Maltepe veledromdaki gelişme

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Jale Özen'in Maltepe veledromla ilgili yazısını paylaşıyorum. Son günlerde gitmedim ancak giden birisinin yorumunu da yazının sonuna ekledim.

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xtp1/v/t1.0-9/11705341_1482324328728241_1638280564743670920_n.jpg?oh=f498785c62094c43d636443e01de1c2f&oe=5637F84E&__gda__=1450703464_bab9b01d950b1655008903088b2c56d6

VELEDROMDA BUGÜN... ( Ayrıntılar)
Dün gece ve önceki gece, veledromda yaşanan kazalardan sonra, artık bu konuda girişimde bulunan ben olduğum için, herkes bana yazıyor, arıyor ve soruyor.
Bu da sorumluluk duygusunu arttırıyor.
Oysa ben bunları kendi kendime bilip yapamayabilirdim. ..
Sanırım ben de çok kişi gibi bekler ve izlerdim doğal olarak.
Atilla Atay hoca bu konuda, gereklilikler ve tehlikeler hakkinda
o kadar çok tespitte bulunup paylaştı ki benimle
ve o kadar yoğun çalışıyor ki,
bisiklet kültürü adına
onun bunca çabasinın içinde
VELEDROMUN güvenli ve verimli kullanımının da olmasi için,
bir bisiklet sever ve gönüllü olarak
ben de elimi taşın altına sokmalıydım..
Bisiklet kültürü adına bir DEVRIMCI varsa
yanında yol arkadaşları da olmalı...
Herkes yapabildiğince bir şeyi sahiplense bir cennet yaratırız .
Herkes beni arayıp "ya noldu şu veledrom ?" dedikçe ve önlemler alınmadıkça,
İBB nin bana yazılı bildirdiği görevliyi de ortalarda göremeyince,
bu sabah gene Park Bahçeler Müdürlüğünün yolu bana gözüktü.
Zeynep hanım konudan sorumlu olarak mahcubiyetini gizlemedi.
GÜVENLİK AŞ nin müdürü Sn. Zafer LÖK ile yapılan toplantının ardından, güvenlik şef ve çalışanlarıyla da bir toplantı yapılıp, veledromda bazı tespitlerde bulunuldu.
* Öncelikle veledroma tek kapıdan giriş sağlanması, o kapıda sürekli bir güvenlik görevlisinin bulunması
* O kapıda aynı zamanda bir moba ünitesinin olması
* Çevre demirlerine ağ gerilmesi ve içeri yanlardan giriş ve atılan top şişe oyuncak çocuk kaçak bisiklet vb nin engellenmesi
*Giriş kapısında kask kontrolü ve bisikletin güvenli sürüşe müsait olduğunun kontrolü...Mesela ayağında tokyoyla bisiklete binen dahil, kişilerin içeri alınmaması ve uyarılması
* Çocuk ve uygun olmayan bisikletlerin- çocuk bisikleti ve 3 tekerlekli bisiklet gibi içeri alınmaması
* Paten, motorlu taşıt, maket araba ve uçak gibi malzemelerin veledrom alanına kullanılmaması
* Bisiklet öğrenmek isteyenlere, geniş miting alanı ve civar bisiklet yollarının gösterilmesi ve veledromda sadece belli saatlerin çocuk ve bisiklet öğrenmek isteyenlerin eğitimine ayrılması
*Yaya girişinin engellenmesi
* Bisikletle giriş yapanların doğru sürüş yönünde ve zigzagsız sürüş yapması için, cep telefonu ile konuşmaması için vb uyarılması
* Yerlere sürüş yönünde oklar konulması
* Sürüş yönü boyunca uyarı levhaları ile bilinçaltının desteklenmesi, kask, düz rota izlemek, ani duruşlara dikkat, bisikleti yolun ortasında bırakmamak, vb
* Islak zeminlerde -sulama zamanları- hız yapılmaması ve dikkatli olunması
sulama zamanının özellikle tenha saatlerde planlanması
* En yoğun saatlerde görevli sayısını daha yüksek tutmak
*Biri veledrom kapısında, diğeri bisiklet ile saha içinde 2 görevli olması
* Orta engebeli arazinin oyun pisti olmadığının vurgulanması
içeri alınmadığı için kavga çıkaran ve tepki verenlere güleryüzle bunun kendi güvenlikleri için alınan bir karar olduğunun, arzu ettiği yere şikayeti için gereken tel nosunun temininin mümkün olduğunun ifade edilmesi, asla tartışmaya girilmemesi.
* Kaza vb için yakında bir sağlık ünitesinin temini için SAGLIK AŞ ye dilekçe verilmesi
* Tüm güvenlik elemanlarının veledrom güvenliği için bilgilendirilmesi ve görev tanımlarının bildirilmesi için kısa sürede başka bir toplantının daha yapılması
* Bir sorun halinde 24 saat arayabilmem için bana özel telefonların verilmiş olması konuya verdikleri önemi bence gösteriyor.
Şimdi elbette eksikler daha da çıkacaktır ama ilk etapta güzel adımlar bunlar, fakat SPOR AŞ diye de bir birim var bu tabela ve tel örgüler için. Ve sanırım gecikmelere sebep olan da bu..
O döneme dek BİZ BİSİKLETLİLER de... güleryüz ve sabırla...
görevlilere yardım için,
"ADAM SEN DE" demeyip,
içerideki çocukların ailelerini, çocukları, uygun olmayan kişi, bisiklet ve ekipman kullananları lütfen uyaralım.
"beyin kanamasI" geçiren kişiler olduğu için kendi güvenlikleri adına bu alanı bu şekilde kullanmamaları için bilgilendirelim.
Sahil sosyal etkinlik alanı boyunca mangal ve semaver resmen yasaktır.. o nedenle veledrom cevresinde bunu yapan aileleri de uyaralım. Çocuklarını veledroma bırakıp, tepeden görebildikleri için , rahatça mangal sefası yapanlar da onlar çünkü...
Yan tarafta mükemmel çocuk parkları var... Mükemmel ötesi hatta.
Lütfen içeride çoluk çocuk her şeye rağmen girmişse
biz de biraz daha hızımızı kesiverelim bir süre daha sıkalım dişimizi... Ve sabırla uyarımızı yapalım,nezaketi bırakmadan..Çünkü insanlar her şeyi şahsi algılayan bir toplumsal süreçte bu günlerde... Saldıracak yer arıyorlar.
Görüş ve yaşadıklarınızı paylaşır, kazalara dair elinizdeki fotoğraf ve videolar varsa bana yollarsanız, konuyu irdelerken ilgililer ile kullanabilirim.
Kazasız, güvenli keyifli sürüşler diliyorum herkese.
Sevgilerimle

upload_2015-8-16_16-11-8.png

Scudo

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
Ben bugün veledromda kısa bir sürüş yaptım. Girişte bir güvenlik görevlisi vardı gerçekten. Hatta sürüşüm esnasında veledroma bisikletli başka bir güvenlik görevlisi gelip bir tur attı. Zannedersem oda alınan yeni önlemlerden biriydi.

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
En başta olması gereken şeylerdi. Umarım bundan sonra sorunsuz olarak işler tüm bunlar...