Lx Hidrolik Fren Sorunu(vardı)

Hasan Oğuz

Daimi Üye
Tepki
112
Bisiklet
b'Twin
Değerli arkadaşlar, başımdan geçen bir olayı sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Şöyleki;

Forumdan bir arkadaşımdan lx hidrolik fren seti almıştım. Bunların montajını İzmir'de büyük bisikletçilerden birine yaptırdım. Fakat arka freni bir türlü ayarlayamadılar. Sorun şuydu; ayarlıyorlar freni, bir kaç sefer kullanınca şişiyor ve arka tekerlek neredeyse dönmüyor hale geliyordu. Neyse ayarladıklarını söylediler ve ben bisikleti almaya gittim fakat sorunun aynı şekilde devam ettiğini gördüm. Bu kez yine baktılar ve balataların bitik dediler sorun ondan kaynaklanıyor dediler ve balataları değiştirdiler. Bu değişim sırasında da balatalara yağ bulaştırdıklarını söylediler. Neyse bana biraz kullan sürtme ve ses geçer dediler. Yaklaşık bir hafta o şekilde kullandım ama sorun artarak devam etti. Ben de bu akşam eve geldim ve bu işi kendim hallederim dedim. Elime takımları aldım ve başladım uğraşmaya öncelikle balataları söktüm ve cif ile güzelce yıkadım aynı şekilde diski de yıkadım kuruladım. dah sonra şırınga yardımıyla haznedeki fren yağını boşalttım çok az bir miktar bıraktım. Kaliperi yerinden söktüm. Pistonların olduğu yere bolca WD-40 sıktım ve pense sapı yardımıyla iyice pistonları ileri geri hareket ettirdim. Sonra kaliperi ve pedleri yerlerine yerleştirdim ve az miktar yağ koyarak bir kaç deneme yaptım ve sonuç mükemmel ne sürtme ne ses. Çok sevindim. daha sonra biraz daha yağ koydum ve sertliği tam istediğim gibi oldu. Benim gibi ilk defa disk fren kullanan biri bu şekilde ayar yapabiliyorken üstelikte 1 saat gibi kısa bir sürede, bu koca bisiklet servisi nasıl ayarlayamıyor. çok enteresan bir daha oranın kapısının önünden geçmem. Faydalı olabilir düşüncesiyle sizlerle paylaştım. Çünkü bu sürtme sorunundan çok kişi muzdarip olmuş. Hepinize iyi forumlar

Scudo

Kaan Atila

Üye
Tepki
40
cok basit, servisi bayilik icin zorunlu oldugu icin mecburen aciyorlar.
esas amaclari ve istedikleri bisiklet satmak...

kory

Daimi Üye
Tepki
106
evet ne komik ki becerememişler. balataları değiştirirken nasıl yağ bulaştırmışlar onada şaştım. en iyisini siz yapmışsınız öğrenin ve kendiniz yapın kimse sizin olan bişeye sizin kadar itimat göstermez.