Manyetik takla ( kutup kayması )

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

bisikletci

Forum Bağımlısı
Kayıt
19 Eylül 2004
Mesaj
1.244
Tepki
383
Şehir
Ankara
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Geçen National Geographic kanalında saat geceyarısı 1 de izlediğim bir programı bugun hocamızla tartıştık .. Konu Manyetik kutup kayması .. Biz jeologlarıda yakından ilgilendirdiği için bizim için bir nebze olsun güncel ve bilimsel bir konu ..

Kutup Değişimi

Bir grup astrofizik ve jeofizik uzmanının, bilgisayar uzmanlarıyla beraber yürüttükleri araştırma sonucu sıradışı bir olayın 2012'de başımıza gelme olasılığı olduğunu ortaya koymuş. ( tam olarak bu yıl 2012 olmasada bu yaşadığımız zaman diliminde olması bekleniyor yani bir tekrar gibi )

Bahsi geçen konu hakkında bilgisi olmayanlar için izah edersem...

Bildiğiniz gibi Güneş'in ortalama 11 yıllık periyodlarda (ve son zamanlarda yapılan araştırmalarda 180 yıl civarında ikinci bir döngü daha var) aktivitesi zirveye çıkıyor. Kuvvetli patlamalar ve güneş lekeleri bu dönemde en yoğun zamanında oluyor. Son zirve dönemi 2000- 2001 yıllarındaydı. Ancak bu dönemden bu yana düşüşe geçmesi gereken aktivite tam aksine az miktarda bir düşüşten sonra yatay bir düzey tutturmuş durumda. Yani bir sonraki zirve döneminin çok daha şiddetli olabileceğine dair bir işaret olabilir.

Bir sonraki zirve noktası ise 2012 yılına denk düşüyor. Yukarıda bahsettiğim araştırmanın da kilit noktası burası. Eğer bilgisayar ortamında yapılan teorik modellerin sonuçları doğruysa 2012 yılı civarında bizi bir Manyetik Kutup kayması bekliyor.

Bu olay ortalama 200,000 yılda bir gerçekleşen, ancak bir önceki kaymanın 780,000 yıl önce olduğu bilinen bir olay. Mıknatıslardaki güney ile kuzey'in yer değişmesi olayı kısaca. Ancak bu bir anda başlasa da, bir günde biten bir olay değil. Manyetik yapının tekrar dengeye gelmesi ortalama 3000 yıl kadar sürüyor(muş).

Bu olayın nasıl olacağına dair bulgularda, + ve - kutbun, bu olay başlamadan önce diğer yarı kürede adacıklar mantığıyla bölgeler oluşturması ve genel manyetik güç kaybı oluşturması, olduğu tespit edilmiş durumda. Dünya'da ise son 300 yılda genel manyetik kutup %20 oranında zayıflamış durumda. Bu Antartika ve Güney Amerika’da, yani ozon tabakasının delik olduğu yerde %40 lara kadar çıkıyor. (yani ozon tabakasının asıl delinme nedeni olabilir)

Fazla uzatmadan sonuçlandırırsam, bahsi geçen araştırma bu olayın 2012 yılında gerçekleşeceğini ortaya koyuyor.

Yani güneş'in aktivitesinin en güçlü olacağı zamanda bir kutup kayması. Aynı araştırma sonucuna göre bu olay milyonlarca yıl önce olduğu ortaya çıkıyor.

Güneş aktivitesi zirvesinde ve Manyetik kutup yer değiştirirse ne
olur?

Manyetik kayma demek, dünyanın manyetosferinin, yani manyetik kalkanının bir süreliğine kapalı olması demek. Güneş'ten veya uzaydan gelecek her türlü etkiye açık olacağız demek.

Güneş'ten gelen zararlı ışınlar ve kozmik ışınlar direkt dünya yüzeyine ulaşacak. En basit sonucu milyonlarda kanser vakası.

Diğer olası sonuçlarından biri, dünyanın manyetik alanı etkin olmayacağından meteor gibi cisimlerinde yönlerinin dünya tarafından değiştirilemeyeceği, zam tersi çekileceği olasılığı...

