Mars'a gidecek eleman aranıyor!!!

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Murat EVGİN tarafından paylaşıldı.

 1. Murat EVGİN

  Murat EVGİN Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Kasım 2004
  Mesajlar:
  1.014
  Beğeniler:
  1.061
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Rus uzay ajansı, Moskova'dan ayrılmadan Mars'a yolculuk deneyimini yaşamak isteyen denekler arıyor. Gönüllüler arasından seçilecek altı kişi, 500 gün boyunca, bir uzay mekiği şeklinde düzenlenmiş bir kapsüle kapatılacak.
  BBC Moskova muhabiri Aryom Liss'in haberine göre, bilimadamları bu şekilde gezegenlerarası bir uzay yolculuğuna katılmanın insan psikolojisi üzerindeki olası etkilerini değerlendirmek istiyor. Kurum, dünden itibaren başvuruları kabul etmeye başladı.

  Moskova'da inşa edilen "Mars seyahati modülü" aslında daha çok "Biri bizi gözetliyor" tarzı televizyon programlarının setini andıracak. Her köşeye kapalı devre kameralar ve mikrofonlar yerleştirilmiş olacak.

  Ancak gerçek bir uzay gemisindeymişçesine, ekibin dış dünyayla tüm bağlantıları kesilecek. Bu deneyi hazırlayan bilimadamlarının kafasını kurcalayan başlıca konu, altı deneğin 500 günü dış yardım olmadan geçirip geçiremeyeceği. Uzun bir uzay uçuşunun yaratacağı rutin düzenle ve beklenmedik sorunlarla nasıl başa çıkacaklar?

  Araştırmacılar, şimdiye dek insanlı uzay uçuşlarından edinilen deneyimin,, gezegenler arası bir uzay yolculuğunu hazırlamaya yeterli olmadığını söylüyorlar. Uluslararası Uzay İstasyonu örneğinde, zor da olsa, her zaman gerekli malzemeleri takviye etme şansı var. Ancak gelecekte istasyondan çok daha uzağa mesela Mars'a gitmekle görevlendirilecek bir ekibin,, kelimenin tam anlamıyla "başının çaresine bakması" gerekecek.

  Deney 2007'nin sonlarında başlayacak ama eğer deneye katılmak istiyorsanız Rusya Uzay Ajansı özgeçmişleri elektronik posta yoluyla kabul etmeye şimdiden başladı.

  Başvuru için önkoşullar fazla sıkı değil:
  Yaşınızın genç, sağlığınızın iyi olması, bir de bir üniversite diploması isteniyor.

  Elemelerden geçenler ise kapsamlı tıbbi ve psikolojik testlere tabi tutulacaklar. Çünkü, görevleri sadece hayatta kalmak değil, 500 gün boyunca soğukkanlılıklarını korumak ve başlarına gelen her şeyi rapor etmek olacak.


  BBC Türkçe
   
  Ercan Bayram bunu beğendi.
 2. Ercan Bayram

  Ercan Bayram Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Ocak 2006
  Mesajlar:
  2.092
  Beğeniler:
  1.657
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  murat abi ben gidicem bıktım bu xc1000 için soru soranlardan
  onları okumamak için gidicem valla
  canım sıkıldı xc1000 hakkında tüm bilgileri topladım... :)

  şaka biryana psikoloji çok farkeder çünkü uçuş anını yaşama ve atmosferden çıkma ile
  sürekli izole edilmiş bir mekan çok farkeder diye düşünüyorum yanlış düşünmüşler
  biri bizi gözetliyor un arapçası bence :)

  bilgilendirme için teşekkürler
   
 3. Anıl(shopar)

  Anıl(shopar) Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  23 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  574
  Beğeniler:
  239
  Şehir:
  Erenköy, İstanbul
  Seviye:
  bende her türlü giderim ama uzay gemisi rotasını fln şaşırır ağırlığımdan dolayı :D
   
 4. assan34

  assan34 Aktif Üye

  Kayıt:
  31 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  198
  Beğeniler:
  61
  Şehir:
  Kayseri
  Seviye:
  uzay demişken acaba uzayda ilk pisileti kim ne zaman sürecek
   

İlginizi Çekebilir

2015-04-02 15.34.13.jpg
Arkadaslar yaklasik 10 dk once arkadas ile okul cikisi eve gelirken azicik dikkatsizlik ve sov yapma derdinden oturu 10 km ile giderken pat diye yan dustum. Bisikletin gidonunu arkadas tuttu onun...
7441720-cycling-fra-dauphineghsdghsfg.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...
upload_2017-2-1_9-3-3.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...