Mavic Aksium Jant Teli Dönmesi

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Ergun Yavuz tarafından paylaşıldı.

 1. Ergun Yavuz

  Ergun Yavuz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  7 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  206
  Beğeniler:
  67
  Şehir:
  Edirne
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Arkadaşlar Mavic Aksium Jant tellerimde dönme var. Ayarları yapıldıktan sonra bi süre kullanım sonucu jant telleri yön değiştirim dönüyor zamanla. İlk ayar yaptırdıktan sonra sorunu çözdüğüm sandım ama 5-6 ay içinde tekrardan oluşmaya başladı. Bununla ilgili çözüm önerisi olan yada aynı benzer olay başına gelen varsa ne yaptıklarını bilmek isterim en son çare Mavic ile irtibata geçicem..
   
 2. Ekrem Yılmaztürk

  Ekrem Yılmaztürk Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  832
  Beğeniler:
  598
  Şehir:
  Kırklareli
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  jant teli dönmesi dediğiniz eğer gevşemeyle alakalı ise, akortsuzluktan kaynaklı olabilir. Onada sebep gevşeyen tel dışında çok gergin tel(ler) olabilir.Benim aklıma bu geldi. Gereğinden fazla ve ayarsız tellerle beraber aynı gerginliğe sahip olurlarsa sorun çözülür diye düşünüyorum
   
 3. #3
  Ergun Yavuz

  Ergun Yavuz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  7 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  206
  Beğeniler:
  67
  Şehir:
  Edirne
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Şu doğrultu da gelen bilgiler var jant tansiyonunun düşük olduğu kanısı kesin değil ama öyle bir düşüncemiz var. Dediğiniz de doğru olabilir. Salcano ile iletişime geçip eğer bir sonuç çıkmaz ise daha sonra mavic ile iletişime geçicem. Çünkü bir kere teller eski haline çevirdik daha sonra (5-6 ay ) tekrar oldu. Yine de başına böyle olaylar gelenler başka fikirleri olanlar yazsın :)
   
  Ekrem Yılmaztürk bunu beğendi.
 4. caner ünsal

  caner ünsal Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.154
  Beğeniler:
  502
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Jant setinde yassı teller mi kullanılmış ? tam anlayamadın ama iyi bir bisikletçiye akord yaptırdığınızda telleri eşit gerginliğe getirmekle kalmaz olması gereken gerginliğe de getirir zaten. Tel gerginliğini ölçebilen Torkmetresi olan bir bisikletçide daha net olur ama el kararı ile de çok iyi akord yapan bisikletçiler var.
  salcano şirket politikası gereği bu sorunla ilgilenmez tahmin ediyorum. Mavic de yerel satıcıya yönlendirir.
   
  Ergun Yavuz bunu beğendi.
 5. #5
  Ergun Yavuz

  Ergun Yavuz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  7 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  206
  Beğeniler:
  67
  Şehir:
  Edirne
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Doğru söylüyorsunuz tam donanımlı bir bisikletiçi yok edirne de. Salcano ilgilenir mi bilmem ama şansımı deniyecem ilerleyen haftalarda..
   
 6. Semih_ÇELİK

  Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  10 Nisan 2009
  Mesajlar:
  627
  Beğeniler:
  351
  Şehir:
  Bursa
  Seviye:
  mavic lere akort ayarı yapılırken tel tutucu aparatı olması gerekir. tek başına almaya kalkdıgınızda 30 - 60 tl arası yurt dışından tedarik edebilirsiniz. o kadar para vermek istemem diyorsanız tabi o şekilde akort yapdıracak bir adam bulamazsınız ama pense gibi bişeyle telleri tutatarak akort yapmanız gerekiyor. ayrı ayrı hareket ettirirseniz telleri. akordunuz bozulur teller düz dursa ne fayda. Ayarı telleri tutarak yaptıgınız halde. tansiyon ayarıda orantılı ise. tek ihtimal var jantın sekmesini yok edemiyorlardır. jantın sekmesi alınmazsa çok kısa sürede akort telleri döndürerek bozuyor. birde jant yeni yada tel başları çok yağlı ise bu durum da olabilir. ama kesin çözümü. telleri tutarak sekmesiz düzgün bir akort yapıldıgında akordu bozacak bir hareket olmadığı sürece birşey olmaz 5 6 ay da çok kısa bir süre değil.

  http://images.cdn.bigcartel.com/bigcartel/product_images/65350053/max_h-1000+max_w-1000/IMG_2763.jpg
   
 7. #7
  Ergun Yavuz

  Ergun Yavuz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  7 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  206
  Beğeniler:
  67
  Şehir:
  Edirne
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Bu bahsettiğiniz anahtarı buldum birinden ve bu şekilde döndürdük. Sonrasında kullanımdan dolayı doğacak bir sorun olarak düşünmeye başladım fakat akort gider tel dönmez diye düşündüm ama daha bilgili birinle yüz yüze görüştüm ve kullanımdan dolayı olur dedi ve sürekli bakım yapman akort vs. tel bakımı gibilerinden hak verdim sonuçta sürekli kullanıyorum. Yine de verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bahsedilen anahtarı bende tedarik edicem ilerleyen zamanlarda :)
   

İlginizi Çekebilir

bisiklet program.jpg
Merhaba, Uzun süredir spor salonunda disiplinli çalışmama rağmen kilo veremiyordum. Kas kütlemi ciddi oranda artırmama rağmen yağ yakma ile ilgili sıkıntılarım vardı. Bu sıkıntının ana kaynağı...
squat-nedir_646x340.jpg
Bir sabaha karşı makalesinde daha birlikteyiz :D Adeta ince işçilikle yontulmuş bir kuadriseps kası, çoğumuzun hayalidir... Fakat bunu ya profesyonel sporcularda, ya da gerçekten fit durumdaki...
PicsArt_09-19-07.47.23.jpg
[ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] Merhabalar herkeze Bu gün size bu işlerde acemi olan birisi olarak kendi kafama göre yapmış oldugum tarifi anlatmaya çalışıcam ilk defa...