Dünyanın yer çekimine etkisi tahmin edilememekle beraber, volkanlar, depremler vs.. gibi olayların zirve yapacağı tahminlerden biri.

EĞER GERÇEKLEŞİRSE , küresel bir felaket bizi bekliyor demektir... En kötü senaryoda Tek kurtuluş olasılığı, yüzeyin altında yaşamak veya başka gezegene gitmek var. 3000 yıl süreyle...
 
Scudo

beverly

Forum Demirbaşı
Kayıt
7 Nisan 2006
Mesaj
433
Tepki
291
Şehir
bursa
Bisiklet
Scott
2012 mi? dünyanın sonu mu? her şeyimi satıp hawaii ye yerleşmeye karar verdim.
 

hulyaars

Forum Demirbaşı
Kayıt
20 Şubat 2007
Mesaj
464
Tepki
221
Şehir
Ankara
5 senemiz var ise madem çalışmayıda bırakıp emeklilik hayallerimizi gerçekleştirme vaktidir:)
 

abdullahabdullah

Forum Bağımlısı
Kayıt
28 Mart 2007
Mesaj
640
Tepki
642
Yaş
39
Şehir
ÇANAKKALE
İsim
Abdullah YEŞİLTAŞ
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Allah cezamızı verecek :)

BEn bisikletle hacca gidiyorum. Ama ilk önce bisikletimin eksiklerini gidermeliyim.
 
  • Beğen
Tepkiler: Machoo

bisikletci

Forum Bağımlısı
Kayıt
19 Eylül 2004
Mesaj
1.244
Tepki
383
Şehir
Ankara
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Aslında National Geographic te bunun kesin bir tarihi yok .. Ama bu olay 200 bin yılda bir gerçekleşiyormus ve gerçekleşmesi gereken tarihin üzerinden cok zaman gecti yani simdiki zamana kadar bunun 3 kere daha olması gerekiyordu fakat olmadı .. Bilim adamları 2012 değilde her an olabilecegini acıkladır . Tabi bunu maya takviminin sonu ile bağlayanlar da kıyamet alametleriyle bağdaştırıyorlar ve bu çok yanlış .. Halil bu meclisten dışarı bi sözdü sana değil yani :) İnternet sitelerinde kıyamet alameti maya takviminin sonu na denk gelio vs yazılar mevctt ..

780 bin yıldır olmadıgı gibi önümüzdeki yıllardada gerceklesmeyebilir .. Ama şu bi gercek bu aralar olması gerekli ( daha önceki saptamalar sonucu )
 

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Temmuz 2005
Mesaj
7.181
Tepki
8.609
@bisikletci

Tabi ki haklısın Ömer :) Ben de felaket tellallığı yapmak için yazmadım zaten :D.
Bu arada bir takım kayaların üzerinde (yaşlı olanların :)) yapılan araştırmalarda kayaların belirli katmanlarının farklı manyetik çekim alanlarında şekillendiği görülmüştü. Sanki çok kısa süreler içinde bu değişim gerçekleşmiş gibi...
 

Burak Meşe

Forum Demirbaşı
Kayıt
19 Ocak 2007
Mesaj
589
Tepki
262
Şehir
İdealtepe-İstanbul
Yani tüm bunlar pusula üreticilerinin çok zarar edeceği anlamına mı geliyor ? :D
 

bisikletci

Forum Bağımlısı
Kayıt
19 Eylül 2004
Mesaj
1.244
Tepki
383
Şehir
Ankara
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Temmuz 2005
Mesaj
7.181
Tepki
8.609
Keşke sadece pusula üreticilerine vursa :(.
Göçmen kuşlar, arılar ve diğer yönünü manyetik dalgalar ile bulan binlerce hayvan da yönünü şaşıracak...
 

