mayısta yol yarısım var yarısa nasil hazırlanmalıyım

Tepki
3
İsim
altuğ karakurt
Bisiklet
Salcano
10 mayısta yol yarısım var (ilk yarısım ) yarısa nasil hazırlanmalıyım her gun mekik şınav ve ip atliyorum bu konuda tecrubeli abilerimin kardeslerimin dusuncelerini önerilerini almak istiyorum (antrenmanlardan önce ne yemeliyim )

Scudo

ziyainal

Forum Demirbaşı
Tepki
230
İsim
Ziya
Bisiklet
Merida
sevgili kardeşim mutlaka profesyonel arkadşlar sana yardımcı olacaktır ama eğer gerçekten ciddi olarak bu işle ilgileniyorsan bir uzmandan yardım alman lazım beslenme ve antreman başlı başına uzmanlık gerektiren şeyler

• Beğen
Tepkiler: Altuğ yollarda

Osman D.

Forum Bağımlısı
Tepki
261
Bisiklet
Cube
@bike__racer forumda antrenman ve beslenme üzerine bir hayli konu var önce onları inceleyin. 2. Olarak bisikletten bahsetmemişsin? Yol yarışı derken, eğer yol bisikletini kasdetiyorsan; mekik, şınav çekip ip atlayarak hazırlanılmaz. Bisikletr binmen lazım. Evet o egzersizler de gerekli ama bisiklet olmadan olmaz.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
Ben anlamadim. Yol yarisina katilacaksiniz ama bize mi soruyorsunuz nasil hazirlanacaginizi??

Bu isin bir kulubu, lisansi, idman programi yok mu yahu?

New York maratonuna katilmak nasildir bilir misiniz? En az 1 yil onceden (ki pratikte daha once olmasi gerekir, asagida anlatacagim nedenden dolayi), NY Road Runners (Yol Kosuculari) na uye olmaniz gerekir. (Belli bir ucreti vardir)

Buraya uye olunca size bitirmeniz gereken 9 (yaziyla dokuz) yerel yaris onunuze koyarlar ve bu yarislara hazirlanmaniz icin bir idman programi verirler. Bu kosularda belirli dereceleri yapmaniz istenir.

Son olarak bu yarislarin en az birinde, yarisa girmeden bir onceki sene gonullu olarak calismaniz sarti vardir. Bedavadan ve hatiri sayilir bir emek harcayarak..

Bakin, bu alelade, bizdeki Avrasya Maratonu benzeri spor organizasyonunun sureci..

Sonra bizde niye Cavendish cikmiyor. Bizde spor diye bir kavram olmasi bile mucizevi..

anıl şentürkk

Daimi Üye
Tepki
500
İsim
anıl şentürk
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mert E. bizim yerel bisiklet yarışlarına ferdi olarak katılabiliyorsun sadece federasyondan lisans çıkartman gerekiyor bildiğim kadarıyla. Öncesinde bir eleme ya da takım mecburiyeti yok bildiğim kadarıyla.

• Beğen
Tepkiler: Engin er.

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@Mert E.

Ülkemizde çoğu şehirde takım yok zaten kendisi de bir ilçede yaşıyor galiba yani takım bulması imkansız gibi. Siz ise iyi niyetiyle spor yapmaya çalışan birine verdiğiniz cevabı bir daha okuyun bence. Bin bilsen de bir bilene sor derler, bu arkadaş da biri yardımcı olabilir mi diye sormuş. Sanki ülkede yüzlerce binlerce kulüp var da bu arkadaş gidip katılmıyor. Ayrıca profesyonel olarak yapmak istiyorum falan gibi bir şey de yazmamış, sadece eğlenmek için katılıyor olabilir bunun için çok üst düzey profesyonel bir yardım almasına da gerek yok.

Kardeşim sen forumda biraz daha arama yap bu konuda çok fazla bilgi mevcut, hatta amatör olarak yarışlara katılan insanlar mevcut onlardan da yardım istersen bilgilerini esirgemezler merak etme, daha yaşın küçük yolun açık sen devam et çalışmaya :harika::harika:

Benim sana verebileceğim en iyi tavsiye de bisiklete binmek olacak, mümkünse 2 günde bir çıkmaya çalış 1 gün sür, 1 gün dinlen vücuduna dinlenme fırsatı vermeyi unutma bu gelişim için çok önemli.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@taner07

Önce bir soluklanın. Kötü bir gün geçirdiniz herhalde, ki yazdıklarımı çok başka türlü anlayıp sinirinizi benden çıkarmaya çalışıyorsunuz.

Siz otorite misiniz? Gerçekten bilmediğim için soruyorum. Bu konuda teknik bir eğitiminiz var mı mesela? Bisiklete binip sür biraz fazla teknik bir tavsiye olmuş da, en azından kulaktan dolma bilgilerimle, bir mesafe, yükseklik, tempo, kadans falan bilgisi verseydiniz bari.

Neyse konuya döneyim ki sinirleriniz yatışsın. Benim yazdığım yazıda bu arkadaşımızı hakir, küçük, aşağılayıcı en ufak bir yorum yok. Tam tersine, bisiklet sporu yapmak isteyen bir gencin, önündeki yarışa katılmak için tek kaynak görebildiği yerin amatör bir bisiklet forumu olması gibi kafadan sakat bir ülke gerçeği var önümüzde.

Böyle mi yetişecek sporcular?

"Yarışa katılacağım, ne yapayım?"
"Bol bol bisiklete bin."

Spor, eğlenceli olduğu kadar sağlık açısından ciddiye alınması gereken bir aktivite. Burada birisi abuk subuk bir bilgi verip çocuğun dizini 3 ayda perte çıkartırsa kim verecek hesabını? Bol bol bisiklete bin diyen siz mi?

Takım bulsun demiyorum, ama bu işin belli kural ve prosedürleri olmalı, belli bir disiplini olmalı.

Yoksa çok da şaşırmamak lazım bu sporun gelişmemesine. Onbinde bir aradan sıyrılan birisi olur, o da Edirne'den öteye çıkamaz, kendi kendimize eğleniriz. Öyle yapmıyor muyuz zaten?

• Beğen
Tepkiler: berktx

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@Mert E. mesajınızı okumadığınız, okuduysanız da ne anlama geldiğini anlamadığınız ortada, kullandığınız dil 16 yaşındaki bir genci gücendirecek bir yazı. Üstüne güzel eleştiriler getirmiştiniz ama bunun muhatabı bu çocuk değil. Günüme gelecek olursa çok güzeldi günüm, bol bol bisiklete bindim. Ben otoriteyim demedim ve forumda bu konuda bilgisi olan insanlar olduğunu onlara danışması gerektiğini söyledim ve kendi bildiğim ölçüde bir öneri verdim, ama sizin hiçbir konuda bir çözüm ürettiğinizi göremiyorum, o eksik, bu eksik, o yanlış, bu yanlış diyorsunuz ama en ufak bir çözüm üretmiyorsunuz ve üzücü olan şu ki bu konuda çözüm üretmek istemiyorsunuz bile, şimdi bana ben otorite miyim diye cevap verme tenezzülünde bulunmayın, bu konuya eleştiri getirme cüretini gösteriyorsanız çözüm üretmek için de çaba harcamak mecburiyetindesiniz. Herkesin elinde belirli seviyede imkanları vardır; bu arkadaşın katılabileceği bir kulüp olmayabilir ama elinin altında bilgilere ulaşabileceği bir interneti var ve bu forum da bu tür bilgiyi bulabileceğini düşündüğünü yerlerden biri ki bu konuda haksız sayılmaz. Takım bulsun demiyorsunuz ama takımın yok mu diyorsunuz bu cümlenin çıkarımını da size bırakıyorum. Hiç kişisel bir tartışma yaratmak istemiyordum ama mecbur kaldım, cevap verebilirsiniz ama vermezseniz daha iyi olur gece gece gerek yok çünkü bir sonuca varamayacağımızı düşünüyorum. Son olarak sizden de özür diliyorum, ikimiz de aynı konudan yakınıyoruz ama üslup ve hedef konuyu buralara getirdi.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@taner07

Ben hiç ama hiç bir yerde takımın mı yok diye direkt kişiye yönelik birşey söylemedim, bu işler bir lisans, takım, hoca, idman programı çerçevesinde nasıl yürümez de buraya gelip sormak durumunda kalır diye -kendimce-haklı bir soru sordum.

Özür de dilemeyin ayrıca, ortada özür dilenecek bir durum yok. Üslubun kötü olduğunu da düşünen sizsiniz (böyle bir düşünce varsa özür dilemesi beklenen ben olurum), ama bence sabah tekrar okuyun yazımı. Aynı şeyden bahsettiğimizi bir kez daha göreceksiniz.

İyi geceler.

• Beğen
Tepkiler: taner07

anıl şentürkk

Daimi Üye
Tepki
500
İsim
anıl şentürk
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yalnız benim konudan anladığım arkadaşımızın bisiklet sürüp diğer antremanları yan antreman olarak yaptığı yönünde. acaba yanlış mı anladım ? hemen herkes sanki sadece diğer antremanları yapıyormuş gibi konuşmuş.

• Beğen
Tepkiler: Altuğ yollarda

berktx

Aktif Üye
Tepki
200
İsim
Berk
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Ben de senin gibi bir gencim 18 yaşındayım hayallerim yol adına, yaklaşık 1 yıldır burayı aktif biçimde okuyor emin olduğum konulara cevap veriyorum. Yol yarışlarına katılmak istiyorum bir cavendish bir nibali bir froome olmak istiyorum.

Ben de bu yarışlara güçsüz bedenimi hazırlamak için kendime göre geliştirme yapıyorum. Mesela geçenlerde okuduğum bir konuda (linki evde atabilirim şu an dershanedeyim) bahsedilen şey size lazım olan ilk güç mü yoksa kondisyon mu ? Buna karar vermen lazım. Örneğin benim kondisyonum iyi ama yeterli güç olduğunu düşünmüyorum o bahsedilen konuda gerek güç gerek ciğer antrenmanlari çok güzel anlatılmış.

Bunun dışında forumdaki bu konuda uzman olan abilerim buraya zaten uğrayacaktır konu guncel tutulduğu sürece. Beslenmeni öncelik olarak bi diyetisyene durumunu anlattıktan sonra tamamen değiştirmen gerekebilir ki zaten bunu uygulayacağına eminim. Konuda bilgili kişilerin açtığı konuları detaylica okumanı isterim-forum bölümlere ayrılmış ordan bakmalısın, kafana yatmayanlari sorduğunda cevabı mutlaka bulursun.

Ben kendimden örnek veriyim, üniversiteye hazırlanıyorum, ve gerçekten içim içimi yiyor spor yapamadığım, kendime vakit ayıramadığım için. Koşamıyorum ip atlayamıyorum. Anca evde oldugu kadar kalf ve üst bacak çalışıyorum. Henüz bi yol bisikletim yok ama hayallerim ve tecrübelerim var azmimin yanında. Sen de eğer bu yarışlara katılmak istiyorsan, sıkı bi idmanla istediğini yapabilirsin.

