mandal olayı güvenli mi?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında fulham tarafından paylaşıldı.

1. fulham

fulham Forum Demirbaşı

Adı:
    Mustafa
    Seviye:
    eskiden vidalı olurdu tekerler, sele..
    şimdi ise mandallı. hiçbir alete gerek duymadan kolayca takıp çıkarabiliyorsunuz.
    peki ama güvenli mi?

2. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Evet tabiki güvenliler sonuçta vidanın sıkıştığı şekilde sıkıştırıyor aynen. Ve eski sistemlere göre daha pratik tabikide... Ayrıca tekerlek mandal milinde değil göbeğin içindeki milde döndüğü için de sorun yok...

fulham bunu beğendi.
    fulham

fulham Forum Demirbaşı

Adı:
    Mustafa
    Seviye:
    lastiği çıkarınca fren ayarı filan gerekiyor mu yeniden?

4. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    bazen gerekebiliyor...

5. güray

güray Kıdemli Üye

Seviye:
    mandala güvenemem çok fena kullanıyorum derseniz,tranz x in vidalı olanı sabitleyicisi vardı.ağırlığı da uygundu.(sökebilmek isterim ben bunu yolda derseniz cepte taşınabilecek minicik bi de kolu var).mandalın amacı spor karşılaşmalarında zaman kaybetmemek,bunun dışında,dışarda gezerkende çıkarmak için somun taşımamaktır.(karşılaşmalar derken,örneğin velodrom bisikletlerinin velodromlarda tekerleklerini patlatmaları mümkün olmadığından,patlasada değiştirmek için durmak gibi bir seçenek olmadığından bu tip trekking göbeklerde mandal olmuyor.).mandalınızı en güvenli kullanım için 45 derece kapalılığa getirmişken daha ileri kuvvetsiz gitmemesini sağlayak bi şekilde kapatmalısınız.daha az veya çok sorun çıkarmaya daha yatkın oluyor...
    iyi sürüşler...

Hasan Çağri bunu beğendi.
  6. damga

damga Yeni Üye

Seviye:
    hiç güvenli değil ve bütün bisikletlerde mandallı sistem var :7:

7. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    11 senedir kullanıyorum 1 kere bile güvenli olmayan bir olay ile karşılaşmadım. Diyelimki iyi sıkmadınız we mandal açıldı, bir tümsekten geçip bisklet havalanmadığı sürece o lastik oradan çıkmaz...:)

8. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:

Amortisörlerde ve yol çatallarında ön tekerin çıkmasını önleyen bir yuva vardır mandal açılsa bile elle gevşetmeden hemen çıkmaz yerinden...

güray bunu beğendi.
  9. Whiplash_Dodo

Whiplash_Dodo Üye

Seviye:
    arkdaşımın biskletinde unutum ön tekern mandalı açık kadıköyden kartala kadar gittim hiçte birşey olmadı kartalda farkettm durumu biskleti werdiğinde mandal zaten açıktı

10. HaliliOzturk

HaliliOzturk Yeni Üye

Bir başka bakış açısı getirelim :)
    Bana göre mandal, vidadan daha güvenli. Özellikle arka milim kırıldığında arka tekerleği yerinde tutan tek parçanın bu mandal olduğu gördüğümde bu fikrim daha da bi pekişmişti.
    Üstelik mandallar tam sıkıldıklarında tekrar gevşemeyecek şekilde bir konum alırlar. Yani gevşemeye karşı bir direnç gösterirler, civatalarda bu yoktur. Üstelik biraz fazla yüklenerek yüzlerde euro verdiğiniz tekerin milini yalama edebilirsiniz ancak mandallı sistemde bu söz konusu değildir.

11. Emre Ede

Emre Ede Forum Demirbaşı

Seviye:
    Eskişehirden biliyorum adam kilite filan hiç dokunmadan, sadece tekerleri çalmış :D düşünsenize evinizin kapısını açıyosunuz,bisikletinizin sadece tekerlekleri yok :D mandallı olması tekerleği çalma işini baya kolaylaştırıyo bu bir gerçek..ama çağrı abininde dediği gibi tekerleği çıkartmak baya pratik oluyo,insanı uğraştırmıyo..ben hem iyi hem kötü diyorum :D

12. HaliliOzturk

HaliliOzturk Yeni Üye

Piyasada satılan şifreli özellikli mandallar var. Bisikletini çok fazla ortalıkta bırakanlar tekerleklerini korumak için böyle bir yönteme başvurabilir.
    Zaten vidalı da olsa bir 14-15 anahtara bakar tekerleği sökmek ;)

13. Emre Ede

Emre Ede Forum Demirbaşı

Seviye:
    Halil abi o şifreli mandalı bi abim bana söylemişti ama, satılıp satımadığını bilmiyorum ( türkiyede ) hiç rastlamadım bi bilgin varmı ?

14. HaliliOzturk

HaliliOzturk Yeni Üye

Satılıyordu bir aralar, ancak "Şu mağazada var" diyemiyorum.

İlginizi Çekebilir

upload_2015-9-22_17-2-58.png
Fast After 50'de Joe Friel kiraz suyunun iyi bir uyku için faydalı olduğunu, çünkü kiraz suyunun uyku sırasında melatonin üretimini arttırdığını yazıyor. Tabii iyi uyku da şiddet antrenmanları...
upload_2017-2-1_9-24-50.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
1430320075081-17h1tytotvj9m-630-354.jpg
Her yaş grubuna yönelik güzel tüyolar veren bir Bikeradar makalesi buldum ve elimden geldiğince size iletiyorum :) Bisiklete binmek genç ve dinç kalmanın yollarından biridir. Vücudumuzun yıllara...