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Kayıt
31 Ekim 2004
Mesaj
3.965
Tepki
5.512
Şehir
Alanya/İstanbul
2012 yolun sonu hayatınızı yaşamaya bakın :)
 

Spec

Forum Demirbaşı
Kayıt
22 Haziran 2006
Mesaj
474
Tepki
667
Şehir
istanbul
Ben de discovery de izlemiştim bununla ilgili bir belgeseli.
Dünyanın manyetik kalkanının dünyanın atmosferini korumakta çok büyük bir rolü var. Bütün yüklü parçacıklar manyetik alanda manyetik kuvvete maruz kalarak saparlar. Dünyanın manyetik alanının görevi de işte bu saptırmayı sağlamak , güneşteki patlamalar sonucu etrafa yayılan küçük elektron yüklü parçacıklar dünyanın atmosferine girmeden önce dünyanın manyetik alanından kaynaklanak manyetik kuvvete maruz kalırlar ve atmosfere giremeden sapar başka yöne doğru giderler. Manyetik alanın zayıflaması da atmosfere daha çok yüklü parçacık girerek atmosferin erozyona uğraması ve güneşten gelen zararlı ışınların atmosferde emilemeyerek yeryüzüne ulaşması yani sonumuzun gelmesi demek. Ama tabi bu sadece bir teori , hatta belki teori bile değildir.
 

simplonmurat

Forum Bağımlısı
Kayıt
7 Ocak 2007
Mesaj
737
Tepki
337
Şehir
Evka-6 / İZMİR
İsim
Murat ALTINCAN
Bisiklet
Simplon
Madem dünyanın sonu geliyor.Acaba Shimano parçalarda indirime gidermi?Elinde kalacağına satsın değil mi?Ölmeden bi xtr set sahibi olalım yani...
 

deniz çelik

Forum Demirbaşı
Kayıt
8 Kasım 2006
Mesaj
571
Tepki
197
Şehir
kırşehir
dünyanın ters dönmesi güneşin batdan doğması doğudan batması olllur ve kıyamet alemetlerinden biri gerçekleşmiş,olur bu da bizim son imtihan süresinin belirtisi ama kesin olcak tarih hakkında bilgimiz yok allah bizlere yardımcı olsun
 

deniz çelik

Forum Demirbaşı
Kayıt
8 Kasım 2006
Mesaj
571
Tepki
197
Şehir
kırşehir
@beverly

yaaa acale etmeyin daha büyük alemetler çıkmadı belik kıyametin başlangıcı olabilir
 
Kayıt
16 Ağustos 2009
Mesaj
24
Tepki
40
Şehir
izmit
2007 de tartışılan bu konu, 2009 a geldik hala güncelliğini koruyup önemini artırmakta.
Nede olsa 2012 ye daha yaklaştık.Birşeyler olacak bu tarihte ama hep beraber görecez bakalım.Birçok olayın kesişme noktası gibi.
Bu arada shimano hala indirim yapmadı fiyatlarda. :) Çıkan krizle zorunlu bi fiyat düşüşü oldu ama kimsede para kalmadı:)
En iyisi bisikletle hacca gitmek.Arkadaşa katılıyorum.
 

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Kayıt
12 Eylül 2006
Mesaj
1.388
Tepki
679
Şehir
İstanbul
Bisiklet
Diğer
anladığım kadarıyla dünyanın manyetik alanını yer değişirse ve çekimde dengesizlik olursa olabilecekler şunlar (olabilir, sadece tahmin)

uydularımız uzayda kaybolacak
gelgit olayları artacak
ayın dengesi bozulacak
radar sistemlerimiz bozulacak
karıncalar,arılar,göçmen kuşlar yönlerini kaybedecek(halil abiden)
elektronik cihazların hepsi diyebileceğimiz bi kısım bozulacak(bu elektrik-elektronik mühendislerine yaradı, desene çok zengin olacaz:D)
yerçekimi miktarı değişecek(bayanlar kilo verdim veya aldım diye gezinecek:D)
gps ler bir işe yaramayacak(almamak lazım)
ve km saatlerimiz kafayı yiyecek:D

