Maşa oynuyor

OnurCG

Aktif Üye
Tepki
60
Bisiklet
Salcano
diğer bisikletin ön frenini sıkıp gidonu ileri geri ittirince maşa ileri geri oyunuyor çok sinir bozucu nedeni ne yapılırmı

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@O.ASTRO:)) Panik yok ;) Boğazdan iyice sık baktın hala oynuyor boğaza spacer yani yükseltici halka ekleyerek gidonu yükseltip iyice sık düzelir...Önemli bi problem değil ;)

Koray_Heybelide

Daimi Üye
Tepki
187
İsim
Koray TOK
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
İc bacakla dis bacagin birbirine gectigi kisimdami var.
Bende de var.
(link)

OnurCG

Aktif Üye
Tepki
60
Bisiklet
Salcano
cevaplarınız için teşekkürler

M.Fatih

Daimi Üye
Tepki
370
İsim
M.Fatih
Bisiklet
Mosso
@O.ASTRO:)) Masayı söküp dağıttim iki gün önce ve iki gundur toplamaya uğraşıyordum aynı sorun bende de oluyordu. Yapman gereken şu maşa borusunun içinde siyah plastik konik bir parça var o parça maşa borusuyla kadro deliği arasına girip boşluğu kapatmayı sağlıyor o parçayı yerine yeniden yelestirmen gerekebilir

• Beğen
Tepkiler: OnurCG

OrhanOzkaya

Aktif Üye
Tepki
283
İsim
Orhan ÖZKAYA
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende maşayı söktüm ses geliyordu temizledim tekrar taktım önceden ileri geri çok az oynuyordu şimdi baya oynuyor ne yapmam lazım bir türlü beceremedim yardım ederseniz sevinirim

yavuzkosar

Kendi halinde bir yaşayan.
Tepki
3.122
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende maşayı söktüm ses geliyordu temizledim tekrar taktım önceden ileri geri çok az oynuyordu şimdi baya oynuyor ne yapmam lazım bir türlü beceremedim yardım ederseniz sevinirim
Gidon boğazında ki gerdirme vidasi olan vidayi sıktığınizdan emin olun, bunu yaparken maşanin kadroya tam oturduğundan da emin olmalısınız. Turuncu renkle işaretledim. IMG_20200713_092938.jpgIMG_20200713_092835.jpg

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
@OrhanOzkaya @yavuzkosar arkadaşın isaretlediği en son resimdeki alyan vidanin geçtiği kapağın altında çiçek tabir edilen parça var. O parçayı biraz içeri çakın o yukarı çıktığı için alyanı ne kadar sıksanız da maşa tam oturmuyor olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Aybek Cihan

OrhanOzkaya

Aktif Üye
Tepki
283
İsim
Orhan ÖZKAYA
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Şerif Feridun Hah tam olarak orası oturmuyor böyle ufaktan 2mm gibi dışarıda kalıyor neyle çakmak gerekir birde ben temizlerken sadece gress sürdüm başka birşey ile yağlamaya gerek var mı ?
@yavuzkosar Resimler için teşekkür ederim çok faydası oldu
IMG_20200713_092938.jpgSarı işaretlediğim yerde 2mm kadar açıklık kalıyor boruyu tutan parça tam girmiyor

• Beğen
Tepkiler: yavuzkosar

SpirituaL

Daimi Üye
Tepki
1.011
İsim
Eray
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
En üstteki alyanı sıkmadan önce gidon boğazındaki, maşa borusuna sabitlemeye yarayan 2 alyan başlı vidayı gevşetmek gerek. Onları gevşetip cap'teki alyanı sıktığında maşa otomatik olarak sıkışacaktır.

OrhanOzkaya

Aktif Üye
Tepki
283
İsim
Orhan ÖZKAYA
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Onları Gevşetip sırası ile yapıyorum fakat her ne kadar sıkarsam sıkayım işaretlediğim yerde hem boşluk oluyor hemde maşa ileri geri sallanıyor bilyeleri sağlam bütün parçalar yerli yerinde ama olmuyor

SpirituaL

Daimi Üye
Tepki
1.011
İsim
Eray
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Onları Gevşetip sırası ile yapıyorum fakat her ne kadar sıkarsam sıkayım işaretlediğim yerde hem boşluk oluyor hemde maşa ileri geri sallanıyor bilyeleri sağlam bütün parçalar yerli yerinde ama olmuyor
Tepedeki vida sıkılıyor mu yoksa bir yerden sonra boşa mı dönüyor?

Bahsettiğim parça budur.

Çiçek somun vida kanalı çiçeklerden ayrılmış ve boşa dönüyor olabilir. Bu durumda değişmesi gerekir.

OrhanOzkaya

Aktif Üye
Tepki
283
İsim
Orhan ÖZKAYA
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
IMG-20200713-WA0010.jpgIMG-20200713-WA0011.jpgIMG-20200713-WA0004.jpgBöyle açıklık kalıyor arada oda oynamaya sebeb oluyor galiba

SpirituaL

Daimi Üye
Tepki
1.011
İsim
Eray
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tepedeki alyan vida sıkıldığında maşa kendisini yukarı çeker ve o boşlık kapanır. Eğer sımsıkı sıkılıyor ve kapanmıyor ise
@OrhanOzkaya @yavuzkosar arkadaşın isaretlediği en son resimdeki alyan vidanin geçtiği kapağın altında çiçek tabir edilen parça var. O parçayı biraz içeri çakın o yukarı çıktığı için alyanı ne kadar sıksanız da maşa tam oturmuyor olabilir.
Bu çözüm denenmeli.

Busöylediklerim daha önceden sağlam olduğu varsayımına dayanıyor.

Eğer ikinci el vs yeni bir bisikler ise ve daha önce söylediklerim sorunu çözmüyor ise ekstra spacer ( gidon yüksekliğini ayarlamaya çalışan yüzük benzeri parçalar) eklenmesi denenebilir.

• Beğen
Tepkiler: OrhanOzkaya

OrhanOzkaya

Aktif Üye
Tepki
283
İsim
Orhan ÖZKAYA
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@SpirituaL Tamamdır hocam bi deneyeceğim akşam

Tepki
8
İsim
çağan
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Tepki
18
İsim
umut
Bisiklet
Salcano
Ya selam herkese yeni konu açamadım için buraya yazicam ama , Salcano astro kullanıyorum mtb olarak , ve süspansiyonun kecesi varya o kısım parça olarak çıkıyor geri taktım bir kaç defa ama nafile , ben napicam nasıl cozucem bu durumu ya ?