Maximum nabiz hakkinda(216bpm)

nurullah memiş

Daimi Üye
Tepki
127
İsim
Cafer inmik
Başlangıç
1950—51
Bisiklet
Cube
Merhaba arkadaslar, bugun 2 saatlik bi antreman yaptim 110-140 arasi gezindim nabzim sona dogru zorladim kendimi zamana karsi moduna gecip sonrada sprint attim hesaplarimag ore max. Nabzim 199 olmasi gerek fakat nabiz saatimde 216'yı gordum sasirdim, baska bi sinyal aldi mi dicem olamaz sifreli sinyalli ve de kimse yoktu yanimda. Bi anlik bi hata mi yoksa imkani var mi ?

Dosyalar

Scudo

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.653
Bir anlık bir hata da olabilir. Kendinizi zorlarken fazla haraketten yada bileğinizdeki bir kemik kıtlamasınıda kalp atışı olarak almış olabilir. Aslında bu aletler kalp atışını değil iki kalp atımı arasındaki geçen süreyi ölcer ve dakika bazında kalp atımını bulur. Kalp atımı hızlandığında ve aşırı yavaşladığında doğru ölçmez gayet normaldır.

• Beğen
Tepkiler: nurullah memiş

nurullah memiş

Daimi Üye
Tepki
127
İsim
Cafer inmik
Başlangıç
1950—51
Bisiklet
Cube
@Zekeriya Çab anladim da o zaman olculen maximum degerler her zaman yanlis olabilir demek , bunun dogru olma imkani var mi peki biyolojik olarak mumkun mu boyle bisey ?

Ozan Güneri

Forum Bağımlısı
Tepki
2.357
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Decathlonun 410 modeli bu galiba.Gögüs bandı ile kullanılıyor.Hata payı az.Bende antreman yaparken aralık dışına anlık olarak çıkabiliyorum.

• Beğen

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.653
Haa göğüs bandı ise şaşırma sansı daha yüksek çünkü mide deki sıvı çalkanalmasını kalp atışı olarak algılıyor. Bisiklet tepesinde suyu fazla kaçırınca banada oluyor. Tıbbi olarak bir bilgim yok ama 220 nin üzerini sağlık sorunu olarak görüyorlar sanırım tabi o anda ne yaptığınada bağlı bisiklet tepesinde köpekten kaçıyorsan adrenalin ve efor birleşince 300 de görür insan. Zaten min. max. kalp hızı kişiden kişiye değişiyor. benim min. 54 max 170 170 in üzerinde raharsız ve verimsiz olduğum nokta. Sporda bu iki değerin %70-%90 arasında verimli oluyor. Yani evde tv izlerken kalbini ölç bir kenera yaz ve bisiklette artık tırmanamam artık ilerleyemem çok nefes nefese kaldığın durumdaki kalp atışını ölç ve bunun %70i ile %90ı arasında kalarak pedal bas ve en iyi kadanslar min 70 max 110 dur.

(link)

• Beğen

Çetin Güzel

Daimi Üye
Tepki
197
Kondisyonun zayıfsa çıkması normaldir ama o kadar zorlama. Ben 250'yi görmüştüm şimdi ne kadar zorlarsam soralayayım o kadar çıkmıyor.

nurullah memiş

Daimi Üye
Tepki
127
İsim
Cafer inmik
Başlangıç
1950—51
Bisiklet
Cube
@Ozan Güneri aynen hocam 410 modeli.

@Zekeriya Çab antremanlarimi nabiz bolgelerine gore zone'lara gore yapiyorum zaten simdi ben zone 1 2 ve 3 calisiyorum bqzen ipin ucu kacalabiliyor insanin sprint atasi geliyo filan , dinlenik nabzim 43 gordum en dusuk ama 4-5 gun arka arkaya baktim 47-46 filan ortalama simdi ben antremanlarimi max. Nabiz hesaplama yontemi var ya kiloyu filan cikartiyosun guvenilir sonuclar veriyor deniliyor onda 199 cikiyor burda 216 hata olabilir ama ben simdi.mesela zone 1 yuzde 60 -65 hangi maximum degere gore alayim bu yuzdeyi ?

@Çetin Güzel kondisyonla alakasi oldugunu sanmiyorum 1 bucuk senedir duzenli olarak haftada 300 400 km surerim.

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.076
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yanlış ölçmüş olabilir. Yarın veya sonraki gün aynı şekilde kendinizi zorlayın, eğer yine aynı değerleri görüyorsanız doğru olma olasılığı yüksek.

• Beğen

uykukolik

Üye
Tepki
4
İsim
SEDAT
Bisiklet
Scott
Bir sağlık çalışanı olarak fikrimi belirteyim. Bahsettiğiniz durum tamamen cihaz hatasından kaynaklanabileceği gibi SVT denen kalp ritm bozuklu nedeniyle de olabilir. Cihazda gördüğünüz saniyelik, kısa süreli aşırı değerleri önemsemeyin. Ancak uzun süre devam eden kalp atım sayısının 200 ün üstüne çıkması genellikle "Supraventriküler Taşikardi(SVT)" denen kalp ritim bozukluğunda görülür. Devam etmesi halinde Kardiyoloğun görmesi gerekir. Heyecanlanma, aşırı efor harçama, uykusuzluk, kafeinli içecekler bu durumu tetikleyebilir. Çoğu SVT atağı ya kendiliğinden dinlenme ile ya da öksürme, ıkınma, yüze soğuk uygulama gibi manevralar ile normal kalp ritmine gelmektedir. SVT atağı sırasında göğüste çarpıntı hissi veya göğüste kuş atımı hissi, nefes darlığı gibi yakınmalar olabilir. En basitinden 60 saniye süreyle el bileğinden nabzınızı sayarak "dakika kalp atım sayınızı(nabız)" kesin bir şekilde öğrenebilirsiniz, böylece cihazın doğru çalışıp çalışmadığı sınayabilirsiniz. Bir diğer nokta kalp ritim bozukluğu şüpesi olanlar bir kardiyolog görmeden(belki efor testi yapar) aşırı spor aktivitelerinden uzak durmalılar.

nurullah memiş

Daimi Üye
Tepki
127
İsim
Cafer inmik
Başlangıç
1950—51
Bisiklet
Cube
@uykukolik degerli bilgileriniz icin tesekkur ederim :) beslenmeme uykuma kafein alimina filan dikkat ederim zaten 200un ustune cikmasi ilk kez oldu yokus yukari sprintlerde bile 188 195 filan oluyo bacaklarim laktikle doluyo yoksa kendimi tam olarak bitmis hissetmiyorum , kalp ritim bozuklugu oldugunun olusturdu hic bir belirti ben de yok dinlenik nabzim de dusuk ve oynamalar olmuyo yattigim yerdeyken.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.201
Bisiklet
Specialized
Muhtemelen ölçüm hatası ama 216 olmayacak kadar yüksek bir değer değil. Saatin kaydettiği nabız verisini daha detaylı inceleme şansınız varsa 216 olduğu anın hemen öncesine ve sonrasına bakın, nabzınız çok hızlı yükselmiş veya düşmüş olamaz. Uzun bir süre 200'ün üstünde kaldıysa kalbinizi fazla zorlamışsınız demektir. 2-3 saniye sonrasında 180'e falan düşüyorsa ölçüm hatasıdır.

nurullah memiş

Daimi Üye
Tepki
127
İsim
Cafer inmik
Başlangıç
1950—51
Bisiklet
Cube
@Murat B. Nabiz saati o kadar detayli veri saglamiyor malesef, fakat sprinti mi bitirp basimi egdigimde 216yi gordum sonra 4er 5er 7-8 saniye icerisinde 180 -170 civarina indi.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.201
Bisiklet
Specialized
@nurullah memiş ölçüm hatası gibi gözüküyor. Gerçekten nabzınız o kadar yükselmiş olsaydı; düşmeye başlaması için pedal kesmeyi bıraktıktan sonra 5-10 saniye geçmesi gerekirdi, 170'li değerlere kadar inmesi de 1 dakika falan sürerdi.

nurullah memiş

Daimi Üye
Tepki
127
İsim
Cafer inmik
Başlangıç
1950—51
Bisiklet
Cube
@Murat B. Ben de oyle dusunmeye basladim oyle gozukuyor cunki, fakat ayni sekilde tekrar deniycem ya da yokus yukari sprinti deniycem, tam olarak stabil bir max. Hr. Olcmek istiyorum ki zone'lari ona gore net bi sekilde ayarlayabileyim ve antremanlar tam verimli olsun.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.653
Kondisyon öyle çok gelip giden birşey değildir. Sanıyorum yaşın 21 ve gayet kondisyon gelişim yaşındasın dolayısı ile kalp atışını gösteren aletten çok kendini dinle. Zorlamadan gelişmez ama ne zaman nekadar zorlayacağını sen bilirsin. Bence 216 doğru bir değer dediğim gibi alet iki kalp atışı arasındaki zamanı ölçer ve o an 216 olabilir ama bir dakika sürmez. 216 birkaç saniyelik pik noktasıdır. Zaten alet en üst atım sayısını istediğinde vermesi lazım. Antremandan sonra saatten kaç bpm ortalama olduğunu ve max değeri görüyor olman lazım olmadı bir kaç günün max bpm ni ortalama al.

• Beğen

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
hocam o saat benim nabzımı aldıktan 1 sene sonra 220-250 falan gösteriyordu. Kodlu olması ne yazık ki çözmüyor her şeyi. Suunto dışında,sorunsuz kullanan birilerini görmedim nabız saatlerini. Decathlona gidip durumu anlatın,benden garantisi devam ederken aldılar.

Tam F/P saati kendisi ama,ne yaparsın elektronik.

nurullah memiş

Daimi Üye
Tepki
127
İsim
Cafer inmik
Başlangıç
1950—51
Bisiklet
Cube
@Zekeriya Çab anliyorum fakat antremanlari nabiz bolgelerine gore zone'lara gore yaptigim icin kendimi zorlama durumu hep olmuyor zaten oyle gelisimde olmuyor once vucudu terbiye etmek lazim altyapi icin dusuk nabiz calismalari cok onemli bende onlari yapiyorum, fakat merak ettigim sey ben simdi zone'lari belirlerken max. Degeri bu bi kac saniyelik 216 mi alicam yoksa hesaplarimda cikan 199 mu ?

@Onur Ali İmren yapma ya hocam biraz dana kullanayimda oyle bisey dusunurum ama bana gayet dogru geldi olcumleri .

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
hocam sizin hesabınız 200-yaş ise okey ama ona güvenerek her şeyi yapmayın. O sadece ön görü.

Elit değilseniz ciddi bir spor geçmişiniz yok ise kalbiniz kolay kolay 216 atmaz. Doktora bir görünün. Ve saati test edin. Ben eminim o saatte sorun :)

nurullah memiş

Daimi Üye
Tepki
127
İsim
Cafer inmik
Başlangıç
1950—51
Bisiklet
Cube
@Onur Ali İmren daha guvenilir bir hesaplamasi vardi oyle hesaplamistim , saatte bir sorun oldugunu dusunmuyorum ama bi bakicam yine de.