Macaristan-Slovakya-Avusturya-Çek Cumhuriyeti Turu Ağustos/2011

anspoki

Aktif Üye
Tepki
105
Merhaba arkadaşlar, 2011 yılında bir hayalin peşinden koşarak biraz da bu hayalleri gerçekleştirmiş insanlardan ilham da alarak ilk yurt dışı turumdan bilgiler aktarmak istiyorum. Uzun bir hazırlanma süresi, rota, konaklama vb. sonrasında forumdan Sevgili Kıvanç Arkadaşım ile Türkiye'den Macaristan'a uçtuk. Hedefimiz Budapeşte'den başlayıp Prag'a gitmek.

13 Ağustos'da Budapeşte'ye indikten sonra havalimanında hemen bisikletlerin montajına başladık.

(link)

(link)

Couchsurfing'den bir arkadaşın yanında 3 gün boyunca Budapeşte'de kaldık. Budapeşte enfes bir şehir. Bisikletle neredeyse her yeri dolaştık.

(link)

Budapeşte'yi gezdikten sonra hedef Estergon. Budapeşte'den çıktıktan sonra tek sorun Eurovelo'yu bulmak oldu.

(link)

Ama bulduk :)
(link)

Yolda birçok bisikletçi ile karşılaşmak mümkün. Bir tekne ile Tuna'nın diğer tarafına geçiyoruz.

(link)

(link)

Ve ünlü Estargon kalesi.

(link)

(link)

Kamp yerimizi de bulduk.

(link)

Ve artık dinlenme zamanı.

(link)

Runkeeper ile turun ilk gün bilgilerine de (harita, kaç km, tırmanış vb.) buradan ulaşabilirsiniz.

2. Gün;

Sabah erkenden kalkıp hazırlanıp yola çıktık. Macaristan'dan Slovakya'ya geçip Komarno'dan tekrar Macaristan'a geçip Györ'de konaklamak planımız.

(link)

(link)

Yaklaşık 125 km. yol yaptıktan sonra Györ'de bir ailenin arka bahçesinde işlettiği güzel bir kamp alanı bulduk. Bizden başka bisikletli bir Fransız çift daha vardı. Maksimum 50/60 km. yol yapan çift bizim yaptığımız yolu duyunca baya bir şaşırmışlardı. :)

(link)

2. günün detaylı tur bilgileri için;

3. gün sabah erkenden Györ'den ayrılıp Bratislava'ya doğru yola çıkıyoruz. Yalnız sabah benim için kötü başlıyor, kontak lenslerim yüzünden sanırım bir göz problemim oldu. sol gözümde sürekli sorun yaşadım.

(link)

Ve karşılaştığımız ilginç bir manzara. Bastonuyla dolaşan bir teyze yine de bisikletten vazgeçmiyor. Ben buna bayılmıştım.

(link)

Ve Slovakya sınırına ulaştık tekrardan.

(link)

Ve Bratislava'dayız.

(link)

(link)

Bratislava'da bizi Couchsurfing'den bir Türk arkadaşımız misafir etti. Çetin'e buradan tekrar sevgilerimi gönderiyorum bizimle çok ilgilendi.

Bu etabın detayları için;

Bratislava'yı da gezip dinlendikten sonra hedef Viyana. Bratislava'dan Avusturya sınırına kadar araç yolundan gitmek zorunda kaldık. Ama Avusturya sınırına girer girmez Eurovelo ve bisiklet yolu bizi karşıladı. Yol ve manzara müthiş. Ama malesef Kıvanç arkadaşım talihsiz kazası keyfimizi kaçırdı.

(link)

(link)

İlerledikçe bisikletleri ile dolaşmaya çıkmış insanları görmeye başladık. Viyana'ya az kalmıştı artık.

(link)

Viyana'ya varmıştık ama Kıvanç'ın kolu çok kötü durumda olduğundan dönmek zorunda kalması turun tüm keyfini kaçırdı açıkcası. Ben çok üzüldüm. Viyana'ya vardıktan sonra 3 gün orada kaldım. Normal şartlarda turun diğer etabına Viyana'da yaşayan arkadaşım Nurdan'ın katılımı ile 3 kişi devam edecektik ama olmadı.

Sanırım bu fotoğraf da o anki ruh halimi iyi anlatıyor.

(link)

Bu etabın detayları için;

Turdan sonra bu bilgileri yazmak için zaman bulamayışım için özür diliyorum. Ama yakın zamanda Viyana-Brno etabının detaylı bilgilerini de burada paylaşacağım. Aklınıza takılan herhangi bir şey için de buraya yazarsanız cevaplamaya çalışacağım.

Tabi bunlar sadece benim gözümden olanlar Kıvanç arkadaşım da mutlaka burada kendi tecrübe ve görüşlerini hatta fotoğraflarını paylaşacaktır.

Scudo

ademyener

Aktif Üye
Tepki
144
Bisiklet
Whistle
Takdire şayan bir çalışma fotoğraflar ve yazıları okurken hiç sıkılmadım gayet güzel bir şekilde yazmışsınız.İkinizinde emeklerine sağlık.
İmrendim valla sizlere:)

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Aksilikler olmuş ama güzel tur olmuş...

Benim merak ettiğim sorular turun organizasyonu hakkında olacak... İşin hem vize hem mali boyutu...

Uçak biletleri? Bisiklet için uçakta bagaj parası ne kadara maloluyor? Yurtdışı harcamalar kamping v.s. Birde ülkelerarası dolaşımda vize işleri nasıl oluyor? Vize maliyeti ne kadar?

anspoki

Aktif Üye
Tepki
105
@M.Ozkul

Uçak biletlerini Thy'dan turdan 4 ay önce aldım. Gidiş dönüş 380 euro tuttu. Hollanda'dan 90 günlük multi schengen aldım. Vize maliyetleri de yaklaşık 250 tl kadar tuttu.

Şimdi uçakla bisikleti taşımak biraz karışık. Önce uçuştan önce bisiklet için rezervasyon yapmanız şart. Thy yetkilileri ile görüştüğümde bisikleti kutu ile, lastikler inmiş, pedallar sökülmüş, sele çıkarılmış şekilde istediklerini söylediler. Bisiklet kutulandıktan sonra kutunun uzunluk ve ağırlık ölçülerini veriyorsunuz onlar da değenlendirip taşımak için uygun oldup olmadıklarını size haber veriyorlar. (Eğer uçağın kargo sorunu varsa almayabilirlermiş). Neyse bu işlemlerden sonra beni arayıp bisikletinizi sportif ekipman olarak kabul edeceklerini söylediler ve ekstra bir ücret olmayacağını söylediler bana. (Ama bu süreç 1 hafta falan sürdü, 5/6 kere aradıktan sonra) Neyse sabah kaptım eşyaları, bisikletimi kutulayıp gittim havalimanına oradaki yetkili bisikleti ücretsiz almayacaklarını, tartıdan geçirip ücretini ödemem gerektiğini söylediler. Dedim ki telefonda böyle söylemediniz falan derken sabahın köründe beni çıldırtmayı başardılar. Bir makbuz verdiler gidip ödememi söylediler. Bisikleti sportif ekipman olarak 30 euro'ya taşıyorlar normalde, vezneye gittim kadın bana 250 tl ücret çıkardı ve ben çıldırdım haliyle. Müşteri hizmetlerini aradım durumu izah ettim uçak kalkacak ben hala dışarıdayım. Telefon konuşmalarımın dinlenmesini talep ettim. 15 dk. sonra aradılar bir hata yaptıklarını, ücretsiz taşıma bilgisini bana yanlış verdiklerini, ghatalarından dolayı özür dilemek için bisikletimi ücretsiz taşıyacaklarını söylediler. Thy'nın hatasını bu kadar hızlı telafi etmesini de takdir etmedim değil. Sonuçta benim olaylı geçti ama bisiklet için 30 euro (tek yön) bir taşıma ücreti var.

Schengen vize aldığım için tüm Avrupa'da dolaşım hakkım da oluyor. Zaten sınır falan yok burada il sınırını geçer gibi ülke sınırını geçiyorsun. Ne bir gümrük memuru ne de polis hiçbir şey yok.

Kamp alanları çok uygun. Gecelik çadır başına 16/18 euro arasında fiyatlar.

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. :)