majestic

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
sadece bir haftada elimden gelenleri sizlerle paylaşmak istedim
halen birtakım eksikleri var ama çoğu gitti azı kaldı diyelim

bisiklet yaklaşık yirmi yıldır yaz kış demeden bahçede savunmasız bir şekilde bekledi.rivayete göre italyadan gelme bir bianchi kendisi ancak boyasını sökmeden önce bir fotoğrafını çekmek aklıma gelmedi ancak soraki hali bu ve üzerinde beş altı kat mat vernik var diğer boyama işleride bana ait.

(link)

adını sevdiğim filmlerden the majestic ten alır tamamen tesadüf üzeri bisikleti toparlarken televizyonda karşılaştım ve o an karar verdim.

(link)

(link)

biraz deri işi fena durmadı sanki benim çok hoşuma gitti en azından
ve sakladığım mantarlarda bugün işe yaradı

(link)

gidondaki derileri makineden geçtim ancak kadrodakini mecburen elle diktim ve her ikiside tam istediğim gibi sımsıkı oldular

(link)

yeni teller almak yerine eskilerini kullanmak istedim tel başları paslanmıştı ancak tellerde pastan eser yoktu ve zımparalandıklarında böle parladılar

(link)

ancak eksik tarafı tekerlekler fixie göbeğimi bu bisiklet için kullanmak istemiyorum ve elimde bu bisiklete ait bir göbek var.uzerinde yatık "u" yada ters "c" gibi bir sembolü var nekadar değerlidir bilinmez ancak yirmi yıllık olmasına rağmen oda çok güzel çalışıyor.

(link)

şuanki tek sıkıntım bu göbeğin single speed dişlisini nerden bulabilrim?
herkese teşekkürler iyi forumlar...

• Beğen
Tepkiler: diavolo
Scudo

burak koçak

Daimi Üye
Tepki
126
aradığınız dişliyi istanbulda pedal bisiklette bulabilirsiniz, istanbulda değilseniz iletişime geçin internet sitelerinde yok ama ellerinde var gönderirler..

• Beğen
Tepkiler: Cengiz Parlakgül

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
istanbuldayım ve pedal bisiklette gördüm ancak beni tatmin etmedi ve diş sayısıda fazla bana daha kaliteli olsa diyorum hep

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
@cparlakgul

öyleyse suntour, dura ace bakacaksın. Ya da benim şu sıralar favorim olan ultra dayanıklı VeloSolo bir sisteme geçeceksin başın asla ağrımayacak.

• Beğen

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
Peki bunlari nerden bulabilirim?
Bugun kendime fixie bir disli aldim normal olarak cevirmeli ve ona uygun olcak bir kilit buldum tabirlerim yanlis ise kusura bakmayin sizce bu gobek ve aynakol fixie yi tasirmi?

burak koçak

Daimi Üye
Tepki
126
@cparlakgul

anlamadığım birşey var, fixie dişli dediğiniz tam olarak ne?

dişliler aynı oluyor da göbekler single speed ve fixed gear olarak ayrılıyor olabilir mi?

sizin elinizdeki göbek single speed ise ona hangi dişliyi takarsanız takın zaten fixed gear olmayacaktır.

aynı şekilde elinizdeki göbek fixed gear ise onu fixed gear olarak kullanabilirsiniz single speed olmaz..

• Beğen

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
(link)

bu normal bir göbek

(link)

(link)

bu bana göre fixed dişli ve kilidi

(link)

buda normal single speed oluyor

elimdeki malzemeler bunlar ve fixed yapmak istiyorum

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
yanlış biliyorsam lütfen düzeltin henüz acemiyim
yardımlarınız için teşekkür ederim

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer
Lockring çok sıradan 6 köşe bir somun gibi sıkmasıda, çözmeside bunu proplem olur, ayrıca ne kadar da stabil çalışabilir? ne kadar kuvvete dayanabilir? Bu da tartışılır. O yüzden tavsiyen şuan için ss (single speed) dişli ile kullan sonrasında da konunu açtığın bölümde yer alan veloSolo cog / dişliye göz at ve bu sisteme geç. (derim ben)

• Beğen

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
majestic bitti buda son hali

ustaca bir çalışma olmadı zaten henüz ustada diyemem kendime her geçen gün araştırıyor neyin nasıl işlediğini anlıyorum umarım ustalık eserlerimide diğer forum dostları gibi detaylıca paylasabilirim ilerleyen zamanlarda sizlerle

(link)

(link)

(link)

alternatif çözüm yolları herzaman vardır

(link)
benim hoşuma gitti pedallar ve sele değişecek ancak sürmesi çok zevkli bi fixie oldu bundan güzel ne olabilirki:)

MertDokur

Daimi Üye
Tepki
205
Bisiklet güzel gözüküyor ancak fren konusuna değinmek istiyorum...

Öncelikle sadece arka frenle bisikleti durdurmak acil durumlarda yavaş kalabilir. Yaklaşık iki kat daha fazla yol almak zorunda kalıyorsunuz sadece arka fren kullandığınızda.

Fixielerde bacakla fren yapmak çoğu kişinin hoşuna gitsede genelde sağlık açısından pek tavsiye edilen birşey değil.

Bir fren koymakla iyi yapmışsınız ama gerekince zaten arka tekerlekleri ayağınızla kilitlemek mümkün, freni bari öne koysaydınız da daha işlevsel olsaydı...

fren kolunun yerleşimi acil bir durumda kullanırsanız düşmeyi garantiliyor. tek elinizle üst borudan tutarken ani bir yavaşlamada bisikletindüz gitmeye devam etmesi çok zor gözüküyor... frenlerin normalde gidon üzerine koyuluyor olmasının iyi bir sebebi olduğu aşikar.

bu yüzden kemiklerinizin bütünlüğü, yumuşak dokularınızın kıvamı gibi konulara önem veriyorsanız bence en yakın zamanda ön tarafa bir fren takın ve onun kolunuda kullanabileceğiniz bir yere yerleştirin... ideal olarak iki fren takmanızı tavsiye ediyorum ama sadece ön frende son derece yeterli...

• Beğen

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
ve çıraklık eserimin son hali:p

(link)

(link)

(link)

gidonu kendim kestim hoşuma gitti:)

(link)

fixed yapmak istedim ancak zincir yolu düz olmuyor single speed oldu..