Mekanİk Ve Hİdrolİk Dİsk Frenlerİn İlerİde Ne Gİbİ Sorunlari Ortaya Çikar

Scudo

Kir-pi

Forum Bağımlısı
Tepki
229
Bisiklet
Cube
Ayarları çok iyi yapılmassa sürtme yapacaktır.Buda bir süre sonra sinirinizi bozmaya başlar.Benim en çok yaşadığım sorun bu.(mekanik disk kullanıyorum)

yusuf bekar

Forum Bağımlısı
Tepki
256
disk frende hidroliği tercih ederim nedenmi bakımını bilen kişiye yaptırırsan bişe olmaz tabi bu seninde kullanmana bağlı ama mekanikte sorun yaşayabilirsin tel değiştirirsin sürekli ayar doğru dürüst tutmaz sürtünme yapar ve ağırdır ama hidrolik çok farklı günümüz professiyonel dağ bisikletlerinin üzerinde hep hidrolik vardır

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Ayarı iyi yapılmış hiç bişey sorun çıkartmaz...

Hidrolik disk frenlerin yağ sistemleri normalde sadece arıza yapınca değil ortalama 2 yılda bir yenilenmelidir. Bu bakımları doğru yapılırsa ve sürekli sökülüp kurcalanmazlar iseler hiç sorun çıkartmazlar...

Mekanik disk frenler ise 20 liralık frenleri alırsan doğru düzgün ayar yapamassan sürtme ve dozaj ayarını yapamama gibi durumların olabilir... Ama eğer Avid BB5, Avid BB7 gibi halen bir çok büyük firmanın üretimde kullandığı üst seviye b,r mekanik fren alırsan hidrolik olanlar kadar iyi ayar yapabilirsin ve komple kapalı bir fren dış kablosu kullanırsan padlerin bitmesi hariç hiç bir şekilde ellemene gerek kalmaz...

Mekanik diskler en çok tur ve street/dj gibi sürüş tiplewrinde tercih edilir... Çünkü tur sırasında freniniz ile bir sorununuz olursa hidrolik freni tamir edemessiniz ama mekanik fren kolaylıkla tamir edilebilir. Ayrıca BB7 gibi efsane olmuş bir mekanik freni ve ona uygun çok kaliteli bir fren kolunu 110€ya toplayıp sorunsuzca kullanabilirsiniz...

Ama mekanik diskler tabikide ne kadar iyi olsada hidrolik sistemlerdeki gücü veremiyorlar ama bakım olarak daha az sorunludur diyebilirim..

Bu arada Aslında size yazmayacaktınız yazım tarzınız yüzünden ama forumda bu soruyu soran çok arkadaş olduğu için bilgilendirme amaçlı yazdım... Ve yazım şekliniz yüzünden de negatif puanlamada bulundum... Türkçe yazmaya özen gösterelim lütfen!!!

yusuf bekar

Forum Bağımlısı
Tepki
256
aynen katılıyorum ama şuan çoğunlukla v fren kullanılıyo sonra hidrolik fren kullanılıyo bildiğim kadarıyla

Tepki
8
sayın yönetici hasan çağrı
türkçeye gösterdiğin hassasiyetinden ötürü seni kutlarım. ama sanki yeri değil gibi.
yazının böyle çıkmasının sebebi harflerin hepsinin büyük olarak yazmamdan dolayı formda böyle çıktı.
senin yönetici olaraktan bunu bilmen gerekir.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@atanur uzunçakmak

İlk olarak forumda zaten tamamiyle büyük harf kullanarak yazı yazmakyasaktır..

ikinci olarak komple büyük harf ile yazarsanız sizin yazdığınız aşağıdaki şekilde çıkmaz onun altında benim yazdığım gibi çıkar...

@atanur uzunçakmak

ÖZELLİKLE KULLANİCİLAR BU SORUYU GAYET İYİ BİLİRLER GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUM.

Yönetici olarak kuralları yeteri kadar iyi biliyorum yani...

• Beğen
Tepkiler: unalkutlu

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@yusuf bekar

bu kişiye göre değişebilir. kesin konuşamayız. kimisi mekanik disk kullanırken frenlemenin yetmediğini düşünüp hidroliğe geçebilir ya da hidrolik kullanırken çok fazla frenlemeye ihtiyacı olmadığı düşünüp v frene dönebilir ve ağırlıktan tasarruf etmiş olur. bu olasılıklar alır başını gider.

ama gerçek frenleme ancak bir hidrolik diskte hissedilebilir :)

Tepki
8
sayın yönetici teşekkür ettim verdiğin bilgilerden dolayı
böyle anlatman gerekirken olayı türkçeyi doğru kullanıp kullanmama olayına getirdin. bundan sonra küçük harfle yazarız.
yönetici olarak sadece kuralları bilmekle yetinme karşındakilere doğru izah etmeyi de bil.

• Beğen
Tepkiler: Mithrelios

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
@atanur uzunçakmak

Forum kurallarımız, madde 24 der ki ;

24-) Mesajlarınızı Türkçe dilbilgisi kurallarına uyarak yazınız,Türkçe’mizi düzgün kullanmayan kullanıcılar yöneticiler tarafından eksi yönde puanlanır, devamında siteden uzaklaştırılır.

Tüm yöneticiler ve duyarlı arkadaşlarımız tarafından buna çok dikkat edilmekte, Türkçe'nin düzgün kullanımı için çaba verilmektedir.

Forumda arama yaparsanız, konu ile alakalı kaç başlık açıldığını görebilirsiniz.

Bu tarz bir Türkçe ile sorulan sorulara da pek cevap verilmez aslında, sadece uyarılır. Ama Çağrı, ikisini birden yapmış ve siz hala iğneleyeci sözler sarf ediyorsunuz.

Lütfen Türkçemize gereken özeni gösterelim. ;)

İyi forumlar.