Mekanik disk frende boşalma sorunu.

esmer

Üye
Tepki
8
belki inanmak çok zor sizin için ama mekanik disk frenli bisikletimde arka freni ilk sıkısımda sorunsuz bir sekılde tutuyor ama freni bırakıp ardından tekrar sıktıgımda fren resmen boşalmış yani hiç tutmuyor bunun sebebi sizce ne olabilir gercekten cok ugrastım arastırdım ama bir çözüm bulamadım bunu sadece arka frende yapıyor fren kolunun oradaki ( fren telinin ucundaki ) vidayı iyice actıgımda hiç tutmuyor tam tersi vidayı sıktıgımda yada ortaladıgımda ilk frenlemede tutuyor sonrasında hiç tutmuyor ilk aklıma gelen bikaç gün önce epeyce uzun bir iniş yaptım frenleri cok kullandım balatalarım bitmiş olabılır dıye dusundum ama o inişten sonraki iki gün herhangi bir sorun yoktu ve bisikletim henüz 20 gunluk ayrıca dedıgım gıbı ılk frenlemede son derece ıyı tutuyor ama kolu bırakıp tekrar sıktıgımda hiç tutmuyor bu nedir arkadaslar gercekten bu konuda yardıma ıhtıyacım var

Scudo

Furkan Çınar

Forum Bağımlısı
Tepki
217
Bisiklet
GT
Aynı sorun bir arkadaşımda da vardı sonra civardaki bir bisikletçiye götürdük dedik böyle böyle vidayı sıkıyoruz sonra yeniden boşalıyor bisikletçi tamir etti son 2 haftadır sorun çıkarmıyor

esmer

Üye
Tepki
8
@furkancinar98

gecenın bu saati oldu hala kurcalıyorum bır ara sorunu cozer gıbı oldum ama suanda fren kolu asırı sert oldu yanı önceden yumusaktı ama ıyı tutuyordu sımdı ıyı tutuyor ama cok sert bu durum fren ekıpmanlarına zarar verırmı acaba yanı fren kolu fren telı yada kaliper ve disklere birde suan freni sıkıp bıraktıgımda sankı kadroya bişey carpıyormus gibi tak diye ses cıkıyor bunuda anlamıs degılım sabah servıse gıdıp durumu anlatıcam bakalım sorunumu cozerler umarım en olmadı nette shımano hıdrolik fren setı gordum uygun fıyata ondan alıp taktırıcam brm 445 di sanırım

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
Fren telinin sıktırması bozulmuştur. Aslında iyi bir sistemdir.

• Beğen
Tepkiler: esmer

sinan hüner

Aktif Üye
Tepki
51
İsim
Sinan
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kaliper üzerindeki tel sıktırması bozulmuş olabilir vidasını ve pulunu değiştiriseniz düzelebilir.

• Beğen
Tepkiler: esmer

Atilla.C

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Carraro
Geçmiş olsun. Kaliperin üzerinde freni sıktığın zaman hareket edip teli çektiren bir parça var.telin bağlı olduğu parça onu bi kontrol et.daha sonra tel gevşekliğini kontrol et ve balata ve rotor arası mesafeyi bi gözden geçir fren kolu sertliğini o yapabilir.bu dediğim parçalara iyice bak .belki bunların birinden kaynaklanıyor da olabilir.eğer olmazsa tek çare bisikletçi.tekrar geçmiş olsun.

esmer

Üye
Tepki
8
@Atilla.C

tesekkurler balataların mesafelerını ayarladım tel bıraz gevsekmıs onuda ayarladım suan ıcın frenlerle ılgılı bır sorunum yok tekrar tesekkurler

Batuhan Köksal

Forum Bağımlısı
Tepki
769
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet aynı sorundan müzdaribim çözüm öneriniz nedir?
Düzelttim, sorun telin gevşemesindeymiş. Boru fren koluna tam oturmamış (nasıl görmediysem ben de) ve haftalardır öyle kalmış bugün freni sıkınca tutuyordu ama sonra tak diye bir ses yapıp boşalıyordu meğerse ben o kadar kuvvet uygulayınca boru kayıp yerine oturuyormuş bırakınca çıkıyormuş her seferinde.

gurkanapps

Üye
Tepki
0
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
benzer bi sıkıntım var.. yeni başlık açamadığım için burada paylaşmak istiyorum.
problem şu.. ben kaliperi yaklaşık 1 ay kadar önce değiştirdim. son 1 haftadır.. freni sıkıyorum tutuyor sonra tekrar sıkıyorum tutmuyor.. hemen arkasından tekrar sıkıyorum tutuyor. garip bi şekilde fren bi tutuyor bi tutmuyor.. fren boşalıyor diyemem çünkü bi sonraki sıkışımda tutuyor...
bir kaç ihtimal var kafamda ama mantıklı da gelmiyor.
1- kaliperdeki bu dairesel hareketi doğrusal harekete çevirmeye yarayan yaylı kısımda bi problem mi var diye düşünüyorum. kaliper yeni 1 aylık kaliper... mantıklı gelmiyor...
2- kaliperdeki teli sıktığımız kısımdaki vidalar problemli desem değil..
3- balataların bitme ihtimal yok.. 1 aylık balatalar..
4- balatalara yağ bulaşmış olsa ... frenler tutmaz... fakat durum öyle de değil.. tuttuğu zamanlarda çok iyi tutuyor.. balatalarda sıkıntı olmadığını düşünüyorum açıkçası..
deneyimi olan varsa çözümlere açığım.. teşekkürler...

Batuhan27

Üye
Tepki
0
İsim
Ahmet Batuhan K.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sen direk bir Bisikletçiye götür

portakallimon

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Carraro
Başlığı görünce T24 editörleri yazdı sandım.

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege