Marmara'da somon bereketi !

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Cem Şentin tarafından paylaşıldı.

 1. Cem Şentin

  Cem Şentin Bisikletkolik

  Kayıt:
  28 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.403
  Beğeniler:
  1.333
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Yalova’da son bir haftadır denize açılan balıkçılar ağları somon balığıyla dolu olarak dönüyor.

  Açık deniz balığı olan ve Türkiye’de çiftliklerde yetiştirilen somonun kaynağını merak eden Yalova Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Erdal Tokalak, konuyu Tarım İl Müdürlüğü’ne bildirerek araştırma yapılmasını istedi.

  Tokalak, 25 yıldır Marmara’da somon görmediklerini ve yakalanan balıkların da çiftlik somonu olduğunu anladıklarını kaydederek şunları söyledi:

  “Orijinal somon balığı değil, balık yetiştirme çiftliklerinden olduğu belli. Biz de bu yüzden Tarım İl Müdürlüğü’ne bu konuda araştırma yapmaları için öneride bulunduk. Önerimizi değerlendirmişler ve araştırma yapılmış. Adalar’daki bir balık üretim çiftliğinde kafes patlamış. Burada bulunan yaklaşık 30 bin somon da Marmara Denizi’ne yayılmış.

  Balıklar insanlara alışık olduğu için kıyılara iyice yaklaşıyorlar. Dere ağızlarına bile girmeye çalışıyorlar. Yalovalı balıkçılarımız bu balığı 3-4 gündür yakalayıp sattı. Şimdi de akın halinde hareket edip başka sahillere gidiyorlar. Tahminimizce bu 20-30 bin balık bir ayda tamamen yakalanır.

  Aslında böyle bir olay geçtiğimiz yıllarda da olmuştu. Bir dönem Rusya’da bir balık çiftliği patlamış, orada bulunan kefaller Karadeniz ve oradan da Marmara Denizi’ne kadar gelmişti. Bu da onun gibi bir olay.”

  Son bir hafta içinde her gün somon yakaladığını belirten Yalovalı balıkçı Deniz Baydemir, şimdiye dek hiç böyle bir şeyle karşılaşmadığını söyledi.

  Bu duruma birçok balıkçı arkadaşının da şaşırdığını dile getiren balıkçı Deniz Baydemir, “34 yıldır balıkçıyım ve Yalova’da ilk kez somon görüyorum. Ağlarımıza takılan somon balığı normal şartlarda Marmara Denizi’nde görülmeyen bir balık. Çınarcık ve Subaşı’ndaki balıkçı arkadaşlarımızla da haberleşiyoruz. Onlar da somon tuttuklarını söyledi. Ben de bugün 40 kilo kadar tuttum. Bu balıktan tek seferde 70-80 kilo tutan arkadaşlarımız var. Hem de çok kıyıdalar. Denizde bir metre derinlikte bile somon var” diye konuştu.

  Yalova sahillerinde yakalanan somonlar 3'ü 10 liraya satılıyor.

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25158434/
   
  Zeki Günaydın bunu beğendi.
 2. hayri77

  hayri77 Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  71
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  konya
  Seviye:
  ya canımı cektirdin şimdi. sabah olmasına rağmen
   
 3. Salih Manavoğlu

  Salih Manavoğlu Kıdemli Üye

  Kayıt:
  18 Nisan 2005
  Mesajlar:
  398
  Beğeniler:
  516
  Şehir:
  Gemlik-BURSA
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Balık çiftlikleri ne kadar önlem alsa da sabote edilmekten kurtulamıyor. bu nedenle birkac senede bir ya saboteden ya ihmalden ya levrek ya cupra akınına ugruyor denizler... ee eski bereketi de olmayınca, bol balık şaşırtıyor balıkcının ac gözlüsünü, araştırma yapsınlar diye tarim il md'ne başvuru yapıyor..
   

İlginizi Çekebilir

20160630_084931.jpg
Hazirandı..Hepimizin gelmesini dört gözle bekledeğimiz o harika doğanın bize sunduğu bisiklet koşulları uygun hale gelmişti.Hoş kendi adıma mevsim yada iklim nasıl olursa olsun aynakol kadanssız...
upload_2016-10-26_9-55-33.png
Emre Üçüncüoğlu geçen yılın Aralık ayında 2016 hedefleri başlığıyla bir konu açmıştı. 2016 hedefleri Kışa doğru yaklaştığımız bu günlerde, 2017 hedeflerimizi şimdiden belirleyip, buna göre plan...
PicsArt_09-19-07.54.51.jpg
[ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] Merhabalar herkeze Bu gün size bu işlerde acemi olan birisi olarak kendi kafama göre yapmış oldugum tarifi anlatmaya çalışıcam ilk defa...