Mekanik Disk Fren - Hidrolik Disk Fren kapışması

Tepki
29
Arkadaşlar ben Mekanik Disk Fren kullanıyorum Ve şu ana kadar bana hiçbir sorun yaratmadı. Yağmur olsun kar olsun çamur olsun. Ancak Ben nerede okursan okuyim Herkes Mekanik disk Freni kötülüyor.! Kişi de iyi demez mi ya. Bence Mekanik disk Fren hidrolikten daha avantajlı. Yağ derdi yok. hava Yapma derdi yok. Fiyat olarak daha uygun. Kablosu yırtılsa tutmama derdi yok. Soğuk havada yağın donma derdi yok, Hoplama zıplamada yağın köpürme derdi yok.. BU liste uzar gider.

Ben de size soruyorum NEDEN MEKANİK DİSK SEVİLMİYOR?

Scudo

Leventİ

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Levent
Bisiklet
Cube
6-7 aydır hidrolik disk fren kullanıyorum (Deore m595) dediğiniz problemlerin hiç birini yaşamadım. Bozuk zeminlerde sarsıntılı inişler de yaptım, şu anda soğuk havalarda da kullanıyorum (-10 dereceyi görmüştür sanırım) henüz fren sistemine anahtar vurmadım (bisikletin hiç bi yerine anahtar vurmadım gerçi, lastik patlağı dışında).

Bisiklet seçerken sağdan soldan okuduğum yorumlarda mekanik disk kesinlikle önerilmiyordu. Kullanmışlığım yok ama sevilmemesinin sebebi internette hakkında çok fazla kötü yorum olması.

Tepki
156
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
bende mekanik disk fren kullanıyorum aynen dediğiniz gibi yağ derdi yok sürekli bakım derdi yok çok rahat bence

belki seçilmemesinin nedeni fazla ağır olduğu için olabilir

bu benim şahsi fikrim

• Beğen
Tepkiler: can bülbül

Alkan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
461
Bisiklet
Trek
levent beyin dediği gibi bugune kadar ne yağ köpürdü(20 km iniş yaparsanız olabilir ona diycek bir şeyim yok:) ne ya dondu (-15 dereceye kadar kullandım bir sıkıntı yok)ne kablo yırtıldı ki onu ilk kez duydum.... muhtemelen hiç hidrolik fren kullanmamış birisi olarak bu konuyu actınız.
1.ilk başta mekanik fren kullanıp daha sonra br 445-xt- avid elixir cr kullanan biri olarak ilk hidroliğe gectiğimde o güne kadar bisikletin freninin calışmadıgını düşündüm. performans da inanılmaz bir fark var bir kere.
2.düz yolda 40 yılda bir fren yaparız ama arazide öle değil sürekli frene bas cek yaparız mekaniikde fren kolu sert oldugu için bas cek belli bir süre sonra kolda uyuşma olmaya başlıyor ve ağrı yapıyor ama hidrolik de kesinlikle öle bir şey yok
3. aralarında ciddi şekilde ağırlık farkı var

bunlar düşünüldügünde mekanik fren hakkında iyi bir şey duymak imkansız. mekanik fren alacagınıza v fren alın hiç olmazsa daha hafif . v frenden tek avantajı ise yagmurda camurda biraz daha iyi performans saglar mekanik frenler.

Tepki
156
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
@Alkan Koç

ben bayağ fazla kullandım mtb mi hem arazi olsun hem yol sizin dediğiniz gibi bir ağrı olmadı elimde

benim ŞAHSİ firkrim şudur hidrolikte siz basarsınız frene yağ gerekli yerleri iter ve fren yapmış olursunuz burada siz sadece fren kolunu çektiniz ve sizin işinizi yapan yağ oldu yani bi nevi işinizi başkasına yaptırdınız ama ben işimi başka birine yaptırmam ben işimi kendi gücümle yaptığım zaman o işi yapığıma inanırım mekanik te fren kolunu çektiğinizde freni kendi gücünüzle yapmış olursunuz başka birine (yağa) güvenmek zorunda kalmazsınız

bu tamamen benim fikrimdir lütfen yanlış bir şey yazdıysam(hakaret filan yaptıysam) affedin

Tepki
29
Yani sonuç olarak mekanikle hidrolik arasındaki tek fark kolun sertliğimi .Hidrolikte yumuşk bir tutuşlar kaydırma yapılırken mekanikte sert bir tutşla kaydırma yapmak.Peki Hidrolik frende Ön lastiğe Hafif dokunsak takla atacağız galiba bunu nasıl ayarlıycaz.Yanlışlıkla Ön frene dokunsak Takla atacaz galiba :(

Paslı Bisiklet

Daimi Üye
Tepki
157
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
@can bülbül

bende v fren kullanıyorum ama hep bu sorunun cevabını merak etmişimdir. Evet en ufak ön frene basmada taklamı atarız?

Paslı Bisiklet

Daimi Üye
Tepki
157
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
neden cevap yok :D Gerçekten böylemi

Tepki
29
Geçen yolda giderken bir arkadaşım yanlışlıkla ön frene bastı.Takla atmadı ama koltuktan fırladı ayağı yere deydi .arka lastik kalktı.daha fazla süratli olsaydı takla atardı Hidrolik fren de böle bir sorun var.ama kullanan bilir kullananlar nasıl ön frene basıyor ????

