Maşa sertlik ayarı

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Özcan AYDINOĞLU tarafından paylaşıldı.

 1. Özcan AYDINOĞLU

  Özcan AYDINOĞLU Yeni Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2007
  Mesajlar:
  45
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Herkese merhaba,
  Benim kafama takılan basit bir konu var. Forumda farklı yerlerde konuyla ilgili çeşitli açıklamalar vardı ama yeterli bilgi donanımına sahip olmadığım için bu teknik açıklamları anlayamadım.
  "Rock Shox Dart Two" model bir maşa kullanıyorum. Maşayı en sert konuma da getirsem en yumuşak konumada getirsem gözle görülür bir fark hissetmiyorum. (Bu arada maşa belki yalış bir ifade oldu amortisör demek daha doğru sanırım)
  Acaba bu ayar hangi şekilde kendini hissettirir. Ben ayarı farklı konumlara getirerek kendi ağırlığımla (-ki 64 kiloyum) test etmeye çalışıyorum.
  Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...
   
 2. Emre Ede

  Emre Ede Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  572
  Beğeniler:
  227
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Seviye:
  maşayi en sert konumdan en yumuşak konuma yada tam tersini yaptıktan sonra aradaki farkı gözle yada amörtisörü yaylandırarak hissetmemek çok zor bi ihtimal...büyük ihtimal bi sorunla karşı karşıyasın, ama o sorunun ne olduğunu anlatcak kadar deneyime sahip değilim :D ( ama aklıma gelen ilk şey, sertlik hafiflik ayarını yaptığın kapağın yerinden cıkmış olması.sen nekadar cevirirsen cevir döner ama maşada hiçbi farklılık olmaz ) diğer arkadaşları beklersen, soruna cvp bulursun iyi forumlar ;)
   
  Özcan AYDINOĞLU bunu beğendi.
 3. #3
  Özcan AYDINOĞLU

  Özcan AYDINOĞLU Yeni Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2007
  Mesajlar:
  45
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Sevgili Emre,
  Aynen anlattığın gibi eksi işaretine doğru çevirdiğimde kapak sona dayanıyor ancak artı işaretinde son noktayı bulamıyorum ayrıca bu düğmeyi sert kısma doğru çevirmekte oldukça zorlanıyorum. Bisikleti alalı 3 gün kadar oldu.
  İlgin için ayrıca teşekkür ederim.
   
 4. Hasan Çağri

  Hasan Çağri Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  4.590
  Beğeniler:
  5.102
  Şehir:
  Bostancı, İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Kapağın en sert konumda stop etmesini yada o yöne dönmesini sağlayan tırnakta sorun olabilir... O maşayı kullanmadığım yada içini açmadığım için çok detaylı bilgi veremiyorum...
   
  Özcan AYDINOĞLU bunu beğendi.
 5. #5
  Özcan AYDINOĞLU

  Özcan AYDINOĞLU Yeni Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2007
  Mesajlar:
  45
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Sevgili H.Çağrı aslında nerede problem olduğundan çok problemin var olup olmadığı benim için önemli. Konu başlığında test etme yöntemimi anlattım ama bu yöntemin doğru bir yöntem olup olmadığını bilmiyorum. Kısaca değinmek gerekirse kapak artı işaretine doğru çevirdiğimde son noktaya ulaşmıyor ve en yumuşak noktada hissedebildiğim esneme ile farklı sertlik noktalarında hissedebildiğim esneme arasında gözle görebildiğim bir fark yok.
  Yani aslında başlığı açmamın nedeni ben kendi ağırlığımla farklı sertlik ayarlarıyla maşaya yüklendiğimde amortisörün esnemesi arasında cm cinsinden bir fark görmelimiyim. (Sn Emre gözle görülür bir fark olması gerektiğini yazmış kendisine de bu vesile iler tekrar teşekkür ederim.)
  Muhtemelen bu gün bisikleti aldığım yere gidip farklı bisikletlerde bunu aynı yöntemle test ederim.
  Yardımınız için teşekkürler.
   
  Emre Ede bunu beğendi.
 6. Emre Ede

  Emre Ede Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  572
  Beğeniler:
  227
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Seviye:
  özcan abi bi sorun söz konusu, sertlik ayarını yaptıktan sonra kendi kilonla uzerine yuklediğinde maşanın sert yada hafif olup olmadığını anlayabilirsin, yani hissedilir bi fark oluşur...dediğine göre maşanın sertlik yumuşaklık kapağında sorun var, çağrı abinin dediği doğru, tırnakta bi sorun olabilir, aldığın bisikletçiye gösterirsen sana yardımcı olacaklardır :) bende sana kibar uslubundan dolayı teşekkür ederim özcan abi iyi forumlar :)
   
 7. Hasan Çağri

  Hasan Çağri Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  4.590
  Beğeniler:
  5.102
  Şehir:
  Bostancı, İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  O zaman sorunuza şöyle cevap verebilirim;

  Eğer sertlik ayarını yapmayı sağlayan mekanizmanın + yani sert yöne giden taraftaki tırnağı kırılmışsa siz ne kadar çevirirseniz çevirin sertleştirmez ve boşa döner dolayısı ile maşanız sertleşmez sizde bir fark oluşmadığı için bunu algılayamassınız doğal olarak...

