Mayıs-Ekim arası Bisiklet Turu için kamp malzemeleri tavsiyeniz?

ali alper uyar

Forum Demirbaşı
Tepki
751
Mayıs-Ekim arası Bisiklet Turuna çıkan birçok arkadaş görüyorum bu forumda, lakin bir süredir çadır,mat ve uyku tulumu iiçin araştırıyorum fakat bilgiler acayip dağınık, kimisi dikdörtgen alma diyor kimisi mumya tipi diyor, kimisi illa lafuma çadır kimsi kipa da çadırlar yeter diyor, kimisi illa şişime yatak kimisi askeri mat diyor..arkadaşlar sizler nasıl bir donanım kullanıyorsunuz turlara çıkarken tavsiyelerinizi yazarmısınız?

Scudo

makara

Üye
Tepki
229
İsim
Mustafa Ahmet KARA
Bisiklet
Specialized
@ali alper uyar

Merhabalar o Nisan-Ekim arasında turlara çıkan biri olarak kullandığım ekipmanım

1. sirkeciden alınma 12 mm mat
2. sirkeciden alınma +5(extreme) +15(confort) dikdörtgen uyku tulumu
3. look marka 3 mevsim çift katlı çadır

açık konuşmak gerekirse mat ve uyku tulumu bu aylar için bana yetiyor ve artıyor gerçi bazı geceler termal giysi ve bere ile uyuyorum ve eylül-ekimde elimdeki uyku tulumu yetmiyor bu yüzden soğuğa daha dayanıklı bir uyku tulumuna geçeceğim. Onun içinde marka bakmadan ilk sirkeciye gidip bakacağım.

Benim gibi mat üzerinde uyumayı düşünüyosan bir sorun yok, sadece zemini taşlar için kontrol edip sermen gerekiyor. Bünye meselesi birazda bu mat ve şişme yatak işi, mat yattığım zemini hiç yumuşatmıyor, sanki yerde yatıyorum. Vucut alışık değilse tutulma tehlikesi var. Şişme yataklar daha konforlu gibi ama hiç ihtiyaç duymadım açıkçası. Seviyorum öyle yatmayı.

İlk çadırım gene sirkeciden aldığım 3 mevsim isimsiz bir çift katlı çadırdı. Aptallık edip çadırda mum yaktığımdan dolayı çadırı yakınca yanmaya karşı dayanıklı olduğundan look markaya geçtim. İkisi arasında hava alması, dışa nem transferi, ısı koruması ve yanmaya karşı dayanıklı olduğundan look daha iyi. Ama bu aylar için ikisi arasında kullanım açısından bir fark yok. Ama look marka eskisine göre 1 kilo kadar daha hafif ve daha pratik kuruluyor.

Benim tek eksiğim yastık olmaması, Kıyafetleri bir torbaya oldurup yastık gibi kullandım hep ama sabah hepsi darmadağın oluyor.Bu yüzden şişirilebilir bir yastık bulundurmayı düşünüyorum turlarda. Ama istediğim gibi bir şey de bulamadım.

harunkenan

Üye
Tepki
56
Uyku tulumu olarak Lafuma extreme 600'ü öneririm. Hafif ve çok az yer kaplıyor.

• Beğen
Tepkiler: makara
Tepki
3
hem mat hem de şişme kullanmış biri olarak
kesinlikle şişme derim.
çünkü arkadaşın dediği gibi matta yatmakla direkt yerde yatmak arasında fark yok
heryerin tutuluyor ve dinlenemiyorsun
ama şişme hem daha az yer tutar hem de normal uyku uyuyup dinlenebilirsin.
ben hatta her yerde satılan basit deniz yataklarından bile denedim
o bile kuru mattan daha iyidir.
her halükarda kuru mattan yat

Mustafa Ozler

Daimi Üye
Tepki
198
Nisan Eylül arası aylarda mumya tuluma gerek olmayabilir. Mumya tulum irtifa içindir. Sizi tamamen sarar ve daha iyi ısıtır. Ancak içinde rahat uyumak epey zordur. Sıkıntı verir. Tam dikdörtgen tulumlarda rahattır ama ısıyı fazlasıyla kaybederler. Mumyamsı, bacak kısmına doğru daralan, gerektiğinizde dışarıda yatarken başınızı da saran basit bir tulum iyidir. Geç saatlerde çabucak kamp atmanız gerektiğinde çadırı kurmadan işe yarayacaktır. Tulumunuz dikdörgen ise veya size büyük gelen bir boy ise soğuk havaya yakalandığınızda fazla kıyafetlerinizi içeri alarak tulumu daraltırsınız. Bu sabahta sıcak kıyafetler demektir.

Tulumların komfor ve ekstrem değerleri vardır. Komfor değerinde rahatça uyursunuz hatta sıcak gelir. Extrem değeri ise açıkhavada sadece tulumla yattığınızda hayatta kaldığınız değerdir. Bu mevsimlerde komforu +2, ekstremi
-10 olan bir tulum deniz seviyesinden pek yükselmezseniz sizin işinizi görür. Tulum alırken dikkat etmeniz gereken nokta bir kaza geçirdiğinizde, hastalandığınızda çadırı kuramayacak durumdayken sürünerek içine girdiğinizde tek başına sizi hayatta tutabilmesidir. Eğer irtifa artacak ise -10/-15 komforlar bile hangi ayda olduğunuza bakmadan yetmeyebilir.

Tulumun boyutu konusu malzemesine bağlı. Kaztüyü tulumlar daha küçük ancak ıslanması başa bela, bir türlü kurumuyor. Elyaf tulumlar daha büyük. Bunlardan seçecekseniz yanında perlonları olan sıkıştırılarak küçülenlerden alın veya yanınıza ekstra perlon alıp kendiniz sıkıştırın. Elinizde var olan tulumlara perlonlu tulum çantaları da satılıyor. Şahsi kanaatim perlonları olan elyaf tulumların yeterli olduğu konusunda.

Mat konusunda polyuretan malzemenin densitesi ve kalınlığı önemli. En ucuz 10 ytl'lik matlar ısıyı hemen kaybediyor. Yerin şeklini alıyor. Yüksek densiteli matlar tercih edilmeli. 20-30 Euro civarına bulunuyor. Kişisel tecrübem değil ama aynı tulumla aynı çadırda mat densitesi farklı olduğu için üşüyen arkadaşlar olmuş. Şişme matları şişirmek, söndürmek bazen işkence olabiliyor. Bisikletle yol alırken denemedim ama bisiklet pompasına bir adaptör uydurmak faydalı olabilir. Ek olarak değişik formlarda ondüle kesitli çok kaliteli matlar var. 50-100 Euro arası çıkan fiyatlar sözkonusu. Mat konusunda 20 Euro civarına yüksek densiteli 10-12mm civarı bir mat almak yeterli olacaktır.

Bu aylarda ekstra yağmurluğu olan 3 mevsim bir çadır yeterli. Çadırlar da membran kalınlıkları ve malzemelerine göre değerlendiriliyor.Çadır alırken en önemli 2. konu bagajları. Mutlaka çantaları hatta mümkün ise bisikleti koyabileceğiniz bir bagajı olmalı. Bagaj dediğimiz Dış membran ile iç örtü arasında kalan çantamızı ayakkabımızı koyabildiğimiz depolama alanı. Yemek pişirmek için çift bagajlı çadırlar ideal. Aksi taktirde içeride ateş, mum yakarak kendinizi ciddi tehlikelere atarsınız.

Lafuma daha çok tekstil ürünleri ve günlük ayakkabıları için tutulan bir marka. Lafuma Çadır, tulum, çanta önermiyorum. Tulum konusunda pek tutulan bir firma değil... Yazlıklarında bile sürekli sorun yaşanıyor. Bir çok modelde dikişleri eksik. İçindeki malzeme kayıyor, sünüp işlevini yerine getirmiyor vs vs... Alacaksanız bu detayı kontrol ederek alın. Eğer lafuma alacaksanız kesinlikle uzun süre çantanızda tutmayın... Aslında bu her tulum için geçerli ama diğer tulumlar bir kaç günde toplarken Lafuma bir daha düzelemeyebilir. çıkardığınızda uzun süre beklemesi gerekiyor... Kişisel tecrübelerim lafuma tulum ve dağ çantasına mesafeli yaklaşmak konusunda. Tekstil ürünleri, günlük ayakkabıları daha iyi... Daha basit markalardan husky, look mesela çok daha iyi tulumlar, çadırlar üretebiliyor... Üst markalardan da Salewa, Northface, Marmot, Hannah tavsiye edilenlerden.

Diğer yönden böcekten korkmam diyorsanız kişisel tecrübem (o da yağmura karşı Nisan ve Eylül dışında) çadır taşımamak yönünde. Biraz kalın bir irtifa tulumu işinizi görecektir. Her sabah her akşam çadır kurulmuyor. Hele yazın hiç gerekmiyor. Mesela akdenize inecek arkadaşların trans yapmayacaklarsa çadır almalarına hiç gerek yok. Bir kere içine giremezler çünkü.