Maşada 9 mm QR veya 15 mm Sokma mil. Sizin tercihiniz hangisi?

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.305
Bisiklet
Scott
Merhabalar,

Önceleri daha çok enduro, DH bisikletlerin kadro ve maşalarında görmeye alışık olduğumuz sokma mil (thru axle) teker montaj sistemini artık yeni nesil birçok MTB kadro ve maşasında da görmeye başladık.

Peki ya sizin kullandığınız maşadaki montaj sistemi hangisi? Sokma mil kullanan arkadaşlar, özellikle manevra yaparken maşanın yol tutuşu ve esnemezliğiyle ilgili deneyimlerini dile getirip, QR sistemle bir kıyaslama yapabilirler mi?

Bu başlık altında deneyimlerinizi paylaşırsanız, yeni maşa almak isteyen arkadaşlara da yol göstermiş olursunuz...

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Sokma miller çok daha sağlam olabilir bence. Bir keresinde yolda giderken velotec marka qr göbeklerimden arka taraf tam ortadan çat diye kırılmıştı ve yolda kaldım. Tabi deore xt göbekse qr ile çöllerde, dağlarda 70.000 kilometre giden milli turcumuz var. Ayrıca lastik patladığı zaman birkaç saniyede jantı bisikletten ayırabiliyorsunuz. Bence kaliteli bir qr ile herşey yapılır.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@yokgibi
Hocam anlatayım o zaman, tekerleği sökerken mandalı açıp söküyorsak işte o sistem 'qr' oluyor. Ve bu mandalın içinden geçtiği milin çapı ise 9 milimetre. Sokma mil dediğimiz olayda ise göbek milinin içerisinden geçen mil 15 milimetre başlıkta bahsedilen. Sadece mandalı yok mili sokup çeviriyorsunuz o kadar. :)

yokgibi

Aktif Üye
Tepki
89
İsim
Numan U
Bisiklet
Sedona
Mandallı sistem tamam.
Ama Mili sokup çevirmek mi?
Yani milin ucunda somun falan, sadece yok sok çevir öyle mi? Vay be

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Tabi bahsettiğim ölçüler göbek milinini taktığımız yerin çapı, bu arada hem göbeğin milinin takıldığı yere hemde göbek miline neden mil diyoruz bilmiyorum. İkisinede mil diyorum ben, hatta çok kişi öyle diyor. :D

@yokgibi
Hayır sokma mili vida gibi düşünebilirsiniz, maşanın bir bacağındada somun var gibi düşünün.

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.346
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Sayin @KitapSever, bu sokma millerin mandallilarini da gormustum ben. Mili sokunca sanki vidaliyormus gibi bir sure mandali cevriliyordu. Acaba farkli bir sekilde mi calisiyorlar?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@CmlCLK
Hocam mandal tarzlarında olanları da var, mandallıya sonradan dönüştürülerde var ve mandallıdan sokma mile dönüştürülenleri de var.

@CmlCLK Ama mantık hep aynı, ayar derdi olmadan milimetrik olarak yerine oturuyor. Disk fren için qr mandalı yok sağa kaydı yok sola kaydı derdi yok. Ayrıca çok çok sağlam sistemler, qr mandallı arka göbeği kırıp yolda kalmıştım 2 yıl önce.

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.346
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Dag inisi gibi agir sartlarda kullaniliyorsa bence sokma mil daha iyi. Haricinde luzumsuz goruyorum ben.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
Benim quick release arka göbek mili 6000 km'de kırıldı. Yerine sokma mil takıldı. Bisikletçi sokma milin daha sağlam olduğunu söyledi. Kaç km fark olur iki milin kullanım ömrü arasında? (benzer kalitedeki qr ve sokma için konuşuyorum yoksa shimano deore qr çin malı markasız sokmalıdan daha sağlam tabi ki de)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Knight Rider
Çevirici mi kullandınız hocam, çünkü normalde kadronun uyumlu olması gerekiyor sokma mile. Bahsettiğiniz sistem somunlu sistemse o sokma mil değil. Benim göbekte 1000 kilometrede kırıldı, bende somunluya çevirdim kesinlikle daha sağlam oldu. Ama bir deore göbek yolda bırakmaz bence.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.388
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@KitapSever
Hocam 9mm aksin icindeki delikmi yoksa QR in kendi milimi ve ayrica sokma millerde mandalli versiyon yok demissiniz yani bunlar sadece alyanla yad her hangi baska bir seylemi ceviriyorsunuz?

@KitapSever
Yani anladigim kadari ile Sokma mil olarak mandalli yok ama adaptörlerle dönüstürüle bilen mekanizmelermi var?
Disk fren icin QR mandali yok derken tam anlayamadim, aciklarsaniz sevinirim ve cok cok saglam derken QR kiriliyor ve sokma mil kirilmiyorm?

@KitapSever
Bu masalarin ucuzlarini bulmak mümkün degilmi mesela 400-500TL ye falan?

Hocam sorularima aciklik getiriseniz sevinirim ki bizlerde bilgilenmis oluruz.

Murat Cömez

Tepki
19.388
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@KitapSever
Komik olan nedir??? Anlamadim

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Murat Cömez
1.si disk fren ayarından bahsettim, disk fren uyumundan değil.
2.si qr mil ve sokma mil farkını bildiğin halde neden soruyorsun?
3. sü aklın sıra dalga geçmek istemişsin, koca koca adamlarsınız yakışıyor mu rehberlik etmek varken?
4.sü qr ile sokma mil arasındaki teknik bilgileri biliyorum, sadece yukarıdaki arkadaşa normal bir şekilde 'basitçe' anlatmaya çalıştım.
5. Si bilgiler burada, (link)
6.sı sokma millerin mandalı olan modelleri ve sadece alyan ile sabitlenen modelleri var. Tabi vida olarak alyanlı vidadan bahsediyorum.

Murat Cömez

Tepki
19.388
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@KitapSever

1. Benim sorum ise uyumluluk ve disk ayari degil. Siz tam olarak "Disk fren icin QR mandali yok" demissiniz bunun ayar ve uyumlulukla ne alakasi var?
2. Benim bildigimi nerden biliyorsunuz ve ayrica sizin yazdiklarinizdan farkli oldugu icin yanlis bilgim oldugunu düsünerek size sordum.
3. Aklin sıra degil akliniz olacakti, daha sizinle oturup cay ictigimizi ve senli benli oldugumuzu hatirlamiyorum ve dalgada gecmedim, adam gibi sorular sordum.
4. Bilginizede saygi duyudugum icin bende size sorular sordum. Ne var bunda ben biliyor olabilirim ama belki bilmedigim seyleri siz daha biliyorsunuz ki size soru sordum.
5. Bana link lazim degil sagolun.
6. Sunuda siz yazmissiniz "Sokma mil dediğimiz olayda ise göbek milinin içerisinden geçen mil 15 milimetre başlıkta bahsedilen. Sadece mandalı yok mili sokup çeviriyorsunuz o kadar" simdide olan modelleri var diyorsunuz.

Neyse hersey icin tesekkürler, daha fazla tartismaya gerek yok. Iyiy geceler size.