Maşa (amortisör) hakkında bilgisi olan?

Tepki
43
Genelde okuduğum yorumlarda dandik amortisör olacağına hiç olmasın daha iyi gibi sözlerle karşılaşıyorum. Amortisör kalitesi hakkında pek bi bilgim yok. mesela carraro 230 modelindeki amortisör yeterli midir? Yoksa yaklaşık 1,5 kg kazanmak için 330 modeli mi tercih edilmeli? Son olarak düz maşa genel olarak çok rahatsız eder mi konfor bakımından?

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: hogutmen
Scudo

suzun7

Aktif Üye
Tepki
239
İsim
Sercan Uzun
Bisiklet
Salcano
Dandikliğinden ziyade gereksiz ağırlık olarak gözüktüğü için düz maşa tavsiye ediliyor.Asfalt ve çok engebeli olmayan yolları kullanıyorsan düz maşa almak bence daha mantıklı.Bende de vardı hiç kullanmıyordum direk yol bisikletine terfi ettim.

Tepki
43
Peki bozuk yollarda da kullanacak olsam bana ne kadar katkısı olur? Eğer yeteri kadar iyi bi kalitede değilse ve büyük bi katkısı olmayacaksa bende gereksiz ağırlık olarak göreceğim. Ancak yeterli konforu bana sunacak kapasitede mi onu bilmek istiyorum.

Burak_Cakir

Daimi Üye
Tepki
551
İsim
Burak Çakır
Bisiklet
Ghost
bozuk yolda çalışması iyi değilse bileklerde ağrı yapar. güzel çalışıyorsa yol ne kadar bozuk olursa olsun yoldaki taşları hissetmessin. ağırlık kısmı ayrı bir mevzu . hafif olmasından ziyade çalışması daha onemli. havali bir maşa alırsan işini gorür . ne kadar üst seviye alırsan o kadar hafif olur. bence ağırlığına bakma giriş seviyesinde bir havalı maşa işini gorür.

Tepki
43
Yorumlarınız için teşekkürler Sercan Bey ve Burak Bey. Başka görüşü olan arkadaşlar varsa alabilirim...

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
55HBD bey, ben hem Yol bisikleti hem de Mtb kullanıyorum. Yol bisikletinde haliyle düz karbon maşa var. Tirteşimlerin en az %10 luk bir kısmını emiyor. Ancak konfor aramamak gerekiyor performans isteniyorsa. Sonraki gün Mtb ile işe gidiyorum. Havalı maşa kullanıyorum. Mercedes kullanıyormuşum gibi geliyor. Tek farkı 126bis motoru takılmış bir Mercedes.. :)

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@SerkanH
:D takipteyim farkindaysan :D bana salça demeyecektin abiiiiii :D

Oklüzal Builder

bisiklet
Tepki
1.844
İsim
İsa
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Düz kadrolu bir bisiklete konik kadrolu maşa takmak için aparat , adaptör var mı acaba? Bir de 29 jant bir bisiklet için havalı veya hidrolik maşa ilanı varsa ilgilenebilirim. QR olması lazım

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Düz alinborusu olan bisiklete altdaki adaptörü kullanarak konik saftli masayi takabilirsiniz.

305304-00-d-626355.jpg

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.867
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Düz kadrolu bir bisiklete konik kadrolu maşa takmak için aparat , adaptör var mı acaba? Bir de 29 jant bir bisiklet için havalı veya hidrolik maşa ilanı varsa ilgilenebilirim. QR olması lazım
Adaptörlü furçlar var. Alın borusu, ortasına doğru daralmıyorsa bu furçla konik maşa kullanılabilir. Eğer daralıyorsa konik maşa takmanızı tavsiye etmem.

Oklüzal Builder

bisiklet
Tepki
1.844
İsim
İsa
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.875
İsim
Hakan Engin
internete yazdım da 1803 01 modelleri var fark eder mi acaba ? bir de daha ucuz bir markası var mı bildiğiniz , bu biraz pahalıymış da ...
Merhaba, aynı adaptör furş takımından benim de ihtiyacım vardı, aliexpress den Ztto diye bir markayı aldım henüz gelmedi denemedim ama çok satılan iyi yorumlar almış bir ürün, isterseniz bir bakın :
(link)

Oklüzal Builder

bisiklet
Tepki
1.844
İsim
İsa
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba, aynı adaptör furş takımından benim de ihtiyacım vardı, aliexpress den Ztto diye bir markayı aldım henüz gelmedi denemedim ama çok satılan iyi yorumlar almış bir ürün, isterseniz bir bakın :
(link)
Yani düz alınlı bisiklete konik maşa takabilmemizi sağlıyor değil mi hocam ? Öyleyse işime yarar teşekkür ederim. Peki ölçüleri falan nasıl ölçüyoruz acaba neye göre alıyoruz?

TeamO2.cc

TeamO2.cc
Tepki
10.645
İsim
TeamO2.cc----Strava----
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben daha yeni aldım.
(link)

• Beğen
Tepkiler: Oklüzal Builder

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.875
İsim
Hakan Engin
Yani düz alınlı bisiklete konik maşa takabilmemizi sağlıyor değil mi hocam ? Öyleyse işime yarar teşekkür ederim. Peki ölçüleri falan nasıl ölçüyoruz acaba neye göre alıyoruz?
Evet düz alın borusuna konik maşayı takmak için.
Ölçülere şuradan bakabilirsiniz :

ztto.jpg

• Beğen
Tepkiler: Oklüzal Builder

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Ben size bunu bir misal olarak verdim tabiki daha ucuzlari vs var. @ratm ve @TeamO2.cc nickli arkadaslarin sunduklari mesela ucuz ve sizin kadroya uyuyorsa alinir.

1. Sizin kadro 1" mi yoksa 1 1/8" mi öncelikle bunu bilmek lazim
2. Ahead furjmu yoksa Semi integralmi
3. Alinborusunun alt tarafki yatagin oturdugu yerin capini ölmeniz gerekiyor.

Tepki
0
İsim
Selim Sümer
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Katlanır
IMG_20230107_174342.jpg
Ben sanırım bilmeden böyle bir bisiklet aldım. Geotech fold up 26d 26inc markalı. Amortisörü kitlenmiyor. Çok yumuşak. Kime danışacağımı da bilmiyorum yanlış yere yazdıysam özür dilerim. Acaba bunu bir aparatla kitleyebilir miyim? Katlanabilir bisiklet almak istedim çünkü üniversitede-yurt-yakın şehirlere ve ilçelere ulaşım kolaylığı olur otobüsle de taşıması kolay olur benim için ama sanırım yanlış yapmışım. Bari maşayı kitleyebilsem çok mutlu olacağım. Araştırmadan aldım sonradan anlayınca geç oldu çok üzüldüm. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim