Maşa kısaltma hakkın da

Orhan Yıldırım

Daimi Üye
Tepki
98
Merhabalar, elim de kadroyla beraber aldığım; Rock Shox - Tora 302 serisi bir maşa var. İzmir kemeraltın da x bisiklet firmasına o-ring lerinin değişmesi, bakımı ve 130mm olan maşamın 100mm yapılmasını istedim ve teslim ettim aradan bir hafta geçti ve babam maşayı eve getirdi, maşa hala 130mm di. Telefon la aradım, görüştük ve cumartesi günü kısaltmak için anlaştık. Maşa yı götürdüm ve havasını tamamen indir di beyefen di, böyle kullan zaten bisiklete bindiğinde kendiliğinden kısalır falan dedi birde kısaltmanın başka bir yolu olmadığını ve istediğim taktirde yağı azaltacağını bunun da sorun çıkartacağını söyledi, bende maşanın arkasında ki hava basınç ve yükseklik oranlarını gösterdim bunu yapabilmemiz için kilit mekanizmasının çalışması lazım dedi(resmi aşağıda vericem) ve bu maşanın kilit mekanizmasıda bulunmuyor dedi, bende havasını bastırıp eve geri döndüm ve sadece zamanımdan olmuş oldum.
(link)
-Resim Temsilidir-
Sorum şu: Kilit mekanizması olmadan bu maşa kısaltılmaz mı? Kulaktan duyma olarak aldığım bilgilere göre alttan yüzük koyuyorlar, bunu da söyledim ancak seni kandırıyorlar dedi, eğer kısaltma işlemi uygulanabiliyorsa haftaya seda bisiklete gideceğim, bu uzun yazıdan ötürüde özür dilerim :)

Scudo

Enis Özer

Daimi Üye
Tepki
58
Bisiklet
Sedona
İyigünler size şöyle söyliyim maalesef bir süspansiyonu orijinalini almış gibi kısaltmanın yolu yok. Evet spacer atıyorlar ancak o gerçek olarak bir kısaltma değil yalnızca maşanın hareket kabiliyetini kısıtlayarak çalışmasını engelliyorlar o kadar yani kısalmıyor. Ayrıca kısaltmak neden istiyorsunuz onu anlamadım, çalışma mesafesi fazla olan süspansiyon daha konforludur. Bu arada spacer olayıda bildiğim kadarı ile yaylı maşalar için.

• Beğen
Tepkiler: Orhan Yıldırım

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
sadece belirli model maşalarda 80-100mm, 80-100-120mm gibi spacer yardımıyla maşa içinden çalışma mesafesini kısaltma oluyor.
u-turn tada talas vb özellikli maşalarda 85-110, 100-120-140 gibi çalışma mesafesi ayarlanıyor.
sizin maşanızda bu olmayabilir. hava ile yapılacak iş değil ve tabloda verilenler çalışma mesafesi değil, kilonuza göre üst taraf ve alt taraf hava basınç tablosudur.

• Beğen
Tepkiler: Orhan Yıldırım

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Havalı maşalarda da kısaltıdığını bu forumda okudum bizzat gördüm. :)

Orhan Yıldırım

Daimi Üye
Tepki
98
@Enis Özer
Dirtjump veya street denilen tarzlarda kullandığımdan çalışma mesafesinin max. 100mm olması gerekiyor, bu sebeple yardım istiyordum. Teşekkürler
@temucin90

Aydınlattığın için teşekkür ederim temuçin abi, lastikler için ayrıca...
Peki spacer lar la kısaltmak mümkünmü, yada başka bir şekilde ben bunu merak etmiştim

• Beğen
Tepkiler: temucin90

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Şu manualde 17. sayfada hareket mesafesi ayarının spacerlarla nasıl yapılacağı gösterilmiş:

(link)

Enis Özer

Daimi Üye
Tepki
58
Bisiklet
Sedona
@Orhan Yıldırım

Ben süspansiyonumun 130mm çalışması için nelerimi vermezdim :D Dart 3 100mm kullanıyorum, yakın zamanda aldım ve 120mm çok çok aradım ama bulamadım. Dirt Jump'ta 100 mm kullanıldığını bilmiyordum. Bir arkadaşımın 120m süspansiyonunu kullandım ve çok hoşuma gitmişti.

atakibrahim

Forum Bağımlısı
Tepki
302
(link)
Maşa traveli kısaltması hakkında daha önce çalışma yaptım gerekli bilgileri verebilirim...