makara..

superonlayn

Daimi Üye
Tepki
50
arka vites teli için makara ne işe yarar..küçük bişey ama fiyatı pahalı..alınmalımıdır sizce?

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Bu marakası alıp da çok memnun olan insanlar var. Yararı kolay ve yumuşak vites geçişleri sağlamak. Malum o bölgede vites dış kablosu çok kötü bir açı yapıyor ve bu da iç telin, dış kablo içerisinde yeteri kadar rahat hareket etmesini engelliyor.
Sram marka viteslere bakarsanız eğer, bu sistemi benzer bir şekilde kendi arka attırıcılarına entegre ettiklerini görebilirsiniz. Zaten bu makarayı üreten Avid firması da Sram'a ait olan markalardan biri...

superonlayn

Daimi Üye
Tepki
50

benim yeşil bisiklet sitesinde gördügüm makara,dış kablonun sonlandıgı noktaya takılıyor.kabloyu kısaltmış oluyor..

Homer

Forum Demirbaşı
Tepki
590
İsim
A.Murat Günal
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Giant
Selam..
Bahsettiğin ürün Avid Rollamajig di mi?.

Evdeki iki bisiklette de bu ürün takılı. Açıkçası benim bisikletimde hissedilir bir fark yaratmadı. Giant'ta Medium diye geçen boy bir bisiklet kullanıyorum. Tek güzelliği vites mekanizmasının bulunduğu bölge daha derli toplu oldu :))
Ancak XS diye tabir edilen boydaki eşimin bisikletinde bariz bir şekilde vites geçişleri rahatladı.
Her iki bisikletin arka vites kablosu üstten geliyor.

Burdan çıkardığım sonuç arka vites kablosu alttan gelen kadrolarda kesinlikle bir rahatlama sağlayacağı yönünde.

Sevgiyle..

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Superonlayn bi yanlış anlaşılmaya neden olmak istemem. Sram viteslerde böyle bir makara sistemine ihtiyaç yok, zaten kendiliğinden bu sistem mevcut. Shimano'da ise aynı söylediğin gibi, dış kablonun sonlandığı noktaya takılıyor...

ymgirgic

Üye
Tepki
115

Yoğun iş ortamından dolayı hem bisiklet tekniğinden pek anlamayan ve hem de bakımına da pek vakit ayıramayan biri olarak;

Ben de "Rolla-majig" denen parçayı; iki ayrı bisiklette denemek istedim. Arka vites attırıcı sistemi eski ve yıpranmış bisiklette benim dahi farkedebileceğim bir rahatlama oldu ama yeni ve bakımlı bisiklette pek fark oluşturmadı gibi(?):rolleyes: ..

belkide bu bisiklette parçanın faydası da sistemin zamanla yıpranmasını geciktirmek olabilir.. ama viteslerden hiç şikayetiniz yoksa takmak biraz lüks gibi geliyor bana.. ;)

• Beğen
Tepkiler: ozcansn

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
o parça ufak boy kadrolarda ve vites telinin alttan geldiği bazı kadro tiplerinde arka vites kabolsunun fazla kıvrılıp zor çalışmasını engelleyen bir parça fakat yüksek kaliteli üst model sistemlerde düzenli bakım yapıldıığı taktirde gerek yok...

ymgirgic

Üye
Tepki
115

Selamlar;
Murat kardeşim;
Teknik terminolojim pek iyi değil. Yukarıdaki açıklamam daha anlaşılır olsun diye senin için alel acele iki foto çektim, başkalarının da işine yarayabilir diye burdan gönderiyorum.
Aşağıdaki sistemde (Acera) “rolla-majig” vites geçişlerinde hissedilir bir rahatlık oluşturdu..

Aşağıdaki sistemde(xt) ise akut bir fayda hissetmedim. Belki uzun vadede sistemin yıpranmasını geçiktirmekle fayda sağlayacak olabilir.. (veya ben, parçanın etkisini farkedecek kadar yeterli değilim)
Bol pedallı , rahat vitesli günler..

Yine de son söz, işin uzmanlarının(üreticinin) tabii.

superonlayn

Daimi Üye
Tepki
50
mesut abi işte resimdeki aceraya takılan o makarayı merak ediyordum..yeşil bisiklet.com daki de bunun aynısı.çok güzel açıklama yapmışsın..önder beyinde dedigi gibi üst model sistemlere düzenli bakım yapıldıgında gerek yok..

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153

Arkadaşlar, tel sistemi bakımlı bile olsa sonuç olarak telin sürtünme yüzeyi azalıyor bu parçayla. Ayrıca arka tarafta tel salatası göünümü kalmıyor ve düzenli "kablaj" oluyor..Çok çok gerekli bir parça olduğunu iddia etmiyorum tabii ki..Ama yararı var..Bazı XTR arka viteslerde vardı. Ama üretim zorlukları yüzünden yapmıyor olabilirler..

Ama 2. bir yararı "Shimanoitis" i engellemesi. (Arthiritis gibi ..Yabancı dergilerden bir deyim)Yani vitese oldukça kavis yaparak giren kablonun tam da vitese girdiği yerden bazen bükülmesi sorunu. Parça mafsallı olduğu için böyle bir sorun olmuyor.

Zaten elimizde de şimdilik kalmadı..(Yakında gelir)

ymgirgic

Üye
Tepki
115

Gürsel Bey selamlar;
Konuyla ilgili açıklamanız ile şahsen eksik taşların yerine oturduğunu düşünüyorum. Açıklamanızda altı çizilmesi gereken iki cümle var bence.
1 . telin sürtünme yüzeyi azalıyor bu parçayla.
2. bir yararı da "Shimanoitis" i engellemesi. Arthiritis gibi ...(bunlar, sizin kullandığınız "Tıbbi Terminoloji"ler)

Sizin kullandığınız bu iki ifadeden esinlenerek olayı bir de “Tıbbi terminolojiyle” kafamda canlandırdım ve bakın ortaya ne çıktı. Önce basitleştirilmiş tıbbi terminoloji kullanacağım, ardından dilim döndüğünce teknik terminolojiye çeviri yapacağım..

BAŞLIK:
Tıbbi ifade: Karpal Tünel Sendromu (El bileğinde oluşmuş tendon tüneli sıkışması)
Teknik ifade: Rolla-majig’siz sistemler sendromu( arka vites telinde oluşmuş tünel sıkışması)

AÇIKLAMA:
Tıbbi ifade: Bozukluk; kas tendonunun, uzun tendon kılıfı içinde zorlanarak sürtünmesinden kaynaklanır.
Teknik ifade: Bozukluk; vites telinin, uzun tel kılıfı içinde zorlanarak sürtünmesinden kaynaklanır. :eek:

Tıbbi ifade: olay genelde el bileği tendonlarında görülür.
Teknik ifade: olay genelde arka vites tellerinde görülür. ;)

Tıbbi ifade: zamanında yapılacak antienflamatuar tedaviyle sendrom geciktirilebilir.
Teknik ifade: zamanında yapılacak gres yağı bakımıyla sendrom geciktirilebilir. (?):rolleyes:

Tıbbi ifade: Cerrahi müdahaleyle tendon kılıfı bollaştırılarak tendonun sürtünme yüzeyi azaltılır.
Teknik ifade: Rolla majig uygulamasıyla tel kılıfının tele sürtünme yüzeyi azaltılır. ;)

Tıbbi ifade: Sendromdaki temel patoloji tendonda oluşmuş TENDİNİT durumudur. (artritis benzeri bir durum)
Teknik ifade: Sendromdaki temel bozukluk vites telinde oluşmuş SHİMANOİTİS durumudur. :eek:

Başlıktaki sorunun cevabı: anlattıklarınız fiziktedavi veya ortopedi uzmanlarının kullandığı ifadelere çok yakın olduğuna göre siz bir:
"bisiklet uzman doktorusunuz":D

İmza: Terminoloji asistanı.

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153

Valla Mesut bey çok teşekkürler.. Siz de tıp doktoru olmakla birlikte sıkı bir "espri jeneratörü"sünüz..

Not: Burda "jeneratör" üreteç anlamında kullanılmıştır. (Genos (Eski Yunanca) dan türemiştir. soy-cins- aile anlamındadır.. (Gen, genetik de burdan))

"Üreteç" kelimesi kulağıma çok hoş gelmediği için böyle yazdım kusura bakmayın..

Selamlar..

• Beğen
Tepkiler: ymgirgic