Marmara adası bisiklet turu

bulut_k81

Üye
Tepki
24
İsim
bulut küçükışık
Bisiklet
Bianchi
Marmara Adası - Bisiklet turu
Tarih: Mayıs 2017
Mesafe: 60 km
Zorluk: Orta
Keyif: ☆☆☆☆

Ada; merkezi ve 5 köyü ile 6 yerleşim yerinden oluşuyor. Tamamında konaklama ve güzel plajlarda denize girme imkanı sunuyor. Biz bu turumuzda her birine uğrayacak ve detaylara yer vermeye çalışacağız.
2 günlük bisiklet turumuz Bostancı - Marmara feribotu ile 2.5 saatlik yolculuk sonrası adanın merkezine▪ inerek başlıyor. Adanın güneyine doğru pedal çeviriyor ve 4.1 km mesafede Gündoğdu köyüne gitmek istiyoruz. 1.1 km ana yoldan rampa çıkarak ilk yol ayrımından Gündoğdu tabelasına doğru ara yola sapıyoruz, 3 km denize paralel ve çoğunlukla rampa inerek Gündoğdu▪ köyüne varıyoruz. Köy küçük bir koya kurulmuş ve kahvesi, bakkalı, plajı, pansiyonu mevcut. Köy kahvesinde kısa bir mola ile tost&çay keyfi sonrası köyün bitimindeki rampaya tırmanarak ana yola çıkmak yerine toprak yoldan müthiş orman ve deniz manzarası eşliğinde yolculuğu tercih ediyoruz. Bu yol toplamda 4 km ana yola paralel ilerliyor ve bakir koylara bisikletsiz de olsa inebilme şansı tanıyor ama biz denemedik, manzarasıyla yetindik. Yol genel olarak ilerlenebilir olsa da zaman zaman oldukça bozuluyor ve zemin zorlayabiliyor. Bu 4 km toprak yol %70 tırmanış %30 inişten oluşuyor. Ana yola bağlandığımız da bizi büyük kısmı iniş olan 4.4 km lik asfalt bekliyor ve burada arabalara dikkat ederek ilerleyerek Topağaç▪ köyüne varıyoruz. Burası daha büyük bir köy ve adanın en geniş plajına sahip. Her yer ekim alanından oluşuyor, wc , kahve ve bakkal mevcut. Kısa bir mola ve su takviyesi sonrası köyün bitiminde rampa tırmanarak yola devam ediyoruz. Zeytinlikler ve bakir koyları izleyerek tırmanmaya devam ediyoruz. 4.3 km ana yolu takip ederek Asmalı sapağına varıyoruz. Asmalı▪ köyüne iniş 2 km yokuş aşağı deniz seviyesine doğru olsa da biz Saraylar köyüne, adanın en kuzey noktasına doğru devam ediyoruz. Yol büyük ölçüde inişten oluşuyor ve 7.9 km sürüyor. Bu yolun 2.5 km sini deniz seviyesinde ve manzara eşliğinde yapıyoruz. Toplam yolculuğumuz kısa molalar dahil 6 saat sürüyor. Saraylar▪ köyüne geldiğimizde bizi mermer ocakları karşılıyor ve burası adanın en gelişmiş yeri diyebiliriz. Çok sayıda konaklama yeri, 2 büyük plaj, restoran / kafe ve bilindik marketler bulunuyor. Kamp atılacak alanlar Sarayların giriş bölgesinde yer alıyor. Denize giriyor, yemek yiyor ve geceyi sorunsuz geçiriyoruz. Sabah gün doğumunu seyrederek güne başlıyoruz.
Dönüş yolumuzda geldiğimiz güzergahta kalmaya karar veriyoruz çünkü adanın kuzeyi mermer ocakları ve bakir koylardan oluşuyor, yol bulunmuyor. Adanın ortasından geçen yol ise deniz seviyesinin çok üzerinde bize birşey ifade etmiyor ama tercih edilebilir ve 25 km ile Marmara merkeze ulaştırıyor.
Biz geldiğimiz rotayı takip ederek ama bu sefer daha fazla yokuş tırmanarak, önceki gün tadını çıkaramadığımız yerleride esgeçmeden 6.5 saatte tamamlıyoruz.
Marmara merkezde dinlenerek dönüş feribotunu bekliyoruz.
Burada ilave etmek istediğimiz 1 rota daha var. Çınarlı köyü kuzeye doğru 6.3 km mesafede ve görülmesi gereken adanın en çok turist çeken köyüdür. Bu yolun 3.5 km mesafesinde bizce adanın en güzel denizini bulacağınız Manastır koyu yer alıyor. Bu koyda yazları kafeler aktif ancak sezon dışı açık bir yer bulmak çok zor. Çınarlı▪ köyü ise denizi, uzun kumsalı, konaklama imkanları, tarihi çınar ağaçları ile keyif verecek bir yer. Yeme içme olanakları ise turist çektiğinden oldukça fazla.

umarım bilgiler faydalı olur ve güzel bir parkur olarak sizlerde deneme imkanı bulursunuz.
ilginiz için teşekkürler

bulut

ada köyleri..