  Yani test yöntemizin doğru, çünkü çevirip sertleştirdiğiniz zaman bastırdığınızda bunu hissetmeniz lazım ama sorun varsa sertleşmez ve boşa dönebilir... Hatta tırnak kırılmış ise zaten en yumuşak konuma gelip orada takılı kalmış bile olabilir siz o konuma getirdiğinizde...

  Ayrıca maşanın sertlik yumuşaklık ayarı o maşalarda biraz konfor amaçlı olup kilonuza göre ayar yapmam mümkün gözüksede pek verimli sonuç alamayacağınız bir ayarlama olacaktır...
   
 8. HaliliOzturk

  HaliliOzturk Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  7.281
  Beğeniler:
  9.882
  Seviye:
  Aslında amortisörlerde SAG denen bir sistem söz konusu. Nedir bu SAG?
  Yaylı, havalı, elastomerli vs vs li neli olursa olsun (yaylı ve elastomerlilerde sertlik ayarı şart) her amortisörde bir çökme payı vardır. Yani bisikletin sürücüsü bisikletin üzerine bindiği anda, amortisör bir miktar çöker. İşte bu çökme miktarı çoğu üretici tarafından toplam çalışma mesafesinin %20'si kadar verilir.
  Bu mesafeyi ayarlamak için, amortisörünüzün bir bacağına bir adet kablo cırtı takın. Bu cırtı en aşağıya indirip, bisikletin üzerine binin. Yalnız binerken bisikleti fazla oynatmamaya, zıplatmamaya dikkat edin. Tabi ki mesafe de almayacaksınız. Sonra inip, kablo cırtının çıktığı mesafeyi ölçün. İşte bu mesafe, SAG mesafesi yani amortisörün çökme miktarıdır. Bu miktar toplam çalışma mesafesinin %20'sine gelecek şekilde amortisörünüzün sertliğini, hava basıncını vs ayarlayabilirsiniz.

  Özcan Bey siz de bu ölçme yöntemini kullanarak amortisörünüzün gerçekten sertleşip sertleşmediğini kontrol edebilirsiniz. Nihayetinde eğer en sert ve en yumuşak ayarlarda da amortisörünüz aynı mesafede çöküyorsa orada bir yanlışlık var demektir :).
   
  Özcan AYDINOĞLU bunu beğendi.
 9. #9
  Özcan AYDINOĞLU

  Özcan AYDINOĞLU Yeni Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2007
  Mesajlar:
  45
  Beğeniler:
  47
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Arkadaşlar az önce Erdoğanlar Bisiklet'ten Lütfü abiyle görüştüm. Lütfü abi sağolsun değişik maşalar ve değişik bisikletler üzerinde uygulamalı örneklerle konuyu anlayabileceğim dilden izah etti.
  Sizin açıklamalarınız ve lütfü abinin yardımıyla kafamda her hangi bir soru işareti kalmadı.
  Hepinize teşekkür ediyorum.
  Sevgili emre iltifatın hakkında söyleyebileceğim tek şey "o sizin güzelliğiniz" dir.:D
  Şaka bir yana forumun genel uslubu ve takdir edilecek seviyeli duruşuna uygun davranabiliyorsam ne mutlu bana...
  Hoşçakalın

  Sevgili Arkadaşlar,
  En sonunda problemimi ayar düğmesini kırmak suretiyle çözdüm. Şimdi bana bir adet rock shox dart 2 model kapak lazım. Lütfü abi araştırmaya başladı bulunması zor olabilirmiş. Nereden temin edeceğimi bilenlerin veya duyanların fiyat belirterek haber vermesi mümkün olursa çok sevinirim.
  Hepinize sevgiler.
   
  HaliliOzturk bunu beğendi.
 10. Kaganglc

  Kaganglc Yeni Üye

  Yaş:
  18
  Kayıt:
  15 Eylül 2016
  Mesajlar:
  9
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  Erzincan
  Adı:
  Kağan
  Bisiklet:
  Diğer
  Baştan yazayım bisiklet Kron TX300, süspansüyon sertlik ayarı yok ve sertliği baya bi fazla, bu maşa dedikleri şey hakkında hiçbir fikrim yok ama arabalarda süspansüyon sertliğini ayarlamak için yağın kalınlığı ve inceliğini değiştiriyorlarmış, ben bisikletimin maşa yağını incesiyle değiştirsem biraz da olsa yumuşama olur mu sizce deneyen, böyle birşey duyan var mıdır?
  (Bisikletten pek anlamam yanlış birşeyler söylediysem affola)
   

İlginizi Çekebilir

andy-schleck-tour-de-france-2011.jpg
1988 İtalya turunda Andy Hampsten’in Passo di Gavia tırmanışı efsanedir. Hampsten, o tırmanışta pembe mayoyu ele geçirmişti, ancak, turun bitmesine hala 8 gün vardı ve Gavia etabını kazanan Erik...
2.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...
upload_2016-5-10_14-56-31.png
İki hafta önce yol grubuyla buluştuğumda benim yaşlarda Serdar adlı bir arkadaşın bir iki ay önce koroner bypass ameliyatı olduğunu öğrendim. Doktorunun tavsiyesi üzerine sahilde çok düşük tempo...