varsayarsak 1 saat 45 dk da odasına alındı.Ameliyattan sonra 1 ay o dizinin üstüne ağırlık vermemesi gerektiği ve diz egzersizleri verildi.1 ay sonra dizine kıkırdak oluşumunu arttırmak için iğne yapıldı.Şimdi şükürler olsun ki çok rahat.Ameliyat Malatya da bir özel hastanede Doçent eşliğinde yapıldı.Alanında çok uzman bir kişi.Arzu eden olursa ismini özelden verebilirim.Demek istediğim sadece menisküs yırtıkları için ameliyat önerilmiyor.Eğer ki kıkırdak doku seviyesi de azalmışsa ameliyat olmanızı öneririm.İlk muayeneden hastaneden çıkışımıza kadar olan sürede hep doktor ile temaslarda olduğum için bu önerileri yapabiliyorum.Yine de alanında uzman en az 2 doktora muayene olun derim.Eğer kıkırdak doku seviyesini yeterli görürse sadece iğneyle yırtabilirsiniz:D Menisküsü de fizyoterapiyle hallediyorlar
   
 5. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.873
  Beğeniler:
  4.945
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  benzer sıkıntıyı bende yaşadım. Egzersizlere muhakkak devam etmeniz gerekir... Tercihen FTR Uzmanı yerine şehrinizde varsa bir spor hekimine görünmeniz daha iyi olur. Size muhtemelen takviye ilaçlar verecektir... Gerekirse sizi FTR Uzmanına yönlendirir...
   
 6. #6
  Ender A.

  Ender A. Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  4 Nisan 2014
  Mesajlar:
  85
  Beğeniler:
  84
  Şehir:
  Konya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  İkinci dereceden dejenerasyonda ameliyat gerekmiyor. Yırtıklarda ameliyat gerekiyor sadece. Bana sadece bahsettiğim egzersizi önerdi doktor. Bu egzersizleri de yaptığımda ağrı oluyor ama uzun sürmüyor tabi, ertesi gün kayboluyor mesela. Şu anda uzun bir süre (1-2 ay) bisikletten tamamen uzaklaşıp dinleneceğim. Egzersizleri de çok zorlamadan yapmaya çalışacağım. Bu arada ben 3-4 senedir bisiklete biniyorum ama mesela karın kaslarımı hiç çalıştırmadım bugüne kadar. Bacak kaslarının çok güçlenmesi ve karın kaslarının zayıf kalması da bir takım problemlere neden oluyor sanıyorum. O yüzden mekik antremanları da yapıyorum günlük olarak. Profesyonel bisikletçiler de bu tip antremanlar yapıyorlar zaten.
   
 7. muratcolakoglu

  muratcolakoglu Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2012
  Mesajlar:
  2.869
  Beğeniler:
  530
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Doku tedavisinde akupunktur çok başarılı. Diz bölgesine akupunktur uygulanırsa çok faydasını görürsünüz. Ben kendi üstümde denedim biliyorum. Bir parmak tırnağımda bozulma vardı. Tamamen düzeldi. Kırık parmağım sonuna kadar kapatınca kasıyordu birinci seansta düzeldi. Saydıklarım doku düzenlemesi ile ilgili şeyler.

  Akupunkturu deneyin memnun kalacaksınız. Doktorun verdiği hareketleri de yapmalısınız. Üstüne başka kas güçlendirici hareketler de ekleyebilirsiniz.
   
 8. Gültekin R. Demirkaya

  Gültekin R. Demirkaya Forum Demirbaşı

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  28 Haziran 2013
  Mesajlar:
  436
  Beğeniler:
  302
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  En mantıklısı vücut ağırlığı verilmeden yerçekimine karşı yapılan egzersizlerdir. Verdiği egzersizler de öyledir tahmin ediyorum. Maalesef eklem rahatsızlıkları kendi kendine iyileşmiyor. Sadece ağrılar ve ağırlık konusunda kaslar çalıştırılarak hafifletilebiliyor. Yaşam kalitesini ciddi anlamda düşüren sıkıntılardan biridir DİZ RAHATSIZLIKLARI...Benim sağ dizimin meniküs bölgesinde kocaman bir yarık ve çapraz bağı tutan iki vidayla yaşıyor olmak da pek hoş değil ama Allaha şükürler olsun diyorum. 4 ay sonra basmaya başladım çünkü ameliyat bölgesi enfekte oldu tekrar tekrar ameliyat oldum

  Bilinçli bir hasta olarak yapacaklarını zaten söylemişsin biraderim. Yaş olarak da birbirimize yakınız. Artık daha dikkatli olmamız gereken döneme girmeye başladık gibi. :) Allah tekrar pedallamanın keyfini sana nasip etsin en kısa zamanda...
   
