Markaların Sırları - 2

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Ender TURAN tarafından paylaşıldı.

 1. Ender TURAN

  Ender TURAN Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  122
  Beğeniler:
  204
  Şehir:
  Bursa - Konya
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Dünyaca ünlü bisiklet markalarının sırlarını paylaştığımız yazı dizimizin ikinci ve son bölümüne gelmiş bulunuyoruz. Bu bölümde dünyanın en ünlü bisiklet markalarından, Trek, Scott, Specialized gibi önemli markaların üreticilerini tanıma şansını yakalayacağız. Bisiklet endüstrisinin gizemlerini keşfetmeye devam etmeye var mısınız?

  Litespeed
  1980′lerde hikayesi başlayan bu marka, “titanyum” gövdeli bisiklet markaları arasında dünyanın en önde gelen ismi durumundadır. Yıllar geçtikçe tecrübesi artan ve ürettiği kaliteli bisikletlerin ünü dilden dile do 1000 laşmaya başlayan Litespeed, DeRosa, Merckx, Basso, Tommassini gibi ünlü pek çok markaya gövde üretmeye devam etmektedir.

  Bir dönem (karbon bisikletler öncesinde) Litespeed’in “üst seviye bisiklet üreticileri” arasında en büyük üretici olduğunu hemen belirtelim. Sahip olduğu Merlin bisikletleri dahil olmak üzere tüm Litespeed bisikletlerin gövdeleri, Amerika – Tennessee’de üretilmektedir. Triatlon dünyasının efsane markası Quintana Roo da Litespeed’in sahip olduğu bisiklet markalarından olup bu markanın gövde üretimi Asya’da gerçekleştirilmektedir.

  Look
  Fransız Look markası bisikletlerin gövdeleri Fransa ve Asya’da üretilmektedir. Marka aynı zamanda önemli bisiklet pedalı üreticilerinden biridir.

  [​IMG]

  Marin
  Benim yine favori bisiklet markalarımdan, Yasminsports tarafından ülkemize ithal edilmekte olan Marin Bisikletleri, Kaliforniya merkezli (Marin County) yönetilmektedir ve üst model birkaç modeli dışında tümüyle Asya’da gövde üretimini gerçekleştirmektedir. Markanın en önemli gövde tedarikçileri A-Pro, Fairly ve Sunrise’dır.

  Masi
  Faliero Masi İtalyan bisiklet gövdesi ustalarının babası olarak addedilmektedir ve Ernesto Colnago gibi önemli kadro üreticilerine ilham kaynağı olmuştur. 70′lerin başında Faliero markasını Amerika’lılara satmıştır. O günden bugüne Schwinn dahil birkaç farklı yatırımcının sahipliğinden geçen marka, şu anda Haro markasının sahip olduğu bir markadır. Masi markasının tüm model gövdeleri Asya’da üretilmektedir.

  Faliero’nun oğlu, Alberto Masi, halen Milano markası altında özel bisiklet gövdeleri üretmeye devam etmektedir.

  Merlin

  Merlin, Litespeed’in sahip olduğu bir markadır ve Litespeed tarafından Amerika’da üretilmektedir.

  Orbea
  Orbea İspanya’nın en önemli iki bisiklet markasından biridir. Marka İspanya’nın Trek ya da Schwinn’i olarak düşünülebilir. Modellerini İspanya ve Asya’da üretmektedir. Üst model gövdeler Asya’da üretilmekte olup bisikletin toplanması ve boya işlemleri İspanya’da yapılmaktadır.

  Orbea alüminyum model gövdelerini İspanya’da kendisi üretmektedir. Modellerinin yarısını oluşturan karbon yol bisiklet gövdeleri Çin’li Martec tarafından üretilmektedir.

  Diğer pek çok markadan farklı olarak Orbea gövde tasarımı, mühendislik ve prototip çalışmalarını kendi bünyesinde gerçekleştirmekte ve oldukça özgün (ve özel) bisiklet modelleri üretmeyi başarmaktadır. Yeni modelleri için gövde kalıplarını dahi kendisi üreten marka, tümüyle kendi ürettiği prototip modelleri Asya’ya göndererek tedarikçileri Martec’ten modellerin aynısını üretmesini sağlamaktadır. Specialized markası da benzer bir uygulama ile bisiklet üretimini gerçekleştirmektedir.