Dosyalar

Scudo

Sert79

Üye
Tepki
258
İsim
Sertaç K.
Bisiklet
b'Twin
Yazları genelde Erdek'de geçiren biri olarak Marmara adası sevdiğim ve beğendiğim bir yerdir turun çok zevkli geçeceğine eminin oralarda olsaydım kaçırmazdım[emoji4]

• Beğen
Tepkiler: bulut_k81

Özcan

Forum Bağımlısı
Tepki
6.862
İsim
Özcan
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Specialized
@bulut_k81 tebrikler, çok güzel bir tura benziyor. Yanına rotanızın bir haritasını ve kendi çektiğiniz fotoğrafları da koysanız tadından yenmezdi :)
Denize girdik demişsiniz, sular o kadar ısındı mı? :eek:

• Beğen

teo53

Bisikleti seven doğa gezgini ?
Tepki
395
İsim
Orçun
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Marmara Adası müthiş biryer yazlıkçıyım ben orada :) Çıkabilirseniz mutlaka Nato tepesini karataşları ziyaret edin derim

• Beğen

gokhantig

Forum Bağımlısı
Tepki
362
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçen sene iş sebebiyle adaya gitmiş, Adanın yol koşullarının yol bisikletine uygun olmayacagini dusunerek yanımda mtb bisikletimi de götürmüştüm. Sabah hava aydınlanacağı saatte yani 6:00-6:30 arası tura çıkacaktım ama Adanın sakinlerinden birisinin "boşver kırsalda cüceler çıkar falan karşına başına bela alma" demesi ve bunu gayet ciddi söylemesi üzerine tırsarak turu yapmamıştım :D

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Marmara Adası benim de bisikletle gezmek istediğim yerlerden biri. İnternette bu konuda pek bilgi bulamamıştım. Teşekkürler, faydalı oldu.

• Beğen
Tepki
19
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Kron
teşekkürler. Adanın kuzeyinde patikada da olsa hiç yol yok mu acaba. Yazın gitmeyi düşünüyorum ama tam tur atma ihtimalimiz varsa daha güzel olur

• Beğen

bulut_k81

Üye
Tepki
24
İsim
bulut küçükışık
Bisiklet
Bianchi
tekrar merhaba, öncelikle ilginize teşekkür ederim, tur bizimde çok hoşumuza gitti. Adanın kuzeyinde ana yola bağlantısı olmayan ve eskiden ağır iş makinalarının ulaşımını sağlayan patika yollar mevcutmuş ancak ekibimizdeki tüm bisikletler uygun olmadığı için malesef deneyemedik, gene de bilenlere sorduğumuzda teknecilerin gidebildiği çok güzel koyların olduğunu öğrendik @Kürşat Altunay , nato tepesi hem manzara hem de kamp atmak için ideal bir yer yürüyüş parkuru olarak daha evvel gidebilmiştim, ancak bu turda zaman kısıtı sebepli gidemedik @teo53 , aşağıda amatörce de olsa birkaç resim ve tur planını paylaşıyorum, 2 alternatif yolu da ekledim, deniz ise tecrübe ettiğim en soğuk denizdi ama köy halkı sezonu açmıştı :) teşekkürler @Özcan.

Dosyalar

Sert79

Üye
Tepki
258
İsim
Sertaç K.
Bisiklet
b'Twin
Güzel gezi olmuş pedalınıza sağlık arkadaşlar [emoji4]

• Beğen

koskoshak

Üye
Tepki
2
İsim
Hakan Köse
Bisiklet
b'Twin
Bulut gezimizi detaylı yazmış eline emeğine sağlık. Ben de ufak dip notlar eklemek istiyorum.

- Bulut'un da bahsettiği gibi yolun aslında en zevkli kısmı Gündoğdu'dan sonra girdiğimiz toprak yol oldu. Çok eğimli olmayan yol bazı yerlerde bozulsa da genel olarak hem sürüş, hem de manzara açısından çok keyifliydi.

- Bu sürüşte Bulut dağ bisikleti, benle beraber diğer arkadaşımız yol-hibrit bisiklet kullandık.

- En yüksek rakım 182 m civarıydı. Adanın ortasından giden yolda ise en yüksek nokta 600 m idi. Bu yolu yükseklik çok fazla olduğu için tercih etmemiştik, doğru kararmış.

- Özellikle dönüşte sarayların dışındaki piknik alanından asmalı ayrımına doğru olan yokuş bizi çok zorladı.

@bulut_k81

• Beğen

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Bostancı - Marmara feribotu ile 2.5 saatlik yolculuk sonrası adanın merkezine▪ inerek başlıyor.

Ben yukarıdaki kısmı anlamadım 2.5 saat nereden sürüyor istanbuldan feribot demişsiniz İDO değilmi o zaman tamam

• Beğen

koskoshak

Üye
Tepki
2
İsim
Hakan Köse
Bisiklet
b'Twin
Merhaba,

@Çetin ŞAHİNÖZ İdo ile Bostancı - Marmara adası 2,5 saat sürüyor. Yaz sezonu olmadığı için çok fazla sefer yok. Cumartesi sabah 9:00 seferi ile gidip Pazar 16:00 seferi ile dönmüştük.

@Çetin ŞAHİNÖZ

• Beğen