 9. deathsidestory

  deathsidestory memnuniyetsiz.

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  19 Şubat 2014
  Mesajlar:
  271
  Beğeniler:
  529
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Cem
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Bisikletten uzaklaşmanızı tavsiye etmem. Aynı sorunu ben de yaşadım. Doktora gitmek konusunda dünyanın en kıl insanı olabilirim ama ağrılar o kadar arttı ki, mecbur kaldım doktora gitmeye. Doktora gittiğimde kıkırdakta deformasyon var (ya da ona benzer bir terim) dedi. Bisiklete binmeye devam et, hatta daha fazla sür ama kadans arttırıp, diz üstündeki kaslarını güçlendirmelisin dedi. Yaklaşık bir ay oldu doktora gideli. Sonra forumdan kadans arttırma ile ilgili bir başlık okudum, nasıl kadans arttırmam gerektiğini öğrendim ve şimdi tüm sürüşlerimde bu tekniği uygulamaya çalışıyorum. Dizlerimin ağrıların inanılmaz derecede azaldığını söyleyebilirim. Şu an çok rahat hissediyorum kendimi. Doktor bana da egzersiz verdi ama ben de sizin gibi üşengeçlikten, boş vermişlikten uygulamadım. Mail adresinizi mesaj olarak yollarsanız size egzersiz programının görselini yollayabilirim. Kadans arttırma içinse şu başlığa girmenizi, sabırla okuyup, sabırla uygulamanızı tavsiye ederim.

  https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=13391
   
  sedat_slave bunu beğendi.
 10. mahmut krt

  mahmut krt Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Eylül 2013
  Mesajlar:
  185
  Beğeniler:
  67
  Şehir:
  elazığ
  Seviye:
  işin gerçeğini söylemek tedavi yolu olarak kendiliğinden iyileşmeyen hatta kendiliğinden değil iyileşmeyen bir durum çözüm olarak en önemlisi egzersiz ve ağırlık çalışmak doktorların sevdiği çözüm ise diz kapağındaki o kıkırdak yapıyı traşlatmak ki ben tavsiye etmiyorum ne zaman kilitlenir yolda kalırsanız o zaman ameliyat ama dizleriniz tutarken bence egzersiz yaparak ve bir müddet bisiklete binseniz bile 15-20 dk geçirmeden yavaş tempoda kullanın bu rahatsızlık ilerler gerilemez yani zorlarsanız
   
 11. Erdem Topuzoğlu

  Erdem Topuzoğlu Yeni Üye

  Kayıt:
  12 Aralık 2013
  Mesajlar:
  23
  Beğeniler:
  19
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Benim anlamadığım, doktora görünmüşsünüz, doktor eksersiz vermiş siz yapmamışsınız sonra gelip buradan niye tavsiye istiyorsunuz ki? Hiç merak etmeyin, bisikletinize binin zorlayın hiç bir şey olmaz geçer mi denmesini umuyorsunuz?
  Bana da patellar tendinit teşhisi koymuşlardı ama siz doktoru bile dinlememişsiniz beni dinler misiniz bilmiyorum ama ben yazmış olayım:

  Bu tip rahatsızlıklarda egsersizlerinizi kesinlikle aksatmayacaksınız (ki siz aksatmışsınız)
  Spora ara vereceksiniz ki (en az 1 ay, sıkıntıya göre belki daha da fazla) kassa kas, dokuysa doku kendini egsersizlerle güçlendirsin ve geçen sürede kendini yenilesin. (siz bunu da yapmamışsınız)
  İlaç verildiyse haliyle bunları da aksatmamalısınız (bana her hangi bir ilaç verilmemişti, size de verilmemiş heralde)

  Bunların hiçbirini yapmadan sakatlığa sebep olması muhtemel aktiviteyi de kesmeden-azaltmadan ve bu zedelenmiş-sakatlanmış kasları güçlendirmeden de bu rahatsızlık geçmez, geçer gibi olsa bile en ufak zorlamada tekrar eder. Bu sefer düzeltmek için belki daha da uzun bir süre tedavi olmanız gerekir. Hatta bu sefer belki ameliyattan da yırtamazsınız.

  Uzun lafın kısası:
  Egsersiz yapın ve dinlenin.
   
  Gültekin R. Demirkaya bunu beğendi.
 12. #12
  Ender A.