  Orbea’nın pazarlama müdürü Joseba Arizaga kompozit ve karbon fiber teknolojileri üzerine bilgi ve tecrübelerimizi sürekli artırıp, modellerimizi kendimiz geliştirdikten sonra bizimle çalışabilece 1000 k “gövde üreticileri” ile çalışma prensibimizi uzun vadede korumayı hedeflemekteyiz diyerek Orbea’nın ileride daha büyük bir marka olacağının sinyallerini vermektedir.

  Pinarello
  Bu çoközel İtalyan gövde üreticisi 1950 yılından beri faaliyetlerine devam etmektedir. Pinarello, Colnago ve DeRosa ile birlikte İtalya’nın en ünlü 3 gövde üreticisinden biridir. Alüminyum Galileo modeli dahil olmak üzere markanın bazı modelleri Tayvan’da üretilmektedir. Karbon kadrolar ise Asya’da üretildikten sonra boyama ve birleştirilmek üzere İtalya’ya gelmekteler.

  Raleigh
  Washington Kent merkezli Raleigh, bundan kısa süre önce, eski Murray yöneticisi Bill Austin tarafından İngiliz Yatırımcılardan satın alınmıştır. Gövde üretimleri Asya’da Kinesis ve A-Pro tarafından gerçekleştirilmektedir. Özellikle Kinesis’in internet sitesini ve bilgisayarınıza indirilmeye hazır detaylı ürün kataloglarını incelemenizi tavsiye ederim. Bu yazı dizimizde bahsı geçen hemen tüm üreticiler bu ve benzer kataloglarda ürünlerini “büyük markalara” sunup seçim yapmalarını kolaylaştırıyorlar.

  Schwinn
  Schwinn uzun yıllar Amerika’nın en fazla satılan bisiklet markası olagelmiştir. 80′lere kadar hemen tüm bisiklet gövde üretimleri Amerika’da gerçekleştirilen marka, 1985 yılında Schwinn yönetimi, o dönemin yükselen trendi dağ bisikletini “geçici” olarak addedince, firmanın sonunun gelmesi de çok zaman almamış. İki kez finansal olarak duvara çarptıktan sonra, GT, Mongoose ve Pacific markalarının sahibi Pacific Grubu tarafından satın alınmış Schwinn.

  Pacific Grubu Kuzey Amerika’da başka hiçbir markanın satmadığı kadar çok bisiklet satıyor bu arada. Tabii büyük satış rakamlarına ulaşmak için Pacific WalMart ve Target gibi Amerika’nın büyük hipermarket zincirleriyle anlaşmış durumda. Anlayacağınız bizim Bisan – Bianchimiz gibi market bisiklet kategorisinde bisikletler olarak algılanıyor Pacific’in modelleri.

  Şunu da hatırlatalım. Pacific Grubu da Dorel Grubu tarafından satın alınmış bulunuyor yakın geçmişte. Dorel Grubu geçtiğimiz aylarda biliyorsunuz Cannondale markasını da satın almıştı.

  Peki kim üretiyor Pacific’in bisikletlerini derseniz yine o büyük isim çıkıyor karşımıza: Giant.

  Scott USA
  Gelelim Türkiye’de şu anda en popüler marka olan Scott bisikletlerine. Amerika Sun Valley, Idaho’da Ed Scott dünyanın ilk alüminyum kayak sopasını 1958 yılında ürettiğinde, Scott ismi de spor donanımı dünyasında duyulmaya başlamış oldu . 80′lere gelindiğinde Scott bisiklet grubunu üretmeye başladı.

  Daha sonra Scott, Amerika marketinde çekilmek zorunda kalınca, Avrupa odaklı bir pazarlama stratejisi geliştirdi ve merkezini Avrupa’ya taşıdı.

  Faaliyetlerin kesildiği yıllardan sonra Scott Scott Montgomery yönetiminde tekrar Amerika piyasasına dönmüş bulunuyor. Hatırlarsanız Mon 1000 tgomery Cannondale’i Cannondale yapan kişilerin başında geliyor. Scott’ın merkezi İsviçre’de konuşlanmış olsa da Scott bisikletlerinin üretimi Asya’da Hodaka ve Giant tarafından gerçekleştirilmektedir.

  Sedona (Türkiye)
  Türkiye’de birleştirilmekte olan ve 2008′de başarılı olacağına inandığım Aslı Bisiklet’in Sedona marka bisikletleri, Tayvan’lı Axman firması tarafından üretilmektedir.