Leventİ

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Levent
Bisiklet
Cube
Ben de ilk hidrolik fren kullanmaya başladığımda takla atma meselesini duydum ve çok tedbirli davrandım. Zamanla ön freni yavaş yavaş daha fazla kullanmaya başladım. Şu anda ön freni de normal bi şekilde kullanıyorum, çok kısa mesafede durmaya çalışsam bile sadece arka tekerleğe gelen yük azaldığı için arka tekerlek erken kayıyor o kadar, yani arka tekerleği henüz yerden kesebilmiş değilim bu şekilde. Ön amortisörün çok faydası var bu konuda. Bisikletle çıkamayıp elimle çıktığım diklikteki yokuşlardan bisiklet üzerinde indim. Bu diklikte sadece arka frenle inemiyorsunuz kayıyor çünkü tutmuyor, ön ve arka frenle bu yokuşlardan indim hiç takla tehlikesi geçirmedim. Belki "dur bi takla atayım" diye birden sonuna kadar basarsanız frene belki atabilirsiniz. Benim tecrübem bu şekilde.

Tepki
29
@Levent İpek

Çok dik yokuşlarda dediğiniz gibi Sadece arka fren yeterli olmuyor.Ön frenide kullanmak gerekiyor bi yerden sonra ama yokuş aşağı giderken onu ayarlamak ... hele dik bir yokuşta galiba tecrübe gerektiriyor.Hele hele hidrolik disk frende . :(

kullanmadan anlayamam belki hidrolikle mekanik arasındaki farkı ama mekanik disk fren kullanmayan kişilerde kötülemesin mekanik freni lütfen.varsa eksi si nsöylesin.bence yok .

RAHMİ

Forum Bağımlısı
Tepki
336
İlginç bi tartışmadır almış başını gidiyor :) Farklı yorumlar var.. 5 aydır hidrolik fren kullanıyorum, Shimano seri dışı.. Öncesinde V-fren vardı.. Takla konusuna gelince, arazide de kullandım, şehiriçinde de.. 2 frene birden yapıştığım çok olmuştur.. Yükünü öne verirsen her sağlam fren takla attırır.. Önemli olan frenlerken dengeyi sağlamak.. Benim v-fren daha çok arkayı kaldırırdı yani :) Şükür bi sorun yaşamadık şimdiye kadr, rotorların ısınma sorunu oluyo sadece, o da genel bi sorun zaten..

RAHMİ

Forum Bağımlısı
Tepki
336
Sadece mekanik freni denemiştim.. İnsan hidroliğe alışınca sert geliyo.. Başka bişey de gelmiyor aklıma.. Ama hidrolik fren için konunun başında bahsettiğin sorunları yaşamadım şükür..

• Beğen
Tepkiler: Paslı Bisiklet

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Mekanik fren yerine V-fren alın.Ben zamanında kullandımda şok oldum.Arka tekere ayakkabımı sokup fren yapsam mekanik frenden hızlı dururum.Yağmur çamur olayıda tam bir saçmalık zaten.Ben hiç bir farkını göremedim,diskten su atılıncaya kadar v frenle aynı hesaba geliyor.Ben sağanak yağmurda v frenli bisikletimin ön frenine bastım resmen takla atıyordum,mekanik frende aynı işlemin olması için dünyanın en iyi ayarını çekip en pahalı balataların kullanılması lazım.

Tepki
29
Bana Öyle geliyorki En Doğru Ayarlar yapılırsa Bütün frenler Aynı :eek: Mekanik miş,Hidrolikmiş.V-fren miş farketmez.

• Beğen
Tepkiler: SEYYAH OZİ

RAHMİ

Forum Bağımlısı
Tepki
336
Hiç aynı olur mu bütün frenler :) Benim seri dışı shimano ile XT arasında ne fark olabilir ki dedim.. Sadece 1 kere kullandım, fark inanılmaz derecede.. Düşüncen böyledir tabi ama katılmıyorum yani.. ;)

emir arıca

Daimi Üye
Tepki
108
Bisiklet
Merida
Fren ayarı elbette önemli ancak frenler arası kalite de fark ediyor...
Ben 1 sene arkadaşımın bisikletini kullandım isimsiz pabuçlarla birlikte hiç memnun kalmadım...
Merida'nın üzerindeki standart v fren donanımı ve pabuçları ile 1100 km civarında yol yaptım frenler %40 ömre indi.. Eskisi kadar çabuk tutmuyor ancak yine de çift fren sıkarak güvenle kullanabiliyorum.. En başından beri de maksimum süratimde (58 km) çift fren ile yavaşladım Ne kayma ne başka sıkıntı.. Bisikletim üzerindeki avid fren bacakları ve merida pabuçlarında çok kaliteli olduğunu düşünmesem de sonuç güzel..
Bu arada bir başka arkadaşımın slx hidrolik frenini de kullanma şansım oldu... Benim frenlerimden kat be kat başarılı.. Ancak şahsi fikrim dağa çıkmdıkan sonra , çamura girmedikten sonra hidrolik için vereceğim para çok da gerekli değil..