Manavgat Maraton Yarışı iptal edildi...

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Bu akşam Manavgat maratonunun mimarı ve her sene organizasyonun gerçekleşmesinde en önemli kişilerden olan Ünal Tolun ile telefonda görüştüm, bütün çabalarına rağmen yarışı gerçekleştirelemeyeceğini üzülerek söyledi, Uci ile gereken yazışmalar da yapılmış iptal nedeniyle, yarış iptal nedeni olarak da kriz ortamı nedeniyle sponsorlarının desteklerini geri çekmesi olduğunu belirtti.

Bunun yanında iyi haber olarak kendisine sorduğumda, her sene yaptıkları Yalova yarışlarında bir sorun olmadığını belirtti ;)

Hakan Yazman

Scudo

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Çok üzüldüm gerçekten :( Maraton yarışı ile birlikte maraton yarışından bir gün önce düzenlenecek olan XCO yarışıda iptal herhalde..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Zaten 2 maraton kalmısdı bırı daha gıttı :)

allah rahmet eylesin...

Atahan Akıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
647
haydaaa. biz maraton için dişimizden tınağımızdan ayırdığımız zamanı antremanlarda harcayalım. maratona gitcez diye spdye geçelim :) mataron iptal olsun.:( tüh beee...
paylaşım için teşekkürler.

Fatih Özgenlik

Forum Bağımlısı
Tepki
393
@JuMPeR

diğer maraton hangisi ve tarihi ne bilgi verebilirseniz sevinirim.

bir de anlamış değilim alanyada bir sürü yarış ürgüp ısparta antep. hepside birbirine yakın yerlerde.

yalova büyükada izmir kartepe zaten yalan oldu, şimdide dört gözle beklediğimiz maraton.. bu federasyondan da farklı bişey beklenmezdi.

Fatih Ertörün

Forum Bağımlısı
Tepki
1.064
1 ve 2. maratonların, destekçisi, Side Tuder idi ve yarışçılara kalacak yer ve dereceye girenlere ödül vermişti.

Ben 3. maratonda, konaklama yardımının kesildiğini duymuştum, bu yıl da herhalde (tahminimce) ödül verecek durumları kalmadı.

esbike_gokay

Daimi Üye
Tepki
180
Eskişehir'de bir gün XC ertesi gün Maraton olabilir bunu başarabiliriz.ŞUan Frig Vadisinde Kapadokya benzeri bir yarış planımız zaten var bunu genişletip maratonda ekleyebiliriz.Kendi çabamızla bir Maraton yarışımız olsun bari bu sporu sevenlerle bunu gerçekleştirebileceğimize inanıyorum.Geçen yarıştaki sponsorlarımız desteğini krizde olsa çekmeyeceklerdir umarım yaz aylarında bu düşüncemiz gerçek olur ve sizleri tekrar Eskişehir'de misafir ederiz.

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
inşallah gökay cok güzel bir maraton olacağına hic kuşkum yok
umarım bir sorun cıkmaz

muamyildiz

Daimi Üye
Tepki
412
zylan06 arkadasım, dediklerinde haksız olduğun bir yan yok, çok ilkler yaptı bu federasyon. ama yol bisikleti ve dag bisikleti konusunda işler biraz farklı yürüyor. ben yol yarışlarına katılmadıgım için bilemiyorum ama o kısma biraz daha özen gösterildiğini düşünenenlerdenim.
organizasyon konusunda gerçekten başarılı oldukları dogru. ama maalesef aynı başarıyı bu yola karsılıksız emek veren insanları küstürmek, sporcuların emeklerine saygısızlık etmek, kişiye göre farklı muamele yapmak konularında da gösterdiler. başarıları herkes biliyor, çok iyi pazarlanıyor, ama yapılan haksızlıklar, adam kayırmalar vb. olayları bilen kitle çok çok az. umarım bakış açımı anlatabilmişimdir.

konuyu manavgattan saptırmayalım tabi :) Memleketimin en iyi maratonu iptal ediliyor. ama bu organizasyonu yapmak için sponsorların yanında, o kadar yolun trafige kapanması, güvenlik, saglık ekipleri vb gibi konular da var ve benim duydugum kadarıyla belediye pek istekli degilmiş bu sefer. sonuçta yaklaşık 100km lik bir mesafeden bahsediyoruz, hiç kolay bir organizasyon degil. umarım XC iptal edilmez de belki ctesi xc sonrası pazar günü maraton parkurunu geçebiliriz. türbeye tekrar tırmanmak çok güzel olur.

kg42

Üye
Tepki
8
@muamyildiz

her ikinizde doğrusunuz hocam, ama mtb ve yol ayrı kişilerce yönetiliyor sanırım. ben yol un daha iyi yönetildiği ve idare edildiği kanısındayım.

ama bişeyler iyi giderken kişilerin federasyondan da öne çıkmaya çalışıp kendi kendine iş yapmasından kaynaklanıyor bunlar hep...

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
Valla arkadaşlar kimseye direk yazmak istemem ama bazı şeyleri bilmeden konuşup saldırganlaşmak pek te hoş değil. Bu haberi ilk dile getiren ben olduğum için de yazmak istedim.

Bir kere Manavgat Maratonu özel bir organizasyon değil; UCI Dağ Bisikleti Maraton Dünya Kupası Serisi Yarışlarından birisi olup direk olarak UCI tarafından düzenlendiği için ve Türkiye Bisiklet Federasyonu da UCI'ın üyesi olduğuna göre gayet resmi bir organizasyondur. Yani özelden kastınız ne? Bu kişisel ya da organizasyonel bir yarış olarak nitelenemez. Örneğin(link) en büyük organizasyonlardan biridir ama resmi bir yarış değildir. UCI ve Norveç Federasyonu kurallarınca düzenlenir ama tüm sorumluluk ve organizasyon bir şirkete aittir.

Manavgat Maratonu için organizasyon her ne kadar Tu-Der gibi gözükse de en başta Türkiye Bisiklet Fed. ve bunun yanında Side + Manavgat Belediyeleri de işin içindedir. Resmi yönden bakılınca bu bir federasyon yarışıdır. Benim dileğim federasyonun böylesine büyük bir organizasyonun iptaline karşı acil bir önlem alıp bir şekilde devamını sağlamasıydı. Bu tartışmasız bir prestij kaybıdır. Ayrıca yarışın düzenlenmeme sebepleri içerisinde ekonomik nedenler çok geriye düşer. Ayrı bir tartışma konusudur.

Yani "bilip bilmeden yazıyorsun, sen kimsin, bugüne kadar ne yaptın" diye birbirimize bağırmaktansa konuları doğru araştırıp fikir belirtmenin bize faydası var. Beni de aynı şekilde sorgulayıp itham edecek arkadaşlar forum mod.'larından bir özel mesajla "kim ki bu herif" deyip bilgi alabilirler.

Lütfen biraz daha araştırıp anlayalım.

bmxserdar

Daimi Üye
Tepki
289
slm arkadaşlar çok hevesliydim ve bunu duyunca üzüldüm
bizim türkiye de böyle durum lar nolmaldır çünkü 10 yıl
evel den geliyoruz ondan neyse alanya yarışı var
tüm bisiklet sevenlere selam olsun.

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Arkadaşlar, son yıllarda ülkemizde bisikletçiliğin geliştiği, genişlediği şüphesiz bir gerçek.Fakat zinciri oluşturan halkaları düşünün.Biri eksik olduğunda zincir kullanışsız olabiliyor.
* Amatör binici sayısı arttı.
* Amatör biniciler daha araştırmacı olup kaliteli bisiklet kavramıyla tanıştılar.
* İçlerinde profesyonelliğe adım atmaya heveslenenler oldu.
* Profesyonellerin sayısı arttı.
* Birçok yerli ve yabancı markanın ürünü ülkemizde satışa sunuldu.
* Yeni kalburüstü bisiklet mağazaları açıldı.
* Dernekler ve takımlar kurulmaya yavaş da olsa başladı.
* Yarışların sayıları az da olsa arttı. (sanırım)