  Serotta
  Serotta üst seviye bisikletler üreten Amerika’lı bir bisiklet markasıdır. Seven ve Waterford gibi nispeten satış hacmi küçük ancak çok kaliteli – özel bisikletler üreten markalar ile yarışmakta. Üretim Asya’da gerçekleştirilmektedir.

  Seven
  Seven Amerika’nın bir numaraları kişiye özel bisiklet üreten bisiklet markasıdır. Seven Cycles Rob Vandermark tarafından 1997 yılında kurulmuştur.

  Rob Seven öncesi kariyerinde, Merlin Metalworks’te araştırma geliştirme bölümünde çalıştıktan sonra kendi işini kurmaya karar vermiş ve üst seviye titanyum ve çelik bisiklet üretimine girişmiştir. Ayrıca bisikletseverlere “kişiye özel” bisiklet üretimi seçenekleri sunarken bu özel hizmeti için ilave maliyeti müşterilerine yüklememe ve kısa zamanda siparişi teslim etme yoluna gitmiştir.

  Çok kaliteli bir ekip kuran Rob, ekibine tek bir hedef göstermiş: Dünyanın en kaliteli en yenilikçi bisiklet gövdelerini üretmek. Sonuçta önemli olanın sürücüye en iyi sürüş zevkini sunabilmek olduğuna inan Seven Cycles’ın tüm modelleri el yapımı olarak Amerika’da Watertown, Massachusetts’te üretilmektedir.

  Specialized
  1974′te Mike Sinyard tarafından o dönemlerde zor bulunan Japonya ve İtalya’dan gelen “Özel Bisiklet Parçaları”nın satışı amacıyla kurulan Specialized, bisiklet sektörün lider gövde tasarımı ve önde gelen pazarlama harikalarından biri olarak varlığını sürdürmektedir.

  Bir kaç yıl önce Giant’tan sonraki ikinci büyük bisiklet üretim hattına sahip olan Merida (Tayvan) Specialized’tan önemli oranda hisse satın almış bulunmaktadır. Halen Mike Sinyard önderliğinde Amerika Kaliforniya, Morgan Hill’de merkezi bulunan marka tüm bisikletlerini Asya ülkelerinde ürettirmektedir.

  Specialized’ın giriş ve orta düzey bisikletleri Ideal tarafından üretilmekteyken, üst seviye karbon modellerin tümü Merida, üst seviye alüminyum modellerinin tümü ise Giant tarafından üretilmektedir.

  Time
  Time dünyanın en gelişmiş gövde teknolojisini uyguladığını özellikle vurgulayan ve giriş seviyesi dahil tüm modellerinin gövdelerini Fransa’da üreten bir bisiklet markasıdır. Ayrıca ürettiği pedalları dünyanın en başarılı pedal tasarımlarından birine sahiptir.

  Trek
  Amerika’nın en çok satan bisiklet markası Trek‘in aslında yavaş bir başlangıç dönemi geçirdiğini biliyor muydunuz? 1976 yılında Dick Burke 25,000$’lık yatırım ile Madison Wisconsin’de ilk bisiklet gövdesi üretim altyapısını kurmuştu. 1980 yılında Trek ilk tam teşekküllü üretim hattını yine Wisconsin’de kurdu. Markanın daha sonraki gelişimini bu linkten takip edebilirsiniz. 1700′ü aşkın çalışanı yıllık 600 Milyon doları aşan cirosu ile Kuzey Amerika’nın birinci, dünyanın ikinci büyük bisiklet üreticisi ve markasıdır Trek.

  Uzun yıllar tüm bisikletlerini kendi ürettikten sonra Trek giriş ve orta seviye bisiklet üretimini Asya’ya taşımıştır.

  1992 yılı geldiğinde Trek tüm hakları kendine sahip olan OCLV Karbon İşleme Tekniğini (Optimum Compaction Low Void) uygulamaya başlamış ve el yapımı karbon gövdelerinde bu teknolojiyi kullanmaktadır. Tüm OCLV karbon – yol ve dağ bisikleti – gövdeleri halen Waterloo, Wisconsin’de üretilmektedir. Tüm Karbon 5000 modelleri ise (OCLV uygulaması bulunmuyor) Asya’da ürettirmektedir.

  Yukarıda dile getirdiğimiz üzere Trek, Giant’tan sonra dünyanın en büyük “ikinci” bisiklet markasıdır. Trek, dağıtıcı firmalarla yıllardır kurduğu çok güçlü bağ ile Amerika’nın en aranılan markası olmaya devam etmektedir. Trek bisikletler halen internet üzerinden ve posta yolu ile satılmamaktadır. (Hoş Türkiye’de bu durum pek söz konusu değildir!)