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Değerli arkadaşım başarı için ön şart motivasyon ve disiplindir. Bununla ilgili Joe Friel'ın bir makalesini foruma yazmıştım. Bulursam paylaşırım. Motivasyon ve disiplin haricindekiler detaydır, daha az önemlidir. Öncelikle eğer Mayıs ayındaki yol yarışından bir beklentin varsa ve bugüne kadar da bir program uygulamamışsan veya geçmişten gelen deneyimin yoksa beklentin hayal kırıklığına dönüşebilir; çünkü 3-4 ay gibi bir süre, bir beklenti için yeterli değil. Hiçbir beklentin olmasın demiyorum ama hedeflerin başarabileceğin şeyler olmalı. Örnek vereyim: Ben yıllardır koşmuyordum (7-8 yıldır), patika koşularına katılmaya karar verdim. Önce Çekmeköy Ultra Trail, sonra Aydos Team Kronos ve diğerleri. Hiç koşmayan biri olarak ilk yarışa bir beklentiyle girmek (örneğin yaş grubumda ilk 5'e girmek istiyorum demek) komik olur; olsa olsa motivasyonu bozar ki hiç kaybetmemen gereken şey motivasyon ve disiplindir. Hiç hedef koymayacak mıydım? Hayır, tabii ki hedef koyacaktım, hedefim de şu oldu: 15 km'lik patika yarışını koşarak bitirmek. Bu güzel bir hedef çünkü bunu yapamayabilirim de (mesela dalağım şişer veya bacaklarım kasılır yarışın bir yerinden geri dönmek zorunda kalabilirim veya herkes beni geçer koşmaktan vazgeçebilirim vb.), bu durumda ikinci yarışım olan Aydos patika koşusuna hedef koymuştum: pace derecemi iyileştirmek. Sözün özü her yarışta bir hedef olmalı, önce bunun adını koymalısın.

İlk yarış çok şey öğretir. Ama bu öğrenceklerinin bir kısmını yarış günü gelmeden öğrenme şansın da var. Eksik yönlerin ve artı yönlerin hangileri? Bu çok önemli. Çünkü kendine bir program hazırlamak istiyorsan bu programın işe yaraması için eksik yönlerini geliştirmesi gerekir. Aksi halde artı yönlerine katkı yapan bir program sadece seni kandırır. Örneğin bir yol yarışına katılacaksın; yarışın çok küçük bir kısmında dik yokuşlar var ama geneli düz, sen de yokuşlarda iyi birisin. Bu durumda günlük antrenmanlarını yokuşlarda yapman sana kendine güven verir ama düz yoldaki zaafın aynen devam edecektir. Aslında program yapmanın amacı zaaflarının üzerine gitmektir (en zayıf halkanı bulup onu kuvvetlendir, çünkü en zayıf halkan kadar iyisin), -ki en büyük sorun da budur, çünkü her antrenmanın moral bozucu olabilir. Mesela benim pedal çevirmem çok efektif değilmiş. Aşağı basarak pedal çeviriyormuşum. Bunu spin bike'ın karşısına geçip kendimi videoya alınca farkettim. Bu işin altın kuralı ileri iterek pedal çevirmekmiş. Peki aşağı basarak pedal çevirmek neden kolay? Çünkü bacakların dinleniyor. İleri itmeyle pedal çevirirsen bacaklarının ağırlığı bir süre sonra rahatsız ediyor seni. Ama kural ileri itmeyse buna alışmak gerekiyor. Bu da maalesef birkaç denemeyle olmuyor; en az 2-3 ay bu şekilde çalışmak gerekiyor. Düşünmeden yapabilecek kıvama gelmek gerekiyor. İşte motivasyon ve disiplin burada devreye giriyor. Zoru çalışmak yerine kolaya kaçmayı engellemek gerekiyor.

Zayıf halkalarını bulmak için en güzel ortam arkadaş grubu bulup zorlu turlara çıkmak olabilir. Mesela dik yokuşlarda mücadele edersiniz, trafiğin boş olduğu yerlerde sprint atarsınız. Bu antrenmanlar eksiklerini anında gösterir. Bunları görmek kolay da bu eksiklerin temelde neden kaynaklandığını görmek bilgi ve deneyim gerektiriyor. İşte benim de antrenman ve performans yazılarım burada devreye giriyor. Çünkü şu hazır paket programı çalış zıpkın gibi olursun diyemiyorum; diyenler de ya işi bilmiyorlar ya da yalan söylüyorlar. Aynı sağlıklı beslenme gibi: Herkese uyan bir diyet programı olsa olsa aldatmacadır, para kazanma yoludur.