Maşadan memnun değilim.

Ömer Özen

Aktif Üye
Tepki
23
Merhabalar. bende zoom mode maşa var. memnun değilim o kadar.yeni maşa almak istiyorum. ancak bi baktım internete falan. binlerce yok v1 v2 yok xcm, xct ?? bunlar marka mıdır özellik midir nedir anlamadım ? biri xcm al diyor diğeri xct al diyor bazıları v1 alma diyor ?? bunlar nedir ?? aynı zamanda havalı maşa falanda deniyor ? ne demektir o. biliyorum çok amatorce sorular ama bi yardım ederseniz çok memnun olacağım. teşekkürler.

bol pedallı günler....

Scudo

Alkan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
461
Bisiklet
Trek
o saydıklarınızın hepsi suntour markasının maşalarıdır bu modeller başlangıc seviyesi maşalardır ve avantajları kitlenebilir olmaları xcm 2.6kg xct 2.4 kilo aralarında yalnış bilmiyosam tek farkları bu tabiki biraz ağır maşalardır tam bütcenizi söylerseniz daha iyi yardımcı olabiliriz ama bu ikiside elinizdeki maşadan cok daha kalitelidir

Arif Sami

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Sedona
bunu şöyle düşünebilirsin
nokıa var

6600
n95
5800 diye modelleri var.

senin yazdığında

sr suntour un
xct v1
xct v2 ......
xcm v1
xcm v2 .....

bi de havalı maşalar
adı üzerinde havalı
yani içinde hava var.
profesyoneller için bir çok konuda havalı maşalar daha fazla performans sağlıyor.

(link) buna bakmanı öneririm
......

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Suntour, rock shock, fox, magura,.. bunlar Bazı maşa markalarıdır.
Suntour un xcm maşaları v2 versiyonundan sonra kilitlenebilirdir diye biliyorum, ve tepme ayarı yapılabilir, ve yaylı maşadır, yani yayın sarmal olarak basit harmonik hareket etme prensibiyle çalışır( git-denge-git), havalı maşada ise yukardan baskı sonucu havanın hacmi azalır basıncı artar buda maşa kollarının tekrar yukarı gitmesini sağlar, bu prensiple çalışır, havanın tepkisi ve hassaslığı yaylılara göre çok daha yerinde ve çabuktur. Seni daha az yorar, ve darbe el bileklerine gelinceye kadar çoktan emilmiştir. Yaylının hassaslığı kullanıma bağlı olarak çok daha çabuk azalır, birsüre sonra sabit maşaymış gibi olur tabi bakım yapılmazsa, düzenli bakımla ömrü birazdaha uzar tabiki.
Rock shox, fox bunlar içerdikleri daha ileri teknoloji ve sahip oldukları başarılar dolayısıyla daha pahalıdırlar. Bende suntourun xcm v2 maşası var ve patlayana kadar kullanırım ben parçalarımı, tabi suntour epicon veya axon havalı maşalı bir Bisiklet kullanmışsan aralarında çok fark olduğunu anlarsın. Benim sana tavsiyem, maşa için 300 üzeri bütçen varsa suntour epicon fiyat/perf. bakımından oldukça ama oldukça yeterlidir. Maşada ağırlıkta önemli bir faktördür. Mesela xcm v2 ölçmedim ama 2.8 kilo filan (yay+maşa kolları çelikten), epiconun ise 1.7 kg filan (havalı olması, maşa kollarının aluminyum-magnesyum alaşımlı olması, ki magnesyum çok hafif çok sert bu yüzden çok farklı noktalardan gelecek darbelere karşı kırılgan ve oksijenle tepkimesi çok hızlı olan anormal bir metal, kolların bu yüzden dışı alu- iç kısmı magnezyumdan oluyor diye biliyorum. Bu şekilde aluminyumla kullanıldığında veya çelikle, kırılıganlık ve oksijenle tepkisi zorlaşıyor. Dezavantajlarını elediğimizde geriye sadece sertlik ve hafiflik gibi arzu ettiğimiz kısımları kalıyor magnezyum alaşımlı maşaların. Suntourun xcr model maşası, magnezyum alaşımlı ama yaylı prensiple çalışyor.

Ömer Özen

Aktif Üye
Tepki
23
peki xcm ile xct arasındaki farklar nelerdir ? yada V1 en dandik model V3 en yüksek model midir yaylı maşalarda ??

Taner Erinmez

Aktif Üye
Tepki
124
Bisiklet
Sedona
@Ömer Özen

v1 ilk versiyondur, v3 şuanda son versiyon. Kilit var, sertlik ayarı var, hiç görmedim piyasada v1, varmıdır bilmem.

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
XCMde XCTde alınacak maşalar değil hem boşuna para kaybı hemde hayal kırıklığı bütün kullanan arkadaşlarımda yaşadım 500km dolmadan XCMde XCTde boşluk yapar inişlerde hayati riske sokar , şuan XCR almak varken neden hala XCM XCT tartışılır ki ? Burda hayatımız söz konusu inişlerde amortisöre emanet ediyoruz canımızı dikkat edelim ...

Emirhan Kaya

Daimi Üye
Tepki
149
orta bir maşa almak için ne kadar bir bütçe gerekir ? XCR mesela bende gila diye bir maşa var merida matts tfs 200-d nin üstünde geldi iyimidir ben çok fazla beğendim diyemem ama geçinip gidiyoruz :)

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
Gilalardan çoğunluk şikayetçi XCRla yakın sayılırlar eğer değiştirmek istiyorsanız Epicon RLD'den aşağı almayın :)

Serbay Akar

Forum Demirbaşı
Tepki
209
Bisiklet
KTM
Benim de görüşüm maşa ömrünü tüketin. Ya da elinize nakit geçerse xcr xcm lerle uğraşmayın. Direk havalı maşalara bakın.

Ömer Özen

Aktif Üye
Tepki
23
Teşekkür ederim arkadaşlar yorumlar için. Ben bi internetten araştırdım. (link) Bunu buldum. Hem V frenli. Ancak tek bir sorun kalıyor işte. Benim boğaza uyar mı bu ? Salcano Ng650'nin boğazını herkes küçük dediği için böyle diyorum. Sizinde bir fikriniz varsa lütfen söyleyin. Teşekkürler...

Serbay Akar

Forum Demirbaşı
Tepki
209
Bisiklet
KTM
Arayın Erdoğanlar'ı en doğru bilgiyi onlar verirler bence :)

Doğu Biçer

Daimi Üye
Tepki
177
Zoom Maşaların Oversize Modeli Yok Biliyorum...Sizin Bisikletinize Olmaz Tahminim Xcm Xct vs vs..

Kadronuz Oversize Değildir Büyük İhtimal, Resimini Bu Sayfaya Yüklerseniz Daha Açık Söyleyebiliriz.

Ömer Özen

Aktif Üye
Tepki
23
ben şimidilik böyle bir resim koyayım. tam önden resim olmadığı için. tam resim çekince onuda koyarım. siz şimdilik buna bakarak yorum yapabilirseniz sevinirim. teşekkürler :)

Mehmet Ergene

Forum Demirbaşı
Tepki
198
ben de xcm v3 maşamın ömrünü tüketeyim epicona yönelicem. bu xcm v3 ün ömrü ne kadardır bilen var mı?

Doğu Biçer

Daimi Üye
Tepki
177
Dostum Bisikletin İnce Boğaz..yani xcm alsanda Takamazsın..Şaft Borusu Kalın Gelir .

Ömer Özen

Aktif Üye
Tepki
23
@Doğu Biçer

Dün gittim bisikletçiye. Dedi ki. Onların boğazları tam entegre. Seninkide yarım entegre dedi. Tek fark bu dedi. Yani maşalar senin bisikletede uyar dedi. Çok mutluyum. :D Olmassa XCR Gidondan Kilitlemeli Maşa alıcam.

Teşekkürler...

• Beğen
Tepkiler: Doğu Biçer

Levent Sönmezer

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Mosso
@Barış Birlik

Haklısınız tamamen Epicon RLD gayet iyi çalışıyor.
Benim bir merak ettiğim konu var bu arada..Amortisörlerin Taç boruları çelik yapıdan aluminyuma döndü. Bu bir avantajmı yoksa tehlike geliyorum mu diyor? Dayanım ve uzama ve burkulmaları çok farklı. Buradan bir kırılma yaşayabilirmi kişi kilolu olsun olmasın?

Eger bilginiz varsa bu konuda duymak isterim.Saygılar.

Tepki
1
Bisikletimi yeni aldım. Ön amortisör çok sertti ve yağlamak için bisikletçiye danıştım. Bana maşadaki iki kapakçığı söküp içine bol yağ sıkmamı söyledi dediği gibi yaptım. Ama ön freni sıktığımda gıcırdıyor(disk fren). Yardım edermisiniz ne yapmalıyım. Bisikletim Bianchi Star... :(