yahu bir nevi kıyamet oldu. eğer bunlar olursa orta çağa döneriz. tahtadan bisikletlere bineriz artık :D meşe ağaçları xtr de kullanılır artık:D tekerleklerde üzüm ağaçlarının ince dallarından yapılır artık:D ben stok yapmaya başlayayım 2012 için rezerv isteyen varmı :D yetişmek zor olacak:D bisiklet forum içinde büyük bi kaya hazırlarız moderatörlerde bize hangi konunun nerede olduğunu söyler ve yazılanların felan başında durur kayalar hacklanmasın diye :D:D

bu arada hac meselesine katılıyorum:D

şaka bi yana bende ciddi şeyler okumuştum. bütün dengelerin altüst olacağı söyleniyor. hatta 5. buzul çağıda bu sıralarda başlayabilirmiş. ne yapalım. alnımızda yazan neyse o olur. hayırlısı diyelim.
 
  • Beğen
Tepkiler: Aykut Subaşı

Kudret Kurtcebe

Forum Bağımlısı
Kayıt
10 Ocak 2009
Mesaj
35.000
Tepki
47.030
alıntı
Güneş aktivitesi zirvesinde ve Manyetik kutup yer değiştirirse ne
olur?

Manyetik kayma demek, dünyanın manyetosferinin, yani manyetik kalkanının bir süreliğine kapalı olması demek. Güneş'ten veya uzaydan gelecek her türlü etkiye açık olacağız demek.

Güneş'ten gelen zararlı ışınlar ve kozmik ışınlar direkt dünya yüzeyine ulaşacak. En basit sonucu milyonlarda kanser vakası.

Diğer olası sonuçlarından biri, dünyanın manyetik alanı etkin olmayacağından meteor gibi cisimlerinde yönlerinin dünya tarafından değiştirilemeyeceği, zam tersi çekileceği olasılığı...

Dünyanın yer çekimine etkisi tahmin edilememekle beraber, volkanlar, depremler vs.. gibi olayların zirve yapacağı tahminlerden biri.

EĞER GERÇEKLEŞİRSE , küresel bir felaket bizi bekliyor demektir... En kötü senaryoda Tek kurtuluş olasılığı, yüzeyin altında yaşamak veya başka gezegene gitmek var. 3000 yıl süreyle...

cevap
manyetik alanların yer değiştirmesi kainatın ereği gereği birden yok olmuyoruz 100 lerce yıl süren bir felaketler silsilesi etkileri yıllarca devam edecek
bu da insan oğlunun ne kadar aciz olduğunu gösterir elimizdeki teknolojik aletler bozulacak evet güneşteki aktiviteler patlamalar kainatın ereği gereği
kainatın güçleri bizi tehdit edecek başta güneş büyük bir gaz topu yakıtının bitmesine 7 milyar yıl var diyorlar ve sonra tepemizde kocaman bir kırmızı top haline gelecek dünyadaki yaşam biçimlerinin şimdiki bildiklerimizin hepsi yok olacak insanda dahil sonunda güneş patlayacak ve beraberinde kavrulmuş gezegenleride götürecek güneş sistemimizin yerinde gezegen parçalarından ve güneşten arta kalmış kozmik büyükçe toz bulutu kalacak bu toz bulutundan yeni bir güneş sistemi var olabilir hubble teleskobunun gönderdiği resimleri internetten inceliyorum akıl almaz olaylar oluyor 20 milyar ışık yılı uzaklıktaki boşlukta ve patlamış güneşlerin resimleri devasa kozmik bulutlar hepsi sıcak ve sonra beni çok etkileyen 10.000 katiriliyon km uzunluğunda korkunç ve hareket eden sıcak gaz bulutları ve o gaz bulutundan yeni güneşlerin var oluşu bunların hepsi filimlere çekildi ve görüntülendi bir uzay gemimiz olsaydı ve galaksiler arası yolculuklar yapsakdık ne kadar çok yaşam biçimine tanık olurduk ve ne kadar çok gezegenler görürdük hapsolmuşuz bir mavi küreye birbirimizi yer dururuz zavallı insanoğlu bence bir hiçiz ve hiçe hizmet ederiz yarattığımız her şey 7 milyar yıl sonra küllerin arasında bir kül bile olamıyacak
 

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Kayıt
12 Eylül 2006
Mesaj
1.388
Tepki
679
Şehir
İstanbul
Bisiklet
Diğer
Biraz ürkütücü bi cevap olmuş kudret abi. Ama öyle ama böyle olacak bişey. Sonunda bu gezegen yok olacak. Ve dünyada bıraktığımız izler.

