Marmara'da somon bereketi !

Cem Şentin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.268
Yalova’da son bir haftadır denize açılan balıkçılar ağları somon balığıyla dolu olarak dönüyor.

Açık deniz balığı olan ve Türkiye’de çiftliklerde yetiştirilen somonun kaynağını merak eden Yalova Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Erdal Tokalak, konuyu Tarım İl Müdürlüğü’ne bildirerek araştırma yapılmasını istedi.

Tokalak, 25 yıldır Marmara’da somon görmediklerini ve yakalanan balıkların da çiftlik somonu olduğunu anladıklarını kaydederek şunları söyledi:

“Orijinal somon balığı değil, balık yetiştirme çiftliklerinden olduğu belli. Biz de bu yüzden Tarım İl Müdürlüğü’ne bu konuda araştırma yapmaları için öneride bulunduk. Önerimizi değerlendirmişler ve araştırma yapılmış. Adalar’daki bir balık üretim çiftliğinde kafes patlamış. Burada bulunan yaklaşık 30 bin somon da Marmara Denizi’ne yayılmış.

Balıklar insanlara alışık olduğu için kıyılara iyice yaklaşıyorlar. Dere ağızlarına bile girmeye çalışıyorlar. Yalovalı balıkçılarımız bu balığı 3-4 gündür yakalayıp sattı. Şimdi de akın halinde hareket edip başka sahillere gidiyorlar. Tahminimizce bu 20-30 bin balık bir ayda tamamen yakalanır.

Aslında böyle bir olay geçtiğimiz yıllarda da olmuştu. Bir dönem Rusya’da bir balık çiftliği patlamış, orada bulunan kefaller Karadeniz ve oradan da Marmara Denizi’ne kadar gelmişti. Bu da onun gibi bir olay.”

Son bir hafta içinde her gün somon yakaladığını belirten Yalovalı balıkçı Deniz Baydemir, şimdiye dek hiç böyle bir şeyle karşılaşmadığını söyledi.

Bu duruma birçok balıkçı arkadaşının da şaşırdığını dile getiren balıkçı Deniz Baydemir, “34 yıldır balıkçıyım ve Yalova’da ilk kez somon görüyorum. Ağlarımıza takılan somon balığı normal şartlarda Marmara Denizi’nde görülmeyen bir balık. Çınarcık ve Subaşı’ndaki balıkçı arkadaşlarımızla da haberleşiyoruz. Onlar da somon tuttuklarını söyledi. Ben de bugün 40 kilo kadar tuttum. Bu balıktan tek seferde 70-80 kilo tutan arkadaşlarımız var. Hem de çok kıyıdalar. Denizde bir metre derinlikte bile somon var” diye konuştu.

Yalova sahillerinde yakalanan somonlar 3'ü 10 liraya satılıyor.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Zeki Günaydın
Scudo

Salih Manavoğlu

Daimi Üye
Tepki
492
Bisiklet
Cannondale
Balık çiftlikleri ne kadar önlem alsa da sabote edilmekten kurtulamıyor. bu nedenle birkac senede bir ya saboteden ya ihmalden ya levrek ya cupra akınına ugruyor denizler... ee eski bereketi de olmayınca, bol balık şaşırtıyor balıkcının ac gözlüsünü, araştırma yapsınlar diye tarim il md'ne başvuru yapıyor..