Sanırım, çünkü her yıl önemli olan bir veya birden fazla yarışımız mutlaka iptal oluyor.Elbette olabilir, hayatta hiçbir şey kesin değildir.Yarını kim bilebiliyor ki?
Fakat yarış sayılarımız halen beklentilerimizin altında.Yılda 7-12 yarış sunuluyor.Onların içinden de birkaçı iptal ediliyor.Bize yılda değil, ayda 10 yarış lazım.Eğer sporumuzun gelişmesini istiyorsak.
Evet herkes elini taşın altına koymalı.
Bugün İzmir'de antrenman yarışı yapıldı ve inanabiliyor musunuz;
*Yol ve Mtb'ler birlikte yarıştı.
*Yarışa bir bayana katıldı. (O da benim öğrencim ve tek bir Türk bayan yarışçı yoktu, eskileri kastetmiyorum, bir ikisi Kaçkar yarışındaydı galiba)
*20-34 diye bir yaş grubu yapıldı. (var mı başka bir yerde böyle bir kategori?)

Bakın bu yarışları düzenleyenleri eleştirmiyorum, aksine takdir ediyorum.Ama nerede eksik varsa oranın hemen farkına varmalı ve onları gidermeliyiz.Burada monitör ardından yok "sen kimsin?, necisin? şimdiye kadar bisiklet adına ne yaptın? kaç yıl bu yarışlarda ter döktün? kaçıncısın? Bilal'i tanır mısın?" arkadaşlar geçin bunları yahu.
Biraz geniş perspektifle bakın olaya.

Yarış mı var?
1) Katılın
2) Duyurun ki katılan, yarışan artsın.
3) Duyurun ki izleyen artsın
4) Yarış sonrası yorumları okuyun ve tepkisiz kalmayın.Siz de birşeyler söyleyin.Foto çekin paylaşın.Daha aklıma gelmeyen bir sürü şey yapılabilir.

Ama birşey kesin ki ülkemiz de buna sebep olanlar da Manavgat gibi hem Türk hem de yabancı sporcuların gözündeki en değerli bir iki yarıştan biri olan yarışın iptali ile değerini kaybettiler.

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
@kg42

Arkadaşlar lütfen düzgün Türkçe, ayrıca hala aynı noktadasınız. UCI organizasyonları değil federasyonları muhattap alır. Burada cezayı ödeyecek olan da federasyondur.

Hiç kimseyi bir organizasyonu yapamadı diye cezalandıramazsınız; eğer ki imzalanmış bir protokol yoksa... Ki ülkemizde bu seviyede değiliz sanırım.

Ayrıca kim federasyondan üstün ki, yarış onlar yüzünden iptal oldu diye federasyon yapmıyor? Bir de bu açıdan bakın.

İptal kararını sadece Türk Bisiklet Federasyonu resmi olarak UCI'a duyurur ve resmi cezayı da maalesef öder :(

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Birincisi moderatörlerden ricam " Manavgat iptali" dışındaki tüm kişiselleşmiş mesajları silmeleridir.

İkincisi, birlikte bisiklete binip, federasyon için benimle ter dökmüş arkadaşlarımın bu konuya mesaj yazmamasını rica ediyorum.

Üçüncüsü, onlarca organizasyona katkısı olmuş biri olarak istenseydi bu maraton iptal edilmezdi diyorum. Bilenler bilir Kemer yarışını ne şartlar altında yaptığımızı.

zylan06

Üye
Tepki
1
@gurol

hocam federsayondan resmi bi açıklama gelmedi sanırım

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Arkadaslar konuda ciddi bir temizlik yaptim.

Olayi kisisellestirmenin hic bir anlami yok, anlasamadiginiz kisilere özel mesaj ile ulasip tartismanizi forumun herkese acik alaninin disinda sürdürebilirsiniz.

Iyi forumlar