  Ender A. Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  4 Nisan 2014
  Mesajlar:
  85
  Beğeniler:
  84
  Şehir:
  Konya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Haklısınız, egzersizleri yapmam gerekiyordu ama ben başka bir arkadaşın tavsiye ettiği gibi kadans arttırarak ya da sele pozisyonu ile oynayarak sorunu bisiklete binmeye ara vermeden atlatmaya çalıştım. Aslında ara vermedim diyorum ama en az 2 aydır uzun bisiklet sürüşü yapmıyorum. Günlük olarak 7-8 km'lik bir mesafede işe gidip geliyordum ama o bile ağrıya neden oluyordu. Şu anda onu da bıraktım. Egzersizlere de başlayacağım ama ağrılar henüz tam olarak azalmadı. Şu anda en büyük problem dizleri bükememem. Dizlerimin üzerine çömelip oturamıyorum kesinlikle. Ya da squat benzeri bir antreman yapamıyorum. Bu şekilde dizleri zorlayacak olursam yürürken dizimde boşalma oluyor. Aslında 3 sene içinde 3 farklı doktora göründüm. İlki sadece röntgen istedi ve patello femoral sendrom dedi. İkincisi MR istedi ve menisküs dejenerasyonu buldu. En son gittiğim doktor da Quandriceps Tendinopati teşhisi koydu (çok fazla da emin değildi ama tahmini buydu diyeyim). Sonuç olarak benim de iyice kafam karıştı. Şu anda tek yapabileceğim dinlenmek ve egzersizleri uygulamak. Gerçekten çok zor bu diz sorunları ile uğraşmak.
   
 13. suat akman

  suat akman Onursal Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  30 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  1.917
  Beğeniler:
  2.969
  Şehir:
  Muğla - Bodrum
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Merhaba!
  En dogrusu doktorunuzun tavsiyesidir kesinlikle... Ayrica benzer olay yasayan hastalarda bile durum ve tedavi sekli kesinlikle farklilik arzedebilir. Ancak siz burada asagi yukari basinizdan gecene benzer durum yasayanlar ne yapmis merak ediyorsunuz belli.

  28 yasinda sol meniskusumun yarisi yirtildi. Dizim kafam kadar odem yapti. Ilk travmadan sonra İzmir'de spor hekimi bir ortopedist arkadasima gorundum. MR cekildi ve kontrol etti ve soyledikleri:
  "Profesyonel sporcu olmadigin icin ameliyat tavsiye etmem. Ameliyatta meniskusteki yirtik cok buyukse aliriz dikilmez. Egzersiz ve kas guclendirmesi ile bosluk takviye olur zamanla ancak erken yasta kireclenme riski yasarsin.
  Ameliyat olmazsan ve egzersizlerini yapmazsan zorlamalarda agri ve odem hissedersin. Bunun zarari cok degildir ama yasam kaliten etkilenir ve aci cektiginle kalirsin. Sen sec..."
  Ben ameliyat olmadim. Tavsiye edilen ideal spor yuzme. Uzun yillar egzersizleri sporu ihmal ettim. Arada sizilarim oldu, hasarli doku ve hareketsizlik nedeni ile kireclenme, citirtili diz sesleri basladi. 39 yasinda ufak ufak bisikletle ulasima basladim. Eski bisikletimi degistirme zorunlulugundan sonra daha bir istahla turlarada basladim. Once dizlerim hafif sizladi, zamanla kireclenme etkileri azalmaya basladi. Simdi 40-60 km turlar, gunde 20 - 30 km kadar ulasim icin kullanim sıkıntı yaratmiyor. Hatta tek gunde 105 km kadar ciktim, fakat o gun ertesinde dizlerimde sizlama igne batmasi hisleri olustu. Ama yapilmasi gerekenler:
  Sabahalari veya tur oncesi diz egzersizleri ile isinma. Zorlayici vites araliklari ve ayakta kullanmaktan kacinma, onun yerine rahat makara cevirdiginiz vites araliklari. Hatta yanlis viteste girdigim bir yokusta zorlanarak vites degistireceksem, bisikletten inip elle vites degistirip devam ediyorum. Tur molalarinda esneme hareketleri ile dizlerimi rahatlatiyorum. Egerki sizlanma ve agri baslarsa eve gidene kadar eforsuz cevirecegim vites araliklarina dusuyor hatta birkac gun binmiyorum. Sele yuksekliginin ve pedala dogru basma acinizin ideal konumda olmasina dikkat etmeniz ayri konu zaten.

  Fakat basta dedigim ve herkesin dedigi gibi:
  En dogrusu doktorunuzun tavsiyesidir kesinlikle... Ayrica benzer olay yasayan hastalarda bile durum ve tedavi sekli kesinlikle farklilik arzedebilir.

  Gecmis olsun!
   
 14. #14
  Ender A.

