Maşada boya kalkması

sefasahin

Aktif Üye
Tepki
88
Arkadaşlar merhaba,bisikletimde 2010 model fox maşa var.maşa borusunun köprüyle birleştiği yerde boya kalkması oluşmuş.Şuan 3-4 cm lik bir alanda fakat ileride çürüme vs yaparmı bilmiyorum.Boyatmayı düşündüm ama orjinali gibi olmamasından korkuyorum.Siz ne önerirsiniz.

Scudo

sefasahin

Aktif Üye
Tepki
88
Elektrik bandıyla yapılacak birşey değil.Resim yüklüyorum aşağıya,
https://i.hizliresim.com/ayJPQd.jpg

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@sefasahin

Şaft borusunun etrafını ince bir zımpara ile zımparalayın. Yan kısımlara gelmeyecek şekilde. Daha sonra yan kısımlardan bant ve naylon ile etrafını kaplayın. Sprey boya ile bir iki dokunuş yeter. Duruma göre üzerine bir iki kere de boya koruyucu vernik türünde bir müdahalede bulunabilirsiniz..
Kısaca resimde görülen bölgeyi bir pas sökücü ya da kola ile temizleyin sonrada sadece görülen bölgeyi açık bırakın ve boyayın.

(link)

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
kola ile de temizleniyormu yahu

Ahmet Özcan

Aktif Üye
Tepki
60
Bisiklet
Mosso
Bu tip boya otomobillerde uygulanan boyayla aynı.O yüzden bu boya üzerinde yapılacak tadilat da aynen otolarda olduğu gibi olmalı.Boyanın attığı bölge biraz daha genişletilerek boya keskin bir spatula yada benzer bir şeyle kavlatın daha sonra ince(sıfır) bir zımpara ile korozyon kalmayıncaya ve metal temizleninceye kadar zımparalayın.daha sonra bölgeyi tiner ile temizleyin ve temiz bölgeye önce oto boya astarı tamamen kuruduktan sonrada maşa ile aynı rengte oto boyasını uygulayın.Boyadan hemen önce kaborta bantı ile astar ve boyanın taşmaması için temizlenen bölgenin etrafını kapatın.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@Cem Ç.

Kola üzerindeki pası söker. Daha sonda hafif bir zımpara.. Ondan sonra da sprey boya ile boyanması şeklinde anlattım ama devrik cümle mi oldu acaba?.. :):):):)

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@SerkanH

margarinde sürüp güneşte bırakınca pası söküyor. wd40 ve wurth de işe yarar tabi. kolanın pası söktüğünü bilmiyordum bir daha içmem artık :D