  Trek aynı zamanda Fisher, LeMond (artık değil), Klein ve Bontrager markalarının sahibidir.

  Tommasini

  Tommasini Grosseto, İtalya’da kurulu küçük bir bisiklet üreticisidir. Seven, Waterford ve Serotta’ya göre daha küçük çapta iş hacmine sahiptir. Üretiminin büyük çoğunluğu İtalya dışında ihraç edilmekte olup en büyük pazarları Amerika, Almanya ve Japonya’dır.

  Eylül 2006′da, Irio Tommasini’nin yeğenleri Amerika dağıtımını üstlenmiş bulunmaktadır.

  Waterford
  Waterford Amerika’nın en büyük kişiye özel “çelik” bisiklet üreticisidir. Tüm bisikletler Waterford, Wisconsin, elde yapılmaktadır.

  1970′lerin sonlarında genç tasarımcı ve bisiklet gövde ustası Marc Muller, Schwinn tarafından işe alınmıştı. O dönem kendi bilgi ve tecrübesini yetenekleriyle biraraya getirerek Schwinn’in Paramount bisikletlerini üretmeye başladı Müller. O dönem Paramount’lar Amerika’nın en başarılı yol bisikleti markası durumundaydı.

  1980′lere gelindiğinde, Marc Paramount fabrikasını Waterford’a taşıdı ve elit seviye bisikletler üretmeye devam etti ve bir gövde tasarım laboratuarı kurdu.

  Marc ve ekibi bisiklet teknolojilerinde çok önemli bazı gelişmelere ön ayak oldular ve ilk geniş çaplı tüp kullanımını gerçekleştirdiler. Özellikle 26″ teker dağ bisikletlerinde kullanılan bu teknolojiye, patentli bir amortisör sistemini ve gövdeye monte edilmiş vites – fren kablo yataklarını eklediler. Gerçekleştirdikleri bu önemli adımlar onlara , Ned Overand, Marc Allen, Mike Engleman, Tom Prehn gibi çok ünlü bisiklet yarışçılarına bisiklet üretme şansını verdi.

  1993 yılında Marc Muller ve Richard Schwinn, Paramount fabrikasını satın aldılar ve fabrikanın adını Waterford Precision Cycles olarak değiştirdiler.

  Marc günümüzün en saygı duyulan bisiklet gövde ustalarının başında gelmektedi 1000 r. Waterford, 100 yılı aşkın geçmişiyle halen kazanan, çok başarılı, özel bisiklet gövdelerini “çelikten” üretmeye devam etmektedir.

  Evet 2 yazıdan oluşan ve dünyanın en önemli bisiklet markaları hakkında genel bilgi edinmenizi sağlayan yazımız burada sona eriyor.

  Yazının orijinali Allanti.com adresinde yer almaktadır. Ayrıca yazıyı derleyen Kerry Roberts, konu hakkında detaylı bilgi için Bicycle Retailer ve Endüstri Haberleri’nin 1 Ekim 2006 nüshalı “2007 Fabrika ve Tedarikçi Rehberini” okumamızı tavsiye ediyor. Bu yayında özellikle Amerika’nın ünlü markalarının hangi fabrikalar ile çalıştığı yer almaktaymış.

  Ancak şunu söyleyelim. Böylesine geniş içeriğe sahip “Bisiklet Markalarını” ve “Üretim Hatlarını” içeren bir yazı Türkiye’de daha önce hiç yayınlanmadı. Bu yazının bisikletlere ilgi duyan herkes için mutlaka okunulması gerektiğini düşünüyorum. Yazıyı çevirirken bazı markalar hakkında bilmediğim çok şeyi öğrendiğimi de itiraf etmeliyim.

  Kaynak
   
  reed, Major Tom, Dethagorf ve 69 kişi daha bunu beğendi.
 2. Volkan Aykul

  Volkan Aykul Kıdemli Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  312
  Beğeniler:
  59
  Şehir:
  Sultangazi, Gaziosmanpaşa/İSTANBUL
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Ellerinize sağlık. Çok güzel olmuş. (Alkış)
   
 3. ARJİN

  ARJİN Aktif Üye

  Kayıt:
  23 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  123
  Beğeniler:
  45
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  harika.. çok sağolun. aydınlatıcı şeyler.
   
 4. Deniz Sargut

  Deniz Sargut Yeni Üye

  Kayıt:
  22 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  31
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  Kocaeli
  Seviye:
  Bu yararlı bilgi paylaşımı bizleri aydınlattı; hatta benim kafamdaki bir çok soruya cevap oldu teşekkür ederim....
   
 5. Barış TURAN

  Barış TURAN Onursal Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  28 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  3.027
  Beğeniler:
  2.520
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  paylaşım için çok teşekkürler :)
   
 6. Kamil BULUT

  Kamil BULUT Kıdemli Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2011
  Mesajlar:
  311
  Beğeniler:
  205
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  Emeğinize sağlık.Bisiklet sözlüğüme ekleyecek bir çok bilgi sahibi oldum.
   
 7. Cyclist999

  Cyclist999 Bisikletkolik

  Kayıt:
  17 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.188
  Beğeniler:
  849
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Bravo elleriniz dert görmesin, çok güzeel bir paylaşım :)
   
 8. aziz azizi

  aziz azizi Yeni Üye

  Kayıt:
  26 Eylül 2010
  Mesajlar:
  14
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  avcılar-istanbul
  Seviye:
  markaların sırları -1 yazınızı okumak istiyorum.teşekkürler
   
  ilker bunu beğendi.
 9. sefasahin

  sefasahin Aktif Üye

  Kayıt:
  5 Haziran 2009
  Mesajlar:
  153
  Beğeniler:
  91
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Demekki piyasadaki kadroların tek farkı tasarımı? Neredeyse hepsi aynı yerlerde üretiliyor.Daha öncesinde tahmin edebiliyordum fakat bu kadarınada şaşırdım doğrusu :)
  Bu arada çok açıklayıcı bir yazı olmuş...
   
 10. DreamMaker

  DreamMaker Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Nisan 2011
  Mesajlar:
  333
  Beğeniler:
  188
  Şehir:
  Gaziantep
  Adı:
  Tuğrul TIRPAN
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Aslında tasarımlarında çoğu neredeyse aynı :) tek fark etiketmi ki?
   
 11. berk_erdoğan

  berk_erdoğan Yeni Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  19
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Sivas
  Seviye:
  salcano nerde ?
   
 12. erguller

  erguller Yeni Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  28 Mart 2015
  Mesajlar:
  25
  Beğeniler:
  61
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  Bahadır E.
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Büyük bir merakla ve ilgili ile okudum. teşekkürler.
   
 13. Hami Tabi

  Hami Tabi Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  88
  Beğeniler:
  66
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Hort.
   
 14. alper 76

  alper 76 Onursal Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.741
  Beğeniler:
  1.900
  Şehir:
  mersin
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  @Ender TURAN Çok teşekkürler, sayenizde çok değerli bilgiliere ulaşmış olduk
   
 15. meting

  meting mg

  Yaş:
  25
  Kayıt:
  13 Nisan 2015
  Mesajlar:
  29
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  metin gençalp
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Hortladığı iyi olmuş. Keyifle okudum. Tesekkürler Ender Turan.
   
 16. bisiklethobimiz

  bisiklethobimiz Aktif Üye

  Yaş:
  64
  Kayıt:
  21 Kasım 2015
  Mesajlar:
  180
  Beğeniler:
  694
  Şehir:
  antalya
  Adı:
  Coskun ortacakiroglu
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Tesekkurler
   
 17. eren konu

  eren konu Forum Demirbaşı

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  28 Aralık 2014
  Mesajlar:
  523
  Beğeniler:
  424
  Şehir:
  Demre
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Demekki neymiş
  en büyük GIANT(anlamı gibi).
   
 18. Kefter

  Kefter Kıdemli Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  227
  Beğeniler:
  358
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  marka seçiminde yararlı olacak az ve öz bilgi... teşekkürler...:harika:
   
 19. burak.kurtum

  burak.kurtum Yeni Üye

  Kayıt:
  25 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  11
  Beğeniler:
  11
  Şehir:
  marmaris
  Seviye:
  Yazı dizisinden anlaşıldığı üzere en iyiler;
  Giant,trek,merida.
  Vay anasını dostum super oldu öğrendiğim saygilar..
   
 20. bisiklethobimiz

  bisiklethobimiz Aktif Üye

  Yaş:
  64
  Kayıt:
  21 Kasım 2015
  Mesajlar:
  180
  Beğeniler:
  694
  Şehir:
  antalya
  Adı:
  Coskun ortacakiroglu
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Öğrenmenin yaşı olmaz. Teşekkürler
   
  Emre Gülen bunu beğendi.