  Ender A. Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  4 Nisan 2014
  Mesajlar:
  85
  Beğeniler:
  84
  Şehir:
  Konya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Yaptığınız egzersizleri de yazabilir misiniz? Benimki çok basit ve çok az zorlayıcı aslında. Birincisinde dizlerin altına yastık koyup, uzanır vaziyette ayakları 4-5 saniye kaldırıp indiriyorum ve yastığı ezecek şekilde 2-3 sn bastırıyorum. Diğerinde de otururken ayakları uzatıp 4-5 saniye bekletiyorum. Bu iki hareket sanırım Vastus Lateralis ve Vastus Medialis kaslarını çalıştırıyor ve dengeliyor. Ancak Vastus Intermedius'u pek çalıştırmıyor sanırım. Bunu çalıştırmak için bacağı kalçadan yukarı doğru kaldırmak lazım. Doktora şimdi tekrar gidip bunu sormak istiyorum aslında.

  [​IMG]
   
 15. Yüksel K.

  Yüksel K. Yeni Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  12 Haziran 2012
  Mesajlar:
  15
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Selam Arkadaşlar,
  Hepimize geçmiş olsun.Herkes şu konuda hem fikir herhalde.Bu rahatsızlığın ameliyet dahil kesinlikle tam bir tedavi şekli yok.Fakat yapılması gerekenler oldukça önemli.Sizlerinde söylediği gibi diz çevresindeki kasları güçlendirip ,dize gelen yükü dağıtmış oluyorsunuz.Ayrıca bu tedaviye ek ,alabileceğiniz takviyeler var.GLUCOSAMİNE CHONDROİTİN özellikle eklem bölgelerinde güçlendirici etkisi olduğunu birçok spor hekimi söylüyor.Hatta bazı bisiklet ile uğraşan yarı profesyonel arkadaşlarda kullanıyor.
  2012 yılında II grade menisküs teşhisi kondu.Bisikleti kaslar kuvvetlendikten sonra önerdi doktorum.Fakat amatör olarak maalesef tam olarak egzersiz programıa uyamıyrsunuz.
  Teşhisten sonra 3-4 ay bisikletten uzak durdum.Sonra kısa mesafeler ve özellikle düz yollar seçerek kullanmaya başladım.Ağrı ya da ödem kesinlikle oluşmuyor.Fakat geçici ağrılar tabiiki oluyor.Ama bu bisiket kullanmadığım zamanlarda da olduğu için önemsemiyorum.
  Ama artık bu teşhisten sonra eski günleri yaşamayı bekleme. :(

  ;Herkese sağlıklı pedallamalar dilerim.

  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22797400.asp
   
 16. Türkay Çilingir

  Türkay Çilingir Yeni Üye

  Kayıt:
  22 Haziran 2009
  Mesajlar:
  16
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  1 haftalık ağır antrenman neticesinde bende sol diz ön çapraz bağları zedeledim ayrıca ödem oluştu mr neticesinde birde baker kisti olduğunu öğrendim sonuç olarak fazla zorlamamak lazım kendinize dikkat edin arkadaşlar...
   
 17. Adem Kaya

  Adem Kaya Forum Bağımlısı

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  3 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  688
  Beğeniler:
  690
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Raleigh-USA
  Seviye:
 18. flake4433

  flake4433 Yeni Üye

  Yaş:
  25
  Kayıt:
  20 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Nisana doğru planladığım Türkiye Turu hayalim var. Lakin dizimde bir kronik vardı bunun için MR çektirdim ve sonucunda iç menisküste grade 2 dejenerasyon mevcuttur bilgisi çıktı. Doktor ameliyat gerekmez sadece dikkat etmemi önerdi ve egzersizler verdi lakin turumu önermedi [​IMG]:)İnternetten incelediğimde dejenerasyonun yırtık olmadığı yazılıyor. Bu dertten muzdarip ve tura çıkmış kişilerle konuştuğumda bunun o kadar da sıkıntı olmayacağını söylediler. Aynı dertten muzdarip tura çıkmış kişiler var mı aramızda? Bu turu çok istiyorum sizce problem yaşar mıyım çıkmalı mıyım ?
  Teşekkürler
   

İlginizi Çekebilir

IMG20150818130625.jpg
şikayetimden ayrı olarak ortaya çıkan bi zımbırtı. benim rahatsızlığım sağ omzumda oluşan ağrıydı. rahatsızlığımın değişik bi ismi vardı da unuttum. baya değişik bişeydi doktor söylediği gibi...
Drafting_Graph_1024x1024.png
Merhaba forumdaşlar :) Aslında başlığı "Drag nedir? Yenir mi?" yapmayı düşündüm ama bu bir Drag'a giriş konusu değil, Drag'ın ne olduğunu zaten bilenler için beyin yakan bilgiler içeren bir makale...
STRAVA AKŞAM.jpg
Merhaba, Şu an aktif olarak kullandığım garmin 520 model bir bisiklet bilgisayarım var. Otomatik olarak stravaya kayıt atıyor. Hız yükseklik vs 3 aşağı 5 yukarı aynı. Lakin yakılan kaloride baya...