''Olacak karşısında ağlamak, gülmek kadar aptalcadır'...

Bu olay için üzülmek bu lafa benzer biraz.

Fakat bana göre hiç değiliz ve hiçe hizmet etmiyoruz. Elbette bir amaç doğrultusunda var olduk. Tesadüfen aminoasitler bile bir araya gelemezken böyle karmaşık bir yapı tesadüfen oluşmuş olamaz değilmi?
 
  • Beğen
Tepkiler: suzunkopru

Kudret Kurtcebe

Forum Bağımlısı
Kayıt
10 Ocak 2009
Mesaj
35.000
Tepki
47.030
@Abdullah Hakkı

şöyle düşün bilinmezden geldin bilinmeze gidiyorsun kainatın var oluşu hepsi teori bilimsel kanıt yok insan hayatı çok kısa bu kısa hayat boyunca kendimize soracağımız sorulardan en önemlileri
ben kimim nasıl var oldum dünya nasıl var oldu kainat evren nedir nasıl var oldu evet çok zor cevapları olan sorular hepsinin bilimsel kanıtı gerekli yani gerçek gerçekler ancak bilimle açıklanabilir bilim nedir araştırma dır laboratuvardır durmadan araştırmak bir konu yok binlerce araştırılacak konu var bir insanın hayatı yetmez bunca konulara einstein ın bulgularını düşün ömrü yetmedi bazı şeyleride bulacaktı biz insan oğlu kainata açılmak için pek çaba sarfetmiyoruz 2000 yıldır kavga ediyoruz kainat ve gerçekleri orada tepemizde demoklesin kılıcı gibi duruyor biz ne yapıyoruz daha konforlu nasıl yaşarım diye bakıyoruz insanlığın pekte umurunda değil kainat gerçekleri insanın derdi yeni bir araba almak yada cep telefonu ve akıl almaz bir biçimde beynimiz yıkanmış konforlu yaşantıya bu son derece yanlıştır bana göre
gerçek bilimsel çalışmalar başlatılmalıdır kainata açılmak için ama gittiğimiz gezegenleri dünyaya benzetmeyelim bunun için kainat ahlakı gerekir
aya gidelim orda üs kuralım ama yapısını bozmayalım ve o üsden marsa -venüse açılalım insanoğlunun ufku genişleyecektir böylelikle dar ve dogmatik konuşmaların yerini evrensel insan zihniyeti alacak düşünsel olarak ilerleyebiliriz evet hiç olmak istemiyorsak uzaya diğer sistemlere açılmalıyız evet o vakit hiçlikten kurtulabiliriz uzayda nesiller var etmek başka yaşanabilir dünyalar bulmak ufkumuz olmalı insan oğlu bunu başarabilir yalnız gittiğimiz yerlerin altını üstüne getirmeyelim bu küreye saplanır kalırsak esas o vakit hiç oluruz birbirimizi yer dururuz hiçde adil olmayan bir sistemin içinde
her gün ağlaya ağlaya yaşarız insanın var ettiği parasal sisteme bir bak ne görüyorsun çok mu adil sence evet konu dağılmadan kısaca insanın ufkunun diğer galaksilerde koloniler kurması başka sistemlere yelken açması onu hiç olmaktan kurtarabilir büyük bir göktaşı bile bizi bir anda hiçe çevirebilir evet bunun içinde uzayda istasyon kurarak erken uyarı sistemleri yaratarak taşı önceden yok etmek gerekebilir
hiç bir şey tesadüf olamaz amma bunu kanıtlamak içinde bilimsel veriler kanıtlar gerekir akılcı bilime insandan yana olan bilime açık olmalıyız
 
Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.
Yukarı Alt