Maşadan gelen tak sesi!

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
Öncelikle iyi akşamlar daha alalı 2 ay olan sedona 720 bisikletimin maşasında ufak bir sorun var , maşa rst blaze ml marka. Normal olarak gündelik sürerken çukura veya kaldırımdan geçerken hiçbir ses gelmiyor frene basmadan giderken zorladığımda da ses gelmiyor lakin olduğu yerde frene basarken maşanın limitine son 3 4 cm kala ufak bir tak sesi geliyor sizce bu bir problem midir yoksa ben mi fazla takıntılıyım şimdiden hepinizin bayramını kutlarım :)

Scudo

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
@Umut AKAN

Fazla dert edecek bir şey yok. Bu olay neredeyse bütün ön amortisörlü bisikletlerde mevcut. Amortisör içindeki hareket eden milin dokunmasıyla "tok" sesi geliyor.

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
çok teşşekkür ederim zaten normal kullanımda değil durduğu yerde baya zorlayınca oluyordu

kursatihtilali

Aktif Üye
Tepki
75
İsim
Kürşat ERSOY
Bisiklet
Carraro
Merhaba hocam maşa amortisör sanirim; benim gidondan kilitlemeli, kilitledigimde bastirinca biraz icine giriyor bu normal mi? tam kilitlenmiyor mu yoksa? Kusuruma bakmayin 2 gundur kullaniciyim. Carraro sportive 227 bisikletim. Herkese iyi bayramlar.

Koray_Heybelide

Daimi Üye
Tepki
187
İsim
Koray TOK
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@kursatihtilali
Gidondan kilitli masa kullaniyorum.Normal kullanimda kilitliyken masa sabit,fakat ustten bir anda yuk verirsem ya da hizli bir cukurdan gecersem cok az icine giriyor(0,5cm)Buda sanirim emniyet icin olabilir.Kilitliyken hic oynamayan masa varmidir,sanirim yoktur.Belli bir yuk uzerinde tolere etmesi lazim.

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
Masasin ice doğru girmesi normaldir ama eger fazla girme yani 3 parmak gibi bir bosluk varsa belki bu bir sorun olabilir Talha Bey'in dedigi gibi kafaya cok takilacak bir sey yok hepinize iyi surusler ve iyi bayramlar

Sevgili abilerim sizin bisikletlerenizde masada asiri yuklenince normal surusun dışında yani masanin limitine 3 4 santim kala bir tok sesi geliyor mu

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Talha Ateş
Talha bey normalde hic bir masadan öyle ses gelmez, sahsen ben hic duymadim.

@kokomarmaris
Evet kilitliyken hic oynamayan masalar var.

@Umut AKAN
Masanin limitine 3-4cm kala demissin. Masanin limiti sizin gözünüzde neresi oluyor?

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
Masanin komple bitmesine 4 cm kala yada 3 4 parmak ama normal surerken ve yuklenirken olmuyor bisiklet dururken ve on fren sıkılıyken asiri yuklenince

Wagner

Üye
Tepki
0
İsim
Onur TATLI
Bisiklet
Giant
Bisikletimin üzerinde gelen RST Neon Pro MLO amortisörde benzer sorun vardı, özellikle yokuş yukarı hızlanmalarda her pedalda ses geliyordu, daha sonra aldığım RST Neon RLO da 2 ay içerisinde aynı sesi çıkarmaya başladı. Biraz da RST kronik problemi galiba...

Quandoria

Üye
Tepki
0
İsim
Emrah
Bisiklet
Salcano
Aynı problem bende de var tabi bu eğer bir problemse.
Benim bisikletim de salcona city life 10 HD.Maşa kilitli değilken mesela sürüş esnasında olmayıp ön frene basınca bisikleti öne doğru ilerletmek istediğimde amortisor içeri giriyor fakat took diye ses benimkinden de geliyor.
Maşadan kilitli zoom 120 mlo maşa..

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
Sevgili abilerim hepinize yorumlarınız için teşekkür ederim ne şanstır ki bu konuyu açtıktan sonra maşadaki ses kesildi :)

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
O tak sesini kesecek bir yöntem söyleyebilirim. Yayi cikarin ve üzerine yol bisikletinin ic lastigini gecirin ve yrine takin. %80 tik sesini keser.

Quandoria

Üye
Tepki
0
İsim
Emrah
Bisiklet
Salcano
Murat bey yorum icin tesekkurler . Yayi cikarmaak kolay midir?

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Quandoria
Evet kolay cikiyor, sol bacagin üzerindeki pastik vidayi cikarinca cikiyor. Yalniz dikat etmek gerekiyor, aslinda suntour'un o vidayi cikarmak icin özel anahtari var onla cikiyor, ama anahtarsiz cikaranlarda var nasil yaptiklarini bilmiyorum.

Onuresra

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Cannondale
Arkadaşlar bana bi yardım edin bu işaretlediğim yerlerde bisikleti sürüş halinde iken tümsek kasis çukur yerlerde geçerken çıt çıt ses geliyor du bi arkadaşımızın böyle bi sıkıntısı olmuş fabrika maşasını değiştirmişler ben bisikleti servise götürdüm bu işaretli yerlere kalin gres yağ sürdü ses biraz gitti bu ileride devam eder mi adam spacerlerin oraya gres sürdü bana bi yardımcı olun ne yapmalıyım

Dosyalar

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Onuresra
O sesin sebebi muhtemelen furş takımındaki boşluktur adam da boşluğu alıp bakımını yapmış sıkıntı yok yani. Ayrıca teller de kadronun içinden geçtiği için kasislerden veya çukurlardan geçerken kablolar içerde sallandığından dolayı kadro borusuna çarpıp ses çıkarır. Endişelenecek bir durum yok yani...

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
Bir üstteki arkadaşın da dediği gibi, furç takımı bakımsız- yağsız kaldığında bu tür seslere sebep olabiliyor. Ancak bakım ve yağlama yapıldıktan sonra da ses devam ediyorsa, muhtemelen furş takımındaki rulmanlarda sıkıntı olabilir ve değişmesi gerekebilir.

Onuresra

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Cannondale
@CeRKeZ yok hiç boşluk yok kadro içinden gelse bilirim ama masa çataldan geliyo daha 2 aylık bisiklet ya yokuş aşağı inerken sanki masa bağımsız ayrılıp gidecek gibi oluyordu yağladı o çit çit ses gitti amma direksiyon dönüş akışkanlığı da gitti hiç boşluk olmadığı halde o ses geliyordu yağladı ses gitti ileride yine aynısı devam edermi ki

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Onuresra
eğer çok sıktıysa direksiyonun dönmesi zorlaşır ki bu olmaması gereken bir durumdur.