Mavic Aksium Jant Teli Dönmesi

Ergun Yavuz

Daimi Üye
Tepki
73
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar Mavic Aksium Jant tellerimde dönme var. Ayarları yapıldıktan sonra bi süre kullanım sonucu jant telleri yön değiştirim dönüyor zamanla. İlk ayar yaptırdıktan sonra sorunu çözdüğüm sandım ama 5-6 ay içinde tekrardan oluşmaya başladı. Bununla ilgili çözüm önerisi olan yada aynı benzer olay başına gelen varsa ne yaptıklarını bilmek isterim en son çare Mavic ile irtibata geçicem..

Scudo

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
jant teli dönmesi dediğiniz eğer gevşemeyle alakalı ise, akortsuzluktan kaynaklı olabilir. Onada sebep gevşeyen tel dışında çok gergin tel(ler) olabilir.Benim aklıma bu geldi. Gereğinden fazla ve ayarsız tellerle beraber aynı gerginliğe sahip olurlarsa sorun çözülür diye düşünüyorum

Ergun Yavuz

Daimi Üye
Tepki
73
Bisiklet
Salcano
Şu doğrultu da gelen bilgiler var jant tansiyonunun düşük olduğu kanısı kesin değil ama öyle bir düşüncemiz var. Dediğiniz de doğru olabilir. Salcano ile iletişime geçip eğer bir sonuç çıkmaz ise daha sonra mavic ile iletişime geçicem. Çünkü bir kere teller eski haline çevirdik daha sonra (5-6 ay ) tekrar oldu. Yine de başına böyle olaylar gelenler başka fikirleri olanlar yazsın :)

• Beğen
Tepkiler: Ekrem Yılmaztürk

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
Jant setinde yassı teller mi kullanılmış ? tam anlayamadın ama iyi bir bisikletçiye akord yaptırdığınızda telleri eşit gerginliğe getirmekle kalmaz olması gereken gerginliğe de getirir zaten. Tel gerginliğini ölçebilen Torkmetresi olan bir bisikletçide daha net olur ama el kararı ile de çok iyi akord yapan bisikletçiler var.
salcano şirket politikası gereği bu sorunla ilgilenmez tahmin ediyorum. Mavic de yerel satıcıya yönlendirir.

• Beğen
Tepkiler: Ergun Yavuz

Ergun Yavuz

Daimi Üye
Tepki
73
Bisiklet
Salcano
Doğru söylüyorsunuz tam donanımlı bir bisikletiçi yok edirne de. Salcano ilgilenir mi bilmem ama şansımı deniyecem ilerleyen haftalarda..

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
mavic lere akort ayarı yapılırken tel tutucu aparatı olması gerekir. tek başına almaya kalkdıgınızda 30 - 60 tl arası yurt dışından tedarik edebilirsiniz. o kadar para vermek istemem diyorsanız tabi o şekilde akort yapdıracak bir adam bulamazsınız ama pense gibi bişeyle telleri tutatarak akort yapmanız gerekiyor. ayrı ayrı hareket ettirirseniz telleri. akordunuz bozulur teller düz dursa ne fayda. Ayarı telleri tutarak yaptıgınız halde. tansiyon ayarıda orantılı ise. tek ihtimal var jantın sekmesini yok edemiyorlardır. jantın sekmesi alınmazsa çok kısa sürede akort telleri döndürerek bozuyor. birde jant yeni yada tel başları çok yağlı ise bu durum da olabilir. ama kesin çözümü. telleri tutarak sekmesiz düzgün bir akort yapıldıgında akordu bozacak bir hareket olmadığı sürece birşey olmaz 5 6 ay da çok kısa bir süre değil.

(link)

Ergun Yavuz

Daimi Üye
Tepki
73
Bisiklet
Salcano
@semih çelik

Bu bahsettiğiniz anahtarı buldum birinden ve bu şekilde döndürdük. Sonrasında kullanımdan dolayı doğacak bir sorun olarak düşünmeye başladım fakat akort gider tel dönmez diye düşündüm ama daha bilgili birinle yüz yüze görüştüm ve kullanımdan dolayı olur dedi ve sürekli bakım yapman akort vs. tel bakımı gibilerinden hak verdim sonuçta sürekli kullanıyorum. Yine de verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bahsedilen anahtarı bende tedarik edicem ilerleyen zamanlarda :)

Kook

Aktif Üye
Tepki
170
Aerospoke yassı telli jantı olan arkadaşlar nasıl ya da hangi aletle akord ayarı yapıyorsunuz? Mavic aksium jantım var önerdiğiniz, tavsiye ettiğiniz bir akord